Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XI Nadzieja
Umknęło mi jeszcze dwa pytania:

M14 - "...Skreślić go z listy lokatorów"
M18 - Mieczysław Josifowicz
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
MacB napisał(a):A sprawdzając możesz przy okazji całość wywiadu z Panem Przemkiem jakoś gdzieś wrzucić?

Zrobiłem to już parę miesięcy temu :)
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=9302">viewtopic.php?f=23&t=9302</a><!-- l -->
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz
Prawie;)
Sporo tam cięć, brak Twoich pytań, w komentarzach musisz wyjaśniać o czym akurat opowiada PG. Ale już już - mam takie wrażenie - chciał opowiedzieć, jak się ich drogi po WPzK rozeszły, gdy... nowy fade i zmiana tematu.
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
MacB napisał(a):Ale już już - mam takie wrażenie - chciał opowiedzieć, jak się ich drogi po WPzK rozeszły, gdy... nowy fade i zmiana tematu.

To oznacza tylko, że w końcu nie powiedział. Przerwał, albo jakoś mało płynnie przeszedł w inny wątek lub był jakiś inny "brud". Nie każ mi się odzierać ze wszystkiego! ;)
W każdym razie, zapewniam, że nic istotnego już tam nie ma, poza tym co wrzuciłem.
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):Nie każ mi się odzierać ze wszystkiego! ;)
Spoko! ;)
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
A jak wygląda sprawa z nagraniami, na który JK miałby grać na innych instrumentach niż gitara? Sa takie? I co to za instrument?
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
Niktważny, może chodzi o fortepian, albo o pianino... Jacek w młodości uczył się grać na fortepianie, nawet od niego zaczynał swą naukę. Stąd wydaje mi się, iż jest prawdopodobne, że takowe nagrania istnieją. Mogły powstać, np. w młodości Jacka. Może istnieć gdzieś nagranie z jakiegoś szkolnego występu przykładowo...
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
Ad Aneta,
jeśli pytanie brzmi "Czy istnieją nagrania" to odpowiedź nie może się odnosić do domysłów, tylko musi być jednoznaczna i dotyczyć materiału nagraniowego powszechnie dostępnego, np. w ramach boksów z wszystkimi nagraniami JK.
W pytaniu postawiono nacisk na te nagrania właśnie. Wiadomo, ze JK grał na fortepianie, ale pytanie, czy to kiedykolwiek zarejestrowano i oficjalnie udostępniono.
Ja bym odpowiedział, ze takiego nagrania oficjalnie dostepnego nie ma. Lecz z drugiej strony, jeśli ktoś pyta, to może pytanie dotyczy jakieś detaliku dla uważnych słuchaczy, wychywtywalnego podczas pilnego zapoznawania się z zawartością boksów.
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Niktważny, owszem, pytanie brzmi: "Czy istnieją nagrania...", a więc odpowiedź może brzmieć tak lub nie. Nie ma konieczności wyjaśniania jaki to instrument i jakie konkretne nagranie. Ja bym postawiła na tak. Mając na uwadze, że na odpowiedź jest kilka chwil, i że mamy dwie opcje do wyboru, to zawsze można strzelać ;)))
Uwzględniając dodatkowo fakt, iż Jacek grał na fortepianie, więc jest to prawdopodobne, zwłaszcza, że pytania lubią być podchwytliwe. Poza tym ilość nagrań Jacka jest ogromna, nikt nie powiedział, że ktoś, gdzieś, kiedyś tego nie nagrał, np. na jakimś koncercie w węższym gronie. Jest to jedno z trudniejszych pytań z serii "pytania z sufitu", więc niekoniecznie musi się ono odnosić do ogólnodostępnego nagrania. Ja stawiam na tak, niech osądzi Luter :)
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
Aneta napisał(a):Niktważny, owszem, pytanie brzmi: "Czy istnieją nagrania...", a więc odpowiedź może brzmieć tak lub nie. Nie ma konieczności wyjaśniania jaki to instrument i jakie konkretne nagranie.

Anetko, wróżę Ci karierę w parlamencie :). A minister Sienkiewicz niech żałuje, że nie jesteś jego rzeczniczką :).
Odpowiedz
Karol, wybacz, ale to są jeszcze echa liceum i przygotowań do matury, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W dzisiejszych czasach liczy się konkretna odpowiedź na konkretne pytanie. Jak ci każą analizować, to analizujesz, jak wymienić, to najlepiej od myślników, bo jak w formie kilku zdań, to ci wezmą 2 przykłady za jeden i cię uwalą, a jak każą podkreślić to podkreślasz (nie skreślasz, ani nie bierzesz w kółko, bo już będzie nie uznane). Teraz na maturze nie ma miejsca na własne przemyślenia i interpretacje. Wszystko piszesz pod klucz odpowiedzi.
Wracając do meritum - gdybyś miał tam dołożone, np. odpowiedź proszę uzasadnić, podaj konkretny przykład, czy coś w tym stylu, to już by była gorsza sprawa. Natomiast pytającemu chodzi w tym przypadku tylko o uzyskanie odpowiedzi tak lub nie ;).

A co do polityki, to ja się akurat wolę od niej trzymać z daleka :). Gorzej jak polityk, to już chyba nie można upaść ;).
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
Pawle,
te nagrania istnieją i były publikowane m. in. na płytach składankowych wydawanych z okazji jubileuszy Studenckiego Festiwalu Piosenki. Na pewno znasz np. Przedszkole i Przybycie tytanów śpiewane z Piotrem Gierakiem, takie w stylu kabaretowym, czy też Lekcję historii klasycznej z charakterystycznym "pa pa pam" Stroniasa i Ledóchowskiego. Na tych nagraniach Jacek gra na pianinie/fortepianie.
Odpowiedz
Luter napisał(a):Pawle,
te nagrania istnieją i były publikowane m. in. na płytach składankowych wydawanych z okazji jubileuszy Studenckiego Festiwalu Piosenki. Na pewno znasz np. Przedszkole i Przybycie tytanów śpiewane z Piotrem Gierakiem, takie w stylu kabaretowym, czy też Lekcję historii klasycznej z charakterystycznym "pa pa pam" Stroniasa i Ledóchowskiego. Na tych nagraniach Jacek gra na pianinie/fortepianie.

Czyli wyszło na moje :P :))).
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
Tak jest! Dodam jeszcze, że Przybycie tytanów z Jackiem przy fortepianie opublikowane jest m. in. w boksie Ze sceny (CD 9 utwór nr 10).
Odpowiedz
Luter napisał(a):Tak jest!

No cóż, więcej szczęścia, niż rozumu. Ja już tak mam :).
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
Tak a propos Kaczmarskiego grającego na fortepianie, dość już dawno temat był poruszony tu:

<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=4539&hilit=Gierak">viewtopic.php?f=22&t=4539&hilit=Gierak</a><!-- l -->

Byl nawet link do nagrania - wówczas rarytasu. Potem oczywiście przybyło więcej perełek :)

Ad Krzysztof Nowak: Pytania i forma ciekawsze niż na poprzedniej Nadziei.
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):Ad Krzysztof Nowak: Pytania i forma ciekawsze niż na poprzedniej Nadziei.

No oczywiście! To był główny powód zmiany formuły. Zeszłoroczny test lepiej jednak mierzył wiedzę uczestników. Jeden z dziesięciu to natomiast zabawa, w której sporo zależy od przypadku, trafienia w pytania itd.
Odpowiedz
Nawet zdaje się na tym filmie "Bard" jest fragment video z takim pianinowym graniem Jk.
Do listy pytań quizu można by dodać także pytanie o żony JK! Co mniej zorientowani, brali by odpowiedź z wikipedii, która informuje,iż Jacek miał jedną i nazywała się Ewa Kaczmarska ;)
Tam - Apokalipsa,
Nieuchronny kres.
Tu - nie grozi nic nam,
Tu - niezmiennie jest...
Odpowiedz
Aneta napisał(a):Karol, wybacz, ale to są jeszcze echa liceum i przygotowań do matury, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W dzisiejszych czasach liczy się konkretna odpowiedź na konkretne pytanie. Jak ci każą analizować, to analizujesz, jak wymienić, to najlepiej od myślników, bo jak w formie kilku zdań, to ci wezmą 2 przykłady za jeden i cię uwalą, a jak każą podkreślić to podkreślasz (nie skreślasz, ani nie bierzesz w kółko, bo już będzie nie uznane).
Aneta, obawiam się, że Karol swą uwagę pisała jednak z pewna ironią.
Aneta napisał(a):Niktważny, owszem, pytanie brzmi: "Czy istnieją nagrania...", a więc odpowiedź może brzmieć tak lub nie. Nie ma konieczności wyjaśniania jaki to instrument i jakie konkretne nagranie. Ja bym postawiła na tak. Mając na uwadze, że na odpowiedź jest kilka chwil, i że mamy dwie opcje do wyboru, to zawsze można strzelać ;)))
Na tej zasadzie można by zapytać o wszystko. Można zapytać na przykład, czy wśród krewnych Kaczmarskiego byli Azjaci i udzielić odpowiedzi, ze mogli być, a podania na ten temat być może gdzieś się zachowały. Tyle, ze takie stawianie pytań jest bez sensu. Chodzi o odwołanie sie do wiedzy powszechnie dostępnej, a nie powszechnie niedostępnej. :)
Cytat:Czyli wyszło na moje :P :))).
Wyszło na to, że gdybyś strzelała, to byś trafiła.
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Niktważny napisał(a):Aneta, obawiam się, że Karol swą uwagę pisała jednak z pewna ironią.

Zdaję sobie z tego sprawę, nie musisz mnie o tym informować. To była tylko mała dygresja z mojej strony, nie będę się już w to zagłębiać.

Niktważny napisał(a):Na tej zasadzie można by zapytać o wszystko. Można zapytać na przykład, czy wśród krewnych Kaczmarskiego byli Azjaci i udzielić odpowiedzi, ze mogli być, a podania na ten temat być może gdzieś się zachowały. Tyle, ze takie stawianie pytań jest bez sensu. Chodzi o odwołanie sie do wiedzy powszechnie dostępnej, a nie powszechnie niedostępnej. :)
Cytat:Niktważny, jakie pytanie taka odpowiedź i nie ma co szukać dziury w całym. Nigdzie nie było przecież napisane, że pytania będą oczywiste i poglądowe. Na każdym głupim teście może ci się trafić pytanie niejednoznaczne, bardzo szczegółowe, oczywiste lub kompletnie bez sensu. Nie było również konieczności uzasadnienia swej odpowiedzi, więc odpowiedź tak lub nie na to pytanie jest wystarczająco satysfakcjonująca.

Niktważny napisał(a):Wyszło na to, że gdybyś strzelała, to byś trafiła.

I o to w tym chodzi. Nigdzie nie było napisane, że strzelanie jest zabronione.
Pozdrawiam,
Aneta
Odpowiedz
Niktważny napisał(a):Aneta, obawiam się, że Karol swą uwagę pisała jednak z pewna ironią.

Nie z ironią, tylko od razu przypomniała mi się "strategia obrony" premiera i rzeczonego ministra przy wyjaśnianiu afery taśmowej, więc mnie to rozśmieszyło.
Odpowiedz
Na pojawiające się prośby podaję prawidłowe odpowiedzi na pytania.

Etap I.

Nr M Pytanie Odpowiedź
1 W którym roku urodził się Jacek Kaczmarski? 1957
2 Z jakiej piosenki pochodzi cytat: "A ja dosiadam świni…" Mistrz Hieronimus van Aeken / Hieronim Bosch / Bosch
3 Z którego programu pochodzi utwór "Nad spuścizną po przodkach deliberacje"? Sarmatia
4 Czyją twórczością inspirowany jest utwór Karnawał w "Victorii" Grzesiuka
5 Dlaczego w 1984 roku Jacek zamieszkał na stałe w Monachium? Ponieważ otrzymał etat w polskiej sekcji Radia Wolna Europa
6 W programie "Wojna postu z karnawałem" słowo "heretyk" pada dwa razy. Wymień co najmniej jedną postać, do której się to określenie odnosi Luter, Sowizdrzał
7 M01 Jak brzmi tytuł utworu, którego początek usłyszeliśmy? Casanova-Fellini
8 Który program powstał wcześniej: "Sarmatia" czy "Pochwała łotrostwa"? Sarmatia
9 Czy Zbigniew Łapiński komponował muzykę do wierszy Jacka, czy opracowywał tylko akompaniament? Komponował
10 Czy program "Sarmatia" powstał przed czy po progamie "Wojna postu z karnawałem" Po
11 Jak brzmi tytuł utworu, z którego pochodzi cytat: "Żak profesorom krzywy" Jan Kochanowski
12 Czy piosenka "Romans historiozoficzno-erotyczny…" pochodzi z programu "Dwie Skały"? Tak
13 M02 No właśnie! Kto jest najwytrwalszy na wszystkich frontach robót? Germanie
14 Zacytuj pierwsze słowa piosenki "Źródło" Płynie rzeka wąwozem jak dnem koleiny
15 Malarstwo której szkoły inspirowało Jacka Kaczmarskiego bardziej - włoskiej czy holenderskiej? Holenderskiej
16 Czy "Pochwała łotrostwa" to solowy program Jacka Kaczmarskiego - napisany i wykonywany samodzielnie? Tak
17 Jak brzmi tytuł pierwszego (najstarszego) programu Jacka we współpravcy z PG i ZŁ? Mury
18 Jak brzmi tytuł ostatniego programu poetycko-muzycznego Jacka Kaczmarskiego? Mimochodem
19 Kto jest autorem muzyki do piosenki "Mury"? Proszę podać imię i nazwisko Lluis Llach
20 M03 Proszę podać tytuł utworu, którego początek usłyszeliśmy Straszny rwestes, bracie ośle

Etap II.

Nr M Pytanie Odpowiedź
1 Wymień tytuł jednej z powieści Jacka Kaczmarskiego Plaża dla psów
2 Czy oprócz autorskich "Kwadransów" Jacek Kaczmarski prowadził w RWE również inne audycje? Tak
3 Czy Jacek Kaczmarski spotkał kiedykolwiek osobiście Włodzimierza Wysockiego? Tak, trzykrotnie
4 Czy istnieje wiersz Jacka inspirowany obrazem "Zaszlachtowany wół"? Tak
5 Wymień tytuł utworu Jacka, w którym autor wymienia nazwisko Gintrowski Testament'95
6 M04 Proszę podać tytuł utworu, którego pierwsze takty usłyszeliśmy Zakopywanie głowy
7 Jaką piosenką Jacek rozpoczynał recital "Live'90"? Nasza klasa
8 Dokończ: Wszyscyśmy z fałszu afiszy… Płaski wrzask w wielkiej ciszy
9 Do którego wiersza z cyklu o Don Kichocie Jacek Kaczmarski napisał muzykę? Teza Don Kichota
10 Czyją grafiką inspirowana jest piosenka "Astrolog"? Rembrandta
11 M05 Tłumaczeniem utworu którego artysty jest piosenka, której fragmentu wysłuchaliśmy? Boba Dylana
12 Dokończ: "I cierpią, gdy śmieje się z nich świat zwycięski…" Niepomni, że mądry nie śmieje się z klęski
13 Z jakiego programu pochodzi utwór "Pożegnanie Okudżawy"? Między nami
14 Jak nazywało się wydawnictwo, które wydało pierwszą oficjalną płytę CD Jacka Kaczmarskiego? Pomaton
15 Czy Jacek Kaczmarski jest autorem słów do utworu "Kołysanka" z programu "Szukamy stajenki"? Tak
16 Podaj tytuł wiersza inspirowanego portretami pędzla Fransa Halsa" Trzy portrety
17 "Ale teleturnieje mnie biorą, ta wiedza". Z którego wiersza pochodzi ten cytat? Oddział chorych na raka a la Polonaise AD 2002
18 M06 Z jakiej płyty (poza zbiorowymi wydaniami dyskografii Jacka Kaczmarskiego) pochodzi ten utwór? Pamiątki
19 Kto jest autorem muzyki do piosenki "Arka Noego"? Przemysław Gintrowski
20 W jakim mieście odbył się pierwszy recital trasy koncertowej "Live"? W Krakowie (17 maja 1990)
21 M07 Proszę podać tytuł utworu oraz nazwę programu, z którego pochodzi ten utwór Starzy ludzie w autobusie, Mury
22 Piosenki którego zapomnianego polskiego artysty spopularyzował Jacek Kaczmarski, śpiewając je między innymi na płycie "Bankiet"? Stanisława Staszewskiego
23 Cykl wierszy Jacka Kaczmarskiego, opisujący znaki Zodiaku nosi tytuł "Mój Zodiak" czy "Optymistyczny horoskop"? Mój Zodiak
24 W którym programie zawarł Jacek cykl utworów dotyczących pierestrojki? Kosmopolak
25 M08 Proszę podać tytuł utworu, którego końcówkę usłyszeliśmy Odmiennych mową, wiarą, obyczajem…
26 Obrazem jakiego malarza inspirowana jest piosenka "Zatruta studnia"? Jacka Malczewskiego
27 "Na ziemi co zawsze pod wodą lub śniegiem' - jak brzmi tytuł utworu zaczynającego się od tych słów? Rublow
28 Czy Przemysław Gintrowski pracował twórczo nad programem "Sarmatia"? Nie
29 M09 Proszę podać imię i nazwisko artysty, z którym Jacek wspólnie napisał i śpiewa tę piosenkę? Jacek Kowalski
30 Wymień co najmniej dwa tytuły utworów z programu "Kosmopolak" Tradycja, Ostatnie dni Norwida, Starość Owidiusza, Ambasadorowie
31 Czy do wiersza "Pompeja lupanar" Jacek napisał muzykę? Tak
32 "W kamieniu, krzewie i potoku" - z jakiego utworu pochodzą te słowa? Japońska rycina
33 Kto jest autorem wiersza "Władca Ciemności" z programu "Raj": Jacek Kaczmarski czy Zbigniew Herbert? Jacek Kaczmarski
34 W którym z miast – w Paryżu, w Lund czy w Monachium – znajdował się klub "Nasza Wiosna", w którym Jacek Kaczmarski występował w latach 80. XX wieku? W Paryżu
35 Czy antologia poezji "Ale źródło wciąż bije…" została wydana za życia Jacka Kaczmarskiego? Tak
36 Tłumaczeniem utworu którego artysty jest "Ballada dla Obywatela miasteczka P."? Brassensa
37 "Winni to ty lub ja". Proszę podać tytuł utworu Jacka Kaczmarskiego, z którego pochodzi ta pointa Żywioły
38 Który utwór zamyka program "Muzeum"? Arka Noego
39 Co robi urzędnik nalany na wieść o planie wydawniczym związanym z twórczością Osipa Mandelsztama? Dziwi się niezmiernie
40 Z jakiego utworu pochodzi cytat: "Nosisz w sobie jedno życie, nosisz w sobie wszystkie śmierci"? Portret płonący
41 M10 Komu dedykowany jest utwór, którego fragment słyszeliśmy? Markowi Karpińskiemu
42 Jaki tytuł nosi pierwszy rozdział najnowszego wydania antologii poezji Jacka Kaczmarskiego? Przybycie tytanów
43 Pierwszy flirt obracał serce w gardle, drugi się zatracał w prześcieradle. A co robił trzeci flirt? Spłacał weksle drogo
44 W jakim kraju podmiot liryczny "Opowieści pewnego emigranta" snuje swoją opowieść? W USA
45 Co woli zrobić Sancho Pansa zanim pomyśli kogo bić? Pospać
46 M11 Jak brzmi tytuł utworu, którego fragment usłyszeliśmy? Zodiak Nowy
47 Na terenie którego państwa znajduje się obecnie miejsce wygnania Owidiusza z Rzymu? Rumunii
48 Jak brzmi drugie imię Jacka Kaczmarskiego? Marcin
49 Czy Przemysław Gintrowski występował ze Zbigniewem Łapińskim również bez Jacka, czy zawsze tylko w trio? Występował również bez Jacka
50 M12 Proszę podać tytuł utworu, którego końcówkę usłyszeliśmy Reportaż Bośnia II / Reportaż
51 Jacek napisał wiele piosenek epitafijnych. Proszę wymienić co najmniej dwa tytuły Pożegnanie Okudżawy, Barykada
52 Jak brzmi pełny tytuł utworu, z którego pochodzi cytat: "A my damy w banię..." Hymn wieczoru kawalerskiego, czyli żale polonistycznych degeneratów
53 Wymień co najmniej jeden tytuł utworu Jacka inspirowanego obrazem Bronisława Wojciecha Linkego Czerwony autobus, Kanapka z człowiekiem
54 Czy do wszystkich piosenek (bez wyjątku) z programu "Mimochodem" Jacek sam napisał słowa i muzykę? Tak
55 Jaki pseudonim miała dziewczyna Jacka, której poeta zadedykował utwór "Optymistyczny horoskop"? Ptica
56 Podaj przykład dowolnego wiersza Jacka Kaczmarskiego, do którego muzykę napisał Zbigniew Łapiński? Powrót z Syberii, Epitafium dla Sowizdrzała, Poranek
57 "Słabsi będą zawsze" – komu dedykowany jest utwór, z którego pochodzi ta myśl? Jackowi Kuroniowi
58 M13 Komu poświęcony jest utwór, którego fragment usłyszeliśmy - proszę podać imię i nazwisko Romanowi Kramsztykowi
59 Z jakiego programu/płyty Jacka pochodzi utwór "Konfesjonał"? Kosmopolak
60 Kto jest autorem muzyki do utworu "Kołysanka dla Kleopatry"? Przemysław Gintrowski
61 "Generale Sowiński, dlaczego cię nie widzę?" - jak brzmi tytuł utworu, z którego pochodzą te słowa? Starość Piotra Wysockiego
62 "Prawda ucieka nocą z obozu zwycięzców". Który utwór Jacka Kaczmarskiego ilustruje tę myśl – "Portret zbiorowy w zabytkowym wnętrzu" czy "Szulerzy"? Portret zbiorowy…
63 M14 No właśnie! Co może zrobić każdy zgodnie z zaleceniem autora utworu "Ulotka wyborcza"? Skreślić go z listy lokatorów
64 Proszę wymienić tytuł przynajmniej jednego z dwóch dzieł malarskich (grafiki Duerera lub obrazu Altdorfera), którymi inspirowany jest utwór "Siedem grzechów głównych" Rycerz, śmierć i diabeł; Wojna Aleksandra
65 W którym roku Jacek Kaczmarski oficjalnie zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki? W 1976

Etap III.

Nr M Pytanie Odpowiedź
1 Podaj przykład dowolnego wiersza Jacka Kaczmarskiego, do którego muzykę napisał Przemysław Gintrowski? Autoportert Witkacego, Kuglarze, Powrót
2 W którym roku odbyła się trasa koncertowa "Live"? W 1990
3 Do kogo zwraca się podmiot liryczny piosenki "Koncert fortepianowy" albo komu ten utwór jest dedykowany? Chodzi o nazwisko Wojciechowi Jaruzelskiemu
4 Z jakim wydarzeniem (proszę podać konkretne dane i rok tego wydarzenia) skojarzył się Jackowi obraz Bruegla "Wpzk", co zaowocowało napisaniem utworu pod tym samym tytułem? Z wyborami prezydenckimi 1990
5 Komu Jacek zadedykował piosenkę "Starzejesz się, stary..."? Przemysławowi Gintrowskiemu
6 Z jakiego utworu pochodzi cytat "frajda trwa"? Pejzaż zimowy
7 Kto jest autorem muzyki do utworu "Antylitania na czasy przejściowe" Jacek Kaczmarski
8 "Potrzask", to podtytuł któej Obławy? 1, 2, 3 czy 4? 3
9 M16 Według rysunku którego artysty Jacek napisał utwór, którego fragment usłyszeliśmy - proszę podać imię i nazwisko Piotra Norblina
10 Jakimi słowami zaczyna się utwór "Afganistan"? Jest to parafraza wiersza Adama Mickiewicza Skąd Rosjanie wracają
11 Wymień tytuł wiersza Jacka dedykowanego Wojciechowi Młynarskiemu Piosenka o szeleście
12 Komu dedykowany jest ostatni tomik poezji Jacka pt. "Tunel"? Ukochanym Rodzicom
13 Proszę podać imiona rodziców Jacka Kaczmarskiego Anna, Janusz
14 Dokończ: "Ciężko na końcu iść, tłum gnojem cię obrzuci, lecz…" zawsze będę tym, który ostatni się przewróci
15 Której epoki literackiej dotyczyła praca magisterska Jacka Kaczmarskiego? Oświecenia
16 M17 Z okazji której rocznicy jakiego wydarzenia powstał utwór, którego fragment usłyszeliśmy? Z okazji dwusetnej rocznicy trzeciego rozbioru Polski
17 Czy istnieje wiersz Jacka pod tytułem "Arka Noego II"? Tak
18 Czy piosenka "Zbroja" napisana została w Polsce czy na emigracji? Na emigracji
19 Którą piosenkę Jacka uważamy za najstarszą (jest ona datowana najwcześniej)? Ballada o istotkach
20 Jak nazywała się koleżanka Jacka z RWE, którą poeta wymienia z nazwiska w jednej ze swoich piosenek? Alina Grabowska
21 M18 Kto jest narratorem zaprezentowanego fragmentu utworu "Dwie rozmowy z Kremlem"? Mieczysław Rakowski
22 Dokończ: "Jaka zostanie po nas świętość…" A jaka obojętność
23 Ile odbyło się tras koncertowych z programem "Wojna postu z karnawałem"? Dwie
24 Jaki tytuł nosi wywiad-rzeka przeprowadzony z Jackiem Kaczmarskim przez Grażynę Preder w 1995 roku? Pożegnanie barda
25 M19 Komu poświęcony jest utwór, którego fragment usłyszeliśmy - proszę podać imię i nazwisko Janowi Palachowi
26 Co na ból istnienia wdychają ludzie w utworze "Pochwała człowieka"? Poezję
27 Jak nazywał się (proszę podać imię i nazwisko) bohater powieści "Autoportret z kanalią", alter ego książkowego Kaczmara? Daniel Błowski
28 Kto wypowiada słowa: "Dlaczego śmiercią mnie straszycie/ Wszystko najgorsze już poza mną/ Dni rozstrzygnięte na torturach/ Śmierć moim wybawieniem nazwą" Joanna d'Arc
29 Wymień tytuł jednej z dwóch piosenek Jacka, inspirowanych opowieścią wujka Ignasia Krowa, Dylemat
30 Kto jest podmiotem lirycznym wiersza "Lekcja anatomii doktora Tulpa"? Trup
31 W którym rozdziale (proszę podać tytuł) "Antologii poezji" Jacka Kaczmarskiego znajduje się "Rublow"? Wojna postu z karnawałem
32 Kto w imieniu Jacka podjął się napisania cyklu kolęd, co zaowocowało powstaniem programu "Szukamy stajenki" Zbigniew Łapiński
33 Jak ma na imię fryzjer - główny bohater utworu "O fryzjerze na parterze"? Leon
34 W którym roku trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński zagrało po raz ostatni? W 1999
35 Tłumaczeniem utworu którego artysty jest piosenka "Pijak"? Brela
36 Czy istnieją nagrania utworów Jacka Kaczmarskiego, w których autor gra na innym instrumencie niż gitara? Tak
37 M20 Proszę podać pełny tytuł utworu, którego fragment usłyszeliśmy Zbiorcza odpowiedź na listy z kraju, czyli piosenka bez metafor i aluzji
38 Komu dedykowany jest utwór "Ambasadorowie"? Ojcu
39 Gdzie w Warszawie wystawiona została gościnnie opera bluessowa "Kuglarze i wisielcy"? W Teatrze Dramatycznym
40 Jak brzmiał roboczy tytuł programu "Dwie Skały"? Tren spadkobierców
Odpowiedz