10-19-2010, 03:24 PM
Spektakl pierwotnie planowany na 11 kwietnia, wg tej informacji premiera odbędzie się w zaduszki o 19:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe.
Cytat:2374 Vladwysotskij - to tytuł koncertu, który w lutym 2008 roku zaprezentowała w warszawskim Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza czwórka artystów – Mirosław Czyżykiewicz, Aleksander Trąbczyński, Hadrian Tabęcki
i Wojciech Olszański. Dwugodzinny spektakl – rozprawa przywołuje „przypadek” Włodzimierza Siemionycza Wysockiego – czyli postać i twórczość wspaniałego rosyjskiego barda, wciąż kochanego przez ogromną publiczność „Wołodii”. „Gitarą i piórem” program opisuje jego zmaganie z losem, ze światem i z samym sobą. Fragmenty wspomnień Mariny Vlady „Wladimir – przerwany lot”, odczytywane przez „śledczego” - tworzą biograficzny kontekst dla jego wspaniałych pieśni.
To one są esencją wieczoru. W mrocznych, rozedrganych interpretacjach Czyżykiewicza i zdecydowanych, konkretnych i jasnych Trąbczyńskiego dźwięczą wszystkie charakterystyczne dla poety motywy – indywidualizm, niezgoda na nijakość i marność świata, pochwała prawości i przyjaźni, nieodparty cierpki humor, poczucie wyjątkowości, nie brak lirycznych i rubasznych fraz o miłości, także bliskich odniesień do poszarpanej biografii artysty - nie pomnika, ale żywego człowieka.
Muzyczny klimat wyznaczają niezawodny fortepian Hadriana Tabęckiego oraz smakowicie użyte gitary Czyżykiewicza i Trąbczyńskiego. Aranżacje migocą rozmaitością barw i nastrojów, a całość zachowuje osobisty charakter chwili muzykowania na luzie w gronie przyjaciół. Intymna, ściszona lektura tekstów kilku pieśni – wierszy Wysockiego każe spojrzeć na niego jak na wyjątkowego „po prostu” poetę – artystę słowa. Dwie godziny mijają bardzo szybko.
Niemałym walorem wieczoru są pieśni rzadko bądź wcale dotąd nie wykonywane po polsku – jak „Rajskie jabłka”, „Smugą białej piany”, czy „O biciu bab”.
Scenariusz: Dorota Pieńkowska
Kierownictwo muzyczne: Hadrian Tabęcki
Reżyseria: Wojciech Olszański