Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak bic?
Witam wszystkich jestem nowy na waszym forum. Gram na gitarze od tygodnia malo ale juz umiem 3 proste riffy i kilka akordow (barre oczywiscie nie) z szybkoscia tez nie jest najlepiej ale kto nie cwiczy nie ma efektow. Ale mam problem z opanowaniem bicia gitarowego. Mam klasyka i chce nauczyc sie najprostrzego bicia 2 na 4. Czytalem ze nalezy z gory na dol wszystkie strony (kciuk o 3 gorne) a z dolu na gore tylko 3 dolne strony ale mi to wychodzi jakos inaczej jak z dolu to wtedy uderzem w E A D . Wiec jak ulorzyc reke wiem ze opuszkami i niby dwa srodkowe i kciuk ale jak jakies zdjecie by bylo mile widziane . Nie moge tego zrobic gralem tylko kciukiem i poprostu reka jak popadnie(kostka tez sobie cwiczylem) ale wiem ze nie osiagne dobrego rytmu bez prawidlowego czystego bicia. Nie chodzi mi o tepo tylko o sposob uderzania palcami prosze o kwiecisty opis albo jakies zdjecie
Gra na gitarze melodii to zabawa. Gra na gitarze uczuc to sztuka.
Odpowiedz
Ha, moja rada, jako gitarzysty-samouka, w dodatku w tej chwili całkowicie pijanego, brzmi tak: graj, jak ci dusza i słuch dyktuje. Myślę, że każdy ma swój indywidualny sposób grania, który wyrabia się na przeciągu lat... Ja zacząłem tak naprawdę "grać" po pięciu latach praktyki. I nadal nie wiem, czy wychodzi mi to dobrze - aczkolwiek mnie się (nawet) podoba Smile
Odpowiedz
Nie bardzo wiem co to jest bicie 2 na 4 może byś podał przykład piosenki, gdzie tak jest grane to wtedy może ci pomogę ...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
kazda piosenka ma jakies metrum. sa rozne metrum: 4/4 [cztery czwarte], 2/4 [dwie czwarte], 8/4 [osiem czwartych] i inne. ale te trzy co wymienilem sa podstawowe i zagra sie nimi kazda piosenke.

bicie na 2/4 [dwie czwarte]

|
| o | o
o | | |
| o |

Taki sposob znalazlem na necie to prawda czy lepiej zeczywiscie uderzac w struny jak sie czuje i nie stosowac zadnych kombinacji

Bylo tam jeszcze

bicie na 4/4 [cztery czwarte]

|
| | o o | o
| | | | | |
| | | | | |
o o | | o |

powyzszy rysunek obrazuje bicie. "o" okresla kierunek [czyli w dol lub w gore]. grajac na pocatku dwa najdluzsze uderzenia gramy przez wszystkie struny, a przy krotszych tylko ostatnie 3,4 struny. jak zauwazyliscie sa takze strzalki w gore. gdy gramy w gore to tylko zachaczamy opuszkami palcow o trzy najciensze struny. odpalcie plik .wav a wszystko chyba skumacie. schemat powtarza sie w kolko.

[ Dodano: 2005-02-24, 23:47 ]
w obrazkach sie troche kreseczki poprzestawialy ale wiadomo jak u gory o to bijemy od dolu jak na dole to z gorySmile
Gra na gitarze melodii to zabawa. Gra na gitarze uczuc to sztuka.
Odpowiedz
Co to jest metrum to ja wiem, ciekawiło mnie co to za bicia wykombinowałeś. Szczerze mówiąc jeżeli chcesz grać piosenki JK zapomnij o tych dziwacznych biciach. Nie zagrasz nimi dobrze "Naszej klasy" ani "Zaparcia się apostoła Piotra", że o bardziej finezyjnej grze piosenek takich jak "Upadek Ikara" lub "Księżniczka i pirat" nie wspomnę. Takie wynalazki jak podałeś to może do jakichś ogniskowych brzdąkań są dobre. Mi sięwydaje żetrzeba grać tak by dobrze brzmiało, daj sobie spokój z tymi schematami i sprobuj grać tak by było dobrze, a nie na jedno kopyto wszystko.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Tak na marginesie, to uzyto tu pojecia "metrum" w blednym rozumieniu. Metrum okresla podzial rytmiczny i układ akcentów w utworze. O ile najprostszy uklad 2/4 wystepuje stosunkowo rzadko (zazwyczaj w przypadkach skrocenia, wybicia rytmu wlasciwego), to metrum 8/4 jest praktycznie w muzyce klasycznej niespotykane i stosowane raczej w jazzie. Jak rozumiem chodzilo tu o podzial uderzen na poszczegolne jednostki rytmiczne (bicie osemkami, szesnastkami itd.) co tez jest mylace. A poza tym, gdzie sa podzialy trojdzielne, przeciez czeste w utworach?
Pozdrawiam
Tomek
"Ale po co męczyć gamę
Gdy się gra akompaniament..."
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości