Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stacja Pruszków - audycja
#1
Stacja Pruszków to audycja literacka poświęcona jednemu z najdramatyczniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce po Powstaniu Warszawskim. Od 6 września do 10 października Niemcy wysiedlili z systematycznie podpalanej Warszawy, przeszło 650 tys. ludzi, którzy drogę do obozu "przejściowego" w Pruszkowie odbyli pieszo lub zatłoczonymi pociągami. 7 października dla jednej z bohaterek audycji był dniem ostatnim pobytu w domu na ul. Wilczej. Potem nastąpiła piesza wędrówka, której chwilowym kresem był oddalone 18 km od Warszawy miasteczko.

Dulag 121 (Durchgangslager) był epilogiem powstańczej gehenny. Ewakuowana z miasta ludność znalazła się w brudnych, zatłoczonych fabrycznych halach. Rzeczywistość tamtych dni opisano w wielu wspomnieniach, utrwaliła się też na zawsze w pamięci tych, którzy przeżyli tamten dramat. W pruszkowskim tzw. "obozie przejściowym" dokonywano "selekcji". Mężczyzn - zwłaszcza młodych, podejrzanych o udział w Powstaniu, wysyłano do obozów koncentracyjnych, zdolnych do pracy - do obozów pracy w Rzeszy, chorych, rannych i matki z dziećmi , do różnych miejscowości na terenie "Generalnej Guberni". Tych którzy próbowali uciekać po prostu zabijano.

Spisane i wydane w wielu tomach wspomnienia i dokumenty dają świadectwo tamtym wydarzeniom. W audycji Bożeny Markowskiej "Stacja Pruszków" mówi o tym współredagujący wydawnictwo Exodus Warszawy - ludzie i miasto po powstaniu 1944 prof. Marian Marek Drozdowski - historyk, o własnych przeżyciach opowiada prof. Andrzej Karpiński, który wygarnięty przez Niemców z domu w Milanówku znalazł się w Dulagu 121 i Teresa Szopówna, która jako dziecko wraz z rodziną dzieliła los wypędzonych. Znajdą się też w audycji literackie opisy dramatu ludności Warszawy.

Audycję pobrac można stąd:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.pai.net.pl/kosinska_b/pruszkow/stacja_pruszkow.mp3">http://www.pai.net.pl/kosinska_b/pruszk ... uszkow.mp3</a><!-- m -->
Odpowiedz
#2
Ściągłem Smile zobaczymy, czy ciekawe Smile
[img]http://www.challenge-roth.com/img/challengeroth-logo.gif[/img] Unten 10.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Audycja w jedynce - znów off-top Kuba Mędrzycki 331 42,843 11-27-2006, 12:03 PM
Ostatni post: Kuba Mędrzycki
  Audycja w Jedynce - Kuba vs Paweł Kapitan Nemo 136 25,846 11-11-2006, 07:54 PM
Ostatni post: Nowhere Woman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości