Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pochwała łotrostwa <ważne>
Modernizacje

Przy ustalaniu swojej wersji tekstu kierowałam się przede wszystkim wolą autora a także poprawnością w warstwie semantycznej, rytmicznej czy składniowej. Fragmentów
skreślonych nie włączyłam do tekstu głównego zgodnie z wolą autora. Zachowałam układ graficzny zgodny z innymi wersjami gdyż odpowiada on autografowi.
Zgodnie z autografem nie uwzględniłam tytułu. Wszystkie wydania tego tekstu posiadają incypit Błogosławię zło... podjęłam tą decyzję kierując się wolą autorską.
§ W pierwszej strofie w drugim wersie zdecydowałam się wstawić kropkę ze względów
interpunkcyjnych. Uważam że dwa pierwsze wersy to pierwsza myśl natomiast trzeci i czwarty wers to nowa, osobna myśl. Należy postawić kropkę po dwóch pierwszych wersach aby zamknąć te całości składniowo- znaczeniowe.

§ W szóstym wersie wstawiłam przecinek ze względów interpunkcyjnych. Dokonując tego wyboru kierowałam się zasadą, że w zdaniach podrzędnych określających, gdzie zdanie podrzędne jest wprowadzane przez zaimek przysłowny konieczne jest użycie przecinka.
§ W pierwszym wersie dziewiątej strofy autor nie zdecydował o kolejności zapisu słów po kropce. W ten sposób powstały dwie wersje tego samego fragmentu tekstu. Wybrałam wersję zapisaną nad wersem kierując się zasadą iż ostatni zapis dokonany przez autora jest zgodny z jego wolą. Zapis nad wersem rozpoczyna się z malej litery i nie kończy przecinkiem, tak jak jest to w pierwszym zapisie, który nie znalazł się w mojej odmianie. Przyjmując drugą wersje poprawiłam z małej litery na dużą rozpoczynający się wyraz po kropce, zgodnie z zasadami pisowni, na końcu wstawiłam przecinek gdyż pierwszy wers trzeciej strofy łączy się kolejną tworząc w ten sposób wyliczenie.
§ W dziesiątym wersie zdecydowałam się na średnik gdyż znak ten oddziela w miarę samodzielne części wypowiedzenia a ponadto jest słabszy od kropki.
§ W dwunastym wersie na końcu wstawiłam kropkę mimo że autograf jest w tym miejscu nie jednoznaczny. Autor na początku postawił przecinek następnie zapewne dostrzegł potknięcie pióra i widoczna jest poprawa na kropkę. Podjęłam decyzję o wstawieniu kropki również dlatego że każdy ostatni wers w autografie kończy się kropką a tym samym zamyka pewną całość.
§ W pierwszym wersie czwartej strofy zdecydowałam się na szyk A w życiu na co dzień
Ze względu na użycie przed autora znaku edytorskiego, który wskazuje na właściwy szyk zdania . Poprawiłam także łączną pisownię na co dzień uznając to za potknięcie pióra. Zgodnie z zasadami pisowni rozdzielnej rozłącznie zapisujemy połączenie wyrażeń przyimkowych z rzeczownikami. W wydaniu tekstu w pierwodruku i w antologii Ale źródło wciąż bije...badacze nie uwzględnili tej zmiany mimo iż autograf jest wyraźny. Do tekstu głównego włączyłam zapisaną nad wersem poprawkę kierując się wolą autora .
Na początku autor zapisał zdarza następnie nad wersem dopisał przy uwzględniłam to w tekście głównym gdyż uznałam nie skreślenie litery z za niedopatrzenie autora być może wynikające z pośpiechu .
§ W czternastym wersie autor zaczął wers od słowa coś z dużej litery następnie na tej samej wysokości dopisał również z dużej litery by . Uznałam ten dopisek zgodnie z wolą autora i zmieniłam z dużej na mała literę słowo coś gdyż w ten sposób stał się drugim wyrazem a ze w autografie pozostał zapis z dużej litery uznałam to za lapsus calami.
§ W ostatnim wersie tekstu zdecydowałam się na wyraz substytut kierując się wola autora analogicznie jak w wersie dziewiątym.
Odpowiedz
w pracy mogą być błędy rzeczowe.
Odpowiedz
za_a_nawet napisał(a):w pracy mogą być błędy rzeczowe.
I są. Ot, choćby tu:
za_a_nawet napisał(a):W 2002 r. została wydana antologia Ale źródło wciąż bije... Ułożył ją, w konsultacji z autorem tekstów, Krzysztof Gajda, badacz twórczości Jacka Kaczmarskiego
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
za_a_nawet napisał(a):w pracy mogą być błędy rzeczowe.
NIE MOGĄ. Ale są. Smile
Odpowiedz
nie widziałam tej pracy poprawionej stad nie wiem jakie są tam błędy, powiedziałam że jak zaliczę to wyśle no i wysłałam Smile
Odpowiedz
można zrobić konkurs kto znajdzie najwięcej błędów Wink
Odpowiedz