Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
„Swój własny wróg – Mój Bóg” - kwietniowy numer "Znaku"
Polecam najnowszy numer (kwietniowy) Miesięcznika "Znak" ciekawy tekst Ewy Sobczak „Swój własny wróg – Mój Bóg” o postaci Boga w twórczości Kaczmarskiego.
wersja elektroniczna: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=4183">http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=4183</a><!-- m -->
Tekst dla mnie bardzo ciekawy, jak czas pozwoli wrócę z szerszym komentarzem. Dobrze, że pociągnęła autorka ten wątek do ostatnich programów.
Odpowiedz
Cholernie mi sie podoba !
Mozna dyskutowac/wyklocac sie nt tej czy innej interpretacji etc etc ale bardzo lubie gdy ktos potrafi pisac o JK z dystansem a nie na kleczkach.
No i chodzi glownie o teksty z "Raju", do ktorych mam duzy sentyment, zwlaszcza gdy sobie przypomne ile mial wtedy lat fecet ktory je popelnil.
Cos podobnego odczulem czytajac artykul podeslany na forum przez spolke Bea & Zeratul, choc chyba nie mialem okazji by o tym tutaj napisac.
PZDR
TN
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
A moim zdaniem ten tekst jest zły, płaski i napisany bez jakiegokolwiek głębszego pomysłu.

Jest w nim kilka momentów (zwłaszcza w późniejszej części) nie będących dnem, takich jak uwagi o "Szukamy stajenki", albo o "paralelizmie" między nieporadnością Boga a człowieka, ale to jest dopiero punkt wyjścia, który trzeba przemyśleć i rozwinąć, a nie serwować czytelnikowi kawałki w rodzaju
Cytat:o Bogu pojawiającym się w Śniadaniu z Bogiem trudno powiedzieć, aby charakteryzowały Go rysy jednoznacznie pozytywne.
, albo że
Cytat:człowieczeństwo z jego niedostatkami jest własnością (sic!) wszystkich ludzi
Cała ta część o "Raju" jest zupełną klapą i w ogóle wykazem błędów w jakie popaść może krytyka literacka. Autorka drobiazgowo "analizuje" cały program, ale ani razu nie wychodzi poza początkową konstatację, że "Bóg przedstawiony w Raju jest władczym i nieludzkim despotą, domagającym się i wymuszającym cześć i uwielbienie". "Analiza" kolejnych wierszy sprowadza się w zasadzie do powtarzania ich treści prozą, np.:
Cytat:ta piosenka do dialog między Stwórcą a Gabrielem

Kobieta uznaje więc spotykające ją i Mężczyznę cierpienie za efekt świadomie podjętej przez nią decyzji
Nie wspominam już o tym, że autorka ma kłopoty z wyrażaniem swych myśli w języku polskim. Por. np.:
Cytat:Apokryficzny program przynosi dosyć spójny wizerunek Boga jako władcy. Jego panowanie jest jednak – wbrew nauce Kościoła – ukazane w świetle zdecydowanie negatywnym, gdyż Kaczmarski konsekwentnie obnaża despotyzm Boskich rządów.

Dostrzeganie w biblijnych wydarzeniach aspektów poświadczających „ludzkie” przymioty ich uczestników (szczególnie interesujący jest ten zabieg w wypadku „osób boskich”) i czynienie tychże osnową apokryficznych utworów mają w poezji Kaczmarskiego swą przeciwwagę.
Odpowiedz
Krasny napisał(a):A moim zdaniem ten tekst jest zły, płaski i napisany bez jakiegokolwiek głębszego pomysłu.
A może tak uważasz, bo czytałeś go na klęczkach?
Odpowiedz
Luter napisał(a):A może tak uważasz, bo czytałeś go na klęczkach?
Albo dlatego, że sam go nie napisał Tongue
W dodatku Krasny zapomniał ,że to artykuł do prasy, a nie rozprawa doktorska lub przynajmniej praca magisterska ...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):W dodatku Krasny zapomniał ,że to artykuł do prasy, a nie rozprawa doktorska lub przynajmniej praca magisterska ...
Coś w tym jest, Przemku. Na przykład zaledwie przedwczoraj w "Nowinach Nyskich" były burmistrz tegoż miasta w artykule "Bard naszego pokolenia" o późniejszej twórczości zagubionego barda napisał:
"Kaczmarski zagubił się. Jego twórczość zeszła w rejony buntu przeciwko Bogu, polskości."
i dalej:
"W Wielką Sobotę jego życiowa partnerka, Alicja Deglas sprowadziła księdza i zapytała, czy chce przyjąć chrzest. Ceremonia była króciutka."
"nawet jeżeli czyjeś sacrum jest dla mnie profanum, to sama kultura osobista, szacunek dla innego człowieka nakazuje mi pewną powściągliwość słowną."
Odpowiedz
bryce napisał(a):"W Wielką Sobotę jego życiowa partnerka, Alicja Deglas sprowadziła księdza i zapytała, czy chce przyjąć chrzest. Ceremonia była króciutka."
Jak ksiądz przyjmuje chrzest to zawsze uroczystość trwa króciutko.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
Przemek napisał(a):W dodatku Krasny zapomniał ,że to artykuł do prasy, a nie rozprawa doktorska lub przynajmniej praca magisterska ..
Jest intrygującą rzeczą, że właśnie artykuł do prasy potrafi być lepszą rzeczą, niż praca magisterska, czy rozprawa doktorska. Mniej jest w nim pewnych obowiązkowych w przypadku prac uczelnianych obostrzeń formalnych.

Z tym Kaczmarskim to trudna jest sprawa. To, że siedzi okrakiem (chwiejnie z lekka) na barykadzie oddzielającej piosenkę od poezji powoduje komplikacje nie tylko takiej natury, że ciężko mu dobrać właściwą szufladkę w szafce "Kultura polska XX wieku". Ciężko również - i swego rodzaju wyrazem tych problemów jest książka pt. Jacek Kaczmarski w świecie tekstów - 'ugryźć' tę twórczość od strony badawczo-analitycznej. Z jednej strony, chciałoby się potraktować ją jak pełnoprawną poezję, z drugiej: zaraz się przypomina sto piosenek o wódce, Urbanie i panienkach. Z jednej strony, chciałoby się napisać zdanie np. i stąd widać, że nadzieję eschatologiczną pokładał Kaczmarski w..., ale z drugiej zaraz się włącza dzwonek alarmowy, że to przecież narażanie się na śmieszność, bo wiadomo skądinąd, że pokładał ją między innymi w winie Egri Bakaver.

Scena to dziwna...
Odpowiedz
Krasny napisał(a):Z jednej strony, chciałoby się potraktować ją jak pełnoprawną poezję, z drugiej: zaraz się przypomina sto piosenek o wódce, Urbanie i panienkach.
Hmmm, a co to jest pełnoprawna poezja? Czy piosenka o Urbanie lub panienkach nie może być pełnoprawną poezją? O czym musi traktować pełnoprawna poezja? :>
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Krasny napisał(a):że ciężko mu dobrać właściwą szufladkę w szafce "Kultura polska XX wieku"
Nie tak ciężko.
Scena to autentyczna: kilka lat temu byłem na spotkaniu autorskim z Jerzym Pilchem. Jak to na spotkaniu autorskim, przychodzi moment, w którym pytania może zadawać publicznośc. W pewnym momencie do mikrofonu zaczyna mówić pewna młoda osoba płci pięknęj
- Panie Jerzy, studiowałam bibliotekoznawstwo, teraz pracuję w mojej ukochanej bibiotece i mam problem, jak sklasyfikować pańską prozę. Żadna szufladka do końca nie pasuje. Co by pan, panie Jerzy mógł mi podpowiedzieć w tej sprawie? Która szufladka katalogowa jest najwłaściwsza i mogłyby w niej leżeć karteczki katalogowe z opisem pańskich książek?
- Szanowna pani, ja mam na to sposób - niech pani założy nową szufladkę i nazwie ją "Jerzy Pilch".

Z JK jest chyba podobnie. Jedyną pasującą całkowicie szufladką na Kaczmarskiego jest szufladka o nazwie "Jacek Kaczmarski".
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Przemek napisał(a):
Krasny napisał(a):Z jednej strony, chciałoby się potraktować ją jak pełnoprawną poezję, z drugiej: zaraz się przypomina sto piosenek o wódce, Urbanie i panienkach.
Hmmm, a co to jest pełnoprawna poezja? Czy piosenka o Urbanie lub panienkach nie może być pełnoprawną poezją? O czym musi traktować pełnoprawna poezja? :>
bibliotekarka z anegdoty z Pilchem, by się ucieszyła. Z postu Krasnego wynika, że pełnoprawną poezją nie może być piosenka o: 1/ wódce; 2/ Urbanie Jerzym; 3/ ani o panienkach; 4/ powstaje przy lepszym winie niż węgierska Bycza Krew Smile
A artykuł i tak mi się podoba, choć nie podejmuje problemu pełnoprawnej poezji, ale rzeczowo podejmuje problem motywu Boga w twórczości Kaczmarskiego. Nie na klęczkach, jak już tutaj napisano, ale interesująco rozwijając to o czym kiedyś pisał Gajda.
Odpowiedz
tamn napisał(a):powstaje przy lepszym winie niż węgierska Bycza Krew
o przepraszam, Bycza Krew to nie jest złe wino. Przyzwyczajeni jesteśmy do taniej wersji tego wina dostępnej w Polsce za kwotę od 8 do 20 zł. Tymczasem butelki z dobrej jakości oryginalną Byczą Krwią kosztują nawet 250 zł. Śledzenie cen wina oraz zaglądanie ludziom do garnków to jedna z moich - znanych zresztą w środowisku - pasji.
Ale i smak węgierskiej jakościowo lepsze Krwi Byczej bywa całkiem całkiem. W każdym razie ja lubię.
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Znam jakość prawdziwego Egri, bo dane mi było pić je w winiarniach Egeru Smile
dawniej zresztą, w czasach, kiedy nie było jeszcze takiego wyboru win, wiele, wiele lat temu ...
kiedy osoby z pokolenia Kaczmarskiego i mojego kosztowały pierwszych butelek wina, Egri uchodziło za jedne z najlepszych dostępnych win Smile
Pozdrawiam z Katowic, pytając miłośnika dobrych win, czy można spodziewać się w najbliższym czasie Tria (tym razem w pełnym składzie) w Katowicach lub w okolicach?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości