Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jan Krzysztof Kelus
a masz ją?
Odpowiedz
Mam na kasecie.. co teraz? Smile
Pijmy tanie wino
Zatrzymajmy czas
Odpowiedz
Przejrzałem listę piosenek JKK na stronie Cobyla. Nie znalazłem wśród nich piosenki 'Zapyziałe miasteczka' (Są takie miasteczka, gdzie diabeł mówi dobranoc...), która na początku lat osiemdziesiątych była puszczana w RWE, wygrała jeden z plebiscytów, i przynajmniej do tej pory byłem przekonany, że jej autorem jest JKK.

Taśma z piosenką przepadła, ale piosenkę grywam nadal od czasu do czasu. Czy ktoś wie, czy mylę się co do autorstwa, czy też piosenka jest JKK ale uległa zupełnemu zapomnieniu?

Pozdrawiam
tjk
Odpowiedz
Podaj tekst...

Czy to nie "Wesole miasteczko" DAUKSZEWICZA ,;;;-))) ?
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Rysiek napisał(a):na kasecie
I tu sie sprawa komplikje ponieważ nie mam pojecia jak ją przegrać an kompa Wink
Odpowiedz
Potrzebny Ci jest kabelek gdzie kazda koncowka to tzw "jack" (jak w sluchawkach do walkmana, ipoda etc). Z jednej strony wlaczasz to w gniazdko na sluchawki Twojego kaseciaka, z drugiej strony na wejscie audio w kompie (przewaznie koloru rozowago badz pomaranczowego, czesto masz obok rysuneczek mikrofonu).
Zadeklarowac w/w wejscie IN (mikrofon) jako zrodlo audio w konfiguracji kompa, zeby wiedzial gdzie ma sluchac.
Jesli masz Nero, w dziale audio powinienes znalesc tzw NWE czyli Nero Wave Editor, ktorym mozesz nagrywac a nawet odszumiac.
Mozesz tez sciagnac gratis programik o nazwie Audacity. Chyba maja instrukcje obslugi po polsku...
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
thomas.neverny napisał(a):Podaj tekst...

Czy to nie "Wesole miasteczko" DAUKSZEWICZA ,;;;-))) ?
Witam,

To 'podaj tekst' sprowokowało mnie do przepisania w postać niematerialna, a paradoksalnie bardziej trwałą, zawartości cokolwiek już sfatygowanej kartki.

Zapyziałe miasteczka

Są takie miasta, gdzie diabeł mówi dobranoc,
Gdzie wszyscy wszystko codziennie robią tak samo,
Są takie miasta na półkach historii od zarania,

Są takie miasta, gdzie domy przeważnie bez formy,
Knajpa bez szatni, a hotel bez kategorii,
Gdzie druga strefa i stopień ostatni odśnieżania,

Zapyziałe miasteczka, przycupnięte za miedzą,
W szybach okien zamknięte jak w wekach,
Odłożona na półki - ciągle jeszcze nie wiedzą -
Czy historia je znajdzie po wiekach...

Każdy dzień jak sen, jak wieczorny dzwon,
Łka na rynku, gdzie kościół jest i PRON,
Gdzie sekretarz sam co dzień w oko gra z kościelnym,
Gdzie rowerów rząd u gospody drzwi
I przy furze koń i motory trzy,
Gdzie się dzieje coś, kiedy wpadnie gość niedzielny,

W takich miasteczkach wszystko się zdaje niezmienne,
Gdzie ludzie liczą tylko na sprawy codzienne,
Za to przegranych i oszukanych liczą na kopy,

Gdy już otępiali przystali na taki stan rzeczy,
Że tutaj tylko partia się liczy i plecy,
Że każdy boi się nawet gdy słucha Wolnej Europy,

W zapyziałych miasteczkach zapyziała ubecja,
Tylko tyje znudzona piekielnie,
W zapyziałych miasteczkach nikt nie mąci szeregu,
Nawet tego po przydział na węgiel,

Czasem raz na rok ktoś wyłamie się
I na płocie gdzieś maźnie 'Partia łże!',
Czasem ktoś przez łzy krzyknie, że się bił nie o to dzieło...
Potem dzień lub dwa rynek śmiechem rży,
Potem gminny front pisze w górę list,
Że znów wszystko gra, że harmonia, ład i akordeon,

W zapyziałych miasteczkach...

Piosenka z dawnych lat została ze mną, gdyż w mym odczuciu bardzo sugestywnie opisuje poczucie zupełnej beznadziei jakie okryło pierwszą połowę lat osiemdziesiątych.

Wracając do pytania: byłem przekonany, iż autorem jest JKK, ale ponieważ nie znalazłem tekstu w cytowanych zestawieniach twórczości JKK, być może myliłem się co do autorstwa.

Pozdrawiam
tjk
Odpowiedz
No, niestety, ja też nie wiem... Na swoją obronę mam tylko to, że w tym okresie było wiele "komet". Ale może ktoś będzie wiedział. Pozdrawiam. M.
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
Moja mama (kiedyś bardzo dobra przyjaciólka Kelusa) też nie pamięta tego utworu...
Odpowiedz
Zagadka autorstwa utworu nierozwiązana. Kaseta, na której nagrałem ten utwór z RWE przepadła jak wiele innych dawno temu. Przesyłam zatem odnośnik do linii melodycznej - tak jak ją zapamiętałem ;-).

Nagranie jest w wersji roboczej, dodatkowo niedoskonale zaszumionej - by zgubić monotonię muzyki bez śpiewu. Gdy już będę posiadał zamówiony mikrofon i nauczę się z niego sensownie korzystać, postaram się przesłać lepiej dopracowane nagranie całej piosenki.

'Zapyziałe miasteczka' - autor JKK lub NN

Pozdrawiam
tjk
Odpowiedz
Witam po latach (chyba) nieobecności tu.

Piosenkę Zapyziałe Miasteczka śpiewał nie Kelus, a Tadeusz Sikora. Łatwo pomylić z JKK, bo wydawali kasety w tym samym "wydawnictwie".

Pozdrawiam
"Mieduwalszczycy skarmią na widok Czarnego Beata, Buwaja Piecyty"
Odpowiedz
Dziękuję za rozwiązanie zagadki. Smile 'Zapyziałe miasteczka' autorstwa TS nadal mi się podobają ;-)

Pozdrawiam
tjk
Odpowiedz
plazmonik napisał(a):Książkę Kelusa czytałem z resztą zrobiła na mnie duże wrażenie - i ma niemały wpływ na to jak patrzę na świat. Widocznie wpadła mi w łapki w odpowiednim czasie Smile
A ja twórczości Kelusa nie znam prawie w ogóle. Dwie, trzy piosenki. Ich teksty mi się podobają, natomiast wykonanie nie.
Ale książka "Był raz dobry świat" jest jedną z najlepszych i najbardziej wartościowych książek, jakie ostatnio czytałam. Kelus jawi się w niej dla mnie jako niesamowicie inteligentny człowiek, świadomy siebie, ale nie wywyższający się.
Ta książka to dla mnie niesamowita szkoła PRLu. Z żadnych ksiażek historycznych nie dowiedziałam się tak wiele na temat tego okresu, co z tego wywiadu z Kelusem. Bo jest to historia człowieka, a nie historia masy.
Czasem łapię się na tym, że czytam tę książkę jak powieść sensacyjną. Opowieść JKK o wyjazdach do Radomia była dla mnie niesamowicie obrazowa, widziałam to, o czym mówił. Dopiero po odłożeniu książki zdałam sobie sprawę, że przecież to mowa o moim kraju, o rzeczywistości, w której żyli moi rodzice... Świadczy to o wyjątkowych zdolnościach "gawędziarskich" Kelusa.
plazmonik napisał(a):Za to wchodzenie na sosny po szyszki ciągle jeszcze mi się śni czasami.
Mnie również! Mistrzowskie opowiadanie. Uwielbiam do niego wracać. Aż pozazdrościłam tego doświadczenia Kelusowi. A gdyby nie to opowiadanie, nie dowiedziałabym się pewnie nigdy, że ludzie zajmują się włażeniem na sosny i zrywaniem szyszek.
Odpowiedz
Ne wiem, czy ktoś wklejał. Znalazłem trochę informacji o człowieku, o którym JKK śpiewa w piosence "Polski Broadside (Białołęka)"
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Naro%C5%BCniak">http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Naro%C5%BCniak</a><!-- m -->
"Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego - tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas - bez Chrystusa."
Jan Paweł II
Odpowiedz
Tego chyba nikt nie wrzucał.
Piosenka o morzu:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=jybhPi_oYR8">http://www.youtube.com/watch?v=jybhPi_oYR8</a><!-- m -->
Więcej Kelusa na YT chyba nie ma.

Poszedłem śladami Sławka (piwo!) i znalazłem ciekawy życiorys, dyskografię oraz miejsce zamieszkania (okolice Białowieży), bo się Tomek_Cieśla pytał:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Krzysztof_Kelus">http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Krzysztof_Kelus</a><!-- m -->
Andrzej
Odpowiedz
Informuje ze na allegro wlasnie leca 2 CD z piosenkami Kelusa :

- "Kawał w bok od szosy głównej" (vol.1)
- "Był raz dobry świat" (vol.2)
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=U-zPmU7vkJk">http://www.youtube.com/watch?v=U-zPmU7vkJk</a><!-- m -->

The song was translated from czech to polish by Jan Krzysztof Kelus -(tlumaczone przez JKK)-and in this version it is sung by Antonina Krzysztoń. The song was unofficialy released by her in 80´ with the album: Ballady Karela Kryla.

Polish lyrics:

Karel Kryl - Braciszku

Nie bój się, braciszku
Nikt w strachy nie wierzy
Już jesteś za duży
To tylko żołnierzy
Przywieźli w zielonych
Kanciastych ciężarókach

Ze łzą na policzku
Patrzymy na siebie
Oprzyj się braciszku
Boję się o ciebie
Na drogach wyboje
Braciszku w małych butach

Pada, na dworze już ściemniało
Oj, ta noc nie będzie krótka
Baranka wilkom się zachciało
Braciszku - szczękneła furtka

Nie bój się braciszku
Pójdziemy po drogach
Przekleństwa połykaj
Bedziemy próbować
Nie czyń mi wymówek
Jeśli nie dojdziemy

Naucz się piosenki
Jej słowa prościutkie
Oprzyj się maleńki
Kroczki stawiaj krótkie
Będziemy utykać
Lecz wracać nie możemy

Pada, na dworze już ściemniało
Oj, ta noc nie będzie krótka
Baranka wilkom się zachciało
Braciszku - szczękneła furtka
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
Elzbieta napisał(a):ciężarókach
ciekawe słowo Wink
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Torrentius napisał(a):
Elzbieta napisał(a):ciężarókach
ciekawe słowo Wink
Skopiowałam tekst- bez czytana :wstyd:

ela Smile
Odpowiedz
Do coverów dodam jeszcze "Fiat 126p" Elektrycznych Gitar - słyszałem raz w TV.

U Kelusa ujmuje mnie prostota i niezwykła charyzma wykonania. Mam obie kasety wydane w latach 90. i obie książki. Na wszelki wypadek trzymam też empetrójki - rzecz paradoksalnie mniej ulotną.

Cieszę się, Patrycjo, że został Ci w głowie Kelus. Nie żałuję tego wieczoru w chatce w Nieznajowej, kiedy zebrałem Was do kupy i zmusiłem do wysłuchania wszystkich piosenek JKK, które umiałem przyzwoicie zagrać i zaśpiewać. Wstyd mi koncertu, na którym nieprzygotowany grałem te pieśni trzy lata później. Żeby się zrehabilitować, nagram chyba kilka - najlepiej jak potrafię. Ot, choćby po to, by się z Wami podzielić.

Z najnowszych wieści o panu Janku - mieszka na Mazurach, jest chory (z gitary już nic nie będzie, nawet gdyby chciał...), ale powodzi mu się dobrze.
[i]Heard ten thousand whisperin' and nobody listenin'[/i]
Odpowiedz
Apolinary napisał(a):Nie żałuję tego wieczoru w chatce w Nieznajowej
Ja nie żałuję żadnego wieczoru tam spędzonego Smile
Odpowiedz
Jak zapowiedziałem, tak też uczyniłem.
Zapraszam do odpowiedniego wątku .
Odpowiedz
Jan Krzysztof Kelus - Papierosy Biełomor-Kanał -

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.youtube.com/watch?v=ZuHfymLRQYk&feature=related">http://pl.youtube.com/watch?v=ZuHfymLRQ ... re=related</a><!-- m -->
Odpowiedz
Dziś na TV Polonia, o 17.30 program o JKK "Był raz dobry świat". Powtórka o 2.55 jutro (znaczy w nocy)! Smile
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
:o
:wzruszony:
:wow: :*

Nie mam TV Polonii, ale tato mi nagra Smile Ale fajnie! Nie opowiadajcie jak się kończy! Wink
Odpowiedz
W chwili obecnej (październik 2008) obie płyty CD z piosenkami JKK są dostępne w sklepie internetowym pod adresem <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.serpent.pl">http://www.serpent.pl</a><!-- m --> . Jest również CD Jacka Kleyffa. Każda z nich w cenie 31,90 PLN plus koszt wysyłki (łącznie ok. 10 PLN). Można też kupić kasety o połowę tańsze albo zapłacić i ściągnąć plik. CD wysyłają natychmiast, wiem, bo sprawdziłem.

Żeby nie było wątpliwości: nie jestem w żaden sposób związany z tym sklepem ani nie zależy mi na reklamowaniu ich. Ale zainteresowawszy się poważnie tematem nagrań Kelusa, postanowiłem je zdobyć i trochę musiałem szukać, zanim znalazłem, nie było to oczywiste. Więc dzielę się informacją Smile .

A przesłuchawszy (na razie dopiero część) nagrań muszę powiedzieć, że nie żałuję zakupu...
Odpowiedz
Chyba nikt nie odnotował jeszcze, że Jan Krzysztof Kelus otrzymał w tym roku podczas 44. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie Nagrodę Kapituły im. Jacka Kaczmarskiego.
Jan Wołek podkreślił, że to wyjątkowa edycja tej nagrody - w wyjątkowym dla środowiska roku (1968-2008).

Laudacji Jana Wołka na cześć Jana Krzysztofa Kelusa i uzasadnienia przyznania nagrody można było posłuchać w pofestiwalowych audycjach, które zrealizowałam na antenie III PR i RDC.

Pozdrawiam,
Odpowiedz
Strefa Piosenki napisał(a):Chyba nikt nie odnotował jeszcze, że Jan Krzysztof Kelus otrzymał w tym roku podczas 44. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie Nagrodę Kapituły im. Jacka Kaczmarskiego.
eee

<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?p=158235#p158235">viewtopic.php?p=158235#p158235</a><!-- l -->
Smile

Forum jest czujne! Big Grin
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
Strefa Piosenki napisał(a):Chyba nikt nie odnotował jeszcze (...)
Odnotował, ale bardzo przyjemnie jeszcze raz o tym poczytać Wink

edit:
Zbrozło jest czujny!
Odpowiedz
Olo napisał(a):Zbrozło jest czujny!
Nie przesadzaj :wstyd:
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]