Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aspekty elementarne myśli politycznej
Zastanawiałem się nad tym, skąd się bierze proliferacja takich określeń, jak "putinizm", "gaullizm", "tchatcheryzm", a także "kaczyzm" - a niebawem "obamizm" i doszedłem do wniosku, że chyba nie są zdefinowane podstawowe aspekty myśli politycznej, za pomocą których można by określić, co to jest np. putinizm. Mamy oczywiście pojęcia takie jak faszyzm, komunizm, liberalizm, socjalizm itp., ale nie są to aspekty kanoniczne (niepodzielne), tylko składowe pewnych nienazwanych i niedefiniowanych aspektów elementarnych. Jeżeli tak nie jest, a ja odkrywam Amerykę - to proszę o wskazanie jakiejś lektury, a jeżeli nie to może zastanówmy się nad tym. Mamy więc na przykład:

1) "państwo opiekuńcze" / "państwo nieopiekuńcze" - w pierwszym przypadku: gdy obywatel czegoś potrzebuje to państwo mu tę jego potrzebę zaspokaja, w drugim - razi sobie bez pomocy państwa.

2) "państwo ekonomicznie liberalne" / "państwo ekonomicznie totalitarne": w pierwszym przypadku - państwo nie wnika w procesy gospodarcze, w drugim - państwo stara się kontrolować wszystkie takie procesy i wpływać na nie.

Można by wówczas zdefiniować np. putinizm w procentach każdego z takich aspektów - np. państwo opiekuńcze 30%, państwo ekonomicznie liberalne 60% itp.

Jest oczywiście wiele innych aspektów, zainteresowanych proszę o pomysły. Nie chodzi mi ani o to, kto sprawuje władzę (król, prezydent, dyktator, parlament, jakaś rada itp) ani o to, jak są wyłaniani rządzący (poprzez dziedziczenie, wybory itp), tylko o najistotniejsze aspekty myśli politycznej (najlepiej w formie "biegunów" jak wyżej), których nie da się już rozdrobnić.

Przy okazji - w czasie niedawnych wyborów przeciwstawiano "Polskę solidarną (tzn. opiekuńczą) Polsce liberalnej (ekonomicznie)". Moim zdaniem są to dwa różne aspekty, na różnych biegunach. Można sobie wyobrazić małe państwo, gdzie władca-dyktator jest nieskończenie bogaty (np. ma kopalnię złota) i rozdaje to złoto obywatelom swojego kraju w miarę ich potrzeb, a przy tym zupełnie nie wnika w procesy ekonomiczne. Takie państwo byłoby w 100% opiekuńcze, a zarazem w 100% ekonomicznie liberalne.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości