Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraków, 11.11.08
#31
Krajan napisał(a):Przepraszam, że nie zapamiętałem nazwiska, ale jakoś nie mam do tego pamięci
Paweł mówił, że Kaczmar go jakoś tam nazywał (niewierny syn? [wiem, że źle, proszę mnie poprawic]).

Chodzi oczywiście o Leszka Czajkowskiego.
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
#32
Zbrozło napisał(a):Chodzi oczywiście o Leszka Czajkowskiego.
A ja byłem przekonany, że to kompozycja Dominiki Świątek. Ktoś musiał mnie wprowadzić niegdyś w błąd, bo sam przeca bym sobie tego nie wymyślił. Smile
Odpowiedz
#33
Zbrozło napisał(a):Paweł mówił, że Kaczmar go jakoś tam nazywał
Ktoś kiedyś powiedział Jackowi, że lc to jego artystyczny syn, na co JK: raczej artystyczny bękart!a
Simon napisał(a):A ja byłem przekonany, że to kompozycja Dominiki Świątek. Ktoś musiał mnie wprowadzić niegdyś w błąd, bo sam przeca bym sobie tego nie wymyślił. Smile
Bo widzisz - jak się coś ustala, to trzeba o tym potem pamiętać.
Odpowiedz
#34
Luter napisał(a):Bo widzisz - jak się coś ustala, to trzeba o tym potem pamiętać.
Lutrze, niczego z nikim nie ustalałem w tym względzie.
Informacja o autorstwie Dominiki Światek widnieje choćby tutaj:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/piosenki.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... osenki.php</a><!-- m -->
Jak się domyślam - to jeszcze inna wersja niż wykonywana podczas koncertu w Krakowie.
Odpowiedz
#35
Simon napisał(a):Lutrze, niczego z nikim nie ustalałem w tym względzie.
Ależ ja Ci nic takiego nie zarzucam.
Simon napisał(a):Informacja o autorstwie Dominiki Światek widnieje choćby tutaj:
Właśnie.
Odpowiedz
#36
Elzbieta napisał(a):Mógłbyś w kolejności ( a jeśli nie Ty, ktoś kto był, względnie sam zespól) podać jakie utwory były wykonywane? Nie było Vita, wiec rozumiem, ze Kosmonautów nie zagraliście? A co i w jakiej kolejności było?
1. Nie lubię
2. Krajobraz po uczcie
3.Sen Katarzyny II
4. Modlitwa. O wchodzie słońca
5. Wykopaliska
6. Głupi Jasio
7. Powrót
8. Powódź
9. Starość Tezeusza
10. Do Marka Aureliusza
11 Obława
12 Obława II
13 Jałta
14 Ballada wrześniowa
15. 17.IX
16. Odpowiedź
18. Tren spadkobierców
19. Jan Kochanowski
20. Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego
21. Piosenka o szeleście
22. Nasza klasa
23. Kołysanka.
Luter napisał(a):Informacja o autorstwie Dominiki Światek widnieje choćby tutaj:
hmm, nie wiem, co tam widnieje, ale o ile pamiętam, Leszek z Dominiką pisali muzykę do wierszy z Tunelu wspólnie - częśc muzyki jest LC, część zaś jego żony.
"Starość" - zawsze byłem o tym przekonany - napisał Leszek.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#37
Dzięki Pawle za podanie utworów. Smile

ela
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
#38
Paweł Konopacki napisał(a):Leszek z Dominiką pisali muzykę do wierszy z Tunelu wspólnie - częśc muzyki jest LC, część zaś jego żony.
"Starość" - zawsze byłem o tym przekonany - napisał Leszek.
Jeżeli można, to taki mały off topic. Zastanawiam się dlaczego często się używa (ja też używam) zwrotu napisać muzykę ? Przecież muzykę się komponuje, a jak już mamy na myśli jej przenoszenie na papier, to nutki raczej się rysuje niż pisze Smile)))
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
#39
Koncert był w porządku, trzymał poziom(w końcu to TŁCh), Paweł Konopacki faktycznie ma podobną barwę do Kaczmara, no i co tu kryć TŁCh to najbardziej profesjonalna(co nie znaczy, że amatorszczyzna nie jest czasem przyjemniejsza, tu ukłon w stronę Leszka S. Tongue) z tych grupek śpiewających piosenki Kaczmara, które dane mi były usłyszeć(od razu wspomnę, że wiele to ich nie było, dla jasności). Jednak rok temu w Piwnicy pod Baranami koncert bardziej mi przypadł do gustu.

Nie chcę się wdawać w tutejsze zagrywki, ale wymienię też parę niedociągnięć:
-występ Patrycji Volny-Kaczmarskiej(tak została chyba przedstawiona), najkrócej, śpiewa ona dokładnie tak jak stoi, jak kamień. W postawie, jak i w śpiewie tej Pani brak kompletnie uczuć, jakiegokolwiek zabarwienia, życia... Przypomniały mi się czasy szkolne, i uczenie się wierszyków na pamięć, były dzieci które tak skupiały się na tym, żeby zapamiętać słowa i intonacją naśladować "Panią"tak, że zupełnie nie czuły i nie rozumiały o czym też tam mówią. Takie wrażenie odniosłem słuchając Patrycji. Na przykład "Powrót" piękna piosenka, zresztą pasuje do kobiecego głosu(a przynajmniej słyszałem kiedyś wykonanie które mnie rzuciło na kolana), ale zaśpiewana bez żadnego smutku, niepokoju. Poza tym ma [Pani Patrycja] tą maniera do, hm może to zobrazuje, bom nieuczony i nie wiem jak to fachowo nazwać śpiewania w taki sposób "nie ho ry zont co raz no wy" zamiast "nie ho-ry-zont co-raz no-wy". Z drugiej strony mimo, że ma niezbyt szeroką skalę(większość piosenek specjalnie dla niej obniżono) to ma przecież piękną, rzadko spotykaną barwę, tylko śpiewa trochę na siłę, i wygląda na to, że nie przynosi to jej radości.
-końcówka koncertu, to już lekka agonia Pana Pawła, być może wynikało to z niekompletności Tria, a może z długości koncertu(chyba ponad 2 godziny) w każdym razie pod koniec zwyczajnie zaczął mu wysiadać głos, stąd Epitafium było już "bez fajerwerków".

W każdym razie nie żałuję, że się tam udałem, posłuchać TŁCh to wciąż przyjemność(zwłaszcza, że koncert był darmowy)
[i][color=#004000]Bo w tym jest rzeczy sedno, że jest mi wszystko jedno[/color][/i]
Odpowiedz
#40
Jesli chodzi o muzyke do piosenek JK to uprzejmie wyjaśniam, że jest ona w całości autorstwa Dominiki, ja natomiast służyłem jej radą jeśli chodzi o klucz do poszczególnych utworów. Stąd też np. doradzałem, by w niektorych piosenkach znajdowały się odniesienia do stylistyki JK jak w Oliwa Wino i Czas czy Prometeusz.

A co do wypowiedzi JK o mnie (bękart) to tego nie znałem - Luter przez tyle lat znajomości nie był się ze mną łaskaw podzielić tą nowiną.
Swoją drogą sformułowanie JK jest bez sensu. Uznanie kogoś za swojego bękarta jest, jakby nie było, przyzaniem sie do ojcostwa, co mi z kolei - z różnych względów - niekoniecznie schlebia.
Szkoda, że JK nie wypowiedział się tak bezpośrednio do mnie, bo mogłaby się wywiązać interesująca dyskusja. Myślę jednak, że JK nie miał na tyle odwagi, by ryzykować dyskusję z ludźmi, którzy zwykli odpłacać złośliwością za złośliwość.
Odpowiedz
#41
lc napisał(a):Jesli chodzi o muzyke do piosenek JK to uprzejmie wyjaśniam, że jest ona w całości autorstwa Dominiki
No to lider TŁCh błędnie Tobie przypisał autorstwo.
lc napisał(a):Stąd też np. doradzałem, by w niektorych piosenkach znajdowały się odniesienia do stylistyki JK jak w Oliwa Wino i Czas czy Prometeusz.
Dominika najwidoczniej korzystała z Twojego doświadczenia, bo stylistyka części piosenek dość mocno przypomina pewien nurt Twojej kariery kompozycyjnej.
lc napisał(a):A co do wypowiedzi JK o mnie (bękart) to tego nie znałem - Luter przez tyle lat znajomości nie był się ze mną łaskaw podzielić tą nowiną.
Nie pamiętam, czy to nie jest gdzieś wydrukowane - dziennikarz pyta, czy JK wie, że Leszek Czajkowski uważa się za jego artystycznego syna, na co JK: chyba bękarta.
lc napisał(a):Uznanie kogoś za swojego bękarta jest, jakby nie było, przyzaniem sie do ojcostwa
Niewątpliwie:
Wyborcza w artykule Oszołom" napisał(a):Czajkowski uważa Kaczmarskiego za ideowego ojca. - Nie wypieram się ojcostwa - mówi Kaczmarski. - Choć jest zasadnicza różnica. On tworzy w wolnym kraju i przypisuje się do opcji ideologicznej, a ja w niewoli pisałem o wolności. Denerwuje mnie, że Leszek wpisuje się w szlachetną tradycję, a w istocie ją profanuje.
lc napisał(a):co mi z kolei - z różnych względów - niekoniecznie schlebia.
Czyżby? W cytowanym wyżej fragmencie stoi: "Czajkowski uważa Kaczmarskiego za ideowego ojca". Jakoś nigdy nie słyszałem, byś w związku z tym cytatem zarzucał Gazecie Wyborczej manipulację. Raczej bardzo Ci on schlebiał. No ale może ja po prostu źle pamiętam Twoje niedawne jeszcze nastawienie do omawianej kwestii albo - co bardziej prawdopodobne - niewiele po prostu rozumiem.
lc napisał(a):Myślę jednak, że JK nie miał na tyle odwagi, by ryzykować dyskusję z ludźmi, którzy zwykli odpłacać złośliwością za złośliwość.
Tak, z pewnością o to chodziło! JK bał się Ciebie jak diabeł święconej wody!
Odpowiedz
#42
Oczywiście, że Dominika -zwłaszcza przy JK - korzystała z mojego doświadczenia oraz pewnych pomysłów. I chyba nic w tym złego, skoro mnie miała pod reką. Ale tekst JK w obudowała sama.

A co do Wyborczej.
Zaręczam, że to nie ja pierwszy powiedziałem, że uważam się za duchowego syna JK - tylko usłyszałem (od reżysera Jerzego Zalewskiego zresztą) że w 1996 r. JK kiedyś powiedział cyt. "przecież to mój duchowy syn". I tyle.
Nie widziałem powodu prostowania artykułu w Wyborczej, bo nie było to dla mnie aż tak bardzo istotne.
Porównania tego nigdy nie traktowałem jako komplement, aczkolwiek z grzeczności w stosunku do otoczenia dla ktorego JK był postacią wielką, nie uważałem za stosowne wypowiadania się na ten temat w sposób przesadnie szczery. Bo i po co?
Natomiast gdybym usłyszał o bękarcie, to z rozkoszą bym się po JK przejechał - zwłaszcza do Niego bezpośrednio. Uwielbiam wsadzanie szpil autorytetom.
Odpowiedz
#43
GW o LC napisał(a):Czajkowski uważa Kaczmarskiego za ideowego ojca.
Swoją drogą, jakim trzeba być baranem, aby napisać, że JK to ideowy ojciec LC?
Jeśli JK, lewicujący liberał, był w stanie społodzić narodowego prawicowca, to - przepraszam - z kim się na tę okoliczność bzykał? Inaczej spytam: kto jest ideową matką LC? Chyba Gintrowski? Ale JK z PG? Nie wyobrażam sobie między nimi innej współpracy, jak tylko artystyczna.
lc napisał(a):Uznanie kogoś za swojego bękarta jest, jakby nie było,przyzaniem sie do ojcostwa co mi z kolei - z różnych względów - niekoniecznie schlebia.
Nie dziwię się, że niekoniecznie schlebia. Wszak JK stosunek do własnych dzieci miał, bardzo delikatnie mówiąc, dość specyficzny.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#44
Nigdy nie uważałem się za ideowego syna JK i to było ewidentne nadużycie GW, pomijając - jak słusznie wskazał Paweł - absurdalność takiej tezy.
W rozmowie z dziennikarzem GW powiedziałem, że JK nazwał mnie "synem duchowym" - to "duchowe" mogło odnosić się tylko do pewnych podobieństw w stylistyce piosenek, a nie prezentowanych w nich ideach - natomiast dziennikarz GW napisał, że to JA się uważam.
(taka manipulacyjka).

Kiedyś, pod koniec 1996 r, albo w pierwszej połowie 1997 r. (nie pamiętam dokładnie) byłem na koncercie JK w Teatrze Małym. Podszedłem do JK, który stał z grupą znajomych, na korytarzu przed wejściem na salę, by się przywitać. JK z uśmiechem (bon ton miał JK opanowany perfekcyjnie) podał mi rękę mówiąc szeptem, że gratuluje mi "wygryzienia" Gintrowskiego z rynku. A potem objął mnie za ramię i zwrócił się do swoich znajomch - "a to jest mój syn".

Oczywiście, nie przeszkadzało to JK - jak widać - nazywania mnie (poza moimi plecami) bękartem czy ch...
Nie mam zresztą o to żalu, bo widać mnie nie lubił. A poza tym JK lubił rzucać soczyste teksty pod adresem różnych osób, ktore były mu dużo bliższe "ideowo". Do mnie osobiście (w czasie kampanii prezydenckiej 1995r.) nazwał swojego immiennika i zarazem kandytata bliskiej mu ideowo partii dużo gorzej niż mnie, jak zacytowałem powyżej.

Pawle, przepraszam za dygresję w zupełnie czego innego dotyczącym temacie, ale Luter mnie "wywołał".
Swoją drogą ciekawe co JK mówił o Lutrze poza Lutrem
Odpowiedz
#45
lc napisał(a):to "duchowe" mogło odnosić się tylko do pewnych podobieństw w stylistyce piosenek,
zarówno JK, jak i Ty wysrośliście na podobnym dorobku kuturowym - dorobku bardów. To kolejne podobnieństo.
Stylistycznie te piosenki faktycznie były podobne, choć tutaj powiedziałbym, że raczej Twoje piosenki są podobne do piosenek JK. Nie byłbym pewien, czy obaj, jako twórcy, upodabnialiście swoje piosenki do jakiegoś, że tak się wyrażę, zewnętrznego wzorca. A już na pewno JK nie wzorował Raczej jednak to Ty inspirowałeś się stylistyką JK (przynajmniej w niektórych utworach).
Jest tez podobieństwo zainteresowań. JK przecież też interesowała polityka, też pisał teksty wprost interwencyjne, doraźne.
Podobieństw jest więc co najmniej kilka (że o formule zcenicznej, emocjonalności przekazu itp nie wspomnę)
lc napisał(a):Swoją drogą ciekawe co JK mówił o Lutrze poza Lutrem
Nieważne co mówił. Ważne, że w ogóle mówił.To wystarczająca nagroda za tę "osobliwą przyjaźń" (której odcieniami "aż skrzy się" wiersz wiadomy) Big Grin
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#46
Niewątpliwie wpłynął na mnie JK, gdy w wieku 16 lat wziąłem poraz pierwszy gitarę i postanowiłem we własnym zakresie wyrywać murom zęby krat. JK był doskonałym wzorem do śpiewania rewolucyjnych (a właściwie kontrewolucyjnych) piosenek. I na pewno ja bardziej wzorowałem się na JK niż JK na Wysockim - a przynajmniej dużo dłużej nie potrafiłem odciąć pępowiny.
Z tym że nasze motywy działalności były całkowicie różne - JK pisał i grał bo miał taką potrzebę artystyczną - ja natomiast potrzebę polityczną. I wyłącznie polityczną. Piosenki liryczne były produktrem ubocznym, pisanym głównie - ze względów towarzyskich - na potrzeby Teatru Akademickiego.
Mnie nie interesowało zostanie bardem (artystą) dla sztuki tylko używałem takiego a nie innego środka przekazu (bardowanie) dla walki z komunizmem a potem z post-komunizmem. Nie interesowała mnie wartość piosenek tylko ich nośność. Komunikatywność przekazu przedkładałem nad walory artystyczne. Podziwiałem JK choć mu nie zazdrościłem talentu, bo nie był mi - w takim wymiarze - potrzebny do uprawiania propagandy. Jeżeli walczyłem z JK to tylko na poziomie ideologicznym. Bo o ile uznawałem absolutną wyższość JK artystczną - to z kolei absolutnie nie liczyłem się z jego filozofią, którą uważałem za niestabilną i eklektyczną.
Odpowiedz
#47
lc napisał(a):to z kolei absolutnie nie liczyłem się z jego filozofią, którą uważałem za niestabilną i eklektyczną.
Twoim zdaniem JK miał jakąś filozofię? Moim zdaniem miał po prostu - jak znaczna ilośc ludzi - jakieś tam poglądy na rozmaite sprawy. Ale filozofią bym tego nie nazwał. Chyba z tymi poglądami wpisywał się w lewicujący liberalizm - coś takiego, co LiD usiłował forsować (dość nieskutecznie zresztą).
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#48
Podzielam Pawle Twoje zdanie, ale zawsze "filozofia" dostojniej brzmi.
Odpowiedz
#49
Paweł Konopacki napisał(a):Twoim zdaniem JK miał jakąś filozofię?
Jakiś taki lemokształtny neolukrecjanizm z ponadprzeciętnymi akcentami hedonistycznymi.
Odpowiedz
#50
lc napisał(a):ale zawsze "filozofia" dostojniej brzmi
fakt, ale
Krasny napisał(a):lemokształtny neolukrecjanizm z ponadprzeciętnymi akcentami hedonistycznymi.
to dopiero brzmi dostojnie Smile
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#51
A te ponadprzeciętne akcenty hedonistyczne brzmią bardzo zachęcająco...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kraków, Krzyk w Bibliotece. Zbrozło 1 2,113 03-31-2014, 04:43 PM
Ostatni post: Kuba Mędrzycki
  Piwnica pod Baranami, Kraków, 22 III, godz. 19.00 Zbrozło 0 1,482 03-19-2013, 07:39 PM
Ostatni post: Zbrozło
  "U wrót doliny" - Kraków 08.12.12 Zbrozło 10 4,453 12-19-2012, 02:16 PM
Ostatni post: Kuba Mędrzycki
  kaczmarski underground Kraków/Marszowice, 13-15 MAJA 2011 Michall 106 28,628 08-30-2011, 10:23 AM
Ostatni post: Freed
  [Kraków] 04.03.2011 ,,Wojna postu z Karnawałem" fytysyty 1 1,829 03-03-2011, 09:44 PM
Ostatni post: fytysyty
  [Kraków 10.12.2010] Miłosz Śliwa- stano wojenno-kolędowo fytysyty 0 1,517 11-29-2010, 08:14 PM
Ostatni post: fytysyty
  [Kraków] Koncert niepodległościowy w Kurantach fytysyty 0 1,389 11-12-2010, 07:59 AM
Ostatni post: fytysyty
  [KRAKÓW] IV Wieczór Piosenki JK Zbrozło 0 1,496 11-07-2010, 08:55 PM
Ostatni post: Zbrozło
  Kraków 17.09 fytysyty 5 3,291 09-12-2010, 08:48 PM
Ostatni post: Zeratul
  KRAKÓW - PiecArt, 27 czerwca, godz. 20.00 MateuszNagórski 0 1,477 06-11-2010, 02:50 PM
Ostatni post: MateuszNagórski

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości