Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krótka lustracja kompozytorów muzyki poważnej
#31
dauri napisał(a):Olivier Messiaen.
Wikipedia napisał(a):Znany za swej głębokiej katolickiej religijności.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Olivier_Messiaen">http://pl.wikipedia.org/wiki/Olivier_Messiaen</a><!-- m -->
Skomponował m. in. "Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus", trochę muzyki organowej, trochę o ptaszkach. Wprawdzie Francuz, ale nobody is perfect.
Big Grin
Uczeń Debussy'ego. Inspirował się muzyką hinduską (to z Wikipedii). Podejrzane. Oprócz ptaszków jest chyba też coś o gwiazdach (Aldebaran - ale może mnie pamięć zawodzi), więc astrologia. Podejrzane.
Ale chyba by się nadał, to są słabe kwity. Smile

Co powiecie na Giovanniego Palestrinę?
[color=#008080][i]Nikt nigdy ich już nie obudzi,
Śmiech z klątwą się na usta cisną...
Głupio jest żyć wśród mądrych ludzi
Z ich piękną Latającą Wyspą.[/i][/color]
Odpowiedz
#32
Julioanna napisał(a):Co powiecie na Giovanniego Palestrinę?
Wikipedia napisał(a):Pod koniec 1580 roku, po śmierci najbliższych oraz problemów finansowych, postanowił wstąpić do stanu duchownego, przyjął nawet niższe święcenia kapłańskie. Zmienił jednak zdanie i rok później ożenił się z wdową po handlarzu futer, Virginią Darmoli.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Pierluigi_da_Palestrina">http://pl.wikipedia.org/wiki/Giovanni_P ... Palestrina</a><!-- m -->

Zdanie trochę nieskładne, ale kwit wygląda na mocny. Można przymknąć oko, jeżeli ta Virginia po ślubie z Palestriną nosiła futra wyłącznie syntetyczne.

A Jean-Baptiste Lully?
Odpowiedz
#33
Ej tam, zaraz mocny... Najwyraźniej miał powołanie do życia w rodzinie. Wink
Wikipedia napisał(a):Jego utwory reprezentują typowe gatunki muzyki XVI wieku, odzwierciedlające jego związek z papiestwem oraz tendencje stylistyczne powstałe w rezultacie postanowień soboru trydenckiego.
Wikipedia napisał(a):Jedną z głównych zalet stylu Palestriny jest ogromna staranność deklamacji tekstu. Cecha ta, a także prostota rytmiczna i harmoniczna oraz poważny charakter jego kompozycji zadecydowały o uznaniu przez Sobór Trydencki stylu palestrinowskiego, tzw. stylu osservato (surowy) za oficjalny styl wielogłosowej muzyki kościelnej.

A to by nie wynagrodziło tej wdowy?

[Dodano 3 listopada 2008 o 23:05]
dauri napisał(a):A Jean-Baptiste Lully?
Chyba żartujesz...
Wikipedia napisał(a):W 1685, gdy wyszedł na jaw jego romans z paziem o imieniu Brunet, częściowo wypadł z jego [Ludwika XIV] łask. W ówczesnych czasach kontakty homoseksualne były karane śmiercią.
[color=#008080][i]Nikt nigdy ich już nie obudzi,
Śmiech z klątwą się na usta cisną...
Głupio jest żyć wśród mądrych ludzi
Z ich piękną Latającą Wyspą.[/i][/color]
Odpowiedz
#34
Julioanna napisał(a):Chyba żartujesz...

No tak, moglibyśmy ewentualnie darować romans z paziem o imieniu Blondyn, ale w tej sytuacji wycofuję kandydaturę. :wstyd:
Odpowiedz
#35
Rubik by się nadawał Wink
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
#36
Torrentius napisał(a):Rubik by się nadawał
Razem z Dodą:
Leszek Kułakowski w Naszym Dzienniku napisał(a):Marginalizacja lekcji muzyki daje w przyszłości marny efekt społeczny w postaci niewyszukanych gustów muzycznych polskiego społeczeństwa. Dlatego mamy tylu miłośników Dody i Rubika.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=kl&dat=20081018&id=kl11.txt">http://www.naszdziennik.pl/index.php?ty ... d=kl11.txt</a><!-- m -->
Odpowiedz
#37
A cóż to: Nasz Dziennik zatrudnił podróbę Leszka Kołakowskiego (KułakowskiegoSmile)?
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie/ H. Steinhaus
Odpowiedz
#38
Do listy zlustrowanych kompozytorów muzyki poważnej należy jeszcze dodać Telemanna. Skomponował utwór zatytułowany "La putain" - czyli "Kurwa".

[Obrazek: fs_7469-VentiDiversi.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości