Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[polski] matura ustna
#1
Witam,
Wybrałam temat "Analizując twórczość literacką wybranego autora, przedstaw różnorodność jej inspiracji"
Mam zamiar go uszczegółowić do "Bóg, człowiek, czasy współczesne, (i nad jeszcze jednym motywem wciąż się zastanawiam Smile ) jako przykłady różnorodności inspiracji twórczości Jacka Kaczmarskiego"
mam pytanie nie co do kształtu samej prezentacji, czy utworów, które mogłabym wykorzystać. Zastanawia mnie literatura podmiotu - miałam zamiar "wyjść" od jednej z książek, która była zbiorem wierszy czy artykułów, a pod koniec-jako "dodatek" były dwa artykuły o dwóch różnych twórcach-jeden był właśnie o Jacku. W księgarni były dwa egzemplarze, rzecz jasna z moim zostawianiem wszystkiego na ostatnią chwile, zanim się zebrałam, by ją kupić, były już wyprzedane. Szukanie jej z pewnością ułatwiła by mi znajomość tytułu tej książki... Big Grin było coś nawiązującego (bądź mającego w tytule) do miłości (ale nie była to "Lekcja miłości"), czy ktokolwiek ma pojęcie o czym mówię, bądź zna dokładny tytuł tej książki Smile? Z góry jestem bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Miłość nie jest nam dana - K. Masłoń
O to chodziło? Wink

Jeśli tak - Nie kłam sobie, a nikt ci nie skłamie
Odpowiedz
#3
"Miłość nie jest nam dana" -dokładnie o to. Dziękuje serdecznie! Na razie tyle Smile (oczywiście poza "JK w świecie tekstów" i "Pożegnanie barda"-jeśli gdziekolwiek znajdę) o kolejne zagadnienia, w ramach prezentacji, będę pytać na bieżąco Big Grin ale jeszcze raz dzięki- "życie mi ratujecie" Smile)
Odpowiedz
#4
ok, mam konspekt (bardziej niż mniej szczegółowy Smile) ), przedstawiam, może się potomnym przyda.
----------------------------------
Temat ogólny:
Analizując twórczość literacką wybranego autora, przedstaw różnorodność źródeł jej inspiracji

Temat sprecyzowany:
Literackie i malarskie inspiracje w twórczości Jacka Kaczmarskiego.

RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI
Wstęp:

1. Postać Jacka Kaczmarskiego – skrótowe przedstawienie różnorodności inspiracji; intertekstualny i intersemiotyczny dialog z innymi tekstami kultury i dziełami sztuki; odmienne sposoby i funkcje wykorzystania odniesień (wierny opis, parafrazy, trawestacje; poetycki hołd składany poprzednikom, prowadzenie literackiej gry, dyskursu z dziełem).
2. Uzasadnienie wyboru i omawiania literackich i malarskich inspiracji w twórczości Jacka Kaczmarskiego - reinterpretacje dzieł, wyrażenie siebie, formułowanie prawd ogólniejszej natury.

Rozwinięcie:

1. Inspiracje światowymi i polskimi dziełami literackimi – podanie przykładów.
2. Stworzenie świata jako nawiązanie do biblijnej Księgi Rodzaju, trawestacja, transpozycja, reinterpretacja; alegoryczność wiersza – utwór Jacka Kaczmarskiego jako metafora rządów despotycznych.
3. Twórczość Zbigniewa Herberta jako inspiracja dla wierszy: Tren spadkobierców, Zbigniewowi Herbertowi, Kwestia Odwagi; wskazanie odniesień do poszczególnych dzieł Z. Herberta w Trenie spadkobierców, okoliczności powstania, hołd złożony Herbertowi, ukazanie własnej sprawności warsztatowej, poetycka gra, ogólniejsza refleksja a propos rozszarpywania schedy – wykorzystywania imienia i spuścizny zmarłego dla potrzeb bieżących rozgrywek politycznych.
4. Malarstwo europejskie i polskie jako źródło inspiracji twórczości Jacka Kaczmarskiego – przykłady.
5. Interpretacja obrazu Kanibalizm B. W. Linkego; wskazanie podobieństw i różnic względem obrazu w Kanapce z człowiekiem Jacka Kaczmarskiego, środki zastosowane dla oddania charakteru obrazu, identyfikacja z ofiarą; problem reifikacji jednostki, relacji między oprawcą a ofiarą.
6. Upadek Ikara jako wierny opis malarskiego dzieła Piotra Bruegla Starszego Pejzaż ze spadającym Ikarem; literackie obrazowanie, wymowa utworu literackiego współgra z wymową obrazu – znikomość losu jednostki, obojętność na jej tragedię, kruchość człowieka w porównaniu z ogromem natury.

Zakończenie:

1. Rozmaite dzieła literackie i malarskie jako jedne z wielu inspiracji Jacka Kaczmarskiego; odniesienia do dzieł literackich i malarskich jako sposób mówienia o rzeczywistości, formułowania uniwersalnych, zawsze aktualnych prawd, odczytywalnych zarówno dla pokolenia autora jak i współczesnego, młodego czytelnika.

-----------------
wszelkie uwagi mile widziane Smile do jutra, do 11, muszę to oddać, toteż zawsze poprawki jeszcze mogę wprowadzić.
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#5
Wystarczy Ci czasu Smile?
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
#6
Jeszcze nie wiem - ale postaram się opracować to tak, że będzie musiało starczyć Smile! Choć, jakby nie patrzeć, na żaden temat podany na liście nie można się w pełni/w połowie/ w 1/10 wypowiedzieć w ciągu 15 minut. Ja, omawiając literackie i malarskie inspiracje w twórczości JK, wybrałam tylko 4 utwory- a tak czy siak, mam wątpliwości, czy się wyrobię :'
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#7
Piekny temat. Ja bym tylko postawił bardziej na ta różnorodność inspiracji. Tzn. nie ograniczałbym się do malarstwa i literatury, ale także mówil o filmie, historii, wydarzeniach aktualnych na chwilę powstawania utowrów, autotematyzmie.
Wtedy pokazać można faktyczną róznorodnośc inspiracji - a o to chodzi w temacie.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#8
Również miałam taki zamiar Smile. Ale oboje jesteśmy chyba świadomi, że jest to materiał na minimum kilkugodzinny wykład. Nie na 15-minutową prezentację. Musiałam sprecyzować temat - wybrałam literaturę i malarstwo - a te 4 utwory, to i tak kropla w morzu inspiracji Smile)

W prezentacji na wstępie zaznaczam, że inspiracji (filmem, historią, bieżącymi wydarzeniami, literaturą, malarstwem) jest o wiele więcej, podaję konkretne tytuły. Początkowo miało to wyglądać tak, jak zarysowałeś - ale cóż, "czas nie pozwala". A szkoda.
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#9
Już po...

Z pytań:
- Z czego wynika twoja fascynacja JK?
- Jak nazywamy pogląd mówiący, że Bóg stworzył świat, a następnie pozostawił go "samemu sobie".
- Jak kształtował się wizerunek Boga w twórczości JK na przestrzeni lat. (cudownie)

Zrealizowałam wszystko co miałam w konspekcie, puściłam jeszcze zapowiedź do "Raju" i miałam ponad połowę kartki A4 cytatów (zmieściłam się w 15 min)- ale fakt, faktem, bardzo szybko mówiłam.

20/20 Smile)

Teraz Agato - trzymam kciuki za Ciebie Wink (i za wszystkich forumowych maturzystów tegorocznych)
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#10
kłapo, teraz wysoko postawiłaś poprzeczkę i jak ja mam spokojnie iść na mój egzamin ! Smile Gratuluję bardzo, bardzo ! :brawo: :brawo:

Trzymałam kciuki, to musiało dobrze pójść :>
Odpowiedz
#11
Gratulacje w takim razie najwyższego wyniku Big Grin

Swoją drogą, straszna porażka z tymi prezentacjami, człowiek się postara, pomęczy, a podczas rekrutacji na studia i tak nikogo to nie będzie obchodzić...
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
#12
kłapo napisał(a):20/20 Smile)
Jesteś Wielka! Gratuluję! Smile
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
#13
Agata napisał(a):i jak ja mam spokojnie iść na mój egzamin ! Smile
Niech to będzie motywacją Big Grin!
Agata napisał(a):Trzymałam kciuki, to musiało dobrze pójść :>
Musiało, musiało! Ponadto trafiłam idealnie - jedna babeczka z komisji jest organizatorką pomorskiego konkursu poezji JK (w którym zresztą co roku biorę udział), druga - co wynikało z zadawanych pytań - też całkiem niezłe pojęcie o twórczości i życiu Kaczmara miała Smile
Nowhere Woman napisał(a):Swoją drogą, straszna porażka z tymi prezentacjami, człowiek się postara, pomęczy, a podczas rekrutacji na studia i tak nikogo to nie będzie obchodzić...
Z jednej strony tak. Choć dla mnie gromadzenie materiałów, pisanie pracy, tworzenie prezentacji było raczej przyjemnością niż męczeniem Smile Ale mimo wszystko dla wielu osób egzamin wiąże się z ogromnym stresem (nawet jeśli mają świadomość, że "do niczego się to nie przyda") więc po co ich na to wszystko narażać, bez konkretnego celu i sensu? Ok - może "uczy" tworzenia bibliografii, formułowania wypowiedzi - ale zamiast tego można by takie "zadanie" zrealizować w ciągu roku, w ramach zajęć. I wyrzucić wtedy tę prezentację z "programu matur", albo wymyślić coś, co sprawiałoby, że będzie jednak przydatna. Tak czy siak - mając świadomość, że robiłam to wszystko dla siebie (bo mogłam wybrać "Motyw podróży w lit." i zrobić byle było), tym bardziej chciałam się przyłożyć i cieszę się z wyniku.
gosiafar napisał(a):Jesteś Wielka! Gratuluję! Smile
Żadna tam kwestia wielkości Big Grin! Wystarczyła wyczuwalna przez komisję ekscytacja tematem i mówienie do rzeczy Smile)
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#14
kłapo napisał(a):Wystarczyła wyczuwalna przez komisję ekscytacja tematem i mówienie do rzeczy Smile)
To prawda, dobrze, gdy komisja jest zainteresowana tematem i się w nim orientuje! Bo z tym różnie bywa...
kłapo napisał(a):jedna babeczka z komisji jest organizatorką pomorskiego konkursu poezji JK (w którym zresztą co roku biorę udział), druga - co wynikało z zadawanych pytań - też całkiem niezłe pojęcie o twórczości i życiu Kaczmara miała Smile
Zaprosiłaś na forum? Wink
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
#15
gosiafar napisał(a):Zaprosiłaś na forum? Wink
Coś Ty Big Grin! Trzeba się tu czasem wykazać silnymi nerwami, a na to nie chcę jej narażać - jest po 60tce Smile) (chociaż , kurde, profil na n-k ma! :>) pomyśle nad tym Wink
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#16
Jako tegoroczna maturzystka gratuluję serdecznie sukcesów :poklon: .
"Opatrzności wyroki, jak po deszczu - rynna:
Kto jeno w niebo patrzy - tego i zamoczy."
Odpowiedz
#17
kłapo napisał(a):Z czego wynika twoja fascynacja JK?
No z czego?
kłapo napisał(a):puściłam jeszcze zapowiedź do "Raju"
Ten, który mówi Gintrowski?

Serdeczne gratulacje! *-`-
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
#18
gredler napisał(a):
kłapo napisał(a):Z czego wynika twoja fascynacja JK?
No z czego?
Mówisz jak nauczyciel Wink I wyobraź sobie, że na odpowiedź dali mi tylko 2 minuty!
gredler napisał(a):Ten, który mówi Gintrowski?
Nie, nie, Grudziński chyba. Ale jeszcze się upewnię Smile)
"Pochlebcy nie najszczytniejszych gustów - starzy kuglarze."
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.flagrantis.pl">www.flagrantis.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  matura - temat - Jacek Kaczmarski – poeta i bard. Zaprezentuj sylwetkę twórcy, analizując jego dorobek artystyczny. Ol95 1 2,949 01-10-2015, 09:44 AM
Ostatni post: Zbrozło
  [matura]Moja praca. Prośba. ciokal 10 5,902 04-15-2014, 07:06 PM
Ostatni post: ciokal
  [matura] "Lalka, czyli polski pozytywizm" i "Dzieci Hioba" Alicja 3 3,470 02-28-2014, 08:29 PM
Ostatni post: Alicja
  [matura] Czołg i Luter Zbrozło 17 8,929 05-19-2013, 05:13 PM
Ostatni post: liptus
  [matura] Inspiracje literackie i malarskie w poezji J. K. Zbrozło 3 3,087 04-03-2013, 04:56 PM
Ostatni post: Kuba Mędrzycki
  [matura] Obraz Boga w poezji Jacka Kaczmarskiego Przemek 21 9,257 02-23-2013, 12:04 PM
Ostatni post: Luter
  [Matura] Jak tworzą się zbrodniarze - prośba o pomoc Aneta 14 7,493 02-05-2013, 08:09 PM
Ostatni post: Aneta
  [matura] Znane osobistości w tekstach Kaczmarskiego wiktor.piek 36 10,057 03-29-2012, 04:58 PM
Ostatni post: wiktor.piek
  matura-inspiracje historyczne i literackie w twórczości JK. Alis 5 2,603 10-13-2011, 10:12 PM
Ostatni post: M.S.
  [matura] "Sławne postacie w tekstach Jacka Kaczmarskiego" nikodem 40 11,474 05-17-2011, 12:05 PM
Ostatni post: nikodem

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości