dlinnyj napisał(a):Jakie przesłanie niesie z sobą płyta? J
Na to pytanie odpowiedź znajdziesz po co najmniej jednokrotnym przesłuchaniu płyty. Polecałbym jednak zapoznać się z "Sarmatią" i wyciągnąć wnioski z tego, co wysłuchasz.
dlinnyj napisał(a):Jaką pozycję zajmuje wobec grzechów historii Kaczmarski
Wyprostowaną (to nie żart!)
A tak na marginesie, nie bardzo rozumiem, co oznacza - w tym kontekście - określenie "grzechów historii. JK nie ocenia polskiej historii w kategoriach grzechu - tak mi się zdaje.
dlinnyj napisał(a):czy tylko krytykuje przywary polskiego społeczeństwa
Moim zdaniem, ani nie chwali, ani nie krytykuje. Nie ocenia. W ogóle tego programu nie rozpatrywałbym w kategoriach piętnowania jakichś narodowych wad czy przywar. Raczej mówiłbym o narodowych cechach. Ale i w tym przypadku nie ma krytyki. Jest - moim zdaniem - próba zadania pytania, na ile my, współcześni, jesteśmy obciążeni tradycyjnymi i historycznymi uwarunkowaniami. Na ile Sarmatyzm drzemie w nas, okresla...nas samych. Na ile nasze cechy, cechy Polaków, zakorzenione są w Sarmatyzmie.
Właśnie! Program nie odpowiada na pytania, tylko próbuje je stawiać i poddać pod rozwagę odbiorcy.
dlinnyj napisał(a):czy też daje odrobinę nadzieji i nieco usprawiedliwia Sarmatów?
Tak postawione pytanie sugeruje, że program odnosi się do przeszłości i dotyka wyłącznie kwestii histroycznych. Tymaczasem, jak to u JK, historia jest pretekstem do rozważań na temat współczesności.
Można powiedzieć - jeśli już koniecznie tak stawiamy sprawę - że JK portretuje współczesnych Polaków patrząc na nich przez pryzmat Sarmatyzmu.