Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sąd Ostateczny
Witam wszystkich serdecznie Smile Temat mojej prezentacji maturalnej brzmi "Sąd Ostateczny w literaturze i sztuce. Dokonaj analizy wybranych dzieł." Postanowiłam skorzystać z "Sądu Ostatecznego" Jacka, jednak nie wiem czy funkcjonuje on tylko jako wiersz czy też została napisana do niego melodia. Niestety nie spotkałam takiej piosenki, jedynie tekst. Może ktoś wie coś na ten temat? :Smile Chciałabym też prosić o pomoc w znalezieniu rzetelnej, wartościowej analizy tego jakże ciekawego utworu. Co mogę wykorzystać jako literaturę przedmiotu w omawianiu tego wiersza/piosenki? Wszelkie sugestie mile widziane Smile
Odpowiedz
Cytat:Nie zachowało się żadne nagranie muzyki do tego wiersza, bądź też muzyka nie została przez nikogo skomponowana
Wystarczy trochę na stronie poszukać. Więcej inicjatywy.
Plus Leonardo i Mach
Odpowiedz
Sprawdzalam wczesniej w wyszukiwarce, ale wolalam sie po prostu upewnic. Czy spotkal sie ktos moze z omowieniem tego wiersza?
Odpowiedz
Jako ciekawostkę, dodam tylko, że nagranie (nie JK) powstało i jest na forum pod adresem <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=3312&highlight=konkurs">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/view ... ht=konkurs</a><!-- m --> .
Pozdrawiam
p/f
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
nasturcja89 napisał(a):Sprawdzalam wczesniej w wyszukiwarce, ale wolalam sie po prostu upewnic. Czy spotkal sie ktos moze z omowieniem tego wiersza?
Zawsze myślałem, że ideą samodzielnej prezentacji maturalnej jest właśnie "przygotowanie" takiego umówienia, a nie korzystanie z już istniejących Wink

Spróbuj po prostu przeczytać ten wiersz i stworzyć jego własne "omówienie" - możemy potem o tym podyskutować Smile

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
o przepraszam bardzo, zawsze dokonuje samodzielnej analizy, ale praca maturalna wymaga odwołania się do znawców chociażby literatury czy sztuki, ambitnych prac naukowych, bo o zwykłą notatkę to ja bym nie prosiła
Odpowiedz
Nasturcja ma rację. Zeratulu, nie zdawałeś nowej matury, więc możesz nie wiedzieć, że prezentacja maturalna to nie jest praca naukowa. Prezentacja ma wykazać, że uczeń potrafi korzystać z różnych źródeł, rozumie je, umie szukać itd.

BTW: jestem za tym, żeby w pierwszej klasie szkoły podstawowej głównym przedmiotem była informatyka z nastawieniem na poprawne wpisywanie zapytań w google Smile

[ Dodano: 24 Listopad 2007, 19:55 ]
Chyba bycie niemiłymi dla maturzystów weszło niektórym w krew :' Wiem, wiem, przykre doświadczenia...
śni inny byt jurajski gad
Odpowiedz
nasturcja89 napisał(a):o przepraszam bardzo, zawsze dokonuje samodzielnej analizy,
Bardzo się cieszę Smile
nasturcja89 napisał(a):ale praca maturalna wymaga odwołania się do znawców chociażby literatury czy sztuki, ambitnych prac naukowych, bo o zwykłą notatkę to ja bym nie prosiła
Hmm...
Do tej pory w charakterze bibliografii "kaczmarowej" wystarczył tylko sam wiersz w "Ale źródło..." (antologii) i ewentualnie praca dr-a Gajdy (choć sam jej jeszcze nie zdążyłem przeczytać, więc nie wiem, czy akurat "Sąd ostateczny" został tam uwzględniony).
partycja napisał(a):Chyba bycie niemiłymi dla maturzystów weszło niektórym w krew :' Wiem, wiem, przykre doświadczenia...
Ech...
I staraj się tu, człowieku...
Można wiedzieć w którym fragmencie tym razem byłem niemiły?

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
partycja napisał(a):Prezentacja ma wykazać, że uczeń potrafi korzystać z różnych źródeł
Nie korzystałem z _żadnych_ a dostałem 20 pkt, więc teza jest chyba do obalenia?
Odpowiedz
Zbigniew napisał(a):Nie korzystałem z _żadnych_ a dostałem 20 pkt, więc teza jest chyba do obalenia?
To znaczy, że dobre zmyśliłeś, bo chyba trzeba było JAKIEKOLWIEK podać Smile)
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Jeśli chodzi o bibliografię, to tylko bibliografię podmiotu (tzn teksty Kaczmarskiego i dwie książki) A przedmiotu dałem jakiś słownik terminów literackich którego na oczy nie widziałem.
Odpowiedz
Zależy od nastawienia komisji w danej szkole... Naprawdę baardzo różnie do tego podchodzą.
'ta konspiracja wyobraźni'
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości