Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Warchoł
Na którym progu powinien być kapodaster w "Warchole"?? W nutach i chwytach Tomka Susmęda pisze, że na trzecim, mnie się wydaje, że na drugim. Jak to gracie?? Albo jak słyszycie u Jacka??
W nas jest Raj, Piekło -
i do obu - szlaki!
Jacek grał na trzecim. Ty powinieneś grać na tym, na którym najlepiej Ci się śpiewa.

KN.
Jacek grał na trzecim - ale bardzo ciężko się śpiewa zwłaszcza słowo "stara." On był w tym mistrzem i umiał to jakoś "zachrypieć", ja gdy gram to na trzecim to w ogóle nie idzie mi "chrypienie" Dlatego możesz pokombinować jak ci najlepiej - można ostatecznie zmienić tonację.
Przy spiewaniu piosenek należy dobierac tonację do wlasnych mozliwosci glosowych. Jesli komus ciezko sie spiewa "Warchola" w C-dur (kap. III), powinien obnizyc sobie tonacje, co jest w tym wypadku o tyle latwe, ze wystarczy przesunac kapodaster na gryfie. Wogole uwazam, ze trzymanie sie za wszelka cene oryginalnych tonacji i proby nasladowania w kazdym detalu wykonan Mistrza, nie zwazajac na wlasne mozliwosci i/lub umiejetnosci, zakrawa na smiesznosc. Pozdrawiam.
"Ale po co męczyć gamę
Gdy się gra akompaniament..."