Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piosenka "1778"
Chodzi mi mianowicie o to "intro" do piosenki. Jacek wtedy nie gra na chwytach. Gra na nich dopiero od 3 zwrotki najpierw gra "na nutach" Wie ktoś z was może jak to trzeba zagrać?
No na pewno Olaf22 wie jak to zagrać Smile A samemu chyba by wystarczylo dobrzer posluchac i sprobowac odtworzyc dzwieki. Pomocny może być edytor audio, analizuje się nim intro dźwięk po dźwięku.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Kurde może i tak ale jaki edytor audio? A jak Olaf napisałby to by było fajnie? Big Grin Btw czemu jestes taki pewny Przemku, że wiedziałby?
Edytor chopćby CoolEdit. Wczytujesz plik audio i nastepnie porównujesz dźwięk po dźwięku to co słyszysz z dźwiękami swojej gitary, aż trafisz na to co tzreba (podobnie jakbyś stroił gitarę). A Olaf wiedziałby, bo go znam i wiem że umie to doskonale zagrać Smile
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
O - to, że Olaf wie to ja też mogę potwierdzić Wink
A no to spróbuję z gitarą, ale i tak chciałbym uzyskać od Olafa info też żeby zobaczyć co jak będzie brzmiało Big Grin I czy wogóle uda mi się to zagrać tak "bez problemu" Wink
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Olaf jest wyśmienitym gitarzystą i wie na szczęście, co u człowieka zdolności muzyczne rozwija. PRACA! ĆWICZENIA! PRACA!
Na stronie Artura masz akordy do 1788. Zapewniam Cię i daję uroczyste słowo - jest to wszystko, co może być potrzebne do nauczenia się tej piosenki tak, jak grał ją JK.
Zresztą jest taka opowieść - chu... tfu, bogowie wiedzą, czy prawdziwa... Ale świetnie pokazuje, o co w tym chodzi.
Siedział kiedyś Olaf w karczmie "Kaczmar" i 22-te drugie piwko sączył. Wpadł do karczmy Torment, z twarzą spłonioną rumieńcem i zakrzyknął:
- Akordy do Krowy znam, ale JK takie śmieszne umca-umca tam gra. Jakże to zrobić, no jak?
Olaff wstał, poklepał mnie... jego! po ramieniu i odrzekł:
- Synu nieczysty. Jeśliś się akordów nauczył, to i resztę Krowy obrobisz, gdyż mówię Ci ja - reszta krowy nigdy nie będzie tak ciężka pracą, jak samo do niej podejście. Jeślil podszedł i się krowę łapać nauczył - już jesteś wielki. Teraz postaraj się wydoić jak najwięcej.

Cieszę się, że mogłem pomóc.
Z serdecznym pozdrowieniem,
M.
W Krowie to raczej gra beng-brzdęk, beng-brzdęk, ale pewnie wtedy Torment jeszcze tego nie wiedział Wink))

A tak na marginesie. to początkowo 1788 Kaczmarski nie grał tak melodycznie intra i pierwszych zwrotek, ale biciem mniej więcej takim jak w dalszych zwrotkach.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Jest to bardzo proste. Łapiesz normalne akordy i grasz arpeggio w taki sposób, że w basie grasz oczywiście prymę akordu (dla D-dur grasz dźwięk D, dla G-dur G itd.) a struny wiolinowe po kolei w dól (E, H,G) i na koniec danego akordu znów bas. I tak grasz D-dur, G-dur, a potem przy ponownym graniu D-dur uderz bas, wszystkie wioliny i małym palcem naciśnij strunę E na 3 progu i przejedź nie odrywając go na próg piąty. Potem już normalnie A dur i w kółko macieju. Tak jest mniej więcej w oryginale. Dodam, że Jacek grał to z założonym kapodastrem na 3 progu (ładniej brzmi). Żeby całkowicie rozjaśnić, zamieszczę coś na kształt tabulatury:

E----2------------3----------------2---3/5-------0------------------------------------------
H------3------------3--------------------------------2-------------------------------------
G--------4------------0--------------------------------2-----------------------------------
D-0--------0-----------(0)----0-------------------------2----------------------------------
A-----------------------------------------------0---------------------------------------------
E--------------3--------(3)-----------------------------------------------------------------

Mniej więcej coś takiego. Ja gram to tak, ale słuchając oryginału możesz popróbować róznych wariacji Big Grin
Coś się na pewno wydarzy - to jasne.
Hehehe dzięki wam wszystkim za pomoc Wink Ta opowieść...hmmm...pouczająca Smile Hehehe zaraz się zabieram do gitarki i będę próbował coś wykąbinować Wink Thx jeszcze raz za pomoc Wink
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Panie Elessar!
Szeherezada pisze się przez samo "h", więc nie kłuj Pan w oczy ortem.
Uprzedzając ewentualne protesty: tak, tak, w śpiewniku "Dwie Skały" jest ten sam błąd, ale w "Ale źródło wciąż bije..." już tego błędu nie ma.

KN.
A i tytułów nie przekręcaj - wszak o rok pański 1788 chodziło raczej...
Znajdzie się słowo na każde słowo
A gdybys chcial zobaczyc jak JK to sobie rozpisal to polecam oczywiscie:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/ciekawostki/rekopisy/1788.jpg">http://www.kaczmarski.art.pl/ciekawostk ... y/1788.jpg</a><!-- m -->
Tarko napisał(a):Jest to bardzo proste. Łapiesz normalne akordy i grasz arpeggio w taki sposób, że w basie grasz oczywiście prymę akordu (dla D-dur grasz dźwięk D, dla G-dur G itd.) a struny wiolinowe po kolei w dól (E, H,G) i na koniec danego akordu znów bas. I tak grasz D-dur, G-dur, a potem przy ponownym graniu D-dur uderz bas, wszystkie wioliny i małym palcem naciśnij strunę E na 3 progu i przejedź nie odrywając go na próg piąty. Potem już normalnie A dur i w kółko macieju. Tak jest mniej więcej w oryginale. Dodam, że Jacek grał to z założonym kapodastrem na 3 progu (ładniej brzmi). Żeby całkowicie rozjaśnić, zamieszczę coś na kształt tabulatury:

E----2------------3----------------2---3/5-------0------------------------------------------
H------3------------3--------------------------------2-------------------------------------
G--------4------------0--------------------------------2-----------------------------------
D-0--------0-----------(0)----0-------------------------2----------------------------------
A-----------------------------------------------0---------------------------------------------
E--------------3--------(3)-----------------------------------------------------------------

Mniej więcej coś takiego. Ja gram to tak, ale słuchając oryginału możesz popróbować róznych wariacji Big Grin

Możecie mnie zrugać, ale... te akordy mają iść cały czas w kółko? A jeśli nie to gdzie można znaleźć dalsze?
W dziale z Nutami. Kazda zwrotka idzie tak samo poza ostatnią. Według chwytów zamieszczonych w śpiewnikach wygląda to tak:

Ta pierwsza morska podróż do Australii! F B
Łotry przy burtach, prostytutki w kojach - F C
Wszyscy się bali, łkali i rzygali F B
W drodze do raju. Przewrotności Twoja F C
Panie, coś w jeszcze nam nieznanych planach d g
Miał czarne diabły strzegące wybrzeży d a
Edenu, który przeznaczyłeś dla nas, B C F
A w który nikt, prawdę mówiąc, nie wierzył! B C d

(...) - kazda zwrotka tak samo...

Ostatnia zwrotka:

Łajdacki pomiot, łotrowskie nasienie d g
Czerpiąc ze spichrza Twoich dóbr wszelakich - d a
Choć tyle wiemy własnym doświadczeniem: B C F
W nas jest Raj, Piekło - d B
I do obu - szlaki. F C (d)

I to by było na tyle Smile

Pozdrawiam

Ps. Przepraszam że chwyty są tak blisko tekstu ale inaczej się nie da.
sizer, W nutach i śpiewniku akordy dobrane są do tonacji. Ale opierając się na nich nie dasz rady zagrać tego tak jak było w oryginale. A to dlatego, iż Jacek grał to z założonym kapodastrem na III progu i zaczynał właśnie od akordu łapanego jak D, tylko że w 3 pozycji. A więc było to F (jeśli brać pod uwagę tonację). Jednak ja (głównie mając na uwadze własną wygodę śpiewania) gram to od klasycznego, prostego D. I wtedy akordy wyglądają tak:

Ta pierwsza morska podróż do Australii! D G
Łotry przy burtach, prostytutki w kojach - D A
Wszyscy się bali, łkali i rzygali D G
W drodze do raju. Przewrotności Twoja D A
Panie, coś w jeszcze nam nieznanych planach h e
Miał czarne diabły strzegące wybrzeży h fis
Edenu, który przeznaczyłeś dla nas, G A h
A w który nikt, prawdę mówiąc, nie wierzył! G A h

Ostatnia zwrotka:

Łajdacki pomiot, łotrowskie nasienie h e
Czerpiąc ze spichrza Twoich dóbr wszelakich - h fis
Choć tyle wiemy własnym doświadczeniem: G A D
W nas jest Raj, Piekło - fis G
I do obu - szlaki. D A h

..::Zdravim::..

Tarko
Chwyty które podałem są w śpiewnikach z piosenkami Jacka np: "Encore, jeszcze raz" i w nutach na stronie głównej.
Witam!
Poprawcie mnie jeśli się myle ale mam jakieś dziwne uczucie, że w utworze "1778" biorą udział dwie gitary.
"Jeśli zabijesz człowieka, będziesz mordercą. Zabij wielu, a będziesz bohaterem. Zabij wszystkich a jesteś ulubieńcem bogów, lub poważnie niezrównoważony."
Raczej sie mylisz Smile
Hmm.... możliwe, ale jak w takim razie, skoro są bite akordy, slychać temat grany klasycznie?
"Jeśli zabijesz człowieka, będziesz mordercą. Zabij wielu, a będziesz bohaterem. Zabij wszystkich a jesteś ulubieńcem bogów, lub poważnie niezrównoważony."
Powiem szczerze przesłuchałem przed sekundą i nie usłyszałem takowych zjawisk. Napisz w jakim momencie. Być może chodzi o to że Jacek podczas bicia akcentował strunę E i z tąd to wrazenie.
Wysłuchaj więc dokładnie fragment zaczynający się od 1:00 a kończący na 1:15
Tak jak podejrzewałem. Zważ że słychać strunę E tę "klasyczną" wraz rytmem bicia. Poprostu Jacek bijąc od góry (struny miał odwrotnie) uderzał w nią celowo najmocniej by wydobyć ów dźwięk.
I te akordy są dobre, takie są w oryginale. Tylko żeby to zabrzmiało jak w oryginale musisz złapać te wszystkie akordy w pozycjach. Tak jakbyś miał kapodaster na III progu. Ja podałem akordy, hmm, alternatywne, dzięki którym będzie można zagrać klasycznie dokładnie tak, jak w oryginale.

PS. W 1788r jest oczywiście JEDNA gitara Smile
gwoli wyjasnienia: opracowanie nutowe do tego utworu jest dosyc stare, pochodzi z czasow, kiedy preferowalem uwzglednianie w nutach wyjsciowej tonacji (w tym wypadku F-dur), a nie technicznego sposobu wykonania z kapodastrem. To sie pozniej zmienilo, niemniej w wypadku tego utworu oczywiscie powinien byc kap. III i grane od D-dur. Byc moze w wolnej chwili poprawie to opracowanie
pozdrawiam
Tomek
"Ale po co męczyć gamę
Gdy się gra akompaniament..."