Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O ekologach
#1
Cytat:kiedy jesienią 1997 r. samorządy Lublina i Świdnika, wojewoda, WSK Świdnik i spółka E&K postanowiły budować lotnisko, zaprotestowali ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. Pat trwał lata. Ale kiedy władze zaczęły rozmawiać z ekologami, kompromis uzgodniono w dwa miesiące.[...] Sobczak powołał zespół, do którego zaprosił także przyrodników. Kompromis uzyskano w ciągu dwóch miesięcy - lotnisko zostanie przesunięte. W tym celu wytnie się 160 ha lasu w okolicy i tam powstanie pas startowy. To mniejsza strata niż zniszczenie kolonii susłów. Trawiasta płyta, na której mieszkają susły, zostanie powiększona i ogrodzona, co zabezpieczy chronione zwierzaki przed drapieżnikami. Dzięki przesunięciu pasa startowego kolonia susłów została nietknięta i nie ma kolizji z Naturą 2000.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4324219.html">http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4324219.html</a><!-- m -->

Coś dziwny ten kompromis, ale mnie interesuje co innego. Dziwna ta nasza demokracja, skoro to nie od demokratycznie wyłonionej władzy ani nie od sądu zależy dana inwestycja, tylko od "dogadania się" z grupami nacisku.
Odpowiedz
#2
"Ekolodzy" sobie wymyślili dobry sposób na łatwy zarobek. Ciekawe ile zgarnęli kasy za udział w zespole i konsultacje...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
#3
Jaśko napisał(a):Coś dziwny ten kompromis
Dla mnie nie ma w nim nic dziwnego. Nie znam szczegółów sprawy, ale z opisu wygląda na dość logiczny z ekologicznego punktu widzenia. Domyślam się, że wytnie się las dosyć przeciętny w skali kraju, a ochroni "półstepowy" obszar wyjątkowy. Wbrew pozorom, w Polsce lasy zazwyczaj nie są najcenniejszym przyrodniczo elementem. Swoją drogą, gdy po raz pierwszy sprawa Rospudy wypłynęła na szersze wody medialne, jako najbardziej chwytliwe hasło media podjęły wycięcie jakiegoś brzeżnego fragmentu Puszczy Augustowskiej, co akurat w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.
Jaśko napisał(a):Dziwna ta nasza demokracja, skoro to nie od demokratycznie wyłonionej władzy ani nie od sądu zależy dana inwestycja, tylko od "dogadania się" z grupami nacisku.
Owszem - to bardzo dziwne, że budowniczowie czegokolwiek (w tym władze) nie respektują prawa, tylko za każdym razem liczą na to, że jakoś się je obejdzie, ewentualnie postawi sąd przed faktem dokonanym itd. i że za każdym razem dopiero protest jakiejś grupy nacisku wobec łamania przepisów powoduje uruchomienie machiny prawnej.
Przemek napisał(a):"Ekolodzy" sobie wymyślili dobry sposób na łatwy zarobek.
Spoko, skoro uważasz, że to dobry sposób ba łatwy zarobek, zapraszam cię na przykład do mojego stowarzyszenia.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
#4
piotrek napisał(a):Spoko, skoro uważasz, że to dobry sposób ba łatwy zarobek, zapraszam cię na przykład do mojego stowarzyszenia.
Spoko, a ile płacisz ??
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
#5
Przemek napisał(a):Spoko, a ile płacisz
Jeśli uda ci się napisać jakiś projekt badawczy, na który dostaniesz grant, przewidujący honoraria dla wykonawców i zostaniesz kierownikiem tego grantu, to będzie od ciebie zależało. Zwykle to wychodzi kilkaset złotych na projekt.

(Aha, składka członkowska - 20 zł/rok)
A strażak także był Sam
Odpowiedz
#6
piotrek napisał(a):Jeśli uda ci się napisać jakiś projekt badawczy, na który dostaniesz grant, przewidujący honoraria dla wykonawców i zostaniesz kierownikiem tego grantu, to będzie od ciebie zależało. Zwykle to wychodzi kilkaset złotych na projekt.
Dzięki, jak będziesz mógł mnie wkręcic jako konsultanta do komisji ustalającej trasę autostrady, lokalizację centrum handlowego lub czegoś równie dochodowego, to chętnie... Smile))
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
#7
piotrek napisał(a):Owszem - to bardzo dziwne, że budowniczowie czegokolwiek (w tym władze) nie respektują prawa, tylko za każdym razem liczą na to, że jakoś się je obejdzie, ewentualnie postawi sąd przed faktem dokonanym itd. i że za każdym razem dopiero protest jakiejś grupy nacisku wobec łamania przepisów powoduje uruchomienie machiny prawnej.
Ale przecież od podejmowania decyzji jest władza, a sądy są od jej kontrolowania. Ludzie wybierają sobie (samo)rząd, żeby realizował określoną politykę, a sądy czuwają nad zgodnością działania władzy z prawem. Dla grup nacisku miejsce tu widzę jedynie na zasadzie konsultacji, w wyjątkowych sytuacjach ew. niech maja prawo do wniesienia skargi. O ile w ogóle muszą tu wystąpić, a wcale nie wydaje mi się to konieczne.

A co mamy w tej sprawie:
Cytat:kiedy władze zaczęły rozmawiać z ekologami, kompromis uzgodniono w dwa miesiące
A wiec władza wyłoniona demokratycznie uzgadnia cos z jakąś grupą nacisku, bo bez tego inwestycja nie ruszy? Czy tak samo broniłbyś tego rodzaju sytuacji, gdyby zamiast ekologów występowało lobby nafciarzy lub producentów betonu?

Piszę teraz abstrahując od przepisów, bo ich nie znam.
Odpowiedz
#8
Jaśko napisał(a):Dla grup nacisku miejsce tu widzę jedynie na zasadzie konsultacji
No i właśnie coś takiego tu miało przecież miejsce.
Jaśko napisał(a):sądy czuwają nad zgodnością działania władzy z prawem
Rozumiem, że dzięki konsultacjom z "grupą nacisku" uniknięto szeregu rozpraw, mniej zajęcia mieli sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i przeróżni inni prawnicy i to się prawnikowi w ramach solidarności zawodowej nie podoba. Wink

A na poważnie - czy naprawdę uważasz za złe, że uniknięto złamania prawa?
Jaśko napisał(a):A wiec władza wyłoniona demokratycznie uzgadnia cos z jakąś grupą nacisku, bo bez tego inwestycja nie ruszy?
Gdyby inwestycja była na obszarze niespornym, to żadna grupa nacisku nie miałaby prawnych możliwości oprotestowywania czegokolwiek.
Jaśko napisał(a):Czy tak samo broniłbyś tego rodzaju sytuacji, gdyby zamiast ekologów występowało lobby nafciarzy lub producentów betonu?
To zależy. Gdyby lobby nafciarzy albo producentów betonu lobbowało za jakąś konkretną inwestycją zgodną z prawem, to pewnie by mnie to niewiele obchodziło (gdyby teren nie był z mojego punktu widzenia wartościowy pod innym względem niż teren budowy). Oczywiście, mógłbym uznać, że z jakichś względów dana inwestycja mi się nie podoba (niszczy jakiś wartościowy, choć dotąd nieobjęty ochroną ekosystem, zasłania mi widok na coś tam, robi huk pod oknem itd.) i wtedy bym mógł w jakiś sposób protestować, ale władza mogłaby na mój protest wypiąć się zupełnie bez najmniejszego problemu.
A co do konsultacji, to za całkiem uzasadnione uważam konsultowanie różnych decyzji władz z grupami ekspertów. Przykładowo, właśnie są okolice dziesiątej rocznicy powodzi tysiąclecia. Gdyby np. ktoś skonsultował budowanie bloków mieszkalnych na terenach zalewowych we Wrocławiu z osobami znającymi się nie tylko na budowie osiedli z wielkiej płyty, ale też z naukowcami, nie zbudowano by tych bloków na terenach, na których powódź co jakiś czas jest czymś oczywistym, a straty byłyby o wiele mniejsze
A strażak także był Sam
Odpowiedz
#9
piotrek napisał(a):No i właśnie coś takiego tu miało przecież miejsce.
A co w takim razie znaczą wytłuszczone słowa z artykułu:
Cytat:kiedy jesienią 1997 r. samorządy Lublina i Świdnika, wojewoda, WSK Świdnik i spółka E&K postanowiły budować lotnisko, zaprotestowali ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. Pat trwał lata.
Na czym polegał ten pat? Czy bez zgody ekologów inwestycja nie mogła ruszyć, czy eko grozili, że wniosą skargę do sadu i to paraliżowało urzędników, czy właściwie co? Pytam, bo nie bardzo wiem.
piotrek napisał(a):A na poważnie - czy naprawdę uważasz za złe, że uniknięto złamania prawa?
Jak napisałem, nie znam tych przepisów, ale już z samego artykułu wynika, ze w pewnych sytuacjach można prowadzić inwestycje na terenach objętych programem Natura 2000. Stosuje sie tam pojęcia szacunkowe, nieostre, kwestia zgodnosci ew. budowy z prawem jest wiec dyskusyjna (wymaga np. przeanalizowania inwestycji alternatywnych i stwierdzenia, co leży w ramach nadrzędnego interesu publicznego). To nie jest więc taki prosty przepis, jak np. ten, zgodnie z którym czynne prawo wyborcze nabywa sie w wieku tylu a tylu lat; jeżeli masz tyle, to głosujesz, jeżeli nie - prawo nie daje takiej możliwości. Tu sprawa jest bardziej złożona i przepisy ustawy powinny zostać zastosowane przez samorząd (o ile uznajemy zasady demokratyczne), ew. skontrolowane przez sąd. W przeciwnym razie po co wydawać pieniądze na wybory, skoro to nie wola wyborcy ma być brana pod uwagę, tylko róznego rodzaju lobbies?
Odpowiedz
#10
Szczegółów tej sprawy nie znam. Zwłoki w tego typu sprawach zwykle polegają właśnie na ustalaniu tych szczegółów, które wymieniłeś. Widocznie analizy te wykazały, że budowa lotniska na obszarze murawowym i prawnie chronionym jest gorsza niż na obszarze leśnym i niechronionym. Jak napisałem wyżej, akurat taki wynik mnie nie dziwi - wystarczy podstawowa wiedza biologiczna.
Jaśko napisał(a):Czy bez zgody ekologów inwestycja nie mogła ruszyć
Duże inwestycje (a zresztą, nie tylko duże - małego domku też nie możesz sobie zbudować w całkiem dowolny sposób) wymagają m.in. Oceny Oddziaływania na Środowisko i wielu innych ocen (przeciwpożarowe itd.) Zatem w tym znaczeniu - bez udziału ekologów rzeczywiście nie można podjąć decyzji o takiej budowie. (Swoją drogą w jednej z najgłośniejszych afer z protestami pseudoekologów - protestach "Przyjaznego Miasta" uciszonych łapówką, inwestor właśnie długo zwlekał z przygotowaniem OOŚ, właśnie jakby czekając na protest takich pseudoekologicznych naciągaczy, który łatwo dałoby się załatwić łapówką.)
Czy w tym konkretnym przypadku ekolodzy grozili zaskarżeniem do sądu? Nie wiem. Być może. Moim zdaniem jednak to dobrze, że udało się uniknąć sprawy sądowej.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
#11
Niebardzo rozumiem, w czym tak naprawdę leży problem? Tzw. władza dogadała się z organizacją ekologiczną. I co w tym złego? Będzie lotnisko, będą susły (pod warunkiem oczywiście, że w wyniku przesunięcia lotniska nie zostanie zaniedbany obecny jego teren. O ile mi wiadomo, susły na tym lotnisku sportowym są dlatego, bo jest ono regularnie koszone i zadbane. Właśnie takich terenów, nisko zarośniętych, z dobrą widocznością potrzebują susły. Nie wiadomo, co będzie z obecnym terenem, kiedy lotnisko zostanie przeniesione?).
Wpływ organizacji ekologicznych na podejmowanie przez demokratycznie wybraną władzę rozmaitych decyzji tyczących się ochrony środowiska jest spory i stale rośnie.
I dobrze, że ekolodzy mają możliwość realnego odziaływania na proces decyzyjny. Jeśli bowiem ze swoich obowiązków nie umie wywiązać sie minister środowiska (popierający w pełni budowę autostrady przecinającej dolinę Raspudy) to ktoś interesów środowiska bronić musi. Pan minister oraz GDDKiA, o ile mi wiadomo, nigdy poważnie nie przeanalizowali alternatywnych projektów budowy autostrady. A takie projekty zostały opracowane. Co więcej, wydają się one tańsze i mniej szkodliwe dla najważniejszych przyrodniczo terenów. Może dlatego tak się dzieje, bo pan minister, albo ktoś z rodziny lub też ktoś z Generalnej Dyrekcji kupił swego czasu ładną działkę na terenach, które za chwilę może przeciąć autostrada?
Skoro więc minister właściwy nie jest zainteresowany ochroną środowiska to ktoś je chronić musi? I od tego są ekolodzy.
Z tego artykułu podlinkowanego jasno wynika, że pożyteczny kompromis w sprawach transportowych i ekologicznych jest możliwy. Jasno tez widać, ze nie istnieje sensowna alternatywa: albo nowoczesność, rozwój i postęp kosztem przyrody, albo ptaszki, zwierzątka, zapóźnienie kosztem rozwoju i nowoczesności. Te XIX wieczne poglądy odeszły w przeszłość a ich miejsce zajmują bardziej przystające do rzeczywistości ekologiczne teorie zrównoważonego rozwoju, które potrafią godzić pozornie nieprzystawalne do siebie kategorie.
A tak na marginesie: generalnie rzecz biorąc od dłuższego czasu Polska nie ma szczęscia do ministrów ochrony środowiska.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#12
Paweł Konopacki napisał(a):Niebardzo rozumiem, w czym tak naprawdę leży problem?
W tym, że władza nie jest od tego, zebu ulegać naciskom koczujących ekologów, piszczących pielęgniarek, demolujących stolicę górników itp. Nie na tym polega demokracja, żeby ci, co wiecej krzyczą, przepychali swoje rozwiązania.
Odpowiedz
#13
Jaśko napisał(a):
Cytat:kiedy jesienią 1997 r. samorządy Lublina i Świdnika, wojewoda, WSK Świdnik i spółka E&K postanowiły budować lotnisko, zaprotestowali ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. Pat trwał lata.
Na czym polegał ten pat? Czy bez zgody ekologów inwestycja nie mogła ruszyć, czy eko grozili, że wniosą skargę do sadu i to paraliżowało urzędników, czy właściwie co? Pytam, bo nie bardzo wiem.
Właściwie to ten pat polegał na czym innym. Otóż wcześniej lotnisko miało być budowane w zupełnie od podstaw, 40 km od Lublina, w szczerym polu w Niedźwiadzie. Wydano nawet spore pieniądze na jakieś ekspertyzy, projekty, wykup ziemi itd. Jak zmieniła się ekipa rządząca to porzuciła ten projekt na rzecz rozbudowy lotniska w Świdniku. Przez lata więc jedni chcieli rozbudowy lotniska w Świdniku (samorządy Lublina i Świdnika) a drudzy budowy od podstaw w Niedźwiadzie (władze wojewódzkie). Jak to w Polsce, każdy uważał, że to właśnie jego projekt jest najlepszy. Przeciwnicy Świdnika, zwracali głównie uwagę na kwestię susłów, ale to nie one były rzeczywistą przyczyną tego, że sprawa ciągnęła się aż 10 lat. Dopiero bowiem gdy władze wojewódzkie i miejskie zaczęły mówić jednym głosem (ta sama opcja partyjna) i zrezygnowano z Niedźwiady, z tematem susłów dość szybko sobie poradzono, przesuwając w projekcie pas startowy w Świdniku w inne miejsce.
Problemy i tak będą, bo susły się uratuje, ale trzeba będzie wyciąć pewnie kilkaset hektarów lasu i zapewne zapłacić potężne odszkodowanie lasom państwowym. Nie dam sobie głowy uciąć, że jak przyjdzie do konkretów to czy nie okaże się, że w tym lesie nie znajdują się jakieś unikalne okazy fauny i flory... Dopóki zatem budowa lotniska nie zostanie doprowadzona do szczęśliwego końca, byłbym ostrożny w ocenie trwałości i zasadności zawartego kompromisu. Nie należy również zapomniać o tym, że ten kompromis będzie kosztował grube miliony złotych...
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
#14
Jaśko napisał(a):W tym, że władza nie jest od tego, zebu ulegać naciskom koczujących ekologów, piszczących pielęgniarek, demolujących stolicę górników itp. Nie na tym polega demokracja, żeby ci, co wiecej krzyczą, przepychali swoje rozwiązania.
Jaśko:
- po pierwsze, jak pewnie wiesz, najwyższą władzą w kraju nie jest Sejm, Senat czy rząd, tylko Naród.
- po drugie, tak się nieszczęśliwie składa, ze przedstawiciele Narodu zasiadający na różnych szczeblach włądzy często zapominają do czego zostali powołani.
- po trzecie, ekolodzy nic takiego złego nie robią poza tym, ze obnażają podejrzany upór władzy. Bo nikt do tej pory nie odpowiedział na zasadnicze pytanie, czemu nie rozpatrzono np. alternatywnych, tańszych i mniej szkodliwych dla środowiska rozwiązań dla Raspudy (mam na myśli alternatywnego projektu przebiegu autostrady)
- po czwarte istnieje coś takiego, na szczęscie, jak dialog społeczny. Jeśli rząd nie chce dialogować, tzw. grupy nacisku mają prawo i obowiązek zwrócic uwagę opinii pulicznej na fakt, że władza rozmawiać nie chce. Mają też prawo pytać władzę, czemu nie chce rozmawiać. Mają wreszcie prawo pytać władzę, występuje np. przeciwko decyzjim Komisji Europejskiej.
- po czwarte, w artykule, który podlinkowałeś sytuacja jest absolutnie czysta. Władza dogadała się z ekologami. I bardzo dobrze! Lotnisko będzie! Susły będą. Odnoszę wrażenie, że szukasz dziury w całym sugerując, jakoby było coś dziwnego w tym, ze władza rozmawia z różnymi grupami społecznymi i dogaduje się z nim. Przeciez o takiej sytuacji, sytuacji dialogu i kompromisu zazwyczaj można tylko marzyć.
Co niby powinno się zrobić? Upierać się przy swoim, występować przeciwko ekologom dla zasady?

[ Dodano: 31 Lipiec 2007, 18:43 ]
Inna sprawa, skoro już przy ekologach jesteśmy, że ja osobiście nie zawsze - na tyle oczywiście, na ile śledzę rozmaite publicznie prowadzone dyskusje - zgadzam się z ekologami. Pamiętam - dla mnie skądinąd ciekawą - dyskusję na temat derogacji polowań na słonki (słonka to taki mały gatunek bakasowatego ptaka łownego). Generalnie chodziło o to, ze w wyniku przystąpienia Polski do programu Natura 2000, musieliśmy także przyjąć tzw. dyrektywę siedliskową oraz dyrektywę ptasią. Ta pierwsza ważna jest w sporze o Rospudę. Ta druga - w sporze o słonkę. DP określa w sposób wielostronny i szczególowy sposóby ochrony rozmaitych gatunków ptaków. Gatunki te są podzielone na grupy, wedle, między innymi, stopnia zagrożenia gatunków. Dyrektywa mówi także o tym, w jakich okresach i jakimi sposobami można ptaki pozyskiwać do rozmaitych celów, w tym także celów łowieckich. W Polsce od zawsze pozyskiwało się niewielkie ilości słonek podczas wiosennych ciągów tych ptaków, czyli w okresie lęgowym. DP zaś zabrania takich praktyk, nakładając obowiązek ochrony ptaków w każdym etapie okresu lęgowego (ciągi wiosenne, czyli toki też są takim etapem) Liczba strzelonych sztuk w Polsce, wg. różnych danych kształtowała się na poziomie około 4 tys. rocznie. W porównaniu np. z Włochami (500 tys), czy Francją (około 900 tys) jest to wielkość nieduża. Pamiętać też należy, ze szacunkowa liczebnośc populacji europejskiej słonki to około 15 mln sztuk (wg. danych Międzynarodowego Biura Badań nad Ptactwem Wodnym i Terenami Podmokłymi). Tymczasem to właśnie w Polsce wprowadzono zakaz wiosennych polowań na rzeczony gatunek. Włosi natomiast nadal polować mogą, choć pozyskują nieporównywalnie więcej słonek.
Rozumiem, że tzw. Dyrektywa Ptasia obowiązuje, rozumiem, ze polskie przepisy po przystapieniu do UE muszą być zmienione. Ale czemu zakaz polowań wprowadzono w Polsce ale już nie we Włoszech? Tego nie pojmuję.
Polski Związek Łowiecki wystąpił zatem o tzw. derogację, czyli dopuszczalne, zawarte w dyrektywie o ochronie ptactwa odstąpienie od obowiązującego zakazu. Wniosek PZŁ był argumentowany w sposób bardzo niemerytoryczny i wielkich szans na przyjęcie nie ma. Nie dziwię się temu. Niemniej i argumenty ekologów, poza prawnymi, były raczej mało przekonywujące. Organizacje ekologiczne w sposób oficjalny (na piśmie), pojedynczy członkowie tych organizacji w ramach różnych dyskusji nie potrafili podać przekonujących dowodów na to, ze polowania w okresie wiosennym na wzmiankowany gatunek ptaka są szkodliwe dla populacji. Cala dyskusja ostatecznie rozbijała sie zawsze o argument w rodzaju: ale takie jest unijne prawo, z którym się nie dyskutuje.
Szkoda, ze unijne prawo nie obowiązuje w każdym kraju Unii na jednakowych zasadach. PZŁ mógł spór z organizacjami ekologicznymi, owymi grupami nacisku być może wygrać, gdyby wniosek o derogację był sporządzony starannie i merytorycznie. Chciano dobrze ...a wyszło jak zawsze.
A wracając do sprawy susłów i Rospudy. Dolina Rospudy, przez którą ma przechodzić autostrada, oraz teren lotniska w Świdniku - oba są chronione Dyrektywą Siedliskową. Właśnie stąd między innymi bierze się sprzeciw organizacji ekologicznych oraz Komisji Europejskiej. Odstąpienie od tej dyrektywy jest możliwe, o ile nie istnieje inna alternatywna możliwośc rozwiązania sporu (inny projekt przebiegu autostrady, inny projekt budowy lotniska). W przypadku Rospudy i Świdnika takie plany były. Świdnik wygrał, dogadano się bez szkody dla inwestycji i środowiska. W przypadku Rospudy władza rozmawiać nie chce.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#15
Paweł Konopacki napisał(a):Odnoszę wrażenie, że szukasz dziury w całym sugerując, jakoby było coś dziwnego w tym, ze władza rozmawia z różnymi grupami społecznymi i dogaduje się z nim.
Podkreśliłem, o co mi chodziło: o to, że na skutek sprzeciwu ekologów "pat trwał dwa lata", a przynajmniej tak przedstawiono to w artykule.
Inna sprawa, że nie jestem zwolennikiem podejmowania decyzji pod presją, nie po to wybieramy swoich przedstawicieli, żeby oni spełniali życzenia tych grup nacisku, które akurat głośniej krzyczą albo dają w łapę albo z innych względów weszli w bliższą komitywę z władzą. Działa to również na poziomie samorządu. Powiedzmy, że główną kwestią rozgrzewającą wyborców w danej gminie jest lokalizacja mostu, kandydat A opowiada się za mostem na północy, zaś kandydat B - na południu. Ponieważ lokalizacja północna jest przez ludzi bardziej pożądana, A wygrywa wybory. Czy prawidłowym postępowaniem byłoby uleganie przez A presji nielicznej acz głośnej grupy, która w ramach "dialogu społecznego" próbuje wymusić zmianę lokalizacji mostu?
Odpowiedz
#16
Jaśko napisał(a):Inna sprawa, że nie jestem zwolennikiem podejmowania decyzji pod presją, nie po to wybieramy swoich przedstawicieli, żeby oni spełniali życzenia tych grup nacisku, które akurat głośniej krzyczą albo dają w łapę albo z innych względów weszli w bliższą komitywę z władzą.
No tak, ale te - jak to nazywasz grupy nacisku - to nie są zwolennicy "snu pijanego cukiernika" tylko organizacje reprezentujące poglądy jakiejś tam, czasem wcale dużej, grupy obywateli. Co więcej, często te grupy reprezentują interes narodowy lepiej, niż wybrana władza.
Ze środowiskiem naturalnym jest tak, że ono, ponieważ należy do wszystkich, nie należy właściwie do nikogo. Ludzie nie czują się odpowiedzialni za środowisko. Ludziom wciąż z trudem przychodzi zrozumieć fakt, że dokonywanie zmian w środowisku naturalnym pod presją doraźnych interesów ekonomicznych, na dalszą metę skutkuje nieodwracalnymi szkodami, które ponoszą wszyscy.
Swego czasu meliorowano tereny podmokłe pod uprawy rolnicze, bo tak nakazywały wytyczne "nowej polityki ekonomicznej". Dokonano wówczas zbrodni na wielu ważnych przyrodniczo obszarach. Skutkiem tego dzisiaj wiele gatunków roślin i zwierząt już w zasadzie nie istnieje lub grozi im wyginięcie. Wszystko dlatego, ze komuś się wmyśliło dwadzieścia lat temu, iż na cennym obszarze podmokłym znakomicie rosłaby kukurydza.
Jaśko napisał(a):Powiedzmy, że główną kwestią rozgrzewającą wyborców w danej gminie jest lokalizacja mostu, kandydat A opowiada się za mostem na północy, zaś kandydat B - na południu. Ponieważ lokalizacja północna jest przez ludzi bardziej pożądana, A wygrywa wybory. Czy prawidłowym postępowaniem byłoby uleganie przez A presji nielicznej acz głośnej grupy, która w ramach "dialogu społecznego" próbuje wymusić zmianę lokalizacji mostu?
Rzecz w tym, ze kandytat A wcale nie musi mieć racji, jak i ludzie, którzy go wybierają nie muszą kierować się interesem np. środowiska naturalnego, ale wyłącznie swoją własną wygodą, która wchodzi w konflikt z interesem np. srodowiska naturalnego.
Co więcej, kandydat A może się opowiadać za lokalizacją mostu na północy, bo wie, że tak chcą wyborcy. Inaczej mówiąc: kandydat A mówi to, co chce słyszeć elektorat.
Jeśli kandydat A złożył obietnice bez pokrycia to jest to problem kandydata A. Pewnie w następnych wyborach już nie zostanie wybrany.
Co by było prawidłowym postępowaniem kandydata A? Prawidłowym postępowaniem byłoby składanie obietnic możliwych do spełnienia. A jeśli nie da się wywiązać ze złożonych obietnic, prawidlowym postępowaniem było by przyznanie się do pomyłki.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#17
Paweł Konopacki napisał(a):Jeśli kandydat A złożył obietnice bez pokrycia to jest to problem kandydata A. Pewnie w następnych wyborach już nie zostanie wybrany.
Zostanie wybrany, wystarczy tylko sprytnie się wytłumaczyc i złozyc nowe obietnice... :/
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
#18
Paweł Konopacki napisał(a):No tak, ale te - jak to nazywasz grupy nacisku - to nie są zwolennicy "snu pijanego cukiernika" tylko organizacje reprezentujące poglądy jakiejś tam, czasem wcale dużej, grupy obywateli.
No właśnie, interesy jakiejś tam grupy obywateli. Inna grupa obywateli ma inne poglądy. Taki grup jest wiele, ich poglądy mogą ze sobą kolidować. Jakiś czas temu wymyślono wybory, co umożliwia w jakiś sposób wyłonienie koncepcji, która odpowiada największej liczbie osób i taka koncepcja powinna być realizowana. Ten system nazwano demokracją przedstawicielską. Dzięki temu nie trzeba w każdej sprawie spotykać sie na głównym placu gminy i dyskutować czy prowadzić targów.

Oczywiście, postępowanie władzy musi być zgodne z prawem. Ale na straży prawa stoją sądy, a nie grupy nacisku.
Paweł Konopacki napisał(a):Rzecz w tym, ze kandydat A wcale nie musi mieć racji, jak i ludzie, którzy go wybierają nie muszą kierować się interesem np. środowiska naturalnego, ale wyłącznie swoją własną wygodą, która wchodzi w konflikt z interesem np. środowiska naturalnego.
No, to już są moim zdaniem inne kwestie - na ile środowisko naturalne powinno służyć naszej wygodzie i w jaki sposób. Mi chodzi o sam sposób podejmowania decyzji. Poza tym jeżeli godzimy sie na lobbying "zielonych", to tak samo powinniśmy akceptować lobbying innych grup nacisku, np. operatorów telekomunikacyjnych, producentów asfaltu, związków zawodowych itp.
Odpowiedz
#19
Jaśko napisał(a):No właśnie, interesy jakiejś tam grupy obywateli. Inna grupa obywateli ma inne poglądy.
Owszem! Dlatego potrzebny jest dialog społeczny.
Jaśko napisał(a):Jakiś czas temu wymyślono wybory, co umożliwia w jakiś sposób wyłonienie koncepcji, która odpowiada największej liczbie osób i taka koncepcja powinna być realizowana.
Ale w przpadkach, które podałeś (most w jakieś tam miejscowości) interes mniejszej grupy (mieszkańcy gminy) może być postawiony ponad interesem narodu (większej grupy). Od tego jest m.in. organizacja ekologiczna aby dbać o to, by interes mieszkańców jakiejś gminu nie został postawiony ponad interesem narodowym, czy nawet globlanym (aby nie zniszczono środowiska naturalnego, lub jego elementu).
Jaśko napisał(a):Poza tym jeżeli godzimy sie na lobbying "zielonych", to tak samo powinniśmy akceptować lobbying innych grup nacisku, np. operatorów telekomunikacyjnych, producentów asfaltu, związków zawodowych
Owszem. I przecież ten lobbying ma miejsce.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
#20
Przemek napisał(a):sprytnie się wytłumaczyc i złozyc nowe obietnice
Tak jak w tej opowiastce - najpierw składa się obietnice, potem zwala winę na poprzedników, po czym można się wynosić, bo inaczej rozwścieczony tłum na taczkach wywiezie.

Faktem jest, że na wybór ludzi do administracji wyborcy nie mają już wpływu. A jeśli się słyszy, że ministrem zostaje człowiek nie mający bladego pojęcia o tym, co ma robić - to trudno tu mówić o reprezentacji woli Narodu. Jeśli podobne rzeczy dzieją sie na niższych szczeblach, to resztę można sobie dopowiedzieć.
Paweł Konopacki napisał(a):Jasno tez widać, ze nie istnieje sensowna alternatywa: albo nowoczesność, rozwój i postęp kosztem przyrody, albo ptaszki, zwierzątka, zapóźnienie kosztem rozwoju i nowoczesności. Te XIX wieczne poglądy odeszły w przeszłość a ich miejsce zajmują bardziej przystające do rzeczywistości ekologiczne teorie zrównoważonego rozwoju, które potrafią godzić pozornie nieprzystawalne do siebie kategorie.
A za to piwo.
Odpowiedz
#21
Paweł Konopacki napisał(a):Od tego jest m.in. organizacja ekologiczna aby dbać o to, by interes mieszkańców jakiejś gminu nie został postawiony ponad interesem narodowym
No to sie róznimy w ocenie, bo moim zdaniem od tego jest prawo (z całym aparatem dotyczącym jego tworzenia i stosowania), a nie grupy nacisku.
Paweł Konopacki napisał(a):Owszem. I przecież ten lobbying ma miejsce.
Jakoś mnie to nie cieszy. A jeszcze mniej cieszyłoby mnie, gdyby ze względu na protest producentów betonu czy czego innego jakiś "pat trwał lata".
Odpowiedz
#22
Moj skromny wklad w dyskusje- tak troche BTW: grupy nacisku sa potrzebne- przyklad regionalny- w Danii gawrony sa pod ochrona. My mieszkamy obok malego lasku, w ktorym to one maja gniazda (nalezy lasek do naszego zarzadu).Gdy sie tu wprowadzilam moja mysl byla- bede im dosypywac srodkow nasenych, bo zwariuje. Nacisk malego osiedla (200 domkow) spowodowal, ze w drodze wyjatku ptaki sa odstrzeliwane regularnie raz w roku w okreslonej ilosci -przychodzi jeden czlowiek i to robi, my zas dostajemy zawiadomienie o dniu i porze, zeby po lasku sie nie platac . Od praw unijnych dany kraj moze dostac zgode na odstepstwo - vide: w Danii nie wolno stosowac pewnych srodkow barwiacych zywnosc ( w innych krajach Uni wolno), w Szwecjii jest monopol alkoholowy.
Poza tym da sie polaczyc nowoczesnosc z ekologia - rozregulowano nasza mala rzeczke, robiac meandry i pozwalajac sie jej rozlewac, dzieki czemu pojawily sie nowe gatunki ptakow wodnych. Jednoczesnie niedalko jest nowoczesna autostrada, ogrodzona plotem, zeby sarny jej nie przebiegaly
Gdy budowano most miedzy Dania a Szwecja byly oczywiscie ogromne dyskusje na temat wplywu tego przedsiewziecia na srodowisko wodne. W dyskusji i konkretnych badaniach brali rowniez udzial ekolodzy, rowniez grupy nacisku. Ale przede wszystkim byly rzeczowe , konkretne badania, a nie prozne rozmowy i przepychanki.Most jak wiadomo wygral - pozwala mi przejechac z Kopenhagi do Lund w pol godziny, srodowisko nie ucierpialo.

Cieszy mnie, ze susly przezyja. Do slonek mam osobista sympatie przez pewna ksiazke..i w zasadzie przez ta sympatie wlaczylam sie w dyskusje, nie znajac polskiego prawodawstwa.
'Niegodne nas – za sprawy błahe
(Drobnych utrapień lichy towar)
Płacić rozpaczą, gniewem, strachem,
Zużywać w kłótniach cenne słowa'
Odpowiedz
#23
Jaśko napisał(a):No to sie róznimy w ocenie, bo moim zdaniem od tego jest prawo (z całym aparatem dotyczącym jego tworzenia i stosowania), a nie grupy nacisku.
No dobrze,ale co zrobić,kiedy prawo zawiodło?
A co do grup nacisku - to co powiecie o sytuacji z 1997,kiedy mieszkańcy bodajże wioski Łany sprzeciwili się zalaniu swoich pól w celu ratowania Wrocławia?
A swoją drogą ciekawi mnie,jak z taką uległością zbudujemy autostrady na Euro2012...
Odpowiedz
#24
Alek napisał(a):A swoją drogą ciekawi mnie,jak z taką uległością zbudujemy autostrady na Euro2012...
A musimy je zbudowac ?? Do meczy bardziej się przyda te kilka stadionów chyba...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości