Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Śmierć człowieka wrażliwego
#31
Został przypomniany światu Andrzej Bursa! Więc wątek nie poszedł na marne. Big Grin
Odpowiedz
#32
Znaczy, że dobrze się spisałem? Smile)
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz
#33
El - spisz się jeszcze lepiej i przy okazji swych refleksji o rzyganiu poczytaj trochę o Bursie, poczytaj trochę Bursy. Warto :-)
Odpowiedz
#34
Simon napisał(a):przy okazji swych refleksji o rzyganiu
Piwko obowiązkowe! :rotfl:
Simon napisał(a):poczytaj trochę o Bursie, poczytaj trochę Bursy
Pewnie poczytam Wink
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz
#35
............
Odpowiedz
#36
to jest naprawdę dobry wiersz-całe życie w 8 wersachSmile poprawiłbym tylko trochę rytm np o tak choć być może nie zawsze na lepsze:

Skrzydła żółtego motyla
Przezroczyste i piękne
Stara się wierzba pochyla
Przed nią jak nieraz (jak zwykle?) uklęknę

Złożę głowę pod drzewem
(Tak często tu bywam)
ptaków tulony śpiewem
Na śmierć się zarzygam
"W tym bajorze, co z naszych czasów pozostanie
Lękam się, że po władzę sięgną chrześcijanie..."
Odpowiedz
#37
Żadny ze mnie poeta, więc jest jaki jest Big Grin A nie chcę nic zmieniać już, bo zatraci swoją oryginalność Tongue Ale - i tak dzięki za przykład zmian Wink
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz
#38
Mat napisał(a):Swoim utworem chciał wywołać w nas impuls do myślenia twórczego i do takiej rozmowy twórczo-intelektualnej
Spróbuje podjąć wyzwanie. Wink

Wiersz (czego trudno się nie domyślic) porusza szeroko ujęty w literaturze nurt człowieka w sytuacji ekstramalnej. Postać znajdująca się w takiej sytuacji przeżywa wewnętrzny konflikt, rozdarcie. Jest to sytuacja tragiczna, nie ma z niej jednoznacznie dobrego wyjścia (niczym w tragedii antycznej, gdzie bohaterowie postawieni przed wyborem zawsze są uwikłani w ironię tragiczna jaką stwarza nieuchronny los - ananke). Idźmy jednak pokolei.

Śmierć człowieka wrażliwego

Już sam tytuł zmusza nas do zastanowienia. Umiera człowiek wrażliwy - człowiek odczuwający świat całym sobą. Tytuł wpisuje sie w wiele nurtów. Przede wszystkim egzystencjonalizm, zadający pytanie o zycie. Ponadto romantyzm a także być może nawiązuje do utworów Ernesta Hemingwaya w których mamy człowieka zmagającego się z losem.

Skrzydła żółtego motyla
Przezroczyste i piękne
Stara wierzba się pochyla

Pierwsze wersy wyrażają zafascynowanie pięknem natury. Jest to odwołanie się do romantycznego kultu natury przeciwstawianej cywilizacji, zapoczatkowanego przez J.J.Rousseau a najpiękniej rozwiniętego w "Cierpieniach młodego Wertera" Goethego. Byc może nawet autor parafrazował fragment w którym Werter zachwycał się małymi zuczkami. Ale ten opis natury ma także swój tragiczny wymiar. Stanowi jakby przestrogę przed tym co ma nadejść. Niczym w wierszu Miłosza o wydarzeniach na Campio di Fiori, gdzie poeta posługuje się czerwienią wielu przedmiotów, głównie owoców, co ma zapowiadać nadchodzącą tragedię, tak w tym wierszu autor korzysta z podobnego zabiegu przywołując motyla i pochylającą się wierzbę. Motyl - symbol kruchości, którą jeszcze bardziej podkreślają przezroczyste skrzydła. Kolor żółty to kolor powszechnie kojarzony z kilkaoma zjawiskami. Z jednej strony to kolor cytryny, z która łączy nam się myśl o kwasie, a przez to o strasznie deformującym twarz grymasie, w czasie picia soku z cytryny. Z innej strony jest to kolor słońca, które emanuje ciepłem. Po trzecie jest to nawiązanie do zółci w organizmie co sprowadza nasze myśli na wątrobę i żołądek. Wobec tego motyl jest wspaniale rozbudowaną metaforą zapijania. Pijąc czuje się przyjemne ciepło. Być może była to Żoładkowa, na co naprowadzić mialaby nas interpretacja prowadząca do żołądka. Z drugiej strony może tu także chodzić o wątrobę, bardzo wążny organ w ciele człowieka. Natomiast wykrzywiający grymas pojawia się przy pociągnięciu głebszego łyka - można tu dojrzeć wspaniały koncept porównywalny z barokowymi - porónanie picia wódki do picia soku z cytryny. Piękno motyla wyraża natomiast wspaniałość odczuć łączących się z piciem. Motyl ten jednak poprzez swoją kruchość już w zarodku niesie pewien element nieuchronnego końca. Natomiast jeśli chodzi o wierzbę - jest to zapewne występująca powszechnie wierzba płaczaca. Wyraża ona żal. Być może jest to smutek zwiastujący nadchodzącą klęske.

Oba obiekty - i motyl i wierzba wyrażają wewnętrzny stan naszego bohatera. Motyl to wpomnienie minionych pięknych chwil. Płacz wierzby to żal bohatera wyrażający ubolewanie nad obecnym stanem. Jest to wewnętrzne rozdarcie. A także pewna opowieść zawierająca w sobie ironię tragiczna. Otóż dla naszego bohatera podjęcie decyzji o piciu było niejako hamartią - winą niezawinioną, ale zawierająca w sobie również hybris - pychę że uda sie pokonać los (ananke, fatum). Otoż gdy bohater zdecydował sie napić - myślał, że się nie upije. że tym razem uda mu sie w odpowiedniej chwili przerwać. Niestety los jest bezwzględny. Nie da rady przed nim ucieć.

Ja przed nią uklęknę

Przegrał z losem - jedyne co mu pozostaje to uklęknąc pod drzewem. Mamy tu bardzo ważny archetyp. Arbor vitae - drzewo życia. Jest to drzewo mądrości. Scena uklęknięcia pod nim oznacza, ze bohater dostąpił pewnej wiedzy, uświadomił sobie pewne rzeczy. Z drzewa spływa na niego mądrość. Tak było gdy Kordian siedział pod drzewem rozmyslając o swoim losie, tak było również gdy Odyn powiesił sie na Ygrassilu - by uzyskac jego mądrość. Warto też zwrócic uwagę, ze bohater klęka przed wierzbą. Oznacza to akt pokory. Zrozumiał swój bład. Wierzba płacząca to wyrażenie jego żalu nad własnym zachowaniem - dostąpienie mądrości.

Złożę głowę pod drzewem

Zaczyna sie apoteoza. Położyć głowe pod drzewem to dostąpienie nirwany - niczym Budda, który doświadczył jej zasypiając między dwoma drzewami. Tu jednak jest jedno drzewo. Dlaczego? Być moze dlatego, że Budda był doskonały, nie popełnił tak wielkiego błędu - dwa drzewa to wyrażenie jego wspaniałości. Nasz bohater może spoczać tylko pod jednym drzewem - jego bład jets zbyt wielki. Z drugiej jednak strony może to być świadome nawiązanie do tradycji europejskiej. Otóż doskonały rycerz - Roland, takze spoczywał pod jednym drzewem. Również jak nasz bohater popełnił bład - nie zadął w róg by przywołać posiłki, co doprowadziło do śmierci całego odziału aliergardy. Ale również Roland w końcu zrozumiał swój błąd, co pozwoliło mu na dostąpienie najwyższego zaszczytu. Było to jednak już po szkodzie.

(Tak często tu bywam)

Ten wers mówi nam o zataczaniu przez życie koła. Ciągła powtarzalność tego co się dzije. Też stoickie myslenie o świecie - raz jest źle, raz dobrze. Gdy jest źle los musi się odmienić . Nasz bohater nie raz tu bywał. Może to prowadzic do wniosku, że z tego samego powodu przychodził w to miejsce wielokrotnie. W tym również zawiera sie tragedia. Człowiek wrażliwy - to człowiek słaby. Łatwo oddaje się pokusom emocjonalnym. Cudowne odczucia jakie niesie ze sobą picie są tak silne i stanowią tak wielka pokuse, że nasz bohater nigdy nie potrafił sie im przeciwstawić. A raz zrobiony krok w złą strone prowadzi do upadku. Być może bohater jest nałogowym alkoholikiem, dzięki czemu jego wrażliwość byłaby jeszcze silniejsza.

Utulony ptaków śpiewem

Śpiew ptaków - to połączenie romantycznego kultu natury z bardzo ważnym toposem niebiańskiej muzyki, muzyki sfer. Ptaki mogą być tu aniołami, które śpiewają pieśń pochwalną - w końcu bohater ostatecznie zrozumiał swój błąd. Niczym nad Rolandem tak i tu zleciały się by zabrać bohatera do lepszego świata. Muzyka sfer to harmonia przepełniona pięknem.

Na śmierć się zarzygam

Najważniejszy w całym wierszu wers. Było zawinienie - musi być kara, którą jest zwrócenie treści żoładkowych. Nie wystarczy jedynie oczyszczenie duchowe - musi być rownież cielesne by moc dostąpić pełni łask. Mamy tu więc nawiązanie do odwiecznego problemu kary za grzechy. Jesli chodzi natomiast o smierć. To nie jest na pewno odejście z tego świata. Wskazuje na to wers dotyczący powrotów. Takie sytuacji działy sie już wielokrotnie w przeszłości. To jest właśńie nadzieja jaką niesie wiersz. Oczyszczenie pozwala na następną szansę. Śmierć może również oznaczac sen - spokój po dokonaniu grzechu i pokucie.

I dochodzimy w końcu do najwazniejszego. Można tu powołać się na Kaczmarskiego, który pisał - "W nas jest raj, piekło i do obu szlaki" a także "W kazdym z nich Boga kawałek siedzi i prosi diabła by mu dogodził, by go nawiedził". Wciąż dostajemy nową szansę by nie popelniac tych samych błedów. Na początku stoimy przed wyborem. Staramy się walczyć z naszymi słabościami. Jednak często wybieramy tą złą stronę (dark side). Mamy tu więc również motyw teodycei, pytania o zło - dlaczego wybieramy tę złą drogę. Jest w tekscie próba odpowiedzi - to namiętności, emocje nami kierują. Także próba zmierzenia się z losem często prowadzi nas na manowce.

Tak więc wiersz łączący w sobie najważniejsze wątki literatury światowej wszystkich epok (nawet modernistyczna próba synestezji), jest bardzo ważnym głosem w poezji. Ponadto eklektyzm środków, form itd. (w tym połączenie formy sonetu - wprawdzie niepełnego - z japońską poezją haiku) sprawia, że wiersz jest niezwykle realistyczny, pełen głebi, a przy tym wyróżnia się dużą oryginalnościa.

Mam nadzieję, że nie posunałem się do nadineterpretacji. Napiszczie co wy o tym myślicie. Big Grin

Pozdrawiam
Eryk.
Odpowiedz
#39
Eryk napisał(a):Mam nadzieję, że nie posunałem się do nadineterpretacji. Napiszczie co wy o tym myślicie.
Myślę, że się posunąłeś. Wink
Odpowiedz
#40
Eryk napisał(a):Napiszczie co wy o tym myślicie.
Mnie generalni denerwują interpretacje w których nie widzę sensu utworu. Najśmieszniejsze jest to, że w twojej jakże kompetentnej, ale niestety nadinterpretacji można znaleźć utwór Elessara. Reasumując może idziesz daleko, ale żeby było śmieszniej to masz rację (wg. mnie), bo w końcu interpretacja to w końcu subiektywny sposób patrzenia na utwór, najwidoczniej widzimy go podobnie.

PS. Tle, że ja bym tego tak nie napisał Wink
Podróżną sakwę zarzuć na ramię
Wyjdź na gościniec do bramy nieba [...]
Odpowiedz
#41
Bartek.K napisał(a):PS. Tle, że ja bym tego tak nie napisał
nie tak i nie tyle Wink
Odpowiedz
#42
Eryku - jesteś wielki! Smile
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz
#43
Ja tylko starałem sie odczytac to, co autor chciał przekazać. Wink
Kiedy idę,to idę.Jeśli przyjdzie mi walczyć,jeden dzień nie będzie lepszy od drugiego,by umrzeć.Bo nie żyję ani w przeszłości,ani w przyszłości.Istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej
Odpowiedz
#44
Autor nawet nie wiedział, że tak można zinterpretować jego "wiersz" :rotfl:
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz
#45
Eryk napisał(a):
Mat napisał(a):Swoim utworem chciał wywołać w nas impuls do myślenia twórczego i do takiej rozmowy twórczo-intelektualnej
Spróbuje podjąć wyzwanie. Wink
[...]
[...]
[...]
[...]
[...]
[...]
[Dwie godziny później]
Pozostaje nam się cieszyć, że wiersz Elessara miał tylko 8 wersów Wink

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
#46
Jak chcecie mogę napisać coś dłuższego Big Grin
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz
#47
Elessar napisał(a):Jak chcecie mogę napisać coś dłuższego Big Grin
chcemy chcemy !! Big Grin tylko wiesz... tak na weekend Tongue
...o wierzb warkoczach
o dziewczynie

poeta milczy...
Odpowiedz
#48
Elessar napisał(a):Jak chcecie mogę napisać coś dłuższego
Świetnie! Wink
Odpowiedz
#49
O mój... :o Wink
Tylko poczucie humoru nas może ocalić.

"Kaczmar nie wygrałby "Nadziei". Kaczmar nawet by się nie zakwalifikował ze względu na brak elementu autorskiego." - Zeratul
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Śmierć Napoleona / Pobór 2006 Patryk 0 981 02-23-2006, 09:13 PM
Ostatni post: Patryk
  Śmierć; Gwiazda Tomek_Ciesla 5 2,327 02-16-2006, 03:48 PM
Ostatni post: Tomek_Ciesla
  Śmierć Heretyka CeCe 28 7,679 04-10-2005, 09:49 AM
Ostatni post: CeCe

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości