Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hymn IV RP
#31
przepraszam że się wtrącę ale czy ktoś by mógł powiedzieć, kto to jest Płudowski. W końcu lat 90-tycj poznałem na jakiejś imprezie w Warszawie (była to chyba kawiarnia Mazowieckiego Ośrodka Kultury na Elektoralnej) w artystę (który nota bene wykonywał "Śmiech" z repertuaru Gintrowskiego) znacznie chyba już starszego ode mnie, z czarną brodą, bardzo szczupłego, śpiewającego nienaturalnie rozwibrowanym głosem. Ten artysta mówił, że pisenkę O zamykaniu oczu wziął od niego bez zgody discopolwy Bayer Full. Czy to był Płudowski?
#32
Jeżeli mówił, ze od niego wzięto piosenkę o zamykaniu oczu (a była faktycznie taka disco-polo przeróbka), to pewnie on. Broda, o ile go pamiętam z lat 80. też się zgadza, i to że "znacznie starszy" od Ciebie, przynajmniej z wyglądu, to też pasuje. Ja go widziałem kilka razy jeszcze szczenięciem będąc. Głosu Płudowskiego nie pamiętam, musiałbym pogrzebać po ojcowskim archiwum nagrań z festiwali turystycznych...
[color=maroon][size=84][b]Krokiem adekwatnym do rozwoju zdarzeń
Idę przed siebie i marzę:)[/b][/color][/size]
#33
Piosenka "Widzę ją kiedy oczy zamykam" jest genialna ( w swoim gatunku oczywiście) i słyszałem też na takim prywatnym spotkaniu jak Płudowski (jeżeli przyjmiemy że to ten brodacz) ją śpiewał. Pamiętam też, że przeróbka Bayer Full nie różniła się jakoś istotnie od oryginału. Natomiast jeżeli to on dokonał przeróbki Murów, to przyznam, że nie jest to osiągnięcie.
Natomiast (wracając do głównego tematu) hymn PiS autorstwa T.J jest - mówiąc niezwykle oględnie - marny. Nawiasem mówiąc, muszę z ubolewaniem stwierdzić, że u liderów PiS (za wyjątkiem Kurskiego) brak jakiegokolwiek wyczucia artystycznego i smaku. Są to antytezy koneserów sztuki. Takimi "hymnami" wystawiają się bez sensu na pośmiewisko. Taka jest niestety prawda.
#34
Hymn PiS moim zdaniem ma tekst na poziomie discopolo, tylko muzyka jest bardziej toporna od disco. Zdecydowanie lepsza wydaje mi sie (choc to tez kicz) piosenka Ich Troje z kampani Samoobrony.
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
#35
Hymn PiS ma tekst poniżej poziomu disco polo i jest zrobiony stylowo na piosenki Ich Troje, ale bardziej przypomina parodię niż twórczą kontynaucję.
Nie jest przyjemnie mi to PiSać Sad(
#36
lc napisał(a):przepraszam że się wtrącę ale czy ktoś by mógł powiedzieć, kto to jest Płudowski.
Na to i podobne pytania chętnie odpowiada dobrotliwy pan o nazwisku Google:
Wystarczy wpisać "Karol Płudowski", a następnie kliknąć w pierwszy z góry link, i już można Karola Płudowskiego obejrzeć, posłuchać i o nim poczytać.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.zapiecek.art.pl/artists/pludowski">http://www.zapiecek.art.pl/artists/pludowski</a><!-- m -->

Znak rozopoznawczy w niektórych starych nagraniach: akompaniował sobie na bałałajce.

Pozdrawiam
Dauri
#37
lc napisał(a):przepraszam że się wtrącę ale czy ktoś by mógł powiedzieć, kto to jest Płudowski.
To rzeczywiście musi być Karol Płudowski i rzeczywiście Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full wykorzystał jego utwór tak, że w powszechnej świadomości wszyscy kojarzą, że niby jest on jego autorem :/ . Gdyby ktoś chciał Płudowskiego posłuchać to myślę, że coś w tej kwestii można zrobić Smile .
Jeśli zaś chodzi o tę zmienioną wersję Murów, to utwór ten został wykonany w czasie recitalu Karola Płudowskiego podczas łódzkiej YAPY w 1984 r. Ciekawostki związane z tym wykonaniem są w zasadzie dwie. Otóż po pierwsze, wykonanie to zadedykowano Jackowi Stefańskiemu, tragicznie zmarłemu członkowi zespołu Kant (a później Bracia Stefańscy), który 9.08.1983 r. został śmiertelnie pobity przez milicję (jest wpisany na helsińską listę ofiar stanu wojennego). Na pamiątkę tego wydarzenia, zespół zmienił nazwę na Bez Jacka i pod taką nazwą funcjonuje do dzisiaj. Można o tym poczytać na stronie zespołu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://free.art.pl/bezjacka/strona.html">http://free.art.pl/bezjacka/strona.html</a><!-- m -->
Drugą ciekawostką związaną z tym wykonaniem, jest dodanie jeszcze jednej zwrotki do utworu, która stanowi zaprzeczenie ogólnie znanej wymowie utworu, ale z racji czasu jego wykonania (1984 r.), tego czym ten utwór był dla ludzi w tamtym czasie, może się to wydawać zrozumiałe. Podejrzewam, że autorem tej dodanej zwrotki jest sam Karol Płudowski chociaż stu procentowej pewności nie mam.
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Hymn Elzbieta 7 3,186 07-17-2007, 09:59 AM
Ostatni post: Jaśko

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości