Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od czego zacząć przygodę z Kaczmarskim?
acmorgop napisał(a):Oj gdybym ja wiedzial, jakie tu jest bicie, to bardzo chetnie bym sprobowal
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=738&highlight=ob%B3awy">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/view ... t=ob%B3awy</a><!-- m -->
próbuj.
gdzieś przy tym linku jest filmik instruktażowy Wink
Odpowiedz
acmorgop napisał(a):dauri- nie moge sciagnac "Pompei" z tego linka
Mnie tam się ściągnęło. Dzięki, Dauri! (mimochodem skorzystałem Wink )
acmorgop napisał(a):Oj gdybym ja wiedzial, jakie tu jest bicie, to bardzo chetnie bym sprobowal
Jednak bym "obławy" na początek nie próbował. Poza tym trzeba jeszcze F-dur i E-dur znać, Kraśny tego nie napisał już. Bicie jest zabójcze - można się go nauczyć, ale żeby przez całą piosenkę tak bić, to praktyki duuużo trzeba.

Szczerze radzę rozpocząć od tych piosenek z "rosyjskim schematem", jak to mówił sam JK - tzn. d-moll, a-moll i E-dur. Podałem je w poprzednim poście.
Miłość - księga stara. Kto nie czytał, polecam.
Odpowiedz
mejdejo wielkie dzieki Smile teraz to juz mam wielka motywacje Smile
Odpowiedz
acmorgop, czekamy na pierwsze nagrania dSmile
śni inny byt jurajski gad
Odpowiedz
bicie sobie sam wymyślaj, ważne jest tempo
Są aromaty (...)
Bogate i zepsute, silne, triumfalne,
Które się rozlewają w światy idealne,
Jak ambra, benzoina, jako piżma wonie,
Gdzie duch przenika zmysły i wzajem w nich tonie.
Odpowiedz
Do bicia w tamtym temacie był przydatny filmik niejakiego Maurycego, ale jako że link już nie działa, wrzucam:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.resetnet.pl/~misiek-st/inne/galop_kaczmarskiego.mpeg">http://www.resetnet.pl/~misiek-st/inne/ ... kiego.mpeg</a><!-- m -->

Też tylko okresowo, więc się spieszcie, komu tam on potrzebny.
[color=maroon][size=84][b]Krokiem adekwatnym do rozwoju zdarzeń
Idę przed siebie i marzę:)[/b][/color][/size]
Odpowiedz
acmorgop napisał(a):dauri- nie moge sciagnac "Pompei" z tego linka :/
Jest jak napisałem "parę postów niżej" czyli tu, aby ściągnąć musisz być zalogowany. Jeżeli nadal nie wychodzi napisz na priva.

Pozdrawiam
Dauri
Odpowiedz
wesoły temat Smile
ja polecam modlitwe o wschodzie, oblawy warto od poczatku uczyc sie dobrze-czyli tak jak na filmie-jak sie zalapie to juz sie czlowiek nie meczy, glupiego jasia i lalke tez polecam, do cwiczen fajne sa deby, pozniej faktycznie wojna postu i np prapradziadek, z rzeczy prostych to jeszcze Ja i kantyczka z lotu ptaka, moze Zbigniewowi Herbertowi, łatwy jest autoportret Witkacego (przynajmniej do czasu). no a poza tym wszystkie krowy spotkania w portach i knajpach mufki i np ciezkie deszcze albo trzy portrety Smile
pozdrawiam
Odpowiedz
partycja napisał(a):acmorgop, czekamy na pierwsze nagrania
oj to pewnie nieco poczekacie, bo ja naprawde mam gitare od 2 tygodni i w dodatku ucze sie jedynie z porad interenetowych Smile

a tak btw- Twoj awatar wyglada jak spod pedzla Malczewskiego, z jakiego to obrazu, jesli to ten artysta?

Dauri- dziekuje, nie bylem wowczas zalogowany, dlatego nie moglem sciagnac .tef'a. mam nadzieje, ze uda mi sie odtworzyc ten plik w tabledit Smile
Odpowiedz
Śmierć ??
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Śmierć
(wrócę chyba do poprzedniego podpisu z Gałczyńskiego bo trochę naprowadzał)
śni inny byt jurajski gad
Odpowiedz
Wracając do odpowiedzi na pytanie tematowe... Łatwa jest "Starość Piotra Wysockiego" poza fragmentami z generałem Sowińskim Smile
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
Nowhere Woman napisał(a):poza fragmentami z generałem Sowińskim
No nie przesadzaj, to nie jest taki trudne Smile
za Tobą ja,
Odpowiedz
Dla mnie na razie wszystko jest wielkim koszmarem, bo bardzo ciezko idzie mi zmienianie chwytow Smile dlatego brzdekam wciaz Nasza Klase, bo tam nie ma tej dynamiki przy przebieraniu palcami lewej reki Smile
Odpowiedz
Zagrać dobrze "Naszą klasę" też jest wyczynem.
Ale staraj się nie ograniczać tylko do łatwych piosenek, bo niekoniecznie się rozwiniesz w ten sposób. Staraj się też czasem ambitnie, a wyniki będą napewno.

pozdr.
f.
za Tobą ja,
Odpowiedz
Skoro wszyscy proponują , to ja proponuję "Powtórkę z Odysei", "Bajkę" albo "Ptaka". Może też byc "Upadek Ikara", który wcale nie jest taki trudny Smile))
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Witam Smile. Ha, pierwszy raz po zarejstrowaniu tu się odezwę, aż mię trema łapie Wink.
Jeśli chodzi o mnie, to gitarę męczę już od jakiegoś czasu, ale zawsze mi się Kaczmarski kosmicznie skomplikowany wydawał, zwłaszcza, jak zaczynałam. Prawdę mówiąc ledwom skubnęła jego twórczość (spokojnie, zamierzam to zmienić Wink ).
Ale z tego, co umiem, prosta wydaje mi się Modlitwa o wschodzie słońca. Tylko trzy chtywy wchodzą w grę, E, A i H7 - jak to łapać możesz się łatwo dowiedzieć z dowolnej strony o użytkowaniu gitary. I rytm też taki, no, normalny, więc myślę, żę sobie winieneś poradzić Smile
[size=75][i]Ale chroń mnie Panie od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie...[/i][/size]
Odpowiedz
Tyle, że to nie piosenka Kaczmara Smile
Odpowiedz
Owszem, to nie Kaczmarski, ale piosenka chyba nierozerwalnie z nim kojarzona Smile

Renfri dziękuję za poradę i od jutra (hmm właściwie to od dziś, kiedy się wyśpię- w;asmoe wróciłem z wesela brata) zabieram się za naukę. I witam Cię w moim skromnym imieniu świeżego bywalca tego forum Smile
Odpowiedz
acmorgop napisał(a):Owszem, to nie Kaczmarski, ale piosenka chyba nierozerwalnie z nim kojarzona
Do tego stopnia, że nawet podczas pogrzebu Mistrza, ojciec Oszajca odniósł się do słów Tenenbauma, dając do zrozumienia że były to słowa Jacka :/
Ale fakt, że Modlitwa o wschodzie słońca nie jest zbyt skomplikowana...
Jednak wyzwaniem są piosenki JK Smile
Odpowiedz
Hm. Dałabym się posiekać, że Kaczmarskiego, nawet się nad tym nie zastanawiałam. Dzięki za wyprowadzenie z błędu Smile.
A jak się nauczysz i będziesz chciał próbować coś faktycznie jego, to hmm, Mury nie są nawet trudne w porównaniu ze sztandarowością tego utworu Smile.
[size=75][i]Ale chroń mnie Panie od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie...[/i][/size]
Odpowiedz
Tej muzyki też Jacek nie wymyślił Smile
Odpowiedz
Ale chociaż przekład jego. (?)
Odpowiedz
No tak, ale w tym watku akurat została poruszona kwestia gry na gitarze, a ta z przekładem raczej nie ma za wiele wspólnego Smile
Odpowiedz
acmorgop napisał(a):Ale chociaż przekład jego. (?)
Też nie, bo Mury nie są przekładem piosenki Llacha. To jest piosenka autorska Jacka i choc do L'Estaca są jakieś nawiązania, to nie można mówic o przekładzie.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):To jest piosenka autorska Jacka
Oczywiście w warstwie tekstowej, bo jeśli pojmujemy piosenkę jako tekst + muzykę to nie jest całkowicie autorska.
za Tobą ja,
Odpowiedz
Muzyka, a o tą bardziej w tym wątku chodzi, nie jest.
Odpowiedz
acmorgop napisał(a):(...)
Ktory utwor jest najltawiejszy do zagrania?
(...)
Osobiście na początek polecałbym "Zatrutą studnię". Tam są bodajże dwa akordy: a i d6 (oraz w niektórych opracowaniach G). Można też "Katyń" - podobnie.

W ogóle z początku można skupić się na piosenkach z "Kosmopolaka". One są całkiem znośne jeśli chodzi o bicie czy palcowanie. Szczególnie wdzięczne są piosenki z cyklu "pieriestrojkowego".

Potem polecam "Krzyk", ale bardziej płytę, niż piosenkę. Tam można sobie przećwiczyć te bardziej dynamiczne bicia: "Obława", "Sen Katarzyny II" i jeszcze by się coś znalazło...

Natomiast "Raj" jest już troszkę na później, kiedy trzeba się doskonalić i już jest pora na podniesienie poprzeczki.

Ale chyba najlepiej grać wszystko po trochu. Czasem się zaśpiewa całą pieśń, a czasami ręce opadną po pierwszej zwrotce.

Zresztą każda z piosenek Jacka coś wnosi do naszych umiejętności grania i śpiewania.

Oczywiście, w międzyczasie należy dbać o jakość chwytu barowego i tu pomocą może być właśnie "Misja", "Nie lubię", "Strącanie aniołów" czy "Stworzenie świata".

[ Komentarz dodany przez: ann: 31 Lipiec 2006, 19:28 ]
Poprawiłam układ tekstu
Pietrek_C
Odpowiedz
fizol napisał(a):Oczywiście w warstwie tekstowej, bo jeśli pojmujemy piosenkę jako tekst + muzykę to nie jest całkowicie autorska.
Cały czas była mowa o "przekładzie".
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
PIetrek_C napisał(a):"Zatrutą studnię".
Oczywiście, to nie jest trudna piosenka, ale
PIetrek_C napisał(a):"Katyń"
To dla początkującego gitarzysty wcale nie jest taki łatwy utwór. Ostatnio dziewczyna, którą w miarę moich możliwości poduczam chciała żebym ją nauczył grać Katyń, ale zrezygnowała kiedy zobaczyła jak się to gra. Powiedziała, że jeszcze nie teraz.
"In the city od blinding lights..."

--------------------------
http://www.triadapoetica.art.pl
http://www.gentlemanschoice.pl
http://www.krest.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości