Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dwadzieścia lat później
Kim są d' artagnan, Atos, Portos i Aramis? Bo coś mi mówi, że Jacek odniósł te postaci do konkretnych osób. Był nawet jeden polityk z Solidarności, któremu zabito syna. Tylko ni w ząb nie pamiętam, o kogo chodziło... Może ktoś słyszał komu Jacek poprzydzielał maski muszkieterów?

Pozdr. Smile)
(...) tutaj, z perspektywy szklanki wina, chleba
można bać się otchłani i tęsknić do nieba,
tutaj wszystko, co piękne, wszystko, co straszliwe,
bo żyje - przeżywane przez wszystko, co - żywe...
Odpowiedz
215 lat pozniej
Wiwat Sejm, wiwat Narod, wiwat wszystkie Stany!
Pozdrowienia Swiateczne Wszystkim Smile
Po sztormach, burzach, nawalnicach, szkwalach
Na dwoch blizniaczych zamieszkalem skalach...
Odpowiedz
Jakoś nie wydaje mi się, żeby JK odniósł to do konkretnych osób. Zbyt dokładnie jest opowiedziane to niemal tak, jak przedstawił to Dumas (d'Artagnan - oficer, Aramis - biskup, Portos - bezwolna marionetka).
No tak, ale bruździ ten nieszczęsny Atos. Jeśli dobrze pamiętam, to jego syn wybrał śmierć z powodu niezbyt zależnego od dumy jego ojca (mówiąc eufemistycznie).
Muszkieterowie są tutaj symbolem ludzi, których wartości już się zdewaluowały i którzy zdają sobie z tego sprawę. Żeby nie powiedzieć - metafora Wink

Pozdrawiam
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
Dzięki, o Pani znikąd! To cenne spostrzeżenie. Pozdr.!
(...) tutaj, z perspektywy szklanki wina, chleba
można bać się otchłani i tęsknić do nieba,
tutaj wszystko, co piękne, wszystko, co straszliwe,
bo żyje - przeżywane przez wszystko, co - żywe...
Odpowiedz
Aramis kojarzy mi się z pewnym politykiem (byłym) z Wrocławia, który teraz jest tam księżem, tylko nie pamiętam nazwiska :/ ale ogólnie, zgadzam się z Nowhere Woman...

Pozdrawiam
Odpowiedz
Podzielam ogolne uwagi... ciezko tu jakos dopasowac cos do konkretnych osob. Jedyne co przychodzi do glowy to to ze Jurczyk jako czlowiek Solidarnosci 80 stracil syna (prawdopodobnie mord polityczny).
Mozna zas dopasowac (prawie jak lustrzane odbicie) tekst pierwszej zwrotki do sytuacji naszego kraju...
Slaby tron, Ksiazeta zadni, kwasne wina....dawna sluzba na politykow wyrasta.
To jasne skojazenia i rozczarowanie stanem panstwa i ulomnosciami klasy politycznej...
iiii jeszcze jedno na marginesie...
Czy czytal ktos "czwarta" czesc Trylogi? Bron Boze nie polecam bo jest to tragedia ludzka, profanacja papieru i totalna strata nerwow i czasu. Po przeczytaniu pierwszych paru kartek mialem juz zamiar odnalezc autora i zrobic mu krzywde.....ale,.
Pojawiaja sie tam (juz w podeszlym wieku) po latach, muszkieterowie!!! ostatnia misja dla krola i Francji. Intryga i uciechy na terytorium Rzeczypospolitej... slabo sie robi.
Odpowiedz
Nie zcytałem... A czyja jest to ksiazka jeżeli można wiedzieć ?
Odpowiedz
Gucigucini napisał(a):ostatnia misja dla krola i Francji
Tam tez buduja IV RP?
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Drogi Tomku!
Jesli jestes "fanem" trylogii i chcesz aby piana uderzyla Ci do glowy to przeczytaj, ale naprawde nie polecam.
tytul: W reku Boga
ulomny autor: Andrzej Stojkowski
Starszy juz czlowiek, PRLowski skryba co nagrody rozne zbieral, wzial sie za profanacje Sienkiewicza. Noz sie w kieszeni otwiera... Do tej pory nie wiem czy to co w tych wypocinach napisal bylo zrobione celowo czy tylko wzielo sie to z jego karlowatego talentu.
Ocen sam.
Akcja ksiazki zaczyna sie tuz po smierci Michala a konczy na odsieczy wiedenskiej.
Pojawiaja sie znane postacie ale to jedyne co ta ksiazka ma wspolnego z trylogia, moim zdaniem ten czlowiek wogole trylogii nie czytal, ktos mu ja zreferowal pewnie.
Czlowiek myli fakty, chronologie wydarzen, a to co jest najgorsze to ze z pierwszego rycerza Rzeczypospolitej robi impotenta sexualnego!!!
Ksiazka weszla na rynek kilka lat temu....
Odpowiedz
Gucigucini napisał(a):Czy czytal ktos "czwarta" czesc Trylogi?
Staraj się pisać trochę jaśniej (zwłaszcza przy offtopicach Wink ) - początkowo myślałem, że chodzi Ci o czwartą część Trylogii Dumasa (wszak to ona związana jest z tematem)

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Gucigucini napisał(a):ulomny autor: Andrzej Stojkowski
Stojowski.
[color=maroon][size=84][b]Krokiem adekwatnym do rozwoju zdarzeń
Idę przed siebie i marzę:)[/b][/color][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):początkowo myślałem, że chodzi Ci o czwartą część Trylogii Dumasa (wszak to ona związana jest z tematem
Ja też - tym bardziej, że ma tam być mowa o muszkieterach:
Gucigucini napisał(a):Pojawiaja sie tam (juz w podeszlym wieku) po latach, muszkieterowie!!! ostatnia misja dla krola i Francji.
marek
Odpowiedz
rajdowiec99 napisał(a):Kim są d' artagnan, Atos, Portos i Aramis?
Na pewno w jakimś stopniu są to Jacek, Przemek i Zbyszek.
Odpowiedz
A mozna ich jakos do nich przypozadkowac?
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):początkowo myślałem, że chodzi Ci o czwartą część Trylogii Dumasa
Słyszałam, że taka istnieje. Nosi podobno tytuł "D'Artagnan" i jest cienka "objętościowo, nie literacko" Wink niestety, nie słyszałam o tym ze zbyt pewnego źródła. Ktoś wiedziałby coś więcej?

A przyporządkowanie... Jest coś w życiorysach któregokolwiek z panów, co pozwalałoby powiązać ich z którymś bohaterem Dumasa?
Odpowiedz
Nowhere Woman, - <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/343718">http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/343718</a><!-- m --> dobrze słyszałaś. Faktycznie mała objętościowo...
Odpowiedz
Nowhere Woman napisał(a):Ktoś wiedziałby coś więcej
W wikipedii piszą, że "kontynuacja" nosi tytuł "Syn Port(h)osa", została napisana przez niejakiego Paula Mahalina, ale opublikowana pod nazwiskiem (pseudonimem?) Dumasa.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.pastichesdumas.com/php/fiche.php?id=84">http://www.pastichesdumas.com/php/fiche.php?id=84</a><!-- m -->

Być może były i inne "kontynuacje".
Odpowiedz
Torrentius napisał(a):A mozna ich jakos do nich przypozadkowac?
Tak dokładnie to się chyba nie da. Tymniemniej jest to interpretacja dla mnie oczywista.

PS. Przestał pić na umór - to chyba wiadomo.
Odpowiedz
Krasny napisał(a):Przestał pić na umór - to chyba wiadomo
Śmiem przypuszczać, że nie tylko do JK. to by pasowało Wink
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
vhyba kraśny Smile
Odpowiedz
Tyle że "przestał wreszcie pić na umór" jest to dokładnie tak, jak w książce Dumasa. Chyba że występowałaby aż taka zbieżność, w co bez dowodów nie uwierzę Wink

Na pewno Kraśny, nie ja
Odpowiedz
Nowhere Woman napisał(a):Na pewno Kraśny, nie ja
Poprawiłam tamten cytat u Szymona
Odpowiedz
Dziękuję, Ann. A Ciebie, Nowhere Woman, za błąd serdecznie przepraszam !

Pozdrawiam
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
A tam Smile bywa.
Odpowiedz
..................
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości