Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kariera Nikodema Dyzmy
Cytat:Kariera Nikodema Dyzmy
(wg T. Dołęgi-Mostowicza)

Mój śmiech histerii i pogardy
Do waszych uszu nie dociera.
To On jest dzielny, mądry, twardy -
Ja tylko - wariat, degenerat.
On jest sól ziemi i kość z kości,
Nosiciel nieobjętych dążeń...
A ja - w monoklu śmieć ludzkości,
Zdeklasowany, chory książę.

Więc śmiech piskliwy we mnie wzbiera
Na widok pychy i charyzmy -
Na waszą miarę to kariera!
Kariera Nikodema Dyzmy!

W pas się kłaniają ministrowie
U stóp byłego fordansera;
Wyrokiem jest - cokolwiek powie,
Nikim jest - kogo sponiewiera.
Kocha go moja piękna siostra,
Wszyscy się boją go lokaje,
Nie widać więc, gdy budzi postrach -
Czego i gdzie mu nie dostaje.

Odrzucił tych, po których wspiął się,
Lecz sami sobie winni teraz,
Gdy w swoim wszechwiedzącym dąsie
Mało pozycji mu - premiera!
Rzecznicy salonowej tłuszczy
Unoszą brwi - to wielki człowiek!
Ja krzyczę - Cham to! Cham griaduszczij!
- Lecz przecież mam nierówno w głowie.

Nikodem! Mąż opacznościowy!
Bez wad charakter, bez rozterek!
Oto Polaka portret nowy!
Tylko mu w ręce dać siekierę!
Lecz zmilczę. Ma nade mną władzę
I zapowiedział mi to w porę,
Że jeśli go w czymkolwiek zdradzę
Natychmiast wyśle mnie do Tworek!

Więc śmiech płaczliwy we mnie wzbiera
Na widok pychy i charyzmy -
Na waszą miarę to kariera!
Kariera Nikodema Dyzmy!

Jacek Kaczmarski
12.10.1990
cześć

patrząc na datę tego utworu jasne jest, że tytułowym Dyzmą jest Wałęsa ("mało pozycji mu premiera", "tylko mu w ręce dać siekierę" - taki motyw pojawiał się w ówczesnej kampanii wyborczej). Zresztą sam Kaczmarski wystąpił w ramach kampanii Mazowieckiego.

Jednak jak widać jesteśmy świadkami postępu, i tak też nasz nowy "cham griaduszczij", choć ma bodaj linijkę poświecona sobie w innym tekście ("sama swołocz i kryminał"), bliższy jest opisanemu przez Kaczmara (i Dołęgę-Mostowicza) indywiduum:
Cytat:W pas się kłaniają ministrowie
U stóp byłego fordansera;
Wyrokiem jest - cokolwiek powie,
Nikim jest - kogo sponiewiera.
Kocha go moja piękna siostra,
Wszyscy się boją go lokaje,
Nie widać więc, gdy budzi postrach -
Czego i gdzie mu nie dostaje.
Kiedy kilka(naście) lat temu Lepper pochwalał wożenie ludzi na taczkach (w tym np. burmistrza Praszki - inwalidę) nie przypuszczałem, że ktoś taki zostanie premierem (chocby i wice). No ale to było jeszcze w III RP, a teraz nareszcie budujemy IV - kryształową.

marek
Odpowiedz
Racja! Cholerna racja, Marku!

KN.
Odpowiedz
MJ napisał(a):Kiedy kilka(naście) lat temu Lepper pochwalał wożenie ludzi na taczkach (w tym np. burmistrza Praszki - inwalidę) nie przypuszczałem, że ktoś taki zostanie premierem (chocby i wice). No ale to było jeszcze w III RP, a teraz nareszcie budujemy IV - kryształową.
KN. napisał(a):Racja! Cholerna racja, Marku!
Podziękujcie Platformie, która nie raczyła przystąpić do koalicji ani nie zgodziła się na wcześniejsze wybory. A swoją drogą ciekawe, że kiedy cały rząd był złożony z byłych komunistycznych aparatczyków to nikt tak gromko nie protestował. Może dlatego, że owi aparatczycy to w większości serdeczni przyjaciele "opozycyjnych" działaczy ?
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Po co nowe wybory, które kosztują kolejne miliony złotych, a które niczego nie zmienią? A może podziękujesz PiS-owi, który nie godził sie na żadne warunki PO, a potem nie chciał przyjąc paktu stabilizacyjnego z PO?
Odpowiedz
Szymon napisał(a):Podziękujcie Platformie
Niech każdy odpowiada za swoje czyny.

Zastanawia mnie, dlaczego Twoja przenikliwość idzie w kąt przy ocenie zachowania PiSu. Moim zdaniem jezeli nie doszło do koalicji to odpowiedzialność ponosza za to obie strony.Ani PiS ani PO nie zależalo na koalicji na tyle, żeby spełnić żądania niedoszlego koalicjanta. Wypowiedzi przedstawicieli PiS i PO są na tyle sprzeczne, że trudno z nich złożyc jakąś sensowną wersję wspólną. Ja osobiście uważam, że odpowiedzialność spoczywa raczej na PiSie, bo:

1. sympatyzuję z PO i to jak widać po forum rzutuje na odbiór zachowania formacji
2. niespecjalnie mam zaufanie do Kaczyńskiego. Mało powiedziane - wytłumaczenie jego gierek politycznych jest często obraźliwe dla mozliwości intelektualnych przecietnie intelignetnego czlowieka. Ostatni przykład: PiS kieruje oferte koalicji nie do władz LPR, tylko do potencjalnych rozłamowców. LPR podejmuje rozmowy, PiS domaga się, aby rozmowy były w imieniu Ligi prowadzone przez konkretne osoby, inaczej PiS nie będzie traktowac ich poważnie. Ostatecznie dochodzi do rozlamu Ligi, Kowalski ma objąć ważne stanowisko w administracji rządowej. Tłumaczenie Jarosława Kaczyńskiego: "nie chcemy ingerować w wewnętrzne sprawy LPR". Nie wierzę, aby przynajmniej przeciętnie inteligentny człowiek mógł poważnie brać te wyjaśnienia.
3. PiS nie moze sie dogadać z PO. PiS nie może sie dogadac z LPR. PiS nie może się dogadać z PSL. PiS nie może sie dogadać z SLD (nie próbował). Dogadali sie tylko z Samoobroną. A jak już sie dogadali w ramach paktu stablizacyjnego - PiS Pakt zerwał. Czy to jest "wina" PO?
4. Retoryka PiS i Samoobrony jest dość bliskie - program narodowo-socjalny, kontestacja III RP, "Balcerowicz musi odejść" itp. Jednocześnie różni to PiS i PO.
5. Pamietasz zamieszanie z marszałkami na początku kadencji? Komorowski sie nie nadawał, Niesiołowski się nie nadawał - nadawal się Lepper.
6. Wobec powyższego nie powinno dziwić, że Lepper popierał Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Naprawde te partie wiele łączy, czy to targ o stanowiska czy podobne poglądy.
7. Dość radykalna krytyka PO przez J. Kaczyńskiego, wyrażona w niejednym wystąpieniu ("układ"). Chyba nie wchodziłby w koalicję z układem?

no to tak kilka spraw na gorąco.
Odpowiedz
Dziwnym jest też, że Jacek praktycznie go nie śpiewał. Ten wiersz nie stracił nigdy aktualności bo takie zjawisko jak tytułowy Dyzma nie jest jakims wyjątkiem.
Odpowiedz
I jak było do przewidzenia - PO-PISowe kłótnie.

Weźcie sobie pod rozwagę 2 sprawy:
- ustawa lustracyjna w ostrym tonie, jaką zablokował prezydent została ułożona przez młode pokolenie posłów PO i PIS w sejmie. zablokowanie brutalnego rozprawienia się z przeszłością możemy zawdzięczać starym obu partii
- samorządy obie partie wzięły po połowie i na szczeblu lokalnym potrafią jakoś ze sobą współpracować

Cała reszta, czyli przekrzykiwanie się na "układy" i "rząd warchołów" to polityczne gierki sejmowej reprezentacji obu partii, żeby móc się wytłumaczyć przed wami, że sami w imię chorych ambicji nie zaczęli współpracować.

A na końcu i tak wygra SLD albo inny LiD (z Samoobroną w koalicji oczywiście - Lepper nigdy nie zginie) a wy, po 4 latach napuszczania na siebie nawzajem, zorientujecie się nagle, że zostaliście wypupceni przez waszych idoli w imię gierek o władzę, której oni sami nie zyskali.

A na Radiu M powiedzą raz kolejny że władza nie jest reprezentacją Polaków
A GW raz kolejny napisze że winą polskiego syfu są wady narodowe

I jak zawsze każdy będzie miał rację, choć racji nie będzie miał nikt.

Słowem: Polska!
[i]I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie[/i]
Odpowiedz
Tomek_Ciesla napisał(a):A może podziękujesz PiS-owi, który nie godził sie na żadne warunki PO, a potem nie chciał przyjąc paktu stabilizacyjnego z PO?
No tak wiecej niz polowe ministerstw im dawali a oni poprostu nie chcieli wejsc do koalicji. Chyba ze na takich warunkach jak kiedys jako Unia Wolności weszli w koalicje z AWS i choc to AWS wygral wybory to program realizowany przez rzad byl glownie programem UW. A co do paktu stabilizacyjnego to najpierw PO mowilo ze pakt to glupota(kiedy byl jeszcze zawarty z LPR i Samoobrona), ze nie zapewni stabilizacji, ze to niespotykane rozwiazania, a pozniej sami nagle cos takiego zaproponowali.
Odpowiedz
:/
To jest temat o utworze JK.
N tematów na temat POPiS-u znajdziecie w HP

Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości