Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suplement - zagadka
#1
...............
Odpowiedz
#2
Ja wiem!

KN.
Odpowiedz
#3
"Potrzeba potwierdzenia własnych wyobrażeń dotyczących porządku świata skłania do do wygodnej dla siebie interpretacji, choćby wbrew oczywistej logice"? Wink
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
#4
................
Odpowiedz
#5
Miło mi, że ten komentarz uważasz za celny i że zainspirował Cię do takich przemyśleń. Owszem, inspiracją do niego były dyskusje forumowo-listowe, o których wspominasz.

Pozdrawiam,
KN.
Odpowiedz
#6
...............
Odpowiedz
#7
Krasny napisał(a):Zainspirował nie tyle do przemysleń co do przedstawienia ich na forum. A celny w swojej zwiięzłości jest bardzo!
Nie chwaląc się - jam osobiście to wymyślił! - komentarz oczywiście, bo takie skojarzenie z piosenką wymyśliliście Wy (padło, zdaje się, na Liście dyskusyjnej).

KN.
Odpowiedz
#8
Krasny napisał(a):No to masz piwko Lodbroku!
Z góry dziękuję Big Grin . Szczerze mówiąc wcale nie byłem pewny słuszności swojej odpowiedzi. Ale nie wiem czemu jak przeczytałem pytanie które zadałeś, to podświadomie wyczułem, że owe rozmowy forumowo-listowe muszą dotyczyć chrztu. Taki jakiś niewytłumaczalny błysk. Tym bardziej Kraśny, że to Ty zadawałeś tę zagadkę Big Grin . Kolejna rzecz to fakt, że to zdanie pojawia się przy Samobójstwie Jesienina a jak wiadomo:
"Nim sprawdził, czy wytrzyma ciężar tak ogromny
Decyzji - mówią, że już był nieprzytomny."
Dlatego szukałem zdania pod swoje założenie a to, które wybrałem wydawało mi się najtrafniejsze.
Krasny napisał(a):Owe dwa zdania zwrocily moja uwage nie tylko dlatego ze wydaja sie byc komentarzem do forumowo-listowego rozwodzenia sie o chrzcie Jacka. Otoz wydaja mi sie one celnym sformulowaniem ogolnej i bardzo fundamentalnej prawdy zyciowej o potrzebie znajdowania potwierdzenia wlasnej wizjii swiata.
Ja się generalnie z Tobą zgadzam, ale raczej z położeniem nacisku na ten strach o którym mówisz. Ten lęk przed utratą własnej wizji świata jest jednak dla mnie taki ludzki, bo człowiek z reguły boi się niepewności, odczuwa lęk przed nieznanym i traci grunt pod nogami gdy pewne aksjomaty, w które wiara wydawała się być niezachwianą, nagle takimi pewnikami już nie są. Nie sądzę jednak by człowiek świadomie nie przyjmował nawet oczywistych kontrargumentów. Tacy ludzie to głupcy a o tych chyba nie rozmawiamy? Wizja świata to bowiem coś bardzo silnie zakorzenionego w człowieku, coś co istnieje raczej w naszej podświadomości, coś kształtowanego przez lata, czasem pokolenia. Nie obwiniałbym więc samych ludzi o taki stan rzeczy a raczej to coś co nazywamy potocznie ludzką naturą.
Natomiast czy przykład Jackowego chrztu jest dobrą ilustracją dla Twojej tezy? Część osób chce wierzyć lub wierzy, że zrobił to z przekonania, część wierzy lub wie, że to po prostu nie było możliwe, dla wielu nie ma to znaczenia jak faktycznie było. O tych, którzy głoszą tezę, że J.K. ten fakt kompromituje (vide Łysiak), nie ma sensu wspominać.
Trudno tu mówić o działaniu wbrew logice czy oczywistym faktom nie mając o tych faktach pełnej wiedzy, a jest tak przynajmniej w przypadku zdecydowanej większości osób, które zabierały głos w tej sprawie. Rozpatrywanie tej kwestii w oparciu o prawdopodobieństwo choćby graniczące z pewnością, zawsze będzie przyczynkiem do wielkich kontrowersji. Nie wydaje mi się więc by akurat indywidualne spojrzenie na kwestię tego chrztu było oczywistym wyrazem czyjegoś światopoglądu. Można być bowiem np. człowiekiem wierzącym i nie wierzyć w ten świadomy chrzest. Gdzie zatem będzie tu dopasowywanie faktów do swojego światopoglądu?
Pozostawiłbym zatem temat chrztu i poszedł w kierunku ilustracji Twojej tezy innymi przykładami. Choć doskonale rozumiem także Krzysztofa... Pozdrawiam
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zagadka kaczmarologiczno-smoleńska Luter 40 14,603 05-23-2013, 06:27 PM
Ostatni post: Luter
  Zagadka kaczmarologiczno - kultowa reuter 13 5,727 11-03-2012, 03:28 AM
Ostatni post: gosiafar
  Zagadka kaczmarologiczno-siatkarska reuter 9 4,464 10-14-2012, 09:16 PM
Ostatni post: reuter
  Zagadka kaczmarologicza :))) Przemek 15 6,124 04-13-2012, 10:31 AM
Ostatni post: Przemek
  Słaba zagadka Kaczmarsko-afrykańska Zbrozło 31 10,160 09-17-2011, 09:54 AM
Ostatni post: M.S.
  Zagadka kaczmarologiczno-rządowo-zagraniczna piotrek 3 2,345 03-12-2010, 02:25 PM
Ostatni post: kolcon50
  Zagadka kaczmarologiczno-medialna (z przymrużeniem oka) Luter 16 5,834 04-13-2009, 10:28 AM
Ostatni post: Luter
  Zagadka kaczmarologiczno-dyskograficzna Luter 182 43,974 10-16-2008, 04:00 AM
Ostatni post: Elzbieta
  Jeszcze jedna zagadka Kuba Mędrzycki 4 2,477 10-01-2008, 08:46 PM
Ostatni post: Luter
  Druga krzyżówko-zagadka kaczmarystyczno-filozoficzna Krasny 30 7,487 06-25-2008, 07:10 PM
Ostatni post: Luna

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości