Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawa człowieka w twórczości JK
Cześć,

Mam pytanie jakie utwory Jacka mówią wprost lub pośrednio o problemie przestrzegania praw człowieka? Bo ostatnio byłam pod wielkim wrażeniem "Marszu intelektualistów" i "Listów" i się zastanawiałam gdzie jeszcze są takie odniesienia. Przy tej okazji pomyśleliśmy, że możemy to wykorzystać przy organizacji toruńskiej edycji Festiwalu Praw Człowieka w Filmie, więc im więcej piosenek wymyślimy tym lepiej. Co wam przychodzi do głowy?
Odpowiedz
Mnie jako pierwszy przyszedł do głowy "Reportaż Bośnia II"
"Najgorsze, że trzeba się zabić
Gdy drzewa, gdy morze, gdy maj"
Odpowiedz
...................
Odpowiedz
No tak, ale chodzi o te, które można by puścić na Festiwalu, takie, że tak powiem bardziej bezpośrednie...
Odpowiedz
Hej!
A może "Zakopywanie głowy"? Na tej stronie jest tekst i odnośnik do zdjęcia, jakie zainspirowało JK. Wstrząsające i prawdziwe zarazem...
(...) tutaj, z perspektywy szklanki wina, chleba
można bać się otchłani i tęsknić do nieba,
tutaj wszystko, co piękne, wszystko, co straszliwe,
bo żyje - przeżywane przez wszystko, co - żywe...
Odpowiedz
hmm.. a na której płycie było zakopywanie głowy?
Odpowiedz
Na Mimochodem.

I zdjęcie

KN.
Odpowiedz
Markowa,
Sprobuj " Limeryki o Narodach " jako wspaniala ilustracje tej farsy jaka sa prawa czlowieka....
Swietna ballada o Czeczeni byla zaspiewana w programie Warto Rozmawiac pare miesiecy temu, wspanialy tekst...
Po sztormach, burzach, nawalnicach, szkwalach
Na dwoch blizniaczych zamieszkalem skalach...
Odpowiedz
Aha! No i jest jeszcze nawiązanie do słynnego mordu politycznego z 1985 roku. "Epitafium dla księdza Jerzego". A tak swoją drogą - ktoś może ma jakiś link do obrazu, jaki inspirował przy tym utworze JK? Wiem, że autorem płótna jest jego ojciec...
Odpowiedz
Markowa
jeszcze jeden utwor...Blogoslawie Zlo
Odpowiedz
Gucigucini - to już, moim zdaniem, nadinterpretacja...
Odpowiedz
Dlaczego rjdowiec99?
Prawa czlowieka sa gwalcone dlatego ze za malo ludzi dba o blizniego swego ( i nie jest to zadna propaganda religijna bron Boze). Zamykamy sie w swoich domach, w swoich swiatach, tam gdzie nam jest bezpiecznie... Kto jeszcze dzisiaj jest zdolny stanac i powiedziec dosc? Jesli telewizja nie pokaze nam czegos dobitnie i krwawo nikt sie nie zainteresuje niczym. Zobacz co dzieje sie w Czeczeni, totalna blokada informacji i swiat milczy a tam ginie NAROD, dzien w dzien... Gdzie sa prawa czlowieka w swiecie wielkiej polityki? Gdzie sa prawa czlowieka dzisiaj... wszyscy walcza o prawa kobiet, homoseksualistow, ... i dobrze.... ale w Czeczeni ginie narod, w Sudanie ginie narod, kto dba o to?
Odpowiedz
Tylko zauważ, że Markowa pytała o "bezpośrednie" przedstawienie łamania praw człowieka, a w "Błogosławię zło" trzeba do tego szukać długich, interpretacyjnych pomostów. Pozdr.! Wink
Odpowiedz
Gucigucini napisał(a):Sprobuj " Limeryki o Narodach " jako wspaniala ilustracje tej farsy jaka sa prawa czlowieka
Dlaczego od razu "farsy"? A konkretnie co masz na myśli pisząc o ilustracji? Ludzie się zabijali i będą się zabijać, ale co z tego wynika dla koncepcji praw człowieka?

marek
Odpowiedz
MJ napisał(a):Dlaczego od razu "farsy"? A konkretnie co masz na myśli pisząc o ilustracji?
MJ
To tylko taki skrot myslowy powiedzmy... prawa czlowieka sa farsa, lamie je kazdy przy najmniejszej okazji, a limeryki to trafna ilustracja odbierania tych praw na skale miedzynarodowa.
acha,.. i nie jestem internacjonalista, ja lubie narody Wink Smile
Odpowiedz
Gucigucini napisał(a):prawa czlowieka sa farsa, lamie je kazdy przy najmniejszej okazji
W takim razie można powiedzieć, że prawo jest farsą.
Odpowiedz
MJ
Oczywiscie ze nie jest, praworzadnosc to podstawa ale w dzisiejszych czasach... wlasciwie zawsze tak bylo... prawo jest "naginane" przez ludzi wladzy szczegolnie, w imie wyzszych idei. A na tym cierpia prawa obywatelskie, prawa czlowieka...
Ile jest prawdziwych demokracji na swiecie? A w ilu z tych prawdziwych rzady nie naduzywaja wladzy? Oczywiscie nie sa to ogromne wypaczenia ale czy aby mozna bylo mowic o gwalceniu praw czlowieka wylot lufy musi dotknac skroni?
Odpowiedz
Chodziło mi o to, że prawo jako całość jest niedoskonalym systemem - tzn. nie tylko "prawa człowieka" są często łamane, ale również często łamane są inne przepisy (np. mimo zakazu popełnia się wiele przestępstw, często naruszane są prawa konsumenta - mimo przyzwoitej regulacji praktyka pozostawia u nas sporo do życzenia). Nie jest więc tak, że tylko prawa człowieka są łamane - chociaż oczywiście są. Taki już los prawa.
Istotne jest natomiast, jakie na skutek tego łamania prawa zaistnieją konsekwencje.
Odpowiedz
MJ - lepiej chyba istoty tematu nie można ująć - :poklon:
Odpowiedz
Gucigucini napisał(a):Gdzie sa prawa czlowieka w swiecie wielkiej polityki? Gdzie sa prawa czlowieka dzisiaj... wszyscy walcza o prawa kobiet, homoseksualistow, ... i dobrze.... ale w Czeczeni ginie narod, w Sudanie ginie narod, kto dba o to?
Dobrze Cię rozumiem. Politycy co chwilę wycierają sobie usta prawami człowieka, czego najlepszym dowodem jest interwencja USAw Iraku, która miała zapobiegać naruszeniom wolności ludności irackiej, a przyniosła wojnę domową, która w żaden sposób nie daje im mozliwości korzystania z praw czlowieka.
Natomiast organizacje międzynarodowe, takie jak Felsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty Internetional itp. nie zamykają się tylko na prawa homoseksualistów czy kobiet -o co powiedzmy sobie otwarcie wcale nie jest trudno "walczyć" w demokracjach zachodnich. Na naszym festiwalu był szereg filmów o Afryce Subsaharyjskiej, Białorusi, Czeczeni, ludobójstwach XX wieku itd.
Reasumąc prawa człowieka są łamane bardzo zawzięcie w wielu częściach świata, Ci, którzy się tym zajmują wiedzą to dobrze i mówią o tym głośno, tak się niestety skałada, żeCi ludzie, prócz jednostkowych przypadkównie mogą za dużo zmienić, bo to nie oni rozgrywają karty w świecie wielkiej polityki.

Dziękuje wszytskim za propozycje, szkoda, że większość pojawiła się już po odbyciu się Festiwalu, ale to moja wina, że nie powiedziałam, że będzie to miało miejsce pod koniec kwietnia. Pozdrawiam!
Kobieta to jedyna zdobycz, która zastawia sidła na myśliwego...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości