Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plebiscyt "Złota 10"
1. Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego
2. Obława
3. Źródło
4. Rublow
5. Kwestia odwagi
6. Zbroja
7. Jan Kochanowski
8. Mury
9. Nasza klasa
10. Encore, jeszcze raz

"Requiem rozbiorowego" oczywiście nie było, niestety...
in montibus veritas
Odpowiedz
Dziękuję.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
11. Jałta
12. Sen Katarzyny II

Tak gwoli ścisłości Smile
in montibus veritas
Odpowiedz
piotrek napisał(a):Ci, którzy byli w Kołobrzegu już znają wynik plebiscytu. Niektórzy, w tym ja, jednak tam nie byli. Czy można więc przedstawić te wyniki? (W sumie statystyki w stylu tych z wpisu Szymona też chętnie bym przejrzał.)
Wyniki podała Natka tu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=3163">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?t=3163</a><!-- m -->
Głosów (dziesiątek) było chyba 161 na 247 różnych piosenek

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Wyniki podała Natka
No cóż - relacje z wydarzeń, w których nie uczestniczyłem czytuję rzadko i mało dokładnie. Dziekuję raz jeszcze.
A strażak także był Sam
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Wyniki podała Natka
Zdublowałem... cóż, od czegoś trzeba zacząć przeglądanie forum Smile
in montibus veritas
Odpowiedz
A są gdzieś dostępne bardziej szczegółowe wyniki? Uwzględniające np. ile która piosenka otrzymała punktów?
Odpowiedz
Podaję zatem wyniki i omówienie piosenek, które znalazły się w "Złotej 10". Jeszcze raz w imieniu Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego pragnę podziękować tutaj Lodbrokowi za moderowanie tego plebiscytu, w którym udział wzięło 162 internautów, głosując na 247 piosenek z dorobku JK, a także Krzysztofowi Nowakowi za napisanie krótkich, ale treściwych wstępów do każdej z piosenek.


Krzysztof Nowak napisał: "zwraca uwagę fakt, że pierwszą dziesiątkę zdominowały piosenki starsze — przedemigracyjne i te z pierwszych lat emigracji. Aż siedem spośród dziesięciu „złotych przebojów” to piosenki śpiewane podczas pamiętnej trasy koncertowej Live’90. Jedynie dwa utwory pochodzą z lat 90., i to w dodatku wczesnych lat 90. W pierwszej dziesiątce nie znalazła się ani jedna pieśń pochodząca z sześciu ostatnich programów (od Sarmatii do Mimochodem).
Do tak wielkiej popularności starszych piosenek Jacka przyczynił się niewątpliwie ich wydźwięk polityczny. Śpiewając te utwory przy ogniskach, spotkaniach, a nawet dzieciom do snu niejeden z nas czuł się opornikiem PRL-u, spełniającym misję niesienia kultury niezależnej. Również nowe pokolenia miłośników twórczości Jacka najczęściej od utworów starszych rozpoczynają swoją kaczmarską edukację, choćby za sprawą sentymentów swoich rodziców.
Sporym zaskoczeniem wydaje się być brak Snu Katarzyny II wśród Złotej Dziesiątki."


1. Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego - 510 p.
Napisana: 1980
Płyty: Źródło-Złota Kolekcja, Live’90, Chicago-Live, Świadectwo.
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że pieśń ta godna jest pierwszego miejsca. Na utwór napisany w pięć miesięcy po śmierci Włodzimierza Wysockiego złożyła się cała ówczesna wiedza Jacka o Rosji, komunizmie, a także emocje związane ze stratą osoby, której twórczość miała ogromny wpływ na kształtowanie się talentu młodego Jacka Kaczmarskiego.
Do końca publicznej kariery Jacka utwór ten zajmował miejsce szczególne (uznawany przez Autora za najważniejszy w całym jego dorobku), a wraz z upływem czasu coraz bardziej widoczny stawał się element autobiograficzny — utożsamienie się autora i wykonawcy z podmiotem lirycznym.
Spośród autorskich wykonań Epitafium… na szczególną uwagę zasługuje to z festiwalu Opole’81, dostępne na płycie Źródło-Złota Kolekcja.

2. Obława - 257 p.

Napisana: 1974
Płyty: Krzyk, Live’90, Świadectwo.
Jedna z najstarszych piosenek Jacka, napisana w 1974 roku, inspirowana utworem Włodzimierza Wysockiego Ochota na wołkow i, obok Murów, najpowszechniej rozpoznawana pieśń Kaczmarskiego. Tym utworem poeta debiutował w 1976 roku na warszawskim Jarmarku Piosenki, a następnie na SFP w Krakowie.

3. Źródło - 219 p.

Napisana: 1978
Płyty: Mury, Suplement (uzupełnienie Live’90), Świadectwo.
Utwór pisany jako manifest trudnego optymizmu ponurego końca lat 70., dla wielu słuchaczy stał się drogowskazem do określonego przez siebie celu w życiu. Cytat „Ale źródło wciąż bije…” jest tytułem antologii poezji Jacka Kaczmarskiego, piosenką Źródło żegnaliśmy Jacka na pogrzebie… Wreszcie nasza obecność tutaj jest dowodem na to, ze Źródło wciąż bije…

4. Rublow - 193 p.

Napisana: 1984.
Płyty: 20(5) lat później, Litania
Drugi z należących, zdaniem samego Autora, do trójki najważniejszych jego utworów. Piosenka inspirowana filmem Andrieja Tarkowskiego jest próbą szukania odpowiedzi na zasadnicze pytania egzystencjalne, z tezą na temat roli sztuki i jej wpływu na człowieczeństwo. Sam Jacek Kaczmarski powiedział kiedyś tak:
Sztuka jest próbą opanowania chaosu; jak samo to słowo mówi - jest czymś sztucznym, powstałym w miejsce tego, co prawdziwe, ale nie do zniesienia. Człowiek jest jedynym zwierzęciem zdolnym do stworzenia tak przedziwnego zjawiska: ani tego zjeść, ani się tym ogrzać, a jednak czasem tylko dzięki temu można przetrwać.
I o tym właśnie jest Rublow, proszę państwa.

5. Kwestia odwagi - 185 p.

Napisana: 1993
Płyta: Suplement (Dodatki)
Obecność tego utworu wśród wyników plebiscytu jest świadectwem aktywności zagorzałych wielbicielu twórczości Kaczmarskiego. Jest to bowiem bardzo mało znana piosenka Jacka. Jedyne jej wykonanie zamieszczone zostało w Suplemencie do boxu Syn marnotrawny. Kwestia odwagi to dyskusja z wierszem Zbigniewa Herberta Potęga smaku, mogąca być przyczynkiem sporów ideologicznych Trzeciej RP.
Kwestia odwagi to najnowszy wśród utworów Złotej Dziesiątki.

6. Zbroja - 179 p.

Napisana: 1982
Płyty: Live’90, Chicago-Live, Świadectwo
Napisany wiosną 1982 roku utwór, kojarzony jednoznacznie z czasem Stanu Wojennego w Polsce, jest hymnem ku pokrzepieniu serc, do śpiewania na „barykadzie wolności”. Z czasem osłabła w narodzie (i w Autorze) chęć budowania barykad, ale — jak to w życiu bywa — pieśń uszła cało…

7. Jan Kochanowski - 170 p.

Napisana: 1992
Płyty: 20(5) lat później, Suplement (uzupełnienie Wojny postu z karnawałem)
Śpiewana podczas trasy koncertowej programu Wojna postu z karnawałem, niezwykle lubiana i uznawana przez Jacka za jedną z trzech najważniejszych jego pieśni. Bardzo bliska duchowi poezji Jana Kochanowskiego, a tak przecież współczesna i autobiograficzna…

8. Mury - 162 p.

Napisana: 1978
Płyty: Mury, Mury w Muzeum Raju, Suplement (uzupełnienie Live’90)
Utwór, którego przedstawiać nie trzeba. Tytułowa piosenka pierwszego programu Jacka Kaczmarskiego (wykonywanego wspólnie z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim), napisana do muzyki katalońskiego barda Lluisa Llacha i jemu również poświęcona, nazywana hymnem Solidarności — obrosła w równie gęstą sieć legend, co nieporozumień (począwszy od mylnego przeświadczenia, że Mury są tłumaczeniem pieśni Llacha, a na interpretacji przesłania skończywszy). Tekst Murów to bowiem nie polska wersja katalońskiego L’Estaca, a wiersz Llachowi poświęcony (kiedy generał Franco zabronił wykonywania pieśni L’Estaca, „sama melodia bez słów niosła ze sobą starą treść” — ci, co „świec tysiące palili mu”, słowa znali na pamięć).
Śpiewając nośny, rewolucyjny refren, nie chce się pamiętać gorzkiej puenty, że pieśń przestaje być własnością twórcy. W ten sposób Mury Jacka Kaczmarskiego stały się samospełniającą się przepowiednią.

9. Nasza klasa - 150 p.

Napisana: 1983/1987
Płyty: Live’90, Litania, Świadectwo
Swoją niezwykłą popularność utwór ten zawdzięcza specyficznemu charakterowi. W pierwszej, napisanej w 1983 roku, publicystycznej części, pojawiają się wymienieni z imienia uczniowie typowej klasy licealnej Polski lat 70. Na ich przykładach przedstawione są pogmatwane, a czasem tragiczne losy pokolenia Polaków Stanu Wojennego i wielkiej emigracji lat 80. Druga część utworu, napisana w roku 1987, jest zdecydowanie bardziej refleksyjna. Całość, otwierająca koncerty trasy Live’90, stała się niemalże hymnem kolejnych, wkraczających w dorosłość, pokoleń słuchaczy Jacka Kaczmarskiego.

10. Encore, jeszcze raz - 149 p.

Napisana: 1977
Płyty: Mury, Suplement (uzupełnienie Live’90)
Napisana w 1977 roku piosenka jest opisem obrazu Fiedotowa. Ciekawostką jest fakt, że obrazu tego przed napisaniem piosenki Jacek nie miał okazji widzieć. Utwór powstał jednie na podstawie opisu dokonanego przez pana Janusza Kaczmarskiego — artystę-malarza i ojca Jacka.
Odpowiedz
Nadrabiając powoli zaległości forumowe chciałbym również wszystkim głosującym i przygotowującym go scenicznie bardzo podziękować bo jak z pofestiwalowych opinii wynika, idea i sposób jej realizacji, większości widzów się podobała. Wynika z tego, że praca organizatorów festiwalu i artystów na pewno nie poszła na marne a mnie jest miło, że swoją małą cegiełkę mogłem do tego dorzucić. Myślę również, że pomysł aby aż do momentu zaprezentowania "Złotej 10" trzymać wyniki w tajemnicy, był dobry bo spotęgował ciekawość widzów i uczestników plebiscytu, a końcowy efekt, przynajmniej w paru miejscach, stanowił pewne zaskoczenie.
Miejmy nadzieję, że Fundacja i jej współpracownicy wykorzystają ideę plebiscytu i podobne przedsięwzięcie (choć oczywiście co innego byłoby przedmiotem głosowania) uda się zorganizować w przyszłości.
Jedynym rozczarowaniem jest dla mnie relatywnie skromna ilość głosujących bo przyrównując ją choćby do liczby zarejestrowanych forumowiczów, liczyłem na lepszy wynik. O ile jestem w stanie zrozumieć tych dla których wybór Złotej 10 graniczył z cudem (po prostu ból serca, że tyle utworów musi zostać pominiętych...), nie bardzo rozumiem brak zainteresowania przez tych, którzy są na początku swojej przygody z twórczością J.K.
No ale to już pewnie problem socjologiczny i chyba nie warto go w tym miejscu roztrząsać.
Zgodnie z obietnicą, załączam plik w którym pokazuję kolejność wszystkich utworów na jakie oddano głosy w plebiscycie, wraz z wynikiem punktowym i ilością osób głosujących na dany tytuł. Pozdrawiam wszystkich
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Plebiscyt - Złoty Program lodbrok 1 1,510 11-07-2007, 09:35 AM
Ostatni post: Freed

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości