Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wikipedia
Tworząc (pięknie i profesjonalnie) temat o dyskografii Jacka Kaczmarskiego w naszej rodzimej wikipedii, natrafiła nasza Grabi na przeszkodę w postaci protestów kogoś z redakcji wiki, kto zdjął umieszczone tam pliki graficzne okładek płyt.
Pan ten twierdził kategorycznie, że okładki płyt nie mogą się w wikipedii pojawiać, choć mieliśmy zgodę Pomatonu na reprodukcję wszystkich wykorzystanych w ich boksie płyt.
Dziś, szperając za pewną okładką (załączam Wink ) po necie, natrafiłem na nią w wielu wydaniach wikipedii przeróżnych krajów.
Czy ktoś z forumowiczów posiada może wiedzę jak, ale tak, by nie naruszać prawa, możnaby wzbogacić to "nasze" hasło w ilustracje?
Większość internautów i tak w końcu trafia na stronę AA, ale w wikipedii też mogłoby to ładniej wyglądać.
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
Co do Wikipedii jeszcze... Chyba wypadałoby to poprawić:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Kaczmarski">http://en.wikipedia.org/wiki/Kaczmarski</a><!-- m -->
"Kaczmarski suffered from cancer of the larynx which was attributed to his heavy smoking."
:x

Na pewno nie larynx, tylko bodajże gullet. A po drugie: czy Jacek palił? Dla mnie to absurd, ale nie znałem Go, więc mogę się tylko domyślać. Może ktoś lepiej zorientowany w tej kwestii rozwieje wątpliwości?
Odpowiedz
I to sporo niestety
Odpowiedz
Ano palił. Choć nie wydaje mi się, aby to była jedyna i główna przyczyna jego śmierci. A dlaczego larnyx nie pasuje? Z tego co wiem, larnyx znaczy tyle co rak, więc chyba jest w porządku. Zresztą nie wiem.
Bo źródło wciąż bije...
Odpowiedz
VanThunderbolt napisał(a):A dlaczego larnyx nie pasuje?
Ano dlatego, że "larynx" to krtań, a Jacek umarł na raka przełyku...
VanThunderbolt napisał(a):Z tego co wiem, larnyx znaczy tyle co rak
Rak to po ichniemu "cancer".
Odpowiedz
No rzeczywiście, cancer to rak... pomyłka. Ale tu:
wbpolsl napisał(a):Jacek umarł na raka przełyku...
się mylisz Smile Temat poruszany już kiedyś na forum.
Bo źródło wciąż bije...
Odpowiedz
VanThunderbolt napisał(a):Ale tu:
wbpolsl napisał(a):Jacek umarł na raka przełyku...
się mylisz
Czyżby? Skoro sam twierdzisz, że
VanThunderbolt napisał(a):Temat poruszany już kiedyś na forum.
to może warto na tym forum poszperać.
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
Szperałem w wielu źródłach i jeżeli dobrze pamiętam to był to nowotwór mięśnia podtrzymującego z jednej strony krtań, z drugiej strony przełyk. Ale o ile dobrze pamiętam na tym forum też coś takiego było.
Bo źródło wciąż bije...
Odpowiedz
Ale takiego nie ma. Z tego co wiem,to zdecydowanie chodzi o przełyk.
MacB napisał(a):Pan ten twierdził kategorycznie, że okładki płyt nie mogą się w wikipedii pojawiać, choć mieliśmy zgodę Pomatonu na reprodukcję wszystkich wykorzystanych w ich boksie płyt.
Ale dlaczego nie pozwolił,skoro zgoda była? Nie znam się wcale na takich rzeczach,ale brzmi to trochę dziwnie...
Odpowiedz
Mistszu napisał(a):Ale takiego nie ma. Z tego co wiem,to zdecydowanie chodzi o przełyk.
Ze mnie to dupa nie biolog czy anatom czy Bóg wie jeszcze kto, nie wiem czy taki mięsień istnieje czy nie, ale znalazłem coś takiego:
Cytat:złośliwy guz mięśnia, na którym zawieszona jest krtań i wzdłuż którego przebiega przełyk
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/epika/metafizyka.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... fizyka.php</a><!-- m -->
Cytat:Nie tyle rak przełyku, ile rak mięśnia, na którym z jednej strony wspiera się przełyk, a z drugiej krtań
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/wszystko.php">http://www.kaczmarski.art.pl/media/wywiady/wszystko.php</a><!-- m -->

Komu mogę bardziej wierzyć w tej sprawie niż Jackowi?
Bo źródło wciąż bije...
Odpowiedz
VanThunderbolt napisał(a):Komu mogę bardziej wierzyć w tej sprawie niż Jackowi?
MacB? Mojemu ćwiczeniowcowi z anatomii? Smile
Szukałem trochę tego mięśnia po podręcznikach,ale za cholerę nie mogłem znaleźć - i się zapytałem... Nikt o nim nie słyszał Tongue
Odpowiedz
Mistszu napisał(a):Szukałem trochę tego mięśnia po podręcznikach,ale za cholerę nie mogłem znaleźć - i się zapytałem... Nikt o nim nie słyszał
Houston- mamy problem.Mięsień nam się zgubił :rotfl:
[color=green][b],,Trzeba wciąż żywić nadzieje jakąś
wbrew sobie sobą żywić ją trzeba''[/b][/color]
Odpowiedz
Dzisiaj artykuł <!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski">http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski</a><!-- m --> został wyróżniony tytułem "artykuł na medal".
A strażak także był Sam
Odpowiedz
Gratulacje dla Grabi i spółki Smile)
Odpowiedz
Dodajmy, że "Artykułem na medal" hasło o Jacku Kaczmarskim jest już od maja zeszłego roku, a w tym tygodniu został wybrany spośród artykułów na medal na stronę główną jako zajawka.

Dodajmy także, ze artykuł nie wygladąłby tak dobrze bez zdjęć autorstwa znanego wam skadinąc Piotru, i znanego wam takoż skądinąd KN.

Dodajmy także, że niektóre partie hasła nadal są dosć zdawkowe jak na nasze połączone możliwości intelektualne ("Teatr mój widzę ogromny"), szczególnie dział mistorzowie i inspiracje malarskie aż się prosi o rozbudowę. ("Pomożecie?")

Na twórczą uwagę zasługują także hasła: Dyskografia Jacka Kaczmarskiego i Mury

Pozdrawiam, dziekując przy okazji wszytkim, którzy wraz ze mną nad tym hasłem siedzieli
Grabi

PS na mojej stronie wikipedysty jest szkic zagadnień docelowych hasła, gdyby to kogoś natchnęło... tutaj
Odpowiedz
ja znalazłem ciekawą stronkę o obrazach w twórczości JK
Odpowiedz
Link do niej jest już umieszczony na stronie w wikipedii.
Odpowiedz
stopapawel napisał(a):ja znalazłem ciekawą stronkę o obrazach w twórczości JK
Na tej stronie też można obrazy znaleźć Wink
Odpowiedz
Nie widzę w bibliografii zbiorku (śpiewnika?) "Między nami". Mam też wątpliwości odnośnie informacji, że w zakończeniu "Autoportretu Witkacego" pobrzmiewają motywy "Świętej wojny". Skąd te dane, bo, szczerze mówiąc, mnie tam to "nie brzmi"? A "Marsylianka" jest wpleciona w "Karmaniolę", też nie widzę w haśle stosownej adnotacji.
Odpowiedz
Nie tylko "Marsylianke" slychac w "Karmanioli" !!

Ale czesc cytowanych przez Grabi inspiracji muzycznych to chyba raczej dziela ZL lub PG, a nie JK... ?
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Wpadła mi dziś w oko podstrona wikipedii (wikicytaty) z takimi oto łamańcami językowymi. Temat - wydawać by się mogło - hajdparkowy raczej, a jednak... Ciekawostką jest obecność na tej stronie, wśród wielu innych tekstów, cytatu z Jacka Kaczmarskiego: Smile
Cytat:Głupi Jasiu, głupi Jasiu, jeśliś nas się nie przestraszył idź przed siebie ścieżką na sam szczyt
Odpowiedz
Luna napisał(a):Ciekawostką jest obecność na tej stronie, wśród wielu innych tekstów, cytatu z Jacka Kaczmarskiego: Smile
Dopisałem jeszcze swój ulubiony Wink
(tego się nie da przeczytać nawet stosunkowo wolno Tongue )

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):
Luna napisał(a):Ciekawostką jest obecność na tej stronie, wśród wielu innych tekstów, cytatu z Jacka Kaczmarskiego: Smile
Dopisałem jeszcze swój ulubiony Wink
(tego się nie da przeczytać nawet stosunkowo wolno Tongue )
E, przesada. Cztery spółgłoski razem to jeszcze nie taki straszny łamaniec. Czyżby przerost kaczmarofilii? Wink I da się to przeczytać bez problemu. Wystarczy praktyka. Zawsze mi się podobała ewolucja dykcji JK - dobrze słychać ogromną różnicę pomiędzy "Murami w muzeum raju" a pierwszymi programami (nie mówiąc o wersjach nagranych na zdartych kasetach Wink

Pozdrawiam
ts
Odpowiedz
To ogólnie jest groch z kapustą, obok łamańców jezykowych jest sporo nie-łamańców..
Odpowiedz
To prawda - obok łamańców fonetycznych są też np. takie teksty:
Cytat:Dżdżystym rankiem gżegżółki i piegże, zamiast wziąć się za dżdżownice, nażarły się na czczo miąższu rzeżuchy i rzędem rzygały do rozżarzonej brytfanny.
które wyzwaniem ortograficznym raczej mogą być.

Ale i tak czyta się (nie)źle. Np. to:
Cytat:Mistrz z Tczewa
Wink
Odpowiedz
Cytat:Szablistą Polszczyzną tnie świszcze i chrzęści.
Autor: Jacek Kaczmarski, Elekcja
Kolejny WikiCytat. Według mnie stosunkowo łatwy do wymówienia.
Cytat:Biorąc pod uwagę wizualny aspekt tego zagadnienia, jest ono zbyt specyficzne w swojej strukturze obiektywnej, i wobec tego w ramach szowinizmu i abstrakcjonizmu absolutnie nie wchodzi w rachubę. No bo jeżeli ktoś komuś coś, a nikt nikomu nic, to po cóż i na cóż. A co się tyczy względem tego to i owszem, gdyż z punktu patrzenia na punkt widzenia, kwintesencja omawianego zagadnienia jest nam bardzo dobrze znana. Lecz jeśli o mnie chodzi, to nie wiem o co chodzi.
Przydługie, ale jeszcze łatwiejsze. Smile
Yyyy
Odpowiedz
superxana napisał(a):
Cytat:Szablistą Polszczyzną tnie świszcze i chrzęści.
Autor: Jacek Kaczmarski, Elekcja
Kolejny WikiCytat. Według mnie stosunkowo łatwy do wymówienia.
Ha! Spróbuj to wymówić z paroma promilami we krwi Tongue
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
Czyżbyś nakłaniał mnie do picia alkoholu?
Yyyy
Odpowiedz
superxana napisał(a):Czyżbyś nakłaniał mnie do picia alkoholu?
broń Boże.

Po prostu, chciałem Ci uświadomić, że to wcale nie jest takie łatwe Wink
[size=85]My chcemy Boga w rodzin kole,
W troskach rodziców, dziatek snach.
My chcemy Boga w książce, w szkole,
W godzinach wytchnień, w pracy dniach.
[/size]
[b]"Poza Kościołem NIE MA zbawienia"[/b]
Odpowiedz
Zbrozło napisał(a):Po prostu, chciałem Ci uświadomić, że to wcale nie jest takie łatwe Wink
Chwytasz butelkę i pijesz Wink
Yyyy
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości