Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Logowanie
Była o tym mowa ostatnio w SS, ale tu - czyli miejscu właściwym, chyba nie.
Mam pytanie do AA, jak to jest z tym logowaniem i "zapamiętywaniem" go przez forum. Artur kiedyś tłumaczył mi, że forum jakby "pamięta" użytkownika chyba przez godzinę po wyjśćiu ze strony i przy ponownym loginie "doczepia" go do poprzedniej sescji - stąd problemy z poprawnym odświeżaniem "postów nieprzeczytanych". Ale jak wytłumaczyć takie zjawisko?
Cytat:Ostatnie logowanie - 3 dni temu o 22:03
Ostatni Post - Wczoraj o 14:38

[ Dodano: 04-12-2005, 17:32 ]
teraz na przykład mój czas na forum pokazuje "0", choć wyszedłem ze strony (bez logoutu) jakieś 10 minut wcześniej
Znajdzie się słowo na każde słowo
MacB napisał(a):stąd problemy z poprawnym odświeżaniem "postów nieprzeczytanych".
Ma ktoś jeszcze takie problemy? Nigdy ich nie miałem, więc nie bardzo wiem jak to wygląda.

To co w cytacie, jakiś błąd, mogę najwyżej zsynchronizować zaraz bazę danych Smile
MacB napisał(a):Była o tym mowa ostatnio w SS, ale tu - czyli miejscu właściwym, chyba nie.
Mam pytanie do AA, jak to jest z tym logowaniem i "zapamiętywaniem" go przez forum. Artur kiedyś tłumaczył mi, że forum jakby "pamięta" użytkownika chyba przez godzinę po wyjśćiu ze strony i przy ponownym loginie "doczepia" go do poprzedniej sescji - stąd problemy z poprawnym odświeżaniem "postów nieprzeczytanych".
Ja co prawda nie należę do AA ( Wink ), ale mogę spróbować wyjaśnić kwestię "zapamiętywania" :roll:
Otóż podczas logowania skrypt forum tworzy na komputerze użytkownika specjalny plik cookie zawierający m.in. unikatowy ciąg znaków - tzw. identyfikator sesji. Przy przeglądaniu kolejnych stron forum skrypt sprawdza istnienie pliku z identyfikatorem i na jego podstawie identyfikuje zalogowanego użytkownika.
Plik ten jest automatycznie niszczony przy wylogowywaniu (=zakończeniu sesji).
Plik z idnetyfikatorem daje też możliwość określenia "czasu ważności sesji" (po którym plik jest automatycznie usuwany) - to jest właśnie wspomniana "godzina". Jest to przydatne, kiedy użytkownik zapomni się wylogować (lub zawiesi mu się komputer itp.) - inaczej dowolny użytkownik, który wszedłby na później na forum z tego samego komputera mógłby podszyć się pod niewylogowanego użytkownika.

Co do błędów z "nieprzeczytanymi" - na czym one polegają? Ja nie mam żadnych tego typu problemów (w razie czego zawsze można wykasować pliki cookie - opcja "wyczyść pamięć podręczną" lub podobna (np. w Operze - "Ciasteczka") w przeglądarce)
MacB napisał(a):Ale jak wytłumaczyć takie zjawisko?
Cytat:Ostatnie logowanie - 3 dni temu o 22:03
Ostatni Post - Wczoraj o 14:38

Jak już mam nadzieję zauważyłeś (odnosi się to do jakości mojego tłumaczenia :roll: ) te dwie sprawy nie mają ze sobą wbrew pozorom wiele wspólnego.
Co do podanych przez Ciebie dat mogę jedynie spekulować, że forum jako logowanie odnotowuje tylko logowanie przez przycisk "Zaloguj" (lub szybkie logowanie na stronie głównej), a nie logowanie przy pisaniu posta (okienko pojawiające się, gdy chcesz pisać psota jako niezalogowany użytkownik). Oczywiście moja hipoteza ma sens tylko wtedy, gdy "Ostatni post" wysłałeś właśnie będąc niezalogownym (z koniecznością logowania się przy tej czynności) :|

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]