Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Pieśń młodego anarchisty"
#1
To raczej blahe pytanie, ale mimo wsyztko nurtuje mnie od czasu kiedy kupilem sobie spiewnik "Piosenki" w ktorym na drugiej stronie jest "Piesn mlodego anarchisty"...czyli "mury"...slyszal ktos o takiej nazwie tej piosenki??bardzo mnie ciekawi skad to sie wzielo????czy JK kiedykolwiek tak zapowiedzial/nazwal swoje dzielo??
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#2
zapewne nie-albo komus sie spodobalo tak okreslic ten utwor, albo w ten sposob przeskakiwano cenzure.
pozdr
ps. metode unikania zakazanych tytulow ilustruje zapowiedz PG 17.IX jako piosenki zaczynajacej sie od slow: "moja bezbronna ojczyzna"SmileSmile
Odpowiedz
#3
Przejrzyj wypowiedzi Kaczmarskiego dotyczące "Murów" tu na stronie (dokładnie <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/zapowiedzi/mury.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... i/mury.php</a><!-- m --> ). To może ewentualnie tłumaczyć taki podtytuł (?).

Ciekawe, swoją drogą, kto wpadł na taki pomysł...?

Mnie się podoba, bo zaznacza, że "Mury" nie są pieśnią stojącą za konkretną opcją polityczną... Przynajmniej ja je tak odbieram...
Odpowiedz
#4
Tomek napisał(a):Ciekawe, swoją drogą, kto wpadł na taki pomysł...?
autorzy spiewnika "piosenki", ktory jest w "ciekawostkach" na tej stronie
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#5
fizol napisał(a):"Piesn mlodego anarchisty"...czyli "mury"...slyszal ktos o takiej nazwie tej piosenki??bardzo mnie ciekawi skad to sie wzielo????czy JK kiedykolwiek tak zapowiedzial/nazwal swoje dzielo??
zasugerowałeś, że ta nazwa powstała wcześniej niż wpadli na nią autorzy śpiewnika (?)
Odpowiedz
#6
W przypadku "Murów" spotkałem się z jeszcze innym tytułem, tyleż banalnym co prostym: "Pieśń".
Odpowiedz
#7
Tomek napisał(a):zasugerowałeś, że ta nazwa powstała wcześniej niż wpadli na nią autorzy śpiewnika (?)
zapytalem, a nie zasugerowalem Smile
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#8
Zasugerowałeś pytaniem- tak mi się wydawało- zatem się upewniam. Poza tym- najpierw pytasz,kto tak określił "Mury", a później twierdzisz, że autorzy słownika... Przyznam, że trochę mnie to zamotałoSmile
Odpowiedz
#9
Tomek napisał(a):autorzy słownika
spiewnika Big Grin
Tomek napisał(a):Poza tym- najpierw pytasz,kto tak określił "Mury", a później twierdzisz, że autorzy słownika... Przyznam, że trochę mnie to zamotało
zapytalem sie czy kiedykolwiek taka nazwa bhyla powszechna, badz tak powiedzial sam Kaczmarski Big Grin
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#10
Nie wiem czemu napisałem "słownika"- takie obrzydliwe słowo, kojarzy się jednoznacznie i mocno nieprzyjemnie... Wczesne objawy masochizmu Smile

Chyba się robię uciążliwy na starość Smile
Odpowiedz
#11
O ile mnie pamięć nie myli JK śpiewał Mury podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1979. I utwór ten znany był wówczas pod tytułem: "Pieśń hiszpańskiego anarchisty".
Taki tytuł też figuruje w opracowaniu Jana Poprawy dotyczącego Festiwalu.
( cytuję teraz z pamięci, muszę to jeszcze sprawdzić)
I ginie świat
A nas a nas
Tych kilka małych miejsc
Wciąż boli
Odpowiedz
#12
Mirek napisał(a):O ile mnie pamięć nie myli JK śpiewał Mury podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1979. I utwór ten znany był wówczas pod tytułem: "Pieśń hiszpańskiego anarchisty".
To by się zgadzało... L. Llach był zdaje się antyfrankistą... tyle, że o ile mi wiadomo, "Mury" dość mocno odbiegają od jego pierwotnej wersji, przynajmniej jeśli chodzi o słowa, może mniej o sens... Jakkolwiek powstały, że tak powiem, "na motywach"
Smile
Odpowiedz
#13
W 1983 r. z okazji jubileuszowego XX Studenckiego Festiwalu Piosenki ukazała się kaseta-składanka na której wydawca "przemycił" MURY pod takim tytułem. Wtedy, w warunkach stanu po-wojennego istniał zapis cenzury na "Mury" i był to taki zabieg - wybieg (słusznie zauważył to k.)
Luis Llach j e s t Katalończykiem i jego utwór nosi tytuł 'L'Estaca" co znaczy "pal" (taki wynalazek do wbijania w ziemię i ograniczający ruchy). Bliższa oryginałowi (jeśli to kogoś interesuje) jest piosenka "Mur" Zespołu Reprezentacyjnego.
Odpowiedz
#14
Adam napisał(a):Bliższa oryginałowi (jeśli to kogoś interesuje) jest piosenka "Mur" Zespołu Reprezentacyjnego.
mimo wszytsko z tego co wiem i ona nie jest tak bliska orginalowi ;/
byla o tym juz dyskusja w temacie "mury - interpretacja" bodajze

PS: witam na forum Smile
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#15
Adam napisał(a):Luis Llach j e s t Katalończykiem
Ale antyfrankistą, z przyczyn technicznych, już raczej nie Smile.

Jasne, Katalończykiem, trochę się w tę "antyfrankistość" zapatrzyłem...
Adam napisał(a):Bliższa oryginałowi (jeśli to kogoś interesuje) jest piosenka "Mur" Zespołu Reprezentacyjnego
Ale to "Pal" był pierwowzorem, z tego co wiem
Odpowiedz
#16
Tomek napisał(a):
Adam napisał(a):Bliższa oryginałowi (jeśli to kogoś interesuje) jest piosenka "Mur" Zespołu Reprezentacyjnego
Ale to "Pal" był pierwowzorem, z tego co wiem
dobrze wiesz i jak dla mnei to tamto wykonanie (zespolu reprezentacyjnego) wcale blizsze nie jest. dlaej nie ma nic o palu ;/ a historia murow jest w ksiazeczce do boxu
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#17
Nie macie przypadkiem wrażenia (to tak w związku z "Murami" i "Encore..."), że nadawanie wydźwięku politycznego najcześciej dotyka te utwory Kaczmarskiego, które mają charakter raczej egzystencjalny?

I czy to wynika z pewnego pokrewieństwa tych tematów, szczególnie w latach 80 (ewentualnie koniec 70), czy raczej z ignorancji słuchaczy?
in montibus veritas
Odpowiedz
#18
Mysle ze wynika po prostu z zapotrzebowania sluchaczy tamtych lat na piosenki majace taki a nie inny wydzwiek. Chciano wtedy sluchac takich piosenek. Jak ta pisal bodajze Olbrychski ze w konkursie piosenek (nie pamietam jakich) wygrala piosenka ktora wprost krytykowala ustroj itd, a nie ambitna poezja JK (moglem cos pokrecic bo to dawno czytalem, ale sens ten sam)
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#19
Za komuny w zasadzie każda niezależna myśl była polityczna. Wszystko, co było poza cenzurą, poza oficjalną propagandą - przez sam ten fakt stawało się manifestem politycznym, a odbiorcy takiej sztuki czuli się niemalże działaczami opozycyjnymi.


KN.
Odpowiedz
#20
W tym nurcie zainteresowało mnie jedno zdanie Tomka. Dlaczego „słownik” to takie obrzydliwe słowo, które kojarzy się jednoznacznie i mocno nieprzyjemnie?
Ja rozumiem, że to żart, ale dlaczego taki żart? Tego nie rozumiem.

To jest pytanie.
A teraz odpowiedź – też dla Tomka.

Nie, nie mam wrażenia, że nadawanie wydźwięku politycznego dotyka zwłaszcza egzystencjalne piosenki JK. (To, co pisał o „Encore”, ma trochę inny sens, tzn. Rosjanin buntujący się implikował u nas automatycznie antysowieckość – ale to nie tylko w przypadku twórczości JK.)
Jeśli chodzi o niesłusznie przypisany wydźwięk polityczny – to można go przypisać tylko czemuś, co nie ma z natury swej wydźwięku politycznego. W sensie zasady więc zgoda. Ale nikt nie przypisywał na siłę wydźwięku politycznego np. „Casanovie’ albo „Pompei”. Oraz dziesiątkom innych piosenek niepolitycznych.
W zakresie egzemplifikacji zatem – nie zgadzam się z tezą.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#21
zbych napisał(a):eśli chodzi o niesłusznie przypisany wydźwięk polityczny – to można go przypisać tylko czemuś, co nie ma z natury swej wydźwięku politycznego. W sensie zasady więc zgoda. Ale nikt nie przypisywał na siłę wydźwięku politycznego np. „Casanovie’ albo „Pompei”. Oraz dziesiątkom innych piosenek niepolitycznych.
zgadzam sie jak najbardziej. mysle ze Tomkowi chodzilo glownie o te dwa przyklady ktorr podal. Ale czy mozna powiedziec ze "mury" nie maja wydzwieku polityczno - historycznego?? IMHO mozna, a niewlasciwe bylo jedynie odczytanie przekazu, a nie "przypisywanie wydzwieku politycznego".
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
#22
fizol napisał(a):Chciano wtedy sluchac takich piosenek. Jak ta pisal bodajze Olbrychski ze w konkursie piosenek (nie pamietam jakich) wygrala piosenka ktora wprost krytykowala ustroj itd, a nie ambitna poezja JK
Ambitna poezja rzedko zdobywa uznanie tłumów...
KN. napisał(a):Za komuny w zasadzie każda niezależna myśl była polityczna.
Jasne, niezależność była polityczna- ale tylko niektórym piosenkom Kaczmarskiego nadawano wydźwięk polityczny- a niezależną myśl reprezentowały w zasadzie wszystkie. Dlatego postawiłem tezę, że ofiarą padały przede wszystkim piosenki o wydźwięku egzystencjalnym...

"Encore" to dla mnie sztandarowy przykład nadinterpretacji sensu utworu, dlatego go podałem- owszem, o te głównie mi chodziło.

"Pompeja", jak dla mnie, jest zbyt wieloznacznym utworem, żeby nadawać mu jakiś konkretny wydźwięk (choć dałoby się podciągnąć pod sytuację polityczną u nas w latach 80, prawda?). O "Casanovie" można w zasadzie napisać to samo... Nie wypowiem się dokładniej, z "Casanovą" dopiero zaczynamSmile. Ogólnie chodzi mi o to, że wydźwięk polityczny przypisywano utworom, w których wydźwięk egzystencjalny wybijał się ponad inne przesłania- np. "Obławie".
zbych napisał(a):W tym nurcie zainteresowało mnie jedno zdanie Tomka. Dlaczego „słownik” to takie obrzydliwe słowo, które kojarzy się jednoznacznie i mocno nieprzyjemnie?
Ja rozumiem, że to żart, ale dlaczego taki żart? Tego nie rozumiem.
Żart, żart- na tyle związany ze mną (matura z ang) że nie był zrozumiały... Zapędziłem się Smile
in montibus veritas
Odpowiedz
#23
Tomek napisał(a):Jasne, niezależność była polityczna- ale tylko niektórym piosenkom Kaczmarskiego nadawano wydźwięk polityczny
Otóż ja to pamiętam inaczej: w czasach pierwszej "Solidarności" i potem, w czasach stanu wojennego, poprzez filtr polityczny odbierano wszystkie piosenki Kaczmarskiego (i nie tylko Kaczmarskiego).

KN.
Odpowiedz
#24
Tomek napisał(a):Ambitna poezja rzedko zdobywa uznanie tłumów...
o ile dobrze pamietam tworczosc Jacka jednak takie uznanie zdobywala: zdaje sie ze dostal srebrnego knebla za rejtana od (m.in.) robotnikow?
pozdr
Odpowiedz
#25
KN. napisał(a):Otóż ja to pamiętam inaczej: w czasach pierwszej "Solidarności" i potem, w czasach stanu wojennego, poprzez filtr polityczny odbierano wszystkie piosenki Kaczmarskiego (i nie tylko Kaczmarskiego).
Ja nie mogę pamiętać...

Ale dziwisz się? Profilaktycznie...
k. napisał(a):o ile dobrze pamietam tworczosc Jacka jednak takie uznanie zdobywala: zdaje sie ze dostal srebrnego knebla za rejtana od (m.in.) robotnikow?
OK, było zapotrzebowanie. Natomiast po usunięciu ustroju stopniowo i Nim cichło, jak umarł, to trochę się ludzie zainteresowali, teraz wszystko wróciło do normy- prawie nikt o Kaczmarskim nie pamięta...
in montibus veritas
Odpowiedz
#26
Tomek napisał(a):teraz wszystko wróciło do normy- prawie nikt o Kaczmarskim nie pamięta...
Aha. Czyli my wszyscy tutaj jesteśmy NIENORMALNI, bo o Jacku pamietamy, na przekór tym wszystkim normalnym, którzy powrócili do, wspomnianej przez Ciebie, normy? Tomku - zauważam u Ciebie głębokie pokłady niezrozumiałego (dla mnie) pesymizmu. Na propozycję wspólnej pracy nad włączeniem dorobku Jacka do szkolnej dydaktyki reagujesz w stylu: "ludność strasznie oporna..."; zadajesz złowieszcze pytanie: "a ile w ten sposób zainteresujesz ludzi?"; konstatujesz jeszcze bardziej złowieszczo: "nie ma się co spodziewać efektów...". Teraz uświadamiasz nam wszystkim, że tak właściwie wszystko wróciło do normy: nikt już o Nim nie pamięta... W dodatku strzelasz takim tekstem na forum poświęconym głównie Jackowi, gdzie spotykają sie ludzie, codziennie składając dowody swej pamięci...
Gafa. ;/
Odpowiedz
#27
myślę że temat naszej nienormalności omijać powinniśmy szerokim łukiem...Wink
"Przed wszystkim cofaj się przezornie,
Nic nie jest tym, czym miało być.
Groźne - co zdaje się bezbronne,
Siła się umie w słabym skryć."
Odpowiedz
#28
Kompletnie nie wiem, o co Kate chodzi, ale ma racje.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#29
Simon napisał(a):Teraz uświadamiasz nam wszystkim, że tak właściwie wszystko wróciło do normy: nikt już o Nim nie pamięta... W dodatku strzelasz takim tekstem na forum poświęconym głównie Jackowi, gdzie spotykają sie ludzie, codziennie składając dowody swej pamięci...
Uważasz, że jestem taki... mało spostrzegawczy? Widzę, tu się o Nim pamięta. Jest jeszcze parę miejsc, parę środowisk, w których się pamięta. Ale ludzie, którzy kiedyś Go uwielbiali, zapomnieli w znacznej swej ilości... I w tym sensie pisałem, że nikt nie pamięta- bo w porównaniu do tego, ilu powinno Go pamiętać, nie jest nas tak za dużo...
Simon napisał(a):Tomku - zauważam u Ciebie głębokie pokłady niezrozumiałego (dla mnie) pesymizmu. Na propozycję wspólnej pracy nad włączeniem dorobku Jacka do szkolnej dydaktyki reagujesz w stylu: "ludność strasznie oporna..."; zadajesz złowieszcze pytanie: "a ile w ten sposób zainteresujesz ludzi?"; konstatujesz jeszcze bardziej złowieszczo: "nie ma się co spodziewać efektów...".
Jestem pesymistą- trudno- ponadto odludkiem, poza tym mam jeszcze parę innych zalet Smile . Ale akurat w naszej dyskusji nie to jest powodem mojego stanowiska. Po prostu staram się też zwrócić uwagę na trudności i ewentualnie znaleźć sposób ich rozwiązania... Myślisz, że jestem przeciwny takim działaniom jak Twoje? Obawiam się, że całkiem wręcz przeciwnie... Tylko widzę trudności i ciekaw jestem, jak sobie z nimi radzisz...
Sam w miarę możliwości też usiłuję propagować twórczość Kaczmarskiego, mam nawet na koncie parę dość spektakularnych sukcesów- ale wiem też, z iloma osobami mi się nie udało... a działam w dość specyficznym, podatnym na poezję, (i mocno różnorodnym) towarzystwie...

Mam nadzieję, że chociaż trochę wytłumaczylem moje poprzednie pesymistyczne i pewnie mętne wypowiedzi.

I nie łap mnie za słowo. I tak jestem odludkiem :twisted:
Kate napisał(a):myślę że temat naszej nienormalności omijać powinniśmy szerokim łukiem...
Otóż to. Mojej szczególnie :lol:
in montibus veritas
Odpowiedz
#30
Tomek napisał(a):Po prostu staram się też zwrócić uwagę na trudności i ewentualnie znaleźć sposób ich rozwiązania..
ale tutaj nie ma co gdybac "a nuz nie wyjdzie", tutaj trzeba dzialac i to zdecydowanie, trzeba robic wszytsko aby sie udalo, bo skonczy sie to rozmyslanie na wnioskach "a i tak sie nie uda". Tomku! troche optymizmu Big Grin trzeba "Zrobic krok, odkryc twarz"!!! Big Grin
Tomek napisał(a):Sam w miarę możliwości też usiłuję propagować twórczość Kaczmarskiego, mam nawet na koncie parę dość spektakularnych sukcesów- ale wiem też, z iloma osobami mi się nie udało... a działam w dość specyficznym, podatnym na poezję, (i mocno różnorodnym) towarzystwie...
No to wspaniale ze masz na tym polu sukcesy! Staraj sie dalej, co ci szkodzi jak sie nie uda??chyba to nie boli zbyt mocno?Tongue Trzeba dzialac!!! Big Grin

Z Mocno Bolacymi Objawami Nieprzyemnej Choroby (terminologia Leonarda z Quirmo wg. Pratchetta) pozdrawiam, fizol
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Lublin] Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne pkosela 0 1,052 10-27-2009, 01:14 PM
Ostatni post: pkosela
  Pieśn o śnie lodbrok 5 2,926 06-23-2006, 01:07 AM
Ostatni post: Kuba Mędrzycki

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości