Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kochanowski
Tak też sobie pomyslalem, coby tu zapytać, (wprawdzie był wcześniej jakiś temat o Kochanowskim, ale to o kuśce Big Grin ) ponieważ dostałem taki oto ciekawy temat pracy, którą mam napisać zgodnie z kluczem maturalnym.

Refleksje Jacka Kaczmarskiego o człowieku oraz sposób ich przedstawienia w piosence :Jan Kochanowski” w kontekście twórczości czarnoleskiego poety.

I w związku z tym mam kilka pytan. Co to za klucz maturalny? Co trzeba mniej więcej ująć w takiej pracy? Domyślam się że chyba przede wszystkim mam zanalizować temat, tak? Ale co dalej? W jaki sposób połączyć analizę Kaczmarskiego razem z analizą Kochanowskiego? Mam się odwoływać czy co skakać z tekstu w tekst? Może cie mnie oświecić?

Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam! Big Grin
Odpowiedz
Podejrzewam, że masz zanalizować pod kątem tego, co piosenka ukazuje z twórczości Kochanowskiego. Sądzę, że nauczyciele w większości niewiele wiedzą o JK, a o Kochanowskim niby coś tak i to na niego jest bardziej zorientowane.
Tylko poczucie humoru nas może ocalić.

"Kaczmar nie wygrałby "Nadziei". Kaczmar nawet by się nie zakwalifikował ze względu na brak elementu autorskiego." - Zeratul
Odpowiedz
Mam te same bolączki co Ty, Petrvsie. Też jestem w I liceum humanistycznej i też wypracowania muszę pisać "zgodnie z kluczem". Ograniczenie zostało na nas nałożone i cóż, trzeba walczyć. W tym przypadku w kluczu odpowiedzi znajdzie się na pewno punktowanie za odwołanie do kilku tekstów Jana w kontekście poszczególnych fragmentów wiersza Jacka. Ja także pisałem podobną pracę na początku roku, tyle, że o poezji Kochanowskiego w ujęciu tekstów innych poetów (wybrałem m.in. Jacka, ale nie mogłem się tylko na nim skupić, więc krótko o tym było). Myślę, że niegłupim pomysłem byłoby napisać o wzajemnym przenikaniu się twórczości obu poetów. O tym, że Jacek uzupełnia i kontynuuje mądre zamierzenia Kochanowskiego. To na pewno będzie ważne i cenne w pracy. Oczywiście za garść cytatów w sensownych miejscach doliczą ci punkty za walory dodatkowe. Generalnie: przenikaj w tej pracy wiersze Jana i wiersz Jacka. Postaraj się pokazać geniusz obu poetów i poniekąd (pomimo różnych epok) podobieństwo poglądów. Aha i nie zapomnij o elementach humorystycznych w wierszu Kaczmara (np. osławiona "kuśka" :-) ). To tylko takie luźne wskazówki. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że nie przynudziłem ;-) Aha i powodzenia w pracy Petrvsie!!!
Żydowinem być mi raczej,
Gdy mianuje mnie Polaczek...
Odpowiedz
Dzięki Kamil! Bardzo fajnie. Ale ogólnie muszę przyznać, że ten klucz maturalny nic nie wnosi, a czyni takią pracę tylko odtwórczą. I bardzo ciężko jest wymyślić dokładnie to, o co akurat zamieszczą w tym kluczu. Czyli jak zrozumiałem - najpierw analizować linijka po linijce? Bo za temat zdaje się można zdobyć aż 25 pkt, więc ja kurczę nie wiem jak to pisać żeby tyle dostać. Za styl i te inne bzdety zazwyczaj mam maksa, ale za temat - najwięcej udało mi się zdobyć 14 pkt i zepsułem sobie tym oceny - nawet nie wiem czy będę miał piątkę z polaka przez to. To jest okropne, ale coż, nie ma wyjścia... Jakby co - to jeszcze się odezwę.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Nie bardzo wiem, na czym ów tajemniczy klucz ;P polega - w końcu maturę pisałem kilka lat wcześniej Wink Radzę zwrócić uwagę na to, w czym Jacek był mistrzem - tworząc wiersz poświęcony jakiemuś poecie, nie tylko poruszał wątki z twórczości tegoż ale i pisał w jego stylu. Zwróć uwagę na metrum, wersyfikację - ilość sylab, średniówkę, ilość wersów w strofie i porównaj z wierszami Jana z Czarnolasu.
Powodzenia!
,,...pierwszy bratu skoczę do gardła,
gdy zawyje: nie wilki już my..."
Odpowiedz
Dziękuję Hubert - postaram się to wszystko zatosować. Miejmy nadzieję, ze się uda.
Odpowiedz
mozna wspomniec o krytycznym stosunku do dworu, ja pisalem niedawno prace o patriotyzmie u Kochanowskiego, wiec oczywiscie nie zdolalem sie powstrzymac przed daniem paru przypisow na temat wiersza Kaczmarskiego Smile
Odpowiedz
A masz coś konkretnie? Co to za przypisy? To by mnie nawet interesowało - pracę muszę oddać we wtorek, dlatego jakbyś mógł coś więcej napisać byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam
PM
Odpowiedz
Ja bym widział ten temat w skrócie tak: do jakich wierszy Kochanowskiego odwołał się JK i dlaczego akurat do tych?.
Tzn. analiza wers po wersie piosenki JK w poszukiwaniu odniesień i dokłądna analiza "znalezionych" utworów co obaj JK ( :wink: ) chcieli w ten sposób wyrazić.

Ogólnie to temat jest ciekawie skonstruowany - "Refleksje JK o człowieku <b>oraz</b> sposób ich przedstawienia w piosence "Jan Kochanowski" w kontekście twórczości czarnoleskiego poety." więc, jakby się uprzeć, to można by przytoczyć całą twórczość JK (ze szczególnym uwzględnieniem "Jana K.") - z tym, że to by zapewne wymagało wykłócenia się z polonistą :wink:
Powodzenia w tworzeniu pracy - ja już nie mam takich problemów (aktualnie piszę referat o KDE :wink: )

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Ogólnie to temat jest ciekawie skonstruowany - "Refleksje JK o człowieku oraz sposób ich przedstawienia w piosence "Jan Kochanowski"
Wiesz w sumie to masz rację - tego to nawet nie zauważyłem. Big Grin Tylko że to byłoby dużo roboty, a ja mam naturę w tym względzie nie za ochoczą, tym bardziej że słońce za oknem ostro przygrzewa. No nic, bede kombinował. Dzięki

Pozdro
Odpowiedz
Petrvs napisał(a):"Refleksje JK o człowieku oraz sposób ich przedstawienia w piosence "Jan Kochanowski" w kontekście twórczości czarnoleskiego poety." więc, jakby się uprzeć, to można by przytoczyć całą twórczość JK (ze szczególnym uwzględnieniem "Jana K.") - z tym, że to by zapewne wymagało wykłócenia się z polonistą
obawiam sie ze ten podstep jest za gruby i nie przejdzie Smile ten temat jednak trzeba czytac jako "jakie refleksje przedstawil JK w piosence i w jakimm stopniu sa one zwiazane z dzielami Jana", a nie "co ze swoich pogladow na temat czlowieka upchnal Jacek w wierszu pt "JK" i jak to sie ma do wierszy kochanowskiego". choc jest to kwestia gustu ale moim zdaniem intencja autora pytania jest ewidentna i bardzo latwo jest sie przejechac.
pozdr
Odpowiedz
Wiesz, tak jak mówisz - zapewne jest - ale to są właśnie te "subtelności języka polskiego" :lol: i tak obiektywnie patrząc temat jest skonstruowany niejednoznacznie. I tak nie będę pisał o wszystkim, bo to by się z tego magisterka zrobiła a nie zwykłe wypracowanie. Big Grin Dzięki i pozdrawiam!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości