Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Natan Tenenbaum
#1
Mamy już Wysockiego i Okudżawę. Mamy Herberta, Sieniawskiego i Załuskiego. Nikt natomiast nie wspomniał jeszcze - niesprawiedliwie - o Natanie Tenenbaumie, z którym jakże silnie związany jest żelazny repertuar zarówno JK, jak i Przemka Gintrowskiego. Większość słuchaczy nie jest świadoma, że autorem słów do przepięknej "Modlitwy o wschodzie słońca" jest właśnie Tenenbaum, tekst ten jest permanentnie przypisywany Mistrzowi - np. pamiętne kazanie Wacława Oszajcy SJ na pogrzebie Mistrza.
W "Pożegnaniu barda" JK opowiada genezę "Modlitwy...", zresztą dość nieoczekiwaną (str. 134): "Myślę, że nie skrzywdzę Natana, jeśli powiem, że on napisał go po rozstaniu z dziewczyną. Czyli z bardzo przyziemnych pobudek. Natan, ponieważ pisał pod wpływem burzy uczuć, na pewno był szczery".
Kim jest Natan Tenenbaum??? Na pewno poetą, i to śpiewającym poetą. Urodził się w 1940 roku, uczestniczył w wydarzeniach Marca 1968, obecnie na emigracji, chyba w Szwecji. Bywa na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Co wydał? Jakie wiersze pisze? Czym zajmuje się na codzień? Czy przyjaźnili się z JK? Jeśli coś wiecie, piszcie...
W nas jest Raj, Piekło -
i do obu - szlaki!
#2
Współtwórca i współzałożyciel teatru STS.Ja nie wiem czy on jeszcze żyje jakoś mi się kojarzy że nie.Mam wspaniały tomik jego tekstów" Chochoły i Róża'.Znajduje się tam m.in wiersz Błędne koło- uzupełnienie do cyklu J.Kaczmarskiego Muzeum oraz ostatnia obława- dedykowana wiadomo komu.

Wspomiana modlitwa oznaczona jest mottem.
Ob odnom proszu spasi ot nenawisti!
A.A.Golić
#3
Pan Natan Tenenbaum żyje. Ma także swój adres emailowy, który tu podaję, bo również on sam upublicznił go w internecie.

<!-- e --><a href="mailto:natan.tenenbaum@bredband.net">natan.tenenbaum@bredband.net</a><!-- e -->


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Natan Tenenbaum - uzupełnienie Muzeum Przemek 15 6,021 02-07-2012, 03:36 PM
Ostatni post: Przemek
  Natan Tenenbaum dauri 18 7,481 02-06-2009, 05:15 PM
Ostatni post: Elzbieta

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości