Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego" (D. Wasilewska, Grabi)
Dauri, ukrycie obrazu w kopalni nie miało na celo zniszczenia, tylko ocalenie (por. "was stored, to protect them"). To nie była sytuacja taka, jak w kopalni Siltech w Zabrzu, gdzie – według legend – zwieziono cięzarówkami COŚ i wysadzono razem z szybem, spekuluje się, że albo dokumenty, albo kosztowności. Intencją wszystkich stron było ocalenie obrazu, jak to na wojnie. Natomiast ani alianci nie płakaliby, gdyby spłonął podczas bombardowania, ani naziści nie chcieli uratować go dla wrogów, ale to już inna historia. Naziści nie mieli intencji zniszczenia obrazu dla samego zniszczenia, gdyby tak było, zdążyliby to spokojnie zrobić wcześniej. Znamy z historii wojska, które wyszukiwały i niszczyły dzieła sztuki na swojej drodze z zasady.

Natomiast w kwestii podawania w tekście informacji, które można znaleźć w encyklopedii w parę minut, np dat wojny holendersko-habsburskiej -- wbrew temu, co mozna by wnioskować z grubości książki, ilości ilustracji, szczodrej interlinii – miałysmy do wykorzystania tylko okresloną ilośc znaków i było to rygorystycznie przestrzegane. Ja podeszłam na początku do długości tekstu dośc luźno i musiałam skracać teksty – czego nie skróciłam ja (czasem o połowę) to było skracane w redakcji. Tak że miałam do wyboru albo nasycić tekst datami, odnośnikami i zrobic z niego zwięzłą notatkę encyklopedyczną, albo zdecydowac sie na przyjaźniejszy, mniej zwarty tok narracji. Weź pod uwagę jeszcze, że ludzie skupieni na tym forum maja specyficzne potrzeby, bo same obrazy mogli, choć w gorszej jakości przestudiować na stronie Artura dogłębnie, same teksty też znają (uczyńmy takie ostrożne założenie) na wyrywki i na pamięć, doktorat Krzysztofa też oczywiście każdy przeczytał – dla wielu ludzi jednak sam fakt zestawienia w książce reprodukcji i wierszy będzie wartością, a komentarz historyka sztuki, czy polonisty jest tylko dodatkiem, niezaleznie od ambicji autorek. Zauważ, że okładka obiecuje: "obraz / wiersz / komentarz" a nie "komentarz z obrazem w tle i wierszem w przypisie". Pracę doktorską o poezji Kaczmarskiego już mamy i nie mnie z nią konkurować, kolejną możemy mieć, jeśli ktos z tu obecnych zdecyduje się pisać na np. na temat ekfraz i postrzegania sztuki przez poetę, a na pracę habilitacyjna z historii sztuki w kontekście poezji możesz namawiać Dianę Wasilewską. Będą to na pewno dzieła znacznie bardziej rozbudowane faktograficznie, bogatsze i przywołujące szerszy kontekst historyczny.

Bardzo mi miło, że tak wnikliwie i z zaangażowaniem czytasz tę książkę, mam nadzieję, że lektura była dla ciebie w jakimś stopniu przyjemna, jesli nawet nie tak pouczająca, jak liczyłes. Dziękuję za uwagi i życzę wesołych Poświąt i szczęśliwego Nowego Roku.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku