Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manipulacje Gazety Wyborczej
#71
Zeratul napisał(a):Zwłaszcza jeśli zsumować słupki
Słupków nie trzeba sumować, bo to był chyba sondaż, w którym można było udzielić kilku odpowiedzi.

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że kto jest za przyjęciem Gruzji do NATO ten będzie oceniał działania Prezydenta dobrze lub bardzo dobrze, a kto jest przeciwnikiem drażnienia Rosji - ten będzie raczej oceniał działania Prezydenta źle lub bardzo źle. A zatem 22% ankietowanych (co najmniej) - vide mój poprzedni post - ocenia działania Prezydenta JEDNOCZEŚNIE dobrze/bardzo dobrze i źle/bardzo źle.

Jeżeli jednak zsumujemy słupki, to wyjdzie 121%. Nadwyżka 21% pokrywa się z tymi 22% z poprzedniego sondażu (w granicach statystycznego błędu), czyli wszystko się zgadza. :Smile

A tu jest bezczelnie zmanipulowana wersja tego samego sondażu, wprawdzie tym razem nie przez Gazetę Wyborczą, lecz przez Metro (co na jedno wychodzi, bo obie publikacje należą do Agory):
Cytat:55 proc. Polaków pozytywnie ocenia zaangażowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na rzecz Gruzji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Z tej grupy 15 proc. badanych działania prezydenta uważa za bardzo dobre, 40 proc. za dobre. Blisko jedna trzecia Polaków negatywnie ocenia Lecha Kaczyńskiego na tym polu. 23 proc. jest zdania, że prezydent działa źle, 6 proc., że bardzo źle.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,5587521,Sondaz__Popieramy_dzialania_prezydenta_w_sprawie_Gruzji.html">http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,558 ... ruzji.html</a><!-- m -->
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Manipulacje serialowe dauri 15 5,115 02-22-2010, 03:55 PM
Ostatni post: Torrentius

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości