Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manipulacje Gazety Wyborczej
#52
dauri napisał(a):Nie trzeba być wielkim politykiem, by zrozumieć, że w geopolitycznej sytuacji Polski utrzymywanie poprawnych stosunków z Rosją leży w żywotnym interesie Polski. Tymczasem 62% ankietowanych(abstrahując od tych, którzy nie mieli zdania) uznało, że wskutek działań Prezydenta stosunki te ulegną pogorszeniu - i głównie na tej podstawie redakcja GW zamieściła swój komentarz do wyników sondażu.
Zupelnie niepotrzebnie komplikujesz prostą sprawę i wplatasz do niej swoją ocenę postępowania prezydenta, zamiast po prostu przeczytać wyniki sondażu.
Owszem, większość uznala, że zaangażowanie prezydenta wpłynie negatywnie na nasze stosunki z Rosją. Jednocześnie więcej osób ocenia je pozytywnie, niż negatywnie. Czyli jest niemało osób, które uważają, że pomimo, iż zaangażowanie prezydenta pogorszy nasze relacje z Rosją, to i tak oceniają to postępowanie pozytywnie. Czyli - że należało tak postąpić, choćby miało to pogorszyć relacje polsko-rosyjskie*). Niektórzy mogą na przykład uważać, że od dobrych relacji z Rosją ważniejsze jest np. wykazanie solidarności z Gruzją, albo zwrócenie uwagi na zagrożenie ze strony Rosji, albo... itd. Inni mogą uważać, że pogorszenie nastąpi, ale i tak nie ma ono większego znaczenia, bo relacje i tak są złe, a po wyrażeniu przez Polskę zgody na instalację tarczy antyrakietowej staną się jeszcze gorsze, więc wyprawa do Gruzji akurat nie miała poważniejszego wpływu na pogorszenie relacji. Jeszcze inni mogą przedkładać romantyczne uniesienia nad chłodną kalkulację; albo wierność zasadom nad kunktatorstwo. Motywy mogą być różne. Być może ci ludzie się mylą (tak jak mylą sie przywódcy Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy), ale to nie ma znaczenia dla kwestii, którą tu omawiamy. Pozwól wiec, Dauri, dokonać Polakom samodzielnej oceny i nie zakładaj nam francuskich okularów, przez które jakiekolwiek dzialanie powodujące pogorszenie stosunków z Rosją jest postrzegane negatywnie Smile

*) Exemplum: Wojciech Sadurski, rownież na Salonie24
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wojciechsadurski.salon24.pl/88550,index.html">http://wojciechsadurski.salon24.pl/88550,index.html</a><!-- m -->
Cytat:Tak właśnie widzę przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi – bardzo niepolityczne, być może na swój sposób „nieostrożne”, być może nawet przemówienie, za które przyjdzie nam jeszcze zapłacić (na szczęście, raczej nie we krwi ale w rublach lub Euro). Ale właśnie przemówienie Męża Stanu.[...] Zresztą często takie koszty i ryzyko bywają wyolbrzymiane. Jak słusznie zauważył Mirosław Czech w Wyborczej, wyprawa Kaczyńskiego i jego kolegów-prezydentów (i jednego premiera) pomogła Sarkozy’emu przekonać Rosję, by zaakceptowała poprawkę do tekstu porozumienia, potwierdzającą integralność terytorialną Gruzji. (To zresztą ładny, symboliczny tandem: romantyczna Polska i dyplomatyczna Francja). Nie lekceważę jednak zagrożeń, choć myślę, że są momenty (rzadkie, i oby nie stały się normalną tkanką polityki!), gdy nie należy za bardzo kalkulować. Bo zakalkulujemy się na śmierć. Trzeba czasem trzasnąć pięścią w stół.
i Wildstein w Rz:
Cytat:Rosja, która dąży do odtworzenia swojej imperialnej pozycji, i Polska, która chce być niezależnym podmiotem politycznym, nie mogą mieć trwałych i dobrych stosunków.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Manipulacje serialowe dauri 15 4,423 02-22-2010, 03:55 PM
Ostatni post: Torrentius

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości