Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stary Michał Anioł i Pieta Rondanini
Krasny napisał(a):jak w ogóle należy rozumieć ten utwór?
Nie ma czegoś takiego jak sposób, w jaki należy rozumieć utwór.
Krasny napisał(a):A może on po prostu jest jak Pieta Randonini - z założenia ma być niedokończony?
Nie wydaje mi się.
Cytat:Nie nie uniosę Go pod stropy
Kaplic skąd w gniewie sprawiedliwym
Rozsądza marszczy brew
Ten fragment zdaje się jasno nawiązywać do sceny Sądu Ostatecznego z Kaplicy Sykstyńskiej.
Cytat:Niech moim uchem stukot łopat
Usłyszy, póki jestem żywy
To mi się kojarzy z lemurami i zakończeniem Fausta Wink ale nawet jeśli niesłusznie, to w moim odczuciu chodzi o łopaty, że tak je nazwę, cmentarne.
Cytat:Przed Twoim żalem mą odrazą
Do życia, które chorą nocą
W bólu opuszcza mnie
Niech powie tylko: "Po co? Po co?
Po co lepiłem lalki skoro
W ziemię zamieniam się?"
No i tu już bardzo trudno o jednoznaczność. Żalem Marii i odrazą do życia jest owa Pieta - natomiast co oznaczać mają słowa wkładane w usta Chrystusa przez Michała Anioła? Lepienie lalek może dotyczyć tworzenia człowieka - choć oczywiście byłoby to pewne naruszenie teologii chrześcijańskiej. Zamienianie się w ziemię może oznaczać obracanie się w proch; Bóg stworzył świat żeby być Bogiem, inaczej nie byłby Stworzycielem, a po prostu Duchem (użytkownik Filip P powinien wiedzieć z jakiego dzieła niemal dosłownie zaczerpnięta jest ta myślWink ), być może nawet jednym z wielu. A jednak
Cytat:Ja nie oddzielę Go od skały
Już nie mam zresztą dłut
Proch się o Niego upomina
moim zdaniem chodzi o pewną desakralizację zarówno Boga, jak i Sztuki.

Jestem jednak otwarta na inne propozycje interpretacyjne. Nie ukrywam, że interpretacja przez biografię lub bieżące wydarzenia nigdy mnie interesowała, więc tego typu tropów nawet nie próbuję się doszukiwać.
[size=75][i]Ciągle mam czarny palec od pisania
I w oczach ciągle coś na kształt płomyka
Poetycznego...stąd mię częsciej wita
Poetą - ten, co widzi, niż co czyta.[/i][/size]
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości