Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wolność we współczesnym świecie to mit
#36
Zbigniew napisał(a):Wg Ciebie nie jesteśmy w żadnym stopniu ograniczeni wychowaniem? To znaczy, że w wieku 14 lat światopogląd i zachowanie człowieka to w pełni świadomy i wolny wybór?
Nie zawsze i nie wszystkich ogranicza wychowanie. Prosty przykład: zawsze słuchałeś rodziców? Nie robiłeś nic niezgodnego z ich zaleceniami? A jeżeli nie, to dlaczego?
Bo chciałeś inaczej. Oczywiście - tak jak wspomniałam wcześniej - konsekwencje takiego a nie innego postępowania mogły się pojawić i pewnie były... Wink
Oczywiście - światopogląd 14 latka nie jest tak ukształtowany jak osoby starszej, podobnie zachowanie. I dlatego - świadomy wybór poniekąd, natomiast wolny wybór - tak! Smile
Szymon napisał(a):Wydaje mi się jednak, że zawsze łatwiej tę potrzebę wolności zaspokajać, dysponując odpowiednimi funduszami.
Łatwiej, ale
Szymon napisał(a):"Nie ma wolności bez pieniędzy",
z tym się już nie zgodzę. To zależy, do czego dążysz. Jeżeli świadomie dążysz do zdobywania pieniędzy i to jest celem samym w sobie - to wolna wola.
Natomiast jest wielu ludzi, którzy zdobywanie środków materialnych traktują bądź jako drogę do osiągnięcia innego celu, bądź też podchodzą do nich na zasadzie: "są, to dobrze, nie - też jakoś przeżyję". Dlatego równie wolny może być człowiek majętny jak i bezdomny bez środków do życia (i odwrotnie - zniewolony).
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  skan z "JK w świecie tekstów" tomekzemleduch 9 3,840 09-09-2005, 05:34 PM
Ostatni post: Zeratul
  Krzysztof Gajda "Jacek Kaczmarski w świecie tekstów&quo Witka 9 3,610 12-19-2004, 09:38 PM
Ostatni post: OLI

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości