Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka
#65
Luter napisał(a):brak możliwości znalezienia czegokolwiek wartościowego w takim gąszczu.
Dlatego właśnie wyznawcy przytoczonego przeze mnie poglądu nazywają twórców "odkrywcami".
Luter napisał(a):Kto zdoła znaleźć w tym zalewie już nie cokolwiek wartościowego, ale cokolwiek posiadające jakąkolwiek treść?
Można napisać w tym celu specjalne programy. Np. takie, które usuwają z bazy teksty zawierające więcej niż jakiśtam procent "wyrazów", których nie ma w słowniku - to jest dość proste. Natępnie takie, które badają, czy składnia "zdań" jest poprawna z punktu widzenia gramatyki - trochę trudniejsze. I już mamy "utwory" z potencjalną treścią. W końcu programy, które badają, czy ta "treść" ma jakiś sens - to jest najtrudniejsze (dziś ta braża informatyki jest jeszcze w powijakach), ale możliwe.

Można też w drugą stronę - zamiast usuwać śmieci ze wszystkich "potencjalnych" książek, generować książki na podstawie słowników. W sieci można znaleźć mnóstwo rozmaitych generatorów, najzabawniejszy jaki znam jest tu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://pdos.csail.mit.edu/scigen/">http://pdos.csail.mit.edu/scigen/</a><!-- m --> - a oto wygenerowany zeń artykuł: <!-- m --><a class="postlink" href="http://dauri.w.interia.pl/scimakelatex.93920.Luter.Dauri.pdf">http://dauri.w.interia.pl/scimakelatex. ... .Dauri.pdf</a><!-- m -->

Trochę się zajmowali podobnymi rzeczami Francuzi - członkowie ruchu Oulipo: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.oulipo.net/">http://www.oulipo.net/</a><!-- m --> , np. Perec, Queneau; w Polsce Barańczak ("Pegaz zdębiał"), wcześniej Tuwim ("Pegaz dęba").

Obu forumowym matematykom piwko za czujność i poprawienie mojego błędu, przypominam też moją wcześniejszą zagadkę "Zatruta studnia": <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/forum/viewtopic.php?p=116316#116316">http://www.kaczmarski.art.pl/forum/view ... 316#116316</a><!-- m -->
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kwestia odwagi - zagadka Krasny 16 6,018 08-14-2006, 12:17 PM
Ostatni post: Krasny

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości