Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretacja Ofiary
Szymon napisał(a):Niesłuszne wydaje mi się stawianie bardzo kategorycznych tez w rodzaju "Nie można interpretować tekstu w oderwaniu od biografii autora" albo "Nie wolno interpretować tekstu w kontekście biografii autora".
Czy uważasz, że ja coś takiego napisałem??
Szymon napisał(a):o ile Testament 95' zawiera mnóstwo "wątków autobiograficznych" to doszukiwanie się takowych w Karierze Nikodema Dyzmy jest pozbawione większego sensu i może wieść jedynie interpretatora "na manowce czytelniczej satysfakcji".
Równie dobrze nie znając zapowiedzi JK do Muszkieterów, za Chiny Ludowe nikt by tego nie rozpatrywał personalnie i w odniesieniu do "Solidarności".

Śmiem też twierdzić, że wciąż nie zajrzałeś do ,, Pożegnania barda" Szymonie. Mam rację??

Jeszcze raz powtarzam. Moją interpretację należy traktować jako ciekawostkę, możliwość innego spojrzenia na teksty literackie. A że wnioskowanie było trochę naciągane to już napisałem w pierwszym poście i dlatego też polecałem świeże zajrzenie do wywiadu, na który sie powołałem.

PS Szymonie to właśnie, że jestem studentem IV roku filologii i znudziło mi się patrzenie na teksty w sposób akademicki, nie znaczy, że są to "duby smalone". (Czyżby maturzysta, żle odczytał ,,Romantyczność" AM?? Wink )

Literatura jest znacznie bogatsza, kiedy się zaczyna chodzić po obrzeżach, tak się zrodził Boy i jego Brązownicy (broń Boże się nie porównuję) i dał jakieś nowe spojrzenie na skamieniały wizerunek AM. Ja to lubię, co nie znaczy, że analizuję tak teksty, kiedy piszę jakieś prace ,,naukowe", myślę, że widać to w moim licencjacie.

Pozdrawiam
Paweł

(Chętnie bym pogadał na temat takich ciekawostek biograficznych widocznych w tekstach, może nie Kaczmara, bo to budzi zbyt wiele emocji u poniektórych, ale np. o postaci Szatana w Dies Irae Kasprowicza w kontekście pewnego romansu.) :evil:
To - jakimi słowami język twój cię stwarza,
Gdy wydajesz na ludzi wyroki portretów -
Czy chwali i obraża, czy z lękiem - obnaża -
Różni mowę trybunów od mowy poetów.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości