Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z Malczewskim
#1
Witam Smile Kiedyś przez chwilę się tu udzielałam, ale było to dawno i nieprawda... Wróciłam dopiero w potrzebie, wiem, że to brzydko z mojej strony, ale lepiej późno niż wcale Wink

Otóż - matura w tym roku. Tematem mojej ustnej prezentacji jest "Interpretacja malarstwa w pieśniach Jacka Kaczmarskiego. Omów zagadnienie dokonując analizy porównawczej wybranych obrazów oraz ich prezentacji u utworach barda". Całą prezentację mam już gotową i dla odmiany nie o to chciałam Was prosić. Przyszło teraz do tworzenia bibliografii - mam wszystko, oprócz "Wigilii na Syberii" Malczewskiego. Tzn potrzebuję wpisać do bibliografii reprodukcję obrazu, z której korzystałam - a nie korzystałam z żadnej poza internetową. Czy ktoś z Was ma może takie albumy/książki i mógłby mi podać tytuł, autora, stronę...? Smile Byłabym bardzo wdzięczna.


Gdyby komuś chciało się czytać, wklejam poniżej szkic swojej prezentacji, jakbyście mieli uwagi, to chętnie wysłucham konstruktywnej krytyki Smile

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Dorota.


I. Wstęp: krótko o życiorysie Jacka Kaczmarskiego:
a) Urodzony w 1957r, syn dwojga artystów, mieszkał u dziadków.
b) Pierwsze występy: w liceum na lekcjach języka polskiego, konkursy piosenki studenckiej
c) Studia na polonistyce, początki rozrywkowego trybu życia
d) Emigracja (Paryż, Monachium) i praca w Radiu Wolna Europa, choroba alkoholowa
e) Powrót do Polski i kolejna emigracja (Australia)
f) Śmierć 10 kwietnia 2004r. z powodu raka przełyku.
g) Zwrócenie uwagi, że sztuka odegrała wielką rolę w jego życiu i twórczości


II. „Rejtan, czyli raport ambasadora” inspirowany obrazem Jana Matejki pt. „Rejtan”
a) Omówienie obrazu Matejki:
- obraz alegoryczny, przedstawiający sejm rozbiorowy w 1773r.
- składa w całość sytuacje z różnych dekad XVIII w, ukazuje wydarzenia całej epoki tak, jakby były jedną chwilą.
- obraz zawiera dużo nieścisłości historycznych (np. na sejmie byli nieobecni: król Stanisław August Poniatowski, ambasador Mikołaj Repnin, Szczęsny Potocki, w sali sejmowej nie wisiał portret carycy Katarzyny II)
- cel: ukazanie poglądu Matejki na przyczyny upadku Polski
b) Omówienie wiersza:
- napisany w 1980r, jest to list ambasadora rosyjskiego Repnina do carycy Katarzyny, opisuje, co się dzieje na sejmie
- wiersz jest dokładnym opisem obrazu Matejki wraz ze wszystkimi nieścisłościami
- stanowi odwołanie do sytuacji Polski w 1980r, pokazuje różne postawy społeczeństwa wobec ówczesnej władzy (bezradność, bunt, podporządkowanie)
- obraz ten często wisiał wówczas w klasach szkolnych, jednak większość uczniów nie zwracała na to uwagi. Jacek Kaczmarski chciał pokazać, że ludzie na obrazie są tacy, jakich widuje się na co dzień (coraz więcej w społeczeństwie zdrajców, coraz mniej Rejtanów)

III. „Pejzaż z szubienicą” na podstawie obrazy Pietera Bruegel’a Starszego pt. „Taniec pod szubienicą”
a) Omówienie obrazu:
- namalowany w 1568r, w czasach, kiedy w Niderlandach, gdzie malarz żył i tworzył, kara śmierci była bardzo popularna, publiczne egzekucje miały charakter festynów ludowych
- spotyka się różne interpretacje tego obrazu
- obraz mógł zostać namalowany jako przestroga (być może dla żony Bruegela), wyrażając opinię, że plotkarze zasługują na szubienicę. (przysłowie „to gossip somebody on the gallows” oznaczające, że plotki mogą mieć tragiczne skutki)
- obraz ten może być odczytywany jako głos artysty przeciwko karze śmierci.
b) Omówienie wiersza:
- napisany w roku 1978 jest pełną reinterpretacą obrazu Bruegela
- napisany jest w formie dialogu skazańca z tłumem tańczących chłopów
- wiersz pokazuje, że artysta nie ma wpływu na reakcje i interpretacje odbiorców, że jest im podporządkowany
- przykład: błędna interpretacja utworu „Mury”, który w zamyśle artysty był obroną indywidualności artysty

IV. „Wigilia na Syberii” inspirowana obrazem Jacka Malczewskiego pod tym samym tytułem
a) Omówienie obrazu:
- Jacek Malczewski był uczniem Jana Matejki, rozczarowany nauką
- spadkobierca tradycji romantycznej, w pierwszym okresie swojej twórczości malował realistyczne kompozycje o losie polskich powstańców z 1863r. skazanych na katorgę na Syberii.
- „Wigilia na Syberii” powstał w 1892r, do stworzenia tego obrazu skłonił Malczewskiego jego pobyt w Paryżu i tęsknota za Ojczyzną.
- przedstawia rozpacz, samotność i cierpienie podczas Wigilii Bożego Narodzenia
b) Omówienie wiersza:
- powstał w 1980r., jest wiernym opisem obrazu Malczewskiego, poeta zwraca tutaj uwagę na ten sam problem, który przedstawia malarz.
- wiersz również opowiada o tęsknocie za krajem, spotęgowane uczucie smutku poprzez wprowadzenie w tekst fragmentów kolęd.
- jak pisał sam Jacek Kaczmarski w swoim felietonie pt „Muzeum smakołyków”, gdy śpiewał tą piosenkę zdał sobie sprawę, że publika widzi w tym tekście własną biografię. Niedługi czas później, gdy wyemigrował do Paryża, była to również jego biografia.
- choć nie sposób porównywać emigracji w Paryżu czy w Monachium z zesłaniem na Syberię, to kontrast między życiem codziennym w Europie, a ówczesnym życiem w Polsce, był dotkliwy i narastał w chwilach tak symbolicznych, jak Wigilie.

V. Zakończenie:
a) zwrócenie uwagi na wielką rolę sztuki w twórczości Jacka Kaczmarskiego
b) poeta na różne sposoby interpretuje dzieła, czasem przekazuje to, co miał na myśli malarz, czasami dokonuje reinterpretacji – wszechstronność poety.
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#2
1. To plan ma półtoragodzinny wykład a nie na piętnastominutową prezentację.
2.
Gerund napisał(a):"Interpretacja malarstwa w pieśniach Jacka Kaczmarskiego. Omów zagadnienie dokonując analizy porównawczej wybranych obrazów oraz ich prezentacji u utworach barda"
Gerund napisał(a):początki rozrywkowego trybu życia
A jaki to ma związek z tematem?
Odpowiedz
#3
Już sobie go prezentowałam, zajmuje mi około 16 minut, pewnie coś z tego jeszcze wytnę, ale pod względem czasu wszystko jest pod kontrolą.

Początek to tylko krótki rys życiorysu, nie będę się rozwodzić nad tym, zanim zacznę mówić o twórczości i interpretacjach chcę zaprezentować pokrótce kto to był Jacek Kaczmarski, tyle Wink
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#4
Gerund napisał(a):II. „Rejtan, czyli raport ambasadora” inspirowany obrazem Jana Matejki pt. „Rejtan”
[...]
- obraz zawiera dużo nieścisłości historycznych (np. na sejmie byli nieobecni: król Stanisław August Poniatowski, ambasador Mikołaj Repnin, Szczęsny Potocki, w sali sejmowej nie wisiał portret carycy Katarzyny II)
[...]
- wiersz jest dokładnym opisem obrazu Matejki wraz ze wszystkimi nieścisłościami
Ja bym pewnie przemycił tu jeszcze "trójbarwną wstążkę", choć zapasu czasowego nie masz zbyt dużo.

Co do zasadniczej części opracowania, to pewnie umieściłbym ogólną uwagę, że JK często (choćby w wybranych przez Ciebie obrazach) opisywał je nie z perspektywy widza w muzeum, a oczami jednej (najczęściej głównej!) z postaci danego płótna*. Temat ("Interpretacja malarstwa w pieśniach Jacka Kaczmarskiego. Omów zagadnienie dokonując analizy porównawczej wybranych obrazów oraz ich prezentacji u utworach barda") - tak mi się wydaje - tej uwagi w prezentacji wymaga.

Bardzo bym chciał, aby inni włączyli się do dyskusji, bo na nią zasługujesz; chyba po raz pierwszy maturzysta nie wpadł tu na forum po gotowca, a przedstawił swoją oryginalną myśl i pomysł.
Pozdrawiam serdecznie, trzymam kciuki, połamania języka życzę i... spokojnie oczekuję wyniku, bo nie wyobrażam sobie innego niż 20/20. Wink

Swoją drogą - widzę (i cieszy mnie to ogromnie), że Jacek Kaczmarski stał się stałą pozycją wśród proponowanych tematów maturalnych.

----
* albo deski Wink
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
#5
MacB napisał(a):Ja bym pewnie przemycił tu jeszcze "trójbarwną wstążkę"
Fakt, jakoś mi ta wstążka umknęła. Wink

MacB napisał(a):Co do zasadniczej części opracowania, to pewnie umieściłbym ogólną uwagę, że JK często (choćby w wybranych przez Ciebie obrazach) opisywał je nie z perspektywy widza w muzeum, a oczami jednej (najczęściej głównej!) z postaci danego płótna
O, dzięki, na pewno warto o tym powiedzieć. Bo jakoś marnie na razie wygląda moje podsumowanie Wink

MacB napisał(a):Pozdrawiam serdecznie, trzymam kciuki, połamania języka życzę i... spokojnie oczekuję wyniku, bo nie wyobrażam sobie innego niż 20/20. Wink
Nie dziękuję Smile Chociaż specjalnie się tą prezentacją nie przejmuję, temat jest dla mnie miły i przyjemny, a stresu nie ma, bo tak naprawdę żadna uczelnia nie patrzy na wynik z ustnego polskiego Wink
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#6
Gerund: mam do Ciebie pytane zdawałoby się, niezwiązane z tematem: jaką masz bibliografię do "Rejtana..."? bo muszę niedługo ją oddać, a mam problem z dopasowaniem bibliografii przedmiotu.
Odpowiedz
#7
Akurat z bibliografią Rejtana też mam największy problem, bo wyglądało to tak, że pojechałam do Biblioteki Śląskiej i obstawiłam się dookoła książkami dotyczącymi Matejki, Bruegela i Malczewskiego - i tych pozycji zrobiło się sporo, a z każdej z nich jedna-dwie strony. Szczególnie jest tak przy Matejce właśnie Wink

Ale najwięcej wyciągnęłam z tych dwóch pozycji:
"Jan Matejko - mistrz malarstwa historycznego" red. Katarzyna Beliniak, seria: Wielcy Polacy
"Matejko i historia" Jarosław Krawczyk
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#8
Dziękuję Wink
nareszcie powoli i w wielkich bólach zamykam tę przeklętą bibliografię Smile
Odpowiedz
#9
Może to głupie, ale gdzie jest porównanie obrazu i tekstu, jakieś podsumowanie? Z planu nie wynika, że starasz się jakoś podsumować jedno i drugie.

Miło jest czytać temat o maturze, przy którym ktoś wie co chce zrobić. Smile
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
#10
Torrentius napisał(a):ale gdzie jest porównanie obrazu i tekstu, jakieś podsumowanie?
Porównanie obrazów i tekstów to cała prezentacja.... Wink A podsumowanie na razie trochę kuleje i ja wiem o tym, zmęczona byłam, jak już do niego dotarłam Wink Generalnie chcę powiedzieć po prostu, że interpretacje obrazów w pieśniach Kaczmarskiego bywały zgodne z intencjami malarzy, czasami znów poprzez opisanie obrazu, poeta chciał przekazać coś zupełnie innego wykorzystując sytuacje, czy postaci z dzieła. Ale jeszcze mam zamiar nad tym posiedzieć.
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#11
Odpowiadając na zadane w pierwszym poście pytanie (o ile jeszcze aktualne) - reprodukcję "Wigilii na Syberii" znaleźć można np. w tym małym wydawnictwie na stronie 31. Nie jest ona zbyt duża - ok. pół strony - ale chyba nie ma to znaczenia, a tylko tę pozycję miałem pod ręką. Życzę powodzenia na maturze!
Odpowiedz
#12
żbik napisał(a):Odpowiadając na zadane w pierwszym poście pytanie (o ile jeszcze aktualne) - reprodukcję "Wigilii na Syberii" znaleźć można np. w tym małym wydawnictwie na stronie 31. Nie jest ona zbyt duża - ok. pół strony - ale chyba nie ma to znaczenia, a tylko tę pozycję miałem pod ręką.
Dziękuję Ci bardzo Smile Właśnie jutro wybierałam się do Biblioteki Śląskiej (znowu... Wink ) żeby przegrzebać książki o Malczewskim i poszukać tego obrazu. Oszczędziłeś jakieś półtorej godziny mojego czasu Smile
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#13
witam!Smile tez jestem tegoroczną maturzystką i mam temat: "inspiracje malarskie JK. omów poziom fabuły obrazu w tekstach".
jestem troche opóźniona, ale w ten weekend zaczęłam prace, czytam, oglądam, wybieram. na razie wybrałam Krzyk, Wojne postu z karnawałem, Zesłanie studentów i Kanapkę z człowiekiem, o której często się jakby..zapomina. mam tylko pytanie, czy w bibliografii w literaturze przedmiotu wystarczy jak wpiszę przykładowo: Gajda K, Jacek Kaczmarski w świecie tekstów, s.44-46, 67-70 ?
czy literatura przedmiotu musi być bardziej rozbudowana?
planuję tez zrobic prezentację multimedialną z obrazami i odpowiednimi do nich cytatami. i myślę, że bedzie okSmile
Odpowiedz
#14
frankie napisał(a):...mam tylko pytanie, czy w bibliografii w literaturze przedmiotu wystarczy jak wpiszę przykładowo: Gajda K, Jacek Kaczmarski w świecie tekstów, s.44-46, 67-70 ?
czy literatura przedmiotu musi być bardziej rozbudowana?
A to na pewno pytanie do forowiczów?
Wiesz co, Gerund? Coraz bardziej umacniam się w przeświadczeniu, że jesteś wyjątkową maturzystką.
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
#15
mam podać całą książkę, nawet jeśli będę korzystać tylko z fragmentów? nie rozumiem takiego podejścia, zadałam takie pytanie, ponieważ nie mam innych materiałów, no, jeszcze biografię... a jak się robi bibliografie i co musi zawierać- nie wiem, robie to pierwszy raz, a na moją polonistkę nie mogę liczyć. i nie potrzebuję upominań. dzięki za odzew w każdym razie
Odpowiedz
#16
<!-- m --><a class="postlink" href="http://traugutt.net/lo/matura/bibliografia.php">http://traugutt.net/lo/matura/bibliografia.php</a><!-- m --> na tej stronie jest dość fajnie opisane, jak zrobić bibliografię. Na pewno musisz też umieścić w bibliografii teksty, z których korzystasz (np z antologii "Ale źródło wciąż bije..."), plus obrazy (tzn w jakiej książce znajduje się reprodukcja danego obrazu, który omawiasz).
Wystarczy pogooglać Smile

I oczywiście jak korzystasz z fragmentu, to podajesz od której strony do której.
"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Odpowiedz
#17
ahaa...myślałam, że wystarczy jeśli przy piosenkach podam z których albumów pochodzą i w którym roku zostały wydane...moze tak tez moze byc?
Odpowiedz
#18
Interpretujesz tekst, a nie muzykę, szczególnie, że został on wydany.
Na tym forum jest spis treści Antologii "Ale źródło wciąż bije", przyklejony w tym dziale. Wszyscy maturzyści biorą stąd strony Smile
[b][size=85]Dziś gra się słońcem football-match ogromny!
Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!
Dziś skok na ziemię z nieba karkołomny,
Cesarskie cięcie i salto mortale![/size][/b]
Odpowiedz
#19
fakt, jest, znalazłam. dzięki Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wybraniem wiersza. Jasiek 6 3,001 06-18-2007, 05:57 AM
Ostatni post: Niktważny
  Problem maturalny, choć raczej nietypowy MarPan 11 4,082 03-17-2007, 09:53 AM
Ostatni post: MarPan
  MAM PROBLEM "PRZYCZYNEK DO LEGENDY O ŚWIĘTYM JERZYM&quo rastabob 10 4,864 10-22-2005, 06:21 PM
Ostatni post: Multan

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości