Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Mucha w szklance lemoniady"
#1
Przeglądając internetowy magazyn o fotografii znalazłam ciekawostkę dotyczącą utworu "Mucha w szklance lemoniady". Mucha w mojej "Złotej Kolekcji" Smile zajmuje drugie miejsce, dlatego zainteresowała mnie ta informacja:
Cytat:Nikon Photo Contest International rozstrzygnięty!
W 30. edycji międzynarodowego konkursu Nikona udział wzięło 10 000 uczestników ze 117 krajów. Nie zabrakło również polskiego akcentu w konkursie.

Wśród laureatów znalazł się także reprezentant naszego kraju, Marcin Klepacki, który otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Sztuka" za fotografię "Dream" inspirowaną wierszem Jacka Kaczmarskiego "Mucha w szklance lemoniady".
Więcej informacji i sama fotografia znajduje się tutaj.

Gratuluję autorowi Smile, ale przyznam się, że mam problem - ja za bardzo związku z Muchą w tej fotografii nie widzę ;(
Odpowiedz
#2
No wiesz, są związki np. i tu i tu jest mokro... Wink
Kobieta to jedyna zdobycz, która zastawia sidła na myśliwego...
Odpowiedz
#3
Skoro to inspiracja (a nie np. nawiązanie), to może być to zupełnie luźne skojarzenie albo skrót myślowy, zrozumiały tylko dla autora.
Ale ja widzę pewien związek - kobieta na zdjęciu jest cała mokra i jakby bezsilna. A jaka jest mucha, która wpadnie do szklanki?
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
#4
Kobieta sposobem ułożenia ciała przypomina trochę muchę... A to na czym "siedzi" kojarzy mi się z czymś lepkim,nie pozwalającym się oderwać od ziemi.
Odpowiedz
#5
Mnie się to odniesienie bardzo podoba. Co prawda, sam bym na to nie wpadł, ale jak się chwilę zastanowić... Wink

Kuba
Odpowiedz
#6
No im dłużej się przypatruję tym mi się bardziej podoba, no i to, co dorzucili chłopcy też wydaje się sensowne...
Odpowiedz
#7
Hm... no nie wiem... jakoś nie przekonuje mnie to Confusedtrapiony:
gredler napisał(a):Ale ja widzę pewien związek - kobieta na zdjęciu jest cała mokra i jakby bezsilna. A jaka jest mucha, która wpadnie do szklanki?
Alek napisał(a):Kobieta sposobem ułożenia ciała przypomina trochę muchę...
I w ten sposób można szukać kolejnych analogii. Np. kolor lemoniady przypomina trochę kolor tła fotografii... :ups:
Odpowiedz
#8
Mi się zdjęcie podoba, może nie jest to "mucha w szklance lemoniady" , ale "człowiek w wirze nieustających marzeń"(które raczej się nie spełniają) - tak to czuję ( i wnioskuję z nazwy).
I w pewnym sensie widać analogie między bezradną muchą i bezradnym człowiekiem. W każdym bądź razie, jest to inspiracja wierszem/piosenką(jak napisał gredler), a nie jego ilustracja.
Odpowiedz
#9
Zbigniew napisał(a):I w pewnym sensie widać analogie między bezradną muchą i bezradnym człowiekiem.
Czekajcie - ale inspiracja tekstem to nie jest inspiracja jego tytułem. Może w tym zdjęciu chodzi o inspirację nastrojem spełnienia, dokonania tego, co najlepszego miało się dokonać? Niepowtarzalnością, końcem? To wszystko jest w tej fotografii. Ja zdecydowanie czuję tę piosenkę inaczej niż laureat i, gdyby mi nie powiedziano, prostych analogii bym nie szukała i nie znalazła. Nadal zresztą nie szukam.
pozdrawiam
a
[size=75][i]Ciągle mam czarny palec od pisania
I w oczach ciągle coś na kształt płomyka
Poetycznego...stąd mię częsciej wita
Poetą - ten, co widzi, niż co czyta.[/i][/size]
Odpowiedz
#10
Mi raczej bardziej jako inspiracja do tego zdjęcia, pasuje film "Mucha". Tam nagi bohater też siadał w pozycji kucznej o ile pamiętam Big Grin .
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
#11
Hehe, według mnie Lodbroku jak najbardziej poprawne skojarzenie Big Grin
Zbigniew napisał(a):Mi się zdjęcie podoba, może nie jest to "mucha w szklance lemoniady"
Zdjęcie mnie również się podoba, ale nie o to chodzi. Rzecz w tym, że jakoś nie widzę związku z Muchą, nazwa "Dream / Marzenie" lepiej mi odpowiada. Na siłę to wszystko ze wszystkim można skojarzyć... Smile

Tak na marginesie jeszcze coś Smile
gredler napisał(a):Skoro to inspiracja (a nie np. nawiązanie)
To zdjęcie pojawia się w wielu miejscach w sieci i na fotoforum autor dodał podpis: "mucha w szklance lemoniady, z szuflady, klasycznie, do słów J. Kaczmarskiego Smile". No to w takim razie to dalej jest inspiracja czy już nawiązanie? Wink
Odpowiedz
#12
Ale też nigdzie nie jest napisane, że nawiązania nie mogą być luźne i swobodnie powiązane...
Kobieta to jedyna zdobycz, która zastawia sidła na myśliwego...
Odpowiedz
#13
zgadzam się z adme. jeśli autor zdjęcia twierdzi, że zainspirowała go piosenka 'mucha w szklance lemoniady', to raczej chodziło mu o przesłanie, a nie o tytuł. piosenka jest o sennych marzeniach, więc pasuje.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości