Forum o Jacku Kaczmarskim
nowy tekst :) - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Różności (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Własna twórczość (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=24)
+---- Dział: Wiersze (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=37)
+---- Wątek: nowy tekst :) (/showthread.php?tid=8120)

nowy tekst :) - Sławek - 10-13-2014

Ten etos, który me dziecko jeszcze
niejeden raz na lekcjach wspomni.
On rodził się przed wiekami jeszcze
w popiołach nad Niemnem po ludziach bezdomnych.
Ten etos, on nie ciąży jest jak korzeń słowa, które brzmi tak swojsko
i pomaga kolejnym chorążym nieść na ustach topos zwany Polską.
Ten etos ciągle jeszcze użycza mi głosu,
którym o Polsce nie umiem bez uśmiechu myśleć, pisać bez patosu.

Re: nowy tekst :) - MacB - 10-14-2014

A czym jest etos Polaka?

Re: nowy tekst :) - Sławek - 10-14-2014

MacB napisał(a):A czym jest etos Polaka?

a to bardzo dobre pytanie jest :)

i...?

Re: nowy tekst :) - Sławek - 10-14-2014

MacB napisał(a):i...?

i każdy może na nie wyszykować własną odpowiedź, a różnice zdań najczęściej znajdują swe ujście na ulicach Warszawy w dniu 11 listopada

To zadam pytanie inaczej: czym jest ten etos Polski, które Twoje dziecko ma wspominać?

Re: nowy tekst :) - Jaśko - 10-14-2014

Nie utożsamiaj autora z podmiotem lirycznym!

Re: nowy tekst :) - dauri - 10-14-2014

I nie utożsamiaj "Polski" należącej do świata przedstawionego z państwem o tej samej nazwie należącym do świata rzeczywistego!

Re: nowy tekst :) - Zbrozło - 10-15-2014

I nie utożsamiaj "jego dziecka" z jego dzieckiem!

Re: nowy tekst :) - MacB - 10-15-2014

A Joannę d'Arc? Mogę ją utożsamiać?

Re: nowy tekst :) - Luter - 10-15-2014

Oczywiście, że nie!

Re: nowy tekst :) - Sławek - 10-16-2014

Moje dziecko jest moim dzieckiem, które dokładnie tydzień temu przyszło na świat, a etos Polski w tej, czy innej formie zagości w jej życiu na lekcjach polskiego, czy historii. To niejako wynika z misji i programu nauczania w polskich szkołach, chociaż kto wie, jak to będzie za 6 lat...

Re: nowy tekst :) - MacB - 10-17-2014

Acha, bo ja tak sobie myślę, że te etosy "Polski", "Niemiec", "Rosji", "Ukrainy" to takie bardziej szatańskie niż boskie w swej naturze...

Re: nowy tekst :) - Jaśko - 10-17-2014

Sławek napisał(a):Moje dziecko jest moim dzieckiem, które dokładnie tydzień temu przyszło na świat

Gratulacje!

Re: nowy tekst :) - Sławek - 10-17-2014

Jaśko napisał(a):
Sławek napisał(a):Moje dziecko jest moim dzieckiem, które dokładnie tydzień temu przyszło na świat

Gratulacje!

Dzięki :)

A co do wcześniejszej wypowiedzi, to nie da się wychować, ani wyedukować członka społeczeństwa obywatelskiego bez osadzenia go w etosie, który to społeczeństwo spaja, w historii, kulturze, świadomości tego za co poświęcały się poprzednie pokolenia. Ciągłość dziejów jest uwarunkowana przekazem etosów narodowych i broń Boże nie należy tego mieszać, czy mylić z nacjonalizmami.

Re: nowy tekst :) - dauri - 10-17-2014

No jak to, a sama edukacja chrześcijańska nie wystarczy, by wyedukować pełnowartościowego członka społeczeństwa obywatelskiego? Tam raczej nic nie ma o historii, kulturze, świadomości konkretnego narodu, tylko zasada, że wszyscy ludzie są braćmi. A ponadto "etos" to inaczej "etyka", rzecz prowadząca wprost do apostazji.

Specjalnie nie wspominałem o religii, bo na tym forum wspomnienie o chrześcijańskich wartościach nie trafia niestety na właściwy odbiór. W chrześcijaństwie mieści się w istocie historia, kultura, świadomość narodowa i europejska, ale nie ma sensu tego drążyć.

Re: nowy tekst :) - MacB - 10-17-2014

A jaki odbiór jest właściwy?

bryce ma to w podpisie

Re: nowy tekst :) - MacB - 10-18-2014

Sławek napisał(a):bryce ma to w podpisie
No tak. Jasne. Masz na myśli pewnie szydzenie ze swych wierzących bliźnich?

Re: nowy tekst :) - dauri - 10-18-2014

Sławek napisał(a):W chrześcijaństwie mieści się w istocie historia, kultura, świadomość narodowa i europejska
A mógłbyś uzasadnić tę tezę jakimś cytatem z Nowego Testamentu? Bo ja szukam i znaleźć nie mogę, za to mogę zacytować to:
J 17, 20-23 napisał(a):20 Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; 21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. 22 I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.

Re: nowy tekst :) - Sławek - 10-18-2014

Nie chcę kontynuować, bo to przerodzi się w kolejny niekończący się, jałowy wątek. Bez chrześcijaństwa nie ma Europy i tyle w tym temacie.

Re: nowy tekst :) - MacB - 10-18-2014

Sławek napisał(a):Bez chrześcijaństwa nie ma Europy
Dziś - być może. Wczoraj - na pewno nie. A jutro?...

Sławek napisał(a):Nie chcę kontynuować, bo to przerodzi się w kolejny niekończący się, jałowy wątek.
To rzeczywiście argument na miarę*...

-------
* tu sobie każdy może coś wstawić

Re: nowy tekst :) - dauri - 10-18-2014

Sławek napisał(a):Bez chrześcijaństwa nie ma Europy
Być może, ale mnie interesuje trochę co innego. Piszesz, że
Cytat:nie da się wychować, ani wyedukować członka społeczeństwa obywatelskiego bez osadzenia go w etosie, który to społeczeństwo spaja, w historii, kulturze, świadomości tego za co poświęcały się poprzednie pokolenia.
A ja uważam, że same wartości chrześcijańskie do tego wystarczą (te, które nie odwołują się do historii, kultury, świadomości tego, za co poświęcały się poprzednie pokolenia, jeżeli w ogóle takie są, bo ja nie takich widzę, a Ty nie odpowiadasz na pytanie). Zresztą historią, kulturą, itd. świat chrześcijański zaczął się interesować stosunkowo późno, np. archelologią na serio dopiero w XIX wieku, przedtem radził sobie bez, a nawet programowo niszczył zabytki historii i kultury, np. w Ameryce Łacińskiej. Proszę więc o uzasadnienie Twojej tezy.

Re: nowy tekst :) - Sławek - 10-18-2014

Mi chodzi o filary tworzące kulturę śródziemnomorską i to plus historia, kultura, zrąb zalet i przywar kreuje w moim odczuciu etos danego narodu. Chrześcijaństwo jako jeden z filarów kultury śródziemnomorskiej nie może być pominięte, ani lekceważone nawet przez niewierzących, jednak istnieje wiele różnic nadających indywidualny ryt poszczególnym narodom w obrębie wspólnoty, co nie stoi w opozycji do samej idei wspólnotowości. W tym rozumieniu etosy narodowe nie kojarzą mi się pejoratywnie, ponieważ pomagają odnaleźć własną tożsamość, są konglomeratami historii, kultury poszczególnych narodów, zespolonymi ze wspólnymi ich korzeniami.

Re: nowy tekst :) - Zbigniew - 02-08-2015

Etos, fajny wiersz. Jakby ku czci, jakby z wiarą. Nie pamiętam 'Ludzi bezdomnych', ani popiołów nad Niemnem. Jestem sobie Polak. I nie brzmi to ani źle, ani patetycznie, ani nic. W ogóle brzmi jak polka, albo Pola. Gratulacje, dobry wiersz.