Forum o Jacku Kaczmarskim
"Dom" - pilne pytanie - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Jacek Kaczmarski (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Poezja (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: "Dom" - pilne pytanie (/showthread.php?tid=7414)"Dom" - pilne pytanie - azzie - 06-14-2010

zwracam się z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu następującej kwestii. Aktualnie szukam tomu utworów Kaczmarskiego, w którym został zamieszczony "Dom" - i tu napotkałam na niezły problem. Przejrzałam kilka różnych tomów wydanych po dacie napisania utworu, w tym antologie "Ale śpiewak był sam" (pierwsze wydanie) i "Ale źródło wciąż bije" (2002), zieloną książkę Twojego stylu, jakieś różne mniejsze tomiki - i nie ma, jedynym źródłem, w którym znalazłam ten utwór, jest tylko ta strona internetowa, ale mogłam oczywiście nie dotrzeć do odpowiedniego źródła papierowego.
Czy w drugim wydaniu "A śpiewak także był sam" ten utwór został umieszczony (a może występuje w jakichś innych tomach )? Zależy mi na tej informacji, może ktoś będzie w stanie podzielić się swą wiedzą w temacie.


Re: "Dom" - pilne pytanie - Luter - 06-14-2010

Utwór ten nie występuje w żadnym wydaniu antologii ani w żadnym innym wydawnictwie drukowanym. Jeśli potrzebujesz powołać się nań w bibliografii licencjatu, magisterki itp., to nie pozostaje nic innego, jak powołać się na zbiorcze wydania płytowe: Jacek Kaczmarski, Suplement, 2006 Pomaton EMI (nr kat. 3598552) i Jacek Kaczmarski, Arka Noego, 2007 Pomaton EMI (nr kat. 3919692). W obu przypadkach chodzi o płytę RWE vol. 3, utwór nr 15.


Re: "Dom" - pilne pytanie - azzie - 06-14-2010

dziękuję za pomysł! odszukałam, że taki dokument dźwiękowy znajduje się w bibliotece, do której mam dostęp, więc będę mogła na własne uszy zetknąć się z tym źródłem. Smile


Re: "Dom" - pilne pytanie - Elessar - 06-15-2010

Z ciekawości - dlaczego tak się stało? Jest to jeden z tych "odrzutów", które nie nadawały się do Antologii?


Re: "Dom" - pilne pytanie - Luter - 06-15-2010

Tak, jest to jeden z około siedemdziesięciu utworów, które z różnych powodów Jacek usunął podczas adiustacji tekstów przed pierwszym wydaniem antologii. W antologii nie ma tylko tych tekstów, które Jacek odrzucił - żadne inne kryteria niepublikowania nie były stosowane. Jeśli w ogóle, to w drugą stronę.

Ewentualne trzecie wydanie antologii należałoby oczywiście uzupełnić o teksty utworów, które i tak pojawiły się w publicznym obiegu (głównie za sprawą Suplementu), czyli między innymi o Dom.


Re: "Dom" - pilne pytanie - Zbrozło - 06-15-2010

A nie można użyć śpiewnika JK "Głupi Jasio"?


Re: "Dom" - pilne pytanie - Luter - 06-15-2010

Pewnie można, z tym że te śpiewniki nie mają ISBNu, więc nie wiem jak to jest formalnie.


Re: "Dom" - pilne pytanie - thomas.neverny - 06-16-2010

Np:

Kaczmarski Jacek "Głupi Jasio : śpiewnik", Oficyna Wydawnicza i Fonograficzna „Pomaton”, Warszawa 1990

i chwatit' ?


Re: "Dom" - pilne pytanie - Przemek - 09-01-2010

Luter napisał(a):Pewnie można, z tym że te śpiewniki nie mają ISBNu, więc nie wiem jak to jest formalnie.


No i co z tego, że nie mają ISBN-u? Zostały wydane (chyba 20 tys. nakład był o ile pamiętam), istnieją fizycznie, więc w czym problem?


Re: "Dom" - pilne pytanie - Plenzni - 09-03-2010

Może w jakiś kruczkach prawnych?
Ale to nie do końca miało by sens bo przecież na strony internetowe można się powołać więc czemu na książkę bez ISBN-u nie? Albo czemu po prostu nie napisać jako źródła jakiejś strony właśnie?