Forum o Jacku Kaczmarskim
Pieśń o hufcu - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Jacek Kaczmarski (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Poezja (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Dział: Inspiracje historyczne (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=20)
+---- Wątek: Pieśń o hufcu (/showthread.php?tid=3668)

Pieśń o hufcu - Margo - 12-26-2006

coś mi świta, że kiedyś gdzieś przewinął się ten temat,ale nie mogę go znaleźć w czeluściach forum...

Otóż chodzi mi o "Pieśń o hufcu". Czy ktoś byłby w stanie określić, jaka była inspiracja do napisania tej piosenki?

Czy chodzi o wizytę papieża w komunistycznej Polsce w 1983?

- Simon - 12-26-2006

Tak, w jednej z zapowiedzi do tej piosenki Jacek sam o tym mówi. Smile

- Margo - 12-26-2006

na stronie nie ma tej zapowiedzi, czy ktoś może dysponuje jej zapisem,albo nagranem?

Jacek wspomina tylko jednym zdaniem o tej inspiracji, czy może rozwija temat?

- Simon - 12-26-2006

Potrzebujesz materialnego dowodu? Smile

- Margo - 12-26-2006

Nie, chciałam wiedzieć, czy Jacek rozwija jakoś problem, może coś jeszcze ciekawego mówi na ten temat? Czasem jego zapowiedzi są rozbudowane i przytaczają jakieś ciekawe historie, osoby, czy tłumaczą użycie np. konkretnych słów w danej piosence.

A w tym przypadku?

- Simon - 12-26-2006

Mam to gdzieś na kasecie starej jak świat.
Z tego co pamiętam to jest jedno, może dwa zdania. Więc nie ma tam opowieści.

- Krasny - 12-26-2006

.......................

- Zeratul - 01-01-2007

Simon napisał(a):Mam to gdzieś na kasecie starej jak świat.
Z tego co pamiętam to jest jedno, może dwa zdania. Więc nie ma tam opowieści.
Ja to też kiedyś słyszałem i chwilowo nie mogę znaleźć Wink
O ile pamiętam to było po prostu: "Piosenka powstała po wizycie papieża w Polsce w 1983 roku"

BTW w książeczce do Suplementu jest:
Nieco mniej monumentalne wydawnictwo napisał(a):[...] wreszcie Pieśń o hufcu będąca refleksją po pielgrzymce Jana Pawła II do kraju w 1983 roku
Pozdrawiam
Zeratul

- bryce - 01-02-2007

Zeratul napisał(a):O ile pamiętam to było po prostu: "Piosenka powstała po wizycie papieża w Polsce w 1983 roku"
A konkretnie : "Pieśń o hufcu"- piosenka napisana w czerwcu tego roku po wizycie papieża w Polsce.

- Zeratul - 01-02-2007

bryce napisał(a):A konkretnie : "Pieśń o hufcu"- piosenka napisana w czerwcu tego roku po wizycie papieża w Polsce.
O właśnie Big Grin
Ale nie słuchałem tamtej wersji od kiedy mam Suplement (tj, od dość dawna) :]

Pozdrawiam
Zeratul

- Tomek_Ciesla - 01-02-2007

zdaje sie, ze nawet w książeczce od Suplementu jest wzmianka o tym Wink A jeżeli nie to na starym ftp (przynajmniej, do nowego nie mam dostępu Sad ) była ta zapowiedź

- Zeratul - 01-02-2007

Tomek_Ciesla napisał(a):zdaje sie, ze nawet w książeczce od Suplementu jest wzmianka o tym Wink
Zdaje się nawet, że już o tym wspominałem Wink

Pozdrawiam
Zeratul

- thomas.neverny - 03-27-2007

Niewatpliwie wizyta z 1983 r. Papieza-Polaka, jak i kazda nastepna, wnosila wiare, nadzieje i odwage. Ogromne tlumy wiernych dawaly przekonanie ze opozycjonistow w PRL bylo wielu. Pielgrzymka papieza stwarzala szanse na autentyczne porozumienie narodowe. Wykorzystujac te „chwile wolnosci”, tlum wiernych w Warszawie spod miejsca noclegu Jana Pawla II przeszedl Krakowskim Przedmiesciem i Nowym Swiatem, skandujac: „Chodzcie z nami, dzis nie bija”.
Muszyńska Jolanta, Osiak Aneta, Wojtera Dorota , „Obraz codzienności w prasie stanu wojennego: Gdańsk, Kraków, Warszawa”, wyd. Trio, 2006

Re: Pieśń o hufcu - Zbrozło - 03-19-2010

I podobne.

Cytat:Wkrótce - 16 czerwca doczekaliśmy się Ojca Świętego w Polsce. Witały go miliony ludzi, w tym tysiące studentów. Można ich było łatwo odróżnić. To właśnie sektor studencki na Błoniach Studenckich pokryty był lasem transparentów, flag, chorągiewek i emblematów. Napisy bardzo różne i ciepłe, a największy z nich- „Studenci z Miasteczka witają Papieża”. Nie zabrakło oczywiście transparentów NZS-u. Zgodnie z oczekiwaniami po zakończeniu Mszy, tysiące manifestantów zbierały się na wysokości Alei koło Cracovii. Z gardeł wydał się okrzyk „Chodźcie z nami dzisiaj nie biją” i uformowała się wspaniała procesja.

Re: Pieśń o hufcu - kolcon50 - 03-20-2010

Ja tak mi się zdaje taż mam tą na kasacie. Jeśli odkopie je w swoim archiwum to może wrzuce na youtube.

RE: Pieśń o hufcu - Opalix33 - 03-28-2021

Wiecie może kto napisał tą pieśń?