Forum o Jacku Kaczmarskim
POMOCY!!! - MATURA - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Różności (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Szkoła (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: POMOCY!!! - MATURA (/showthread.php?tid=3309)POMOCY!!! - MATURA - marcia_sz - 10-14-2006

Potrzebuje Waszej pomocy. Mam do przygotowania prezentacje o Jacku Kaczmarskim. Temat brzmi: "Jacek Kaczmarski - wieczny buntownik. Zanalizuj problem, odwołując sie do utworów pieśniarza". Zalezy mi na informacjach jakie utwory moge wykozystać w tej pracy i jakie książki powinnam przeczytać. Z góry dziekuje...


- ann - 10-14-2006

Po pierwsze - nie ten dział (przenoszę).
Po drugie - może najpierw napisz, co już wymyśliłaś?

[mod]Kocham maturzystów :evil: [/mod]


- marcia_sz - 10-14-2006

Niedawno sie zdecydowałam na ten temat wiec jeszcze nie mam nic sprecyzowane. Napewna napisze w pracy o "Murach" tego utworu chyba nie mozna ominać. No a poza tym przeglądalam wiele utworów, jednak nie wiem ktore byłbyby najlepsze. Myslałam o "Encore jeszcze raz" "Manewry" no ale to jeszcze nic konkretnego. Licze na pomoc...


- fizol - 10-14-2006

Dużo jest tych tematów o Kaczmarskim na maturze... Wink


- Artur - 10-14-2006

Zeknij na wiersz pt.: "Ja"


- ps - 10-14-2006

Myślę, że dobrym krokiem byłaby lektura wywiadów, zamieszczonych na stronie. W wielu z nich bardzo często jest przywoływany motyw Kaczmarskiego, jako buntownika, zwłaszcza w kontekście jego utworów.

Pozdrawiam
ps


- Alek - 10-14-2006

A Waszym zdaniem Jacek Kaczmarski był wiecznym (wietrznym) buntownikiem?!


- Eryk - 10-14-2006

Buntownik wobec etykiety poety politycznego. I to od samego początku aż do śmierci. Wink

[ Dodano: 14 Październik 2006, 23:33 ]
Może trzebaby zrobić to jakoś przekrojowo. Można skupić sie na jednym watku tego buntu. Np. przeciw degradacji jednostki. Oczywiście nie da rady ująć więcej niż 6 utworów, a optimum to 3-4 wiersze (oczywiście zawsze można wspomnieć jeszcze o innych, ale z racji ograniczenia czasu do 15 minut będzie się to sprowadzało do stwierdzeń: podobnie jak w..., koresponduje z... itp. Z drugiej strony pokażesz że temat znasz szerzej niż tyko te kilka omawianych utworów. Warto!).

Możnaby tu ująć Obławę II (i ująć to np. w kontekście wszystkich obław przedstawiając charakterystykę ich głównego bohatera). Dalej można wspomnieć np. cykl z Guliwera. Do tego dorzucić Epitafium dla Wysockiego. I np. zakończyć utworem "Ci wszyscy ludzie". Tezą może tu być fragment wywiadu Kaczmarskiego: Starałem się walczyć o to, żeby podkreślić, że największą wartością, największym sensem istnienia jest jednostka, indywidualność, jej świadomość, niezależność myślenia i największą zbrodnią jest właśnie unicestwianie jednostki. (opis do programu Muzeum - z którego też mozna coś zaczerpnąć).

Mozna też zrobić przkrój przez całą twórczość Kaczmarskiego, pokazując jego bunt z perspektywy rożnych zagadnień. Podzielić tworczość na okresy I.do 1981, II. do obalenia komunizmu, III. po obaleniu komunizmu. Np. I - Obławy lub Mury, II. teksty na temat stanu wojennego III. np. Reportaż. I też ta sama teza.

To tylko przykłady (drugi chyba mi trochę nieudolny wyszedł), oczywiście można to zrobić na wiele sposobów.
Ogólnie rzecz biorąc to samo uznanie Kaczmarskiego jest według mnie dosyć dyskusyjne.
Ja też polecam Ci wywiady, poza tym warto też zajrzeć do którejś z powieśći Kaczmarskiego (np. Autoportret z kanalią), a także obejrzeć film "Kosmopolak". Na stronie są też prace magisterskie na temat Kaczmarskiego - też przydatne.

p.s. Bardzo wygodna jest formułka: Zagadnienie, ktorego sie podjęłam jest niezwykle szerokie. Dlatego postanowiłam się skupić na wybranym przeze mnie aspekcie, którym jest... - nie musisz sie wtedy zajmować calością ale np. jednym wybranym wątkiem (choć trzeba uważać bo egzaminator może zadać Ci pytanie z tej nieomówionej części, choć to już musisz sama przemysleć)

To chyba tyle. Pozdrawiam


- marcia_sz - 10-15-2006

wielkie dzięki za pomoc =)
napewno skorzystam z rad Smile


- kaja - 10-15-2006

Pierwsza uwaga może troche bulwersujaca ale ja na Twoim miejscu gdy pisałam prezentacje o Kaczmarskim to o "Murach" powiedziałam w 1 czy 2 zdaniach. Doszłam do wniosku, że skoro jest to najbardziej znany utwór Mistrza to i tak zostane o niego zapytana wiec nie ma co zużywać czasu i lepiej opowiedzieć o innych utworach. Nie myliłam sie. Pierwsze pytanie dotyczyło "murów"... zapewniam Cie, ze wtedy będizesz miała okazje wykazać sie swoją znajomoscią na temat tego utworu - może uda Ci sie nawet wywołac zdumienie na twarzy komisji... :]

Tylko jeszcze pytanie czy Kaczmarski jako buntownik przeciwko:
a) ustrojowi ( np. "nie lubie", "Kasandra", "Prosty człowiek". Odpowiedź an ankiete <<Twój system wartości>>");
b) zasadom (np. "Prosty człowiek", );
c) ogólnie przyjętym przekonaniom (np."piosenka o radości zycia", "pusty raj" ,"śniadanie z bogiem","Rozmowa" ,)
d) życiu(np."piosenka o radości zycia","Ballada żebracza", "przyśpiewka byle jaka o europejskości Polaka", "fajnie")
e) zachowaniu i mentalnosci ludzi (np."Rozmowa","autoportret z psem","fajnie", "tren spadkobierców", "Ja nim nie będe")
... itd. ???

P.S.
Zastanów sie gdzie umieściłabyś "a my nie chcemy". Sądze, ze ciekawe jest "Ja nim nie bede" bo to nie tylko bunt przeciwko mentalności ale tez schematowi romantycznego kochanaka ( można by np. zestawić z Gustawem z IV cz. Dziadów)

Narazie to tyle


- ja - 10-15-2006

kaja napisał(a):ylko jeszcze pytanie czy Kaczmarski jako buntownik przeciwko:
a) ustrojowi ( np. "nie lubie", "Kasandra", "Prosty człowiek". Odpowiedź an ankiete <<Twój system wartości>>");
b) zasadom (np. "Prosty człowiek", );
c) ogólnie przyjętym przekonaniom (np."piosenka o radości zycia", "pusty raj" ,"śniadanie z bogiem","Rozmowa" ,)
d) życiu(np."piosenka o radości zycia","Ballada żebracza", "przyśpiewka byle jaka o europejskości Polaka", "fajnie")
nie jestem przekonany o słuszności tego co użytkowniczka 'kaja' napisała.

buntownikiem był napewno poprzez życie jakie prowadził, ale moim zdaniem wnioskować z interpretacji mitu o kasandrze, to że Jacek był buntownikiem jest lekkim nadużyciem.


- Alek - 10-15-2006

Według mnie nie był żadnym buntownikiem - a przynajmniej nie takim,żeby to w ramach tematu maturalnego wrzucać.
Marciu_sz - dam Ci radę,którą wielokrotnie już tu dawałem - mianowicie - umieść dość rozsądną liczbę utworów Kaczmarskiego. Cztery,pięć na przykład. To będzie dużo bardziej przejrzyste... Możesz np. skorzystać z tego co napisała kaja i do każdego podpunktu (lub do ułożonych podobnie) - wybrać jeden utwór...


- przeklety - 10-16-2006

ja napisał(a):buntownikiem był napewno poprzez życie jakie prowadził, ale moim zdaniem wnioskować z interpretacji mitu o kasandrze, to że Jacek był buntownikiem jest lekkim nadużyciem.
Ja bym rzekł, że w Kasandrze był bardziej autsajderem niż buntownikiem. Zresztą, jak wiemy, Kasandra była odrzucona przez ludzi, a nie sama ich zostawiła.


- marcia_sz - 10-16-2006

kaja napisał(a):Pierwsza uwaga może troche bulwersujaca ale ja na Twoim miejscu gdy pisałam prezentacje o Kaczmarskim to o "Murach" powiedziałam w 1 czy 2 zdaniach. Doszłam do wniosku, że skoro jest to najbardziej znany utwór Mistrza to i tak zostane o niego zapytana wiec nie ma co zużywać czasu i lepiej opowiedzieć o innych utworach. Nie myliłam sie. Pierwsze pytanie dotyczyło "murów"... zapewniam Cie, ze wtedy będizesz miała okazje wykazać sie swoją znajomoscią na temat tego utworu - może uda Ci sie nawet wywołac zdumienie na twarzy komisji... :]
dzieki za rade, napewno skozystam =)

dzieki za posty, teraz to ja juz sama nie wiem co ja mam tam zamiescic, napewno nie wezme jakos duzo tych utworów bo to bylby za duzy metlik ale dziękuje

[ Komentarz dodany przez: ann: 16 Październik 2006, 20:26 ]
poprawiłam cytowanie


- Renfri - 10-16-2006

Na pewno mieliśmy w historii wielu bardziej zbuntowanych, niż Jacek... Co nie zmienia faktu, że trochę zbuntowany był. Chyba każdy poeta musi patrzyć krytycznie, za czym, w większości przypadków, idzie bunt wobec tego, co tymże przypadkom się być godne krytyki wydaje - bo o czym by mieli pisać...?
Do zestawu Kaji dodałabym jeszcze a) (albo e) - Ballada Pozytywna i e)Postmodernizm... Myślę, że fajnie pasują.
Pozdrawiam


- Alek - 10-17-2006

Renfri napisał(a):Postmodernizm
Jako pieśń buntownicza? :-o


- Renfri - 10-18-2006

Posmodernizm jako wyraz buntu przeciwko temu, że się takie nurty mogą przyjmować w "mentalności ludzi" (podpunkt e)...


- Elzbieta - 02-19-2007

Wiem, ze fajnie, ze piszecie prace o JK, ale skojarzylam taka wypowiedz JK z czat :Taclem: Czy wiesz, że Twoje piosenki są niekiedy traktowane przez uczniów jako pomoce naukowe ?

J.K.: Wiem i ubolewam nad tym.
J.K.: Przestrzegam przed brakiem dystansu, są one:
1.subiektywne,
2.emocjonalne,
3.niesprawiedliwe,
4.moje.

To nie jako krytyka dla wszystkich, ktorzy tu pomocy szukaja, a jako ciekawostka.
Pogrubienie moje.


- basik - 02-19-2007

myślę, że najważniejszym powodem jest to ostatnie;P. Ludzie mają zwyczaj oceniać poetę po metce (jak słyszę "bard Solidarności" to mi słabo), jaką mu przykleja historia, a nie po JEGO tekstach... One się odrywają i gdzieś sobie funkcjonują, a wokół poety tworzy się "złota legenda" niezwiązana z rzeczywistością... <taki mały odskok>.
Ciekawa tylko jestem, co dokładnie o "Murach" pytająca chciałaby napisać...


- Miszel - 02-19-2007

Moje pierwsze skojarzenie to "Krzyk". Wspominałem już również na forum o odkłamywaniu historii przez Kaczmarskiego tak jak chociażby w utworach "Katyń" czy "Ballada wrześniowa". To według mnie można również jak najbardziej podpiąć pod temat Smile

Powodzenia Wink


- Kazia:) - 02-19-2007

Powiem tylko nawiązując do postu Elżbiety, że te tematy ktoś wymyśla i najczęściej nie są to uczniowie... oni je wybierają, ale to ktoś "u góry" stwierdza sobie: 'a Kaczmarski był buntownikiem, to damy im taki temat'... i niech udowadniają, a co! (to oczywiście tylko przykład, bo taki jest akurat w temacie... i nie stwierdzam tu teraz czy był czy nie)
W sumie nie wiem czy bym wybrała temat z J.K. gdyby był, akurat u mnie nie było... Wydaje mi się, że dla mnie temat z J.K. byłby prosty, ale powtórzę co kiedyś powiedziałam, choć nie zostało dobrze przyjęte, ja nie lubię rozbierania wierszy na czynniki pierwsze, na: co chciał powiedzieć, przekazać, jak ja to odbieram i czy komisja się ze mną zgadza... Choć wiem, że szkoła i matura tego wymaga nie podoba mi się i już... I nie tyczy się to tylko Jacka, tak samo nie znoszę analizy Tuwima i każdego innego, i nie dlatego że nie potrafię tego zrobić, żeby nie było Tongue Ale to też kwestia podejścia, są tacy co kochają rozkładać i lepiej niż autor wiedzą, co miał na myśli, nie krytykuję, stwierdzam tylko, że osobiście nie lubię.
Elzbieta napisał(a)::Taclem: Czy wiesz, że Twoje piosenki są niekiedy traktowane przez uczniów jako pomoce naukowe ?
Uważam, że jeśli są traktowane jako pomoce naukowe to nie jest źle, nie powinny być chyba tylko podstawowym źródłem...
Aa i jeszcze dodam, że czasem nawet nauczyciele uczą na piosenkach Kaczmarskiego (jak np mój historyk, który spr z wiedzy o Jałcie zrobił tylko na podstawie piosenki J.K.) i czasem jako odskocznia to chyba dobre...

A co do tematu, to przychylam się do wypowiedzi Alka, po jednej piosence do podpunktu, niekoniecznie identycznego z podanymi przez Kaję, ale na podobnej zasadzie wymienienia różnych rzeczy, przeciw którym mógł się buntować, zakładając, że to robił Wink, bo na pewno nie była tylko jedna.

Powodzenia Smile


- Edyta - 02-19-2007

Nic nie stoi na przeszkodzie podważyć sensowność tematu.