Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined array key "lockoutexpiry" - Line: 94 - File: global.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/global.php 94 errorHandler->error
/printthread.php 16 require_once
Warning [2] Undefined array key "lockoutexpiry" - Line: 573 - File: global.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/global.php 573 errorHandler->error
Warning [2] Undefined variable $can_access_moderationqueue - Line: 752 - File: global.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/global.php 752 errorHandler->error
Warning [2] Undefined array key "avatartype" - Line: 892 - File: global.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/global.php 892 errorHandler->error
Warning [2] Undefined array key "avatartype" - Line: 892 - File: global.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/global.php 892 errorHandler->error
Warning [2] Undefined variable $awaitingusers - Line: 34 - File: global.php(959) : eval()'d code PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/global.php(959) : eval()'d code 34 errorHandler->error
/global.php 959 eval
Warning [2] Undefined array key "showimages" - Line: 160 - File: printthread.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/printthread.php 160 errorHandler->error
Warning [2] Undefined array key "showvideos" - Line: 165 - File: printthread.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/printthread.php 165 errorHandler->error
Warning [2] Undefined array key "showimages" - Line: 160 - File: printthread.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
Warning [2] Undefined array key "showvideos" - Line: 165 - File: printthread.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
File Line Function
File Line Function
Warning [2] Undefined array key 1 - Line: 866 - File: inc/class_parser.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/inc/class_parser.php 866 errorHandler->error
/inc/class_parser.php 938 postParser->mycode_parse_post_quotes
[PHP] postParser->mycode_parse_post_quotes_callback1
/inc/class_parser.php 816 preg_replace_callback
/inc/class_parser.php 451 postParser->mycode_parse_quotes
/inc/class_parser.php 201 postParser->parse_mycode
/printthread.php 179 postParser->parse_message
Warning [2] Undefined array key 1 - Line: 885 - File: inc/class_parser.php PHP 8.1.8 (Linux)
File Line Function
/inc/class_parser.php 885 errorHandler->error
/inc/class_parser.php 938 postParser->mycode_parse_post_quotes
[PHP] postParser->mycode_parse_post_quotes_callback1
/inc/class_parser.php 816 preg_replace_callback
/inc/class_parser.php 451 postParser->mycode_parse_quotes
/inc/class_parser.php 201 postParser->parse_mycode
/printthread.php 179 postParser->parse_message
File Line Function
File Line Function
File Line Function
File Line Function

Forum o Jacku Kaczmarskim
Motyw samotnego śpiewaka w twórczości Jacka - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Jacek Kaczmarski (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Poezja (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Dział: Inspiracje literackie (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=17)
+---- Wątek: Motyw samotnego śpiewaka w twórczości Jacka (/showthread.php?tid=2921)

Motyw samotnego śpiewaka w twórczości Jacka - Scobin - 07-06-2006

Czołem!

Organizujemy z kolegami małe śpiewogranie utworów Jacka. Chcielibyśmy się także zmierzyć z interpretacją kilku(-nastu) tekstów, tak aby (obok samego śpiewu i grania) troszkę się wgryźć w znaczenia. Uznaliśmy, że najlepiej będzie zebrać wiersze według pewnego klucza tematycznego, który uporządkuje nasze rozważania.

Nasze najbliższe spotkanie sponsoruje motyw samotnego śpiewaka. Nazwę zaczerpnęliśmy oczywiście z Murów, a jej kontekst mają tworzyć te utwory, w których Kaczmarski mówi (śpiewa) o:
- uproszczonym odbiorze piosenek, traktowaniu utworów na popkulturową modłę (zarówno w odniesieniu do twórczości samego Jacka, jak i ogólnie -- do sytuacji poety jako takiego);
- opozycji "poeta/śpiewak/wieszcz -- tłum" (vide podobne przeciwstawienie w literaturze romantycznej);
- losie i życiu poety (= twórcy, artysty) w społeczeństwie;
- indywidualizmie i konformizmie (choć ten akurat wątek jest na tyle bogaty, że można by do niego dostosować bardzo wiele utworów, więc może trzeba uważać na zbytnie "odskoki" tematyczne. Ale problem "poety w społeczeństwie" jest też chyba problemem pewnych ograniczeń egzystencjalnych nakładanych na każdego z ludzi. Przekłada się bowiem na pytanie o niezależność i wolność wyboru, o wierność sobie i własnym przekonaniom, o sens i możliwość bycia sobą pomimo nacisku tłumów).

Oto utwory, które chcemy interpretować (lub z których będziemy wyciągali strofy, wersy czy słowa-klucze):

Dylan
Głupi Jasio [tu pewnie nawiązanie do romantycznej idei szaleństwa jako daru (?), umożliwiającego zobaczenie to, czego nie dostrzegają inni, "zwyczajni" ludzie -- jak w "Romantyczności" albo u Orcia w "Nie-Boskiej"]
Ja [jak wyżej, ale tym razem darem (?) jest fizyczna ułomność]
Kasandra
Kuglarze
Lirnik i tłum
Mury [zwłaszcza ostatnia zwrotka]
Quasimodo
Rozmowa
Strącanie aniołów [tutaj bardzo ciekawe liczne fragmenty, np. "tłumaczą w tłumie". Albo "biel tłumu głos stłumiony"... Słowo "tłum" pojawia się w tym tekście zastanawiająco często]
"We are the World"
Włóczędzy
...

DODANE:
Epitafium dla Sowizdrzała
Kwestia odwagi
Przypowieść na własne czterdzieste czwarte urodziny
Testament' 95
Zbroja

Żeby nie ograniczać swoich horyzontów Smile do Kaczmarskiego, sięgniemy być może również po wiersze innych poetów. Szczególnie wart uwagi wydaje się Herbert (którym w końcu J.K. inspirował się wielokrotnie):

Pan Cogito o postawie wyprostowanej
Przesłanie Pana Cogito
...

I w związku z tym nasza apeloprośba do Was o wskazanie utworów Jacka, jego wypowiedzi, zdarzeń z biografii, wierszy innych poetów (niekoniecznie Herberta), ... -- które warto wziąć pod uwagę. Z góry dzięki Smile -- i myślę, że nie omieszkamy się podzielić wnioskami z interpretacji. Wink

- acmorgop - 07-07-2006

Scobinie drogi:

Myślę, że naprawdę sporo wyniesieszTestamentu '95.
Tymczasem poeta, śpiewak, wieszcz- jak nic odniesienie odnajdziesz w Zbroi. W tym utworze Kaczmarski niejako obwieszcza siebie wieszczem (przepraszam za zgrzyt stylistyczny) dSmile
Indywidualizm odnajdziesz na pewno w Kasandrze (choć ten utwór już wymieniłeś), ale też w wielu, wielu innych, np.Epitafium dla Sowizdrzała

Oczywiście to jedynie niewielki fragment twórczości JK, który traktuje w o wspomnianych problemach, ale mam nadzieję, że chociaż Ci się przyda Smile

- Scobin - 07-07-2006

Dzięki!

Zbroja -- no proszę, człowiek uczy się całe życie... Nigdy specjalnie się nie wgłębiałem w ten tekst, a tu rzeczywiście warto poczytać. Charakterystyczna jest na przykład zmiana perspektywy z osobistej na zbiorową: po słowach

Zdejmij ją Panie ze mnie
Jeśli umrę podczas snu

Bo choć zaginął hełm i miecz
Dla ciała żadna w niej ostoja
To przecież życia warta rzecz
Zbroja

zaczynają się już słowa "nam", "nasz", "nas". Godne uwagi. I jak mówi Jacek w komentarzach, w utworze istnieje pewne napięcie, jest tam jednocześnie ironia oraz wierność pamięci i tradycji. Chyba bardzo podobnie jak u Herberta. A zarazem pieśń miała być hymnem, choć może bardziej prywatnym niż publicznym. (Prywatny hymn?). Hmm...

Istotny jest pewnie ten fragment:

Ja cenię pierwszą część, tę osobistą - problem artysty, który ma obowiązki publiczne, które mu ciążą, dlatego że sztuka często kłóci się z publicznymi oczekiwaniami.

Zasadniczo mam jednak wrażenie, że tzw. podmiot wewnętrzny w samym tekście przyjmuje jednak -- ze wszystkimi zastrzeżeniami -- rolę przywódcy czy przewodnika za istotną i potrzebną. Z tą rolą Jacek zerwał chyba dopiero później (zapewne w latach 90. -- choć przyznam, że słabo znam jego twórczość z pierwszego okresu emigracyjnego i mogłem pominąć jakieś ważne teksty).

Testament '95 -- przypomniał mi także o Przypowieści na własne czterdzieste czwarte urodziny.

Epitafium dla Sowizdrzała -- człowiek uczy się całe życie. Smile

Temat mojej twórczości, człowieka zagrożonego przez historię, przez społeczeństwo, przestał być aktualny.

Ała... "Człowiek zagrożony przez historię" to chyba temat w sam raz na następne 30 utworów. Smile
acmorgop napisał(a):Oczywiście to jedynie niewielki fragment twórczości JK, który traktuje w o wspomnianych problemach, ale mam nadzieję, że chociaż Ci się przyda Smile
Przyda się! A że niewielki... No właśnie, pewnie w co drugim utworze Kaczmarskiego da się znaleźć coś "na temat". Wygląda na to, że problem indywidualizmu i konformizmu trzeba będzie rozpatrywać mocno w kontekście "samotnego śpiewaka", żeby jakoś zawęzić zakres rozważań.

[ Dodano: 7 Lipiec 2006, 08:28 ]
A, i żeby nie było zbyt jednostronnie:

Bo kwestią wielkiej jest odwagi
W lustrze obojętnego światła
Zobaczyć się bezbronnym, nagim -
Istotą w istot rojowisku;
[...]
Nie wierząc w sens zbiorowej wiary
Nie gardzić rasą jej wyznawców
[...]
Samotną nie pyszń się niemocą,
Nie szukaj zbroi w arsenałach
[...]

(Kwestia odwagi, podkr. moje).

- acmorgop - 07-07-2006

Jeszcze jeden cytat odnośnie Zbroi, który zasługuje na uwagę: „Ja się nie prosiłem [o zbroję], została na mnie włożona za pośrednictwem czasów, talentu, przypadku, losu, przeznaczenia”.

Na pewno to się przyda :agent:

- Scobin - 07-09-2006

Wniosków z interpretacji jak nie było, tak nie ma... I pewnie nie będzie, bo temat okazał się bardzo otwarty. Zresztą co tu dużo mówić, nie zachowaliśmy wtedy żelaznej konsekwencji w realizacji planu. Wink Ale nie jest wykluczone, że będę kiedyś pisał dłuższą pracę na podobny temat, to wtedy niewątpliwie jeszcze się odezwę, a post factum pewnie także opublikuję. Smile