Forum o Jacku Kaczmarskim
Jacek Kaczmarski w "Oczach bezpieki" - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Jacek Kaczmarski (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Życie (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Jacek Kaczmarski w "Oczach bezpieki" (/showthread.php?tid=1818)Jacek Kaczmarski w "Oczach bezpieki" - Andrzej Brzezik - 11-13-2005

"Oczami bezpieki" to - to szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, autorstwa Sławomira Cenckiewicza, pracownika naukowego IPN z Gdańska. Postać Mistrza wstępuje w szkicach Cenckiewicza cztery razy na stronach: 12, 200, 455, 458, w tym raz jest cytowana.


- Szymon - 11-13-2005

O... To jest "komercyjna" publikacja - tzn. do kupienia w księgarni? A może z pożytkiem dla ludzkości byłoby udostępnienie na forum albo na stronie owych dokumentów ... z archiwów bezpieki - rzecz jasna.

Pozdrawiam serdecznie


- ann - 11-13-2005

Szymon napisał(a):A może z pożytkiem dla ludzkości byłoby udostępnienie na forum albo na stronie owych dokumentów ... z archiwów bezpieki
Obawiam się, że nie ma takiej możliwości :]


- Szymon - 11-13-2005

Aha.. rozumiem. Miałem na uwadze fakt, że to jest dokumentacja historyczna - a Jackowi, jak mniemam, tylko chlubę przynosi.

Pozdrawiam serdecznie


Wejdzmy glebiej w wode... - thomas.neverny - 11-13-2005

S.CENCKIEWICZ "W oczach bezpieki" (661 stron)
(pan S.C. jest pracownikiem IPNu, jego ksiazka jest zbiorem artykulow z "Biuletynu" IPN) :

str.12 (Wstep) : "Niedawno zmarlych zasluzonych lub tych, ktorych prochy po latach wygnania powrocily do Polski, grzebie sie obok zbrodniarzy, agentow i sprzedawczykow. Wszystkim natomiast urzadza sie panstwowe pogrzeby. Jacek Kaczmarski lezy nieopodal Mariana Spychalskiego, Jozef Beck w sasiedztwie Anatola Fejgina(...)"

str.200 (o dzialaniach SB wzgledem Polonii) : "Coz, najlepszym komentarzem do tego, co napisal Czempinski, sa slowa piosenki Jacka Kaczmarskiego" pt. Miedzy nami: "Na kazda pamiec jest inna pamiec."

str.455 (o Iszym PPP w 1981) : motto do artykulu : "I odnotuje to bezpieka / kto przy tym plakal , kto sie smial / JK, Prosba".
str.458 (IDEM) : zacytowano JK jako laureta I PPP,za "Swiadkow" i "Rejtana"...

I ot co...


- Szymon - 11-13-2005

thomas.neverny - wielkie dzięki, co prawda spodziewałem się czegoś innego :roll: - ale przynajmniej teraz wszystko się wyjaśniło Smile

Pozdrawiam serdecznie


- lodbrok - 11-14-2005

Art na stronkę to do nowego działu Smile ! Thomasie, masz jakieś dokładniejsze dane dotyczące wydania tej książki, może jakiś skan okładki..?


- MacB - 11-14-2005

thomas.neverny napisał(a):str.12 ...
str.200 ...
str.455 ...
str.458...
Faktycznie....za dużo to to nie jest. Jeśli to jest "w oczach bezpieki", to chyba ta bezpieka gdzie indziej patrzyła....


spoko... :-) - thomas.neverny - 11-14-2005

Nie przesadzajmy...

Ta ksiazka nie ma wlasciwie nic wspolnego z JK. Tyle tylko ze go miejscami zacytowano, PRZY OKAZJI INNYCH TEMATOW. Widocznie autor lubi sluchac JK.

Nie wiem dlaczego zostal stworzony caaaaly nooowy temat przy okazji tej ksiazki, takich tematow moge Wam zalozyc krocie, chocby na podstawie... ksiazki telefonicznej m.st. Warszawy (i tez moge podawac numery stron)... :-)

Moze zainteresuje Was to, ze w tym samym momencie jeden egzemplarz ksiazki "W oczach bezpieki" zostal wystawiony na Allegro...

Zdrawim


- Artur - 11-22-2005

thomas.neverny napisał(a):Nie wiem dlaczego zostal stworzony caaaaly nooowy temat przy okazji tej ksiazki, takich tematow moge Wam zalozyc krocie, chocby na podstawie... ksiazki telefonicznej m.st. Warszawy (i tez moge podawac numery stron)...
A może coś bardziej pod ten dział? Smile