Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: aktualizacja forum i wyszukiwarki w nim
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji, czyli phpbb 3.0.12. Zmian rewolucyjnych nie ma, kolejna wersja zapowiadana to 3.1 i wtedy trochę się będzie dziać - większe użycie technologi Ajax :)

Z innych atrakcji - zmieniłem mechanizm wyszukiwania na forum. Wreszcie udało mi się uruchomić Fulltext mysql zamiast Fulltext native. Wyszukiwarka powinna chodzić szybciej i co ważniejsze - możliwe jest wyszukiwanie słów 3 znakowych a nie 5 jak było do tej pory. Maksymalna ilość znaków w wyszukiwarce może wynosić obecnie 64 znaki a nie 14 jak do tej pory.

Rozmiar bazy po zmianie sposobu wyszukiwania spadł z ponad 500 MB do 160 MB :)
Praca z Ajaxem - czystym relaksem!
Na prośbę jednego z użytkowników ilość wiadomości pw wzrosła do 50. Mamy więcej miejsca można pofolgować :)
Ktoś nie ma maila/fejsa/gg? :)
Czy może jakiś czat randkowy się pojawił? :P
Artur napisał(a):Mamy więcej miejsca można pofolgować :)

No..., folgujących tej nocy mocno przybyło!
Ale może to i dobrze, przynajmniej średnia dyskusji zdecydowanie skoczyła ;)
Skoro są takie problemy ze spamem to może do czasu znalezienia skutecznego rozwiązania chwilowo zablokować możliwość rejestracji nowych użytkowników? Jak się domyślam, i tak mało kto się teraz rejestruje, a po kliknięciu na rejestrację można dać info, że w celu rejestracji prosi się o napisanie e-maila do admina lub jednego z moderatorów, który zrobi to ręcznie? Dzięki temu zablokujemy boty.
Zgadzam się z Lutrem, bo ręczne kasowania postów jest koszmarem. Szkoda, że nie ma opcji usuń wszystkie posty danego użytkownika. W przypadku takiego spamu byłoby to idealne...
Ale użytkowników usuwasz, mam nadzieję?
Blokuje ich, ale to syzyfowa praca :/
Wywaliłem ponad 100 kont, które powstały w tym tygodniu wraz z postammi, mam nadzieję, że nikt nowy nie ucierpiał... Zmieniłem też pytanie potrzebne do rejestracji.
Można dodać więcej pytań - będą losowe, trudniej złamać. Jakieś ciekawe pomysły? Dajcie znać na pw to dopiszę i wasze :)
Artur napisał(a):mam nadzieję, że nikt nowy nie ucierpiał... :)
A jednak są poszkodowani :/
A nie można by dodać po prostu captcha?
Chyba tego spamboty nie złamią tak łatwo?
captcha jest głupie, bo często nawet człowiek ma problemy z odczytaniem...
Przemek napisał(a):captcha jest głupie, bo często nawet człowiek ma problemy z odczytaniem...

To prawda, ale w końcu za którymś odświeżeniem trafisz na kod, który odczytasz. A to przecież i tak byłoby jak rozumiem potrzebne jeden raz, przy pierwszej rejestracji.
Przemek napisał(a):... jest głupie, bo często nawet człowiek ma problemy ...
To trygonometria też jest głupia? A twórczość Patrona tej strony?
trygonometria i twórczość patrona nie jest kierowana do botów...
Swoją drogą czy ktoś wie, jaki jest cel rejestrowania się przez boty i wysyłania jakichś idiotycznych postów? Innymi słowy co ktoś z tego ma, że na forum pojawia się kilkaset postów kilkudziesięciu użytkowników, których trzeba kasować?
a nie chodzi w tej działalności botów o to samo, co w spamie? czyli np., ze zasypując możliwie dużą ilość odbiorców, statycznie zwiększa się możliwość kliknięcia w linki, które spam zawiera?
Dokładnie o to chodzi.
Niktważny napisał(a):a nie chodzi w tej działalności botów o to samo, co w spamie? czyli np., ze zasypując możliwie dużą ilość odbiorców, statycznie zwiększa się możliwość kliknięcia w linki, które spam zawiera?

A statystyczna większa LICZBA odbiorców to wyższa pozycja w wyszukiwarce.
Przemek napisał(a):trygonometria i twórczość patrona nie jest kierowana do botów...
Chodziło mi raczej o to, iż nie powinno się mówić o czymś, że "jest głupie" tylko dlatego "bo często nawet człowiek ma z tym problemy".

Ale bardziej merytorycznie. To propozycja dla Adminiralicji. Rejestrowałem się ostatnio na forum kazikowo-kultowym i tam zastosowali niezły chwyt; zamiast przepisywania (a może obok? - nie pamiętam) niewyraźnych literek, trzeba dokończyć konkretną frazę z jakiegoś tekstu związanego z patronem strony. Sądzę, że i to jest do złamania przez boty, ale taki miniquiz z twórczości JK byłby na miejscu.
Tylko że to jest stosunkowo łatwe do złamania przez boty. Chyba że pytania sformułowane byłyby inaczej, na przykład: "Jakim narzędziem posługuje się podmiot liryczny do gnębienia swego psa w utworze z lat 70.? Nazwę wpisz w mianowniku liczby pojedynczej". Tyle że znów - tego mogłoby nie przejść wielu żywych kandydatów na forumowiczów ("Co to jest do cholery ten mianownik?!").
MacB napisał(a):Przemek pisze:
... jest głupie, bo często nawet człowiek ma problemy ...
To trygonometria też jest głupia? A twórczość Patrona tej strony?

MacB napisał(a):Przemek pisze:
trygonometria i twórczość patrona nie jest kierowana do botów...
Chodziło mi raczej o to, iż nie powinno się mówić o czymś, że "jest głupie" tylko dlatego "bo często nawet człowiek ma z tym problemy".

Nie no, Maćku, w swoich skrótach myślowych przechodzisz, mam czasem wrażenie, samego siebie :D
Ale trygonometria jest głupia - tak przecież większość uważa, nie?

Edit: Z tym, że gdyby przy rejestracji dawać zadanie z trygonometrii, to bot nie miałby z nim większych problemów (w przeciwieństwie do ludzi).
Luter napisał(a):Ale trygonometria jest głupia - tak przecież większość uważa, nie?

No, pewnie.
Ja to nawet już nie pamiętam co to w ogóle było!
Kuba Mędrzycki napisał(a):
Luter napisał(a):Ale trygonometria jest głupia - tak przecież większość uważa, nie?

No, pewnie.
Ja to nawet już nie pamiętam co to w ogóle było!

Nie pamiętasz co to w ogóle było, a więc jest głupia? To dopiero skrót myślowy!
Raczej nie chce pamietac:)
MacB napisał(a):
Przemek napisał(a):trygonometria i twórczość patrona nie jest kierowana do botów...
Chodziło mi raczej o to, iż nie powinno się mówić o czymś, że "jest głupie" tylko dlatego "bo często nawet człowiek ma z tym problemy".

Zależy o czym tak mówimy. W przypadku tych rebusów to akurat jest uprawnione. Służą one do zabezpieczenia się przed automatami rejestrującymi i dlatego jest obrazek z tekstem lub kodem do przepisania, ale jego czytelność jest czasem taka tragiczna, że właśnie nawet człowiek ma problem z odczytaniem tego problem. Dlatego to jest głupie, bo teoretycznie właśnie tylko automat ma mieć z tym problem a nie człowiek.
Ostatnio spotkałem się z lepsza opcją, jest tam 6 obrazków pzredstawiajacych rózne przedmioty i zadanie do wykonania typu "przenieś samochód do kółka" i to nie jest głupie...
Luter napisał(a):Tylko że to jest stosunkowo łatwe do złamania przez boty.
Wątpię, by boty stosowały metody związane z indeksowaniem treści strony itp.
Bardziej prawdopodobny jest brute-force (zgadywanie losowego ciągu) albo podnajęci koreańczycy ;)
Podejrzewam, że dłuższa odpowiedź byłaby trudniejsza do "złamania", tyle że i trudniejsza dla człowieka (trzeba się wstrzelić w klucz ;) )
Tak czy siak na razie mamy spokój :)
Zaostrzyłem reguły (tylko jedna możliwość pomyłki przy odpowiedzi na losowo wybrane pytanie. A nie 3 razy na to samo pytanie. Zobaczymy
Co do captcha - było już stosowane, ale nie pamiętam już czemu zdejmowałem. Chyba skargi na problemy z odczytem, ale głowy już sobie uciąć nie dam ;)
Co do przeciągania znaczków - znam to rozwiązanie, fajne, ale jest jeden problem - nie w każdej przeglądarce działa to dobrze. Problemy z javascript...

Na razie zobaczymy wiec jak będzie z większą ilością pytań i minimalną liczbą pomyłek :). Dzięki Przemku za czujność :)

lkuszal przepraszam za ta czystkę :)
Stron: 1 2