Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Poeci Piosenki 1956 - 1989
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziś z Wydawnictwa Poznańskiego dostałam wiadomość o nowej książce. Stworzyłam tekścik. I podrzucam Państwu takoż:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.strefapiosenki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=895&Itemid=44">http://www.strefapiosenki.pl/index.php? ... &Itemid=44</a><!-- m -->

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, które w 2003 roku opublikowało książkę Krzysztofa Gajdy "Jacek Kaczmarski w świecie tekstów", a w 2009 "Poezję w piosence. Od Tuwima do Świetlickiego" Michała Traczyka, ukazała się własnie kolejna interesująca pozycja:
"Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta", autor Piotr Derlatka.

Oto któtka notka od wydawcy:
Zjawisko piosenki, obecność poetów piosenki w literackiej hierarchii wartości plasuje się pomiędzy kulturą wysoką a kulturą niską. Autor traktuje epokę poetów piosenki jako zamkniętą całość, zjawisko już nieistniejące. Zaproponowane daty (1956-1989) są umowne i stanowią znaki określonych przemian - społecznych i politycznych oraz kulturowych.
Wszyscy bohaterowie książki zaczynali swą działalność w kabaretach (w trzech przypadkach w teatrzykach studenckich), które we wskazanym okresie przynależały jeszcze zgodnie z tradycją do sztuki „dla wtajemniczonych”: miały własne kody porozumienia się z odbiorcą, przeznaczone były dla dość wąskiej publiczności, z całą pewnością nie masowej.
Piosenki można uznać za zapis indywidualnego sposobu widzenia świata. Piotr Derlatka, dokonując ich wyboru, ukazuje świat codzienności, ulicy, zwykłych ludzi, „świat wokół budki z piwem” (Wojciech Młynarski), obecnego w świecie Boga, naturę oraz przemijanie i śmierć (Agnieszka Osiecka), świat sztuki i kultury (Jonasz Kofta), nadzieję i wierność sobie (w twórczości Młynarskiego) oraz świat alternatywny wobec rzeczywistego (Jeremi Przybora).

Pozdrawiam.
Dzięki, Teresko! Świetna informacja! :)
Dziwne, że sklep internetowy wydawnictwa nie oferuje tej książki. Dziwne, że Empik i Merlin też tego nie mają w swych ofertach. Ale na szczęście jest Allegro :)
Dzięki za wiadomość.
Książka jest już w sklepie wydawnictwa, w Merlinie, jest też w kilku innych księgarniach internetowych np. w Gildii...
Dorzucam wywiad z autorem książki:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.strefapiosenki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=918&Itemid=43">http://www.strefapiosenki.pl/index.php? ... &Itemid=43</a><!-- m -->

Pozdrawiam,
Zastanawiają mnie wyznaczone ramy czasowe, a szczególnie rok 1989...
Na razie zastanawia w stronę zadumania, ale zmierza wyraźnie w stronę niedowiary, a może nawet kiełkującego protestu...
Ale o tym może jak już przeczytam do końca. A nuż jakoś się to jednak broni?
No i moim zdaniem nie obroniło się...
A już przekonywanie, że ni z tego ni z owego rock zmienił poezję śpiewaną na stanowisku "głos młodego pokolenia", wydaje się tyleż kuriozalnym, co w ogóle nieuzasadnionym.