Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Praca maturalna - "Jacek Kaczmarski – poeta i bard..."
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich forumowiczów Smile
Mam nielada problem, gdyż wybrałem sobie temat o słynnym JK o treści: "Jacek Kaczmarski – poeta i bard. Zaprezentuj sylwetkę twórcy, analizując jego dorobek artystyczny." i szczerze mówiąc nie wiem jak się za niego zabrać.
Prosiłbym o Waszą pomoc od czego zacząć pisząc taką pracę na maturę, ponieważ sam sobie niestety nie poradzę (nie jestem humanistą, raczej umysł ścisłySmile).
Nie wiem czy powinienem wybrać parę utworów i "wyciągnąć" z nich jak najwięcej faktów z życia JK czy przedstawiać Jego biografię i w treści wtrącać co jakiś czas jakieś nawiązanie do jego utworu.
Z góry dziękuję za pomoc.
A można wiedzieć co Cię skłoniło do wybrania takiego tematu?
Zacząłbym np. od tego: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/zyciorys/zyciorys.pdf">http://www.kaczmarski.art.pl/zyciorys/zyciorys.pdf</a><!-- m -->
adam501 napisał(a):"Jacek Kaczmarski – poeta i bard. Zaprezentuj sylwetkę twórcy, analizując jego dorobek artystyczny."

Nie wierzę, że to może być temat prezentacji matruralnej :o :mur: . W jaki sposób analizować dorobek artystyczny w 15 minut? Zwłaszcza tak bogaty i zmieniający się pod wpływem czasu :o . Już pierwsza część tematu jest mocno dyskusyjna - poeta, bard, eksbard czy nawet antybard? Temat na porządny artykuł naukowy.
Można tendencyjnie podejść do sprawy, wyłącznie przez pryzmat interwencjonizmu, ale co w takim razie z programami: Pochwała łotrostwa, Mimochodem lub choćby Dwie skały? O Bankiecie jeszcze warto wspomnieć Wink . W zależności od tego, jakie utwory wybierzemy, taka nam się sylwetka wyłoni. Mamy Obławę, ale mamy także Landszaft z kroplą krwi, Romantyczność, Przyśpiewkę byle jaką o europejskości Polaka, Boba Dylana i... tak by można bez końca stawiać obok siebie utwory, z których nie wyłoni się ani sylwetka barda, ani żaden monolit, który możnaby nazwać sylwetką.

pkosela napisał(a):Zacząłbym np. od tego: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/zyciorys/zyciorys.pdf">http://www.kaczmarski.art.pl/zyciorys/zyciorys.pdf</a><!-- m -->

To nie życiorys ma być punktem wyjścia, tylko dorobek artystyczny... Może warto ukazać Kaczmarskiego jako artystę niepokornego, czasem zaangażowanego, hiperinterteksualnego, ale także rubasznego, dowcipnego, refleksyjnego, czy, szczególnie pod koniec życia, egzystencjalnego. Poprzez wybranie trzech skrajnie różnych utworów, można ukazać dynamikę osobowości twórczej Jacka i przede wszystkim progresję, jaka dokonała się przez lata.
Uważacie więc, iż powinienem wybrać parę utworów i z nich wywnioskować cechy JK?
Ja właśnie się skłaniam bardziej ku opieraniu mojej pracy na biografii i wplątaniu w nią powiązań z twórczością.
Proszę napiszcie co o tym sądzicie.
Może jakieś porady, jeśli łaska? Smile
pomożecie? :wstyd:
Moje pierwsze skojarzenie to "Rozmowa". Jeden utwór, a wiele treści.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/r/rozmowa.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... ozmowa.php</a><!-- m -->
Można by też umieścić w pracy spojrzenie samego J.K. na swoje "posłannictwo" z piosenki "Testament '95".