Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: To moja droga
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Krasny

Paweł, nie sprowadzaj moich wypowiedzi do absurdu, please. Po raz kolejny już nie będę ich tłumaczył, mam wrażenie, że się jako tako rozumiemy. Pozdrawiam!
Kilka uwag natury ogólnej po „pierwszym czytaniu”.

Po pierwsze - znakomita koncepcja pokazania Jacka oczyma przyjaciół i znajomych. Dlaczego? Bo powstał wizerunek wielowymiarowy, Jacek pokazany jest z różnych perspektyw… z jednej strony takie ujęcie może przekłamać rzeczywisty obraz, odbić go w krzywym zwierciadle emocji, ale z drugiej pokazuje „rzeczy w ich sensie istotnym”, często w sposób nieosiągalny dla patrzącego z dystansu postronnego obserwatora. Co do zniekształceń obrazu – jak pisał Luter: wnikliwy czytelnik zrozumie, że w niektórych opiniach afekt wziął górę nad obiektywizmem.
Zresztą napisać biografię w taki sposób można było moim zdaniem tylko teraz, kiedy emocje trochę ostygły, a pamięć ciągle jeszcze żywa. Wydaje mi się, że za 10 lat biografia w taki sposób już nie mogłaby powstać. Stąd ogromne uznanie dla Krzysztofa Gajdy – za „modus operandi” i za to, że wiedział kiedy to zrobić…

Po drugie: zamiast przypadkowego zbioru faktów z życia albo kompilacji mniej lub bardziej kontrowersyjnych opinii mamy do czynienia z obrazem człowieka. Zresztą obrazem spójnym, w którym uderza z wielką siłą jedna rzecz: to ktoś, dla kogo życie było twórczością, a twórczość życiem. Widać to po złożeniu w całość wszystkich obrazów Jacka, wykreowanych przez bliskie osoby. Autor biografii pięknie to skomponował i doprawił smakowitymi cytatami. Uznanie…

Po trzecie… a raczej powinno być po pierwsze. Książkę świetnie się czyta, Krzysztof G. ma znakomite pióro.

A czego mi brakuje? Marzy mi się więcej materiału dotyczącego okoliczności powstawania tekstów Jacka, prawdopodobnych inspiracji, jakichś anegdot w rodzaju tej Lutrowej, ciekawostek warsztatowych, jak w przypadku „Epitafium dla WW”…

Teraz, po zaspokojeniu ciekawości, będzie czas na zgłębianie szczegółów Wink.
Mus to mus, trzeba bronić honoru forum, wielbicielka twórczości się wypowiada Wink Myślę, że podstawowa kwestia kontrowersyjna wypłynęła tu już bez pudła, a mianowicie konstrukcja książki. Koncepcja, by całość zbudować przede wszystkim z relacji znajomych, minimalizując głos odautorski, wydawała mi się od początku ciekawa. Natomiast w miarę czytania odsłoniła ona swoją specyfikę, która rzutuje na całościowy charakter pracy, w sposób który wzbudza wątpliwości. Otóż o ile w początkowej wersji książki, gdy mowa jest o wychowaniu Jacka i jego rodzinie wszystko działa bardzo dobrze - również dlatego, że daje obraz warunków kształtowania się osobowości twórczej. To jest wątek, który w marszowickich wykładach Krzysztofa Gajdy bardzo mnie interesował. Wprawdzie są i tu wątki nieporuszone (i tu i później można odnieść wrażenie, że Autor zrezygnował z zajmowania się tematami, które miał już jakoś opracowane - choćby pracy JK nad tekstamii - a które byłyby właśnie podjęciem próby wejścia w sposób myślenia twórcy), ale tez nie wszystko mogło się zmieścić, lapidarność stylu narracji działa też w tym miejscu niedopowiedzeniami na wyobraźnię. Natomiast większe wątpliwości pojawiają się dalej, gdy mowa o dorosłym już życiu. Przy takiej strukturze znika właściwie głos Jacka. Narracji znajomych jest bardzo dużo i mocnych i zwyczajnie masą przytłaczają to, co miałby o sobie do powiedzenia Kaczmar. W efekcie jego własne wypowiedzi robią raczej wrażenie mistyfikowania przez niego swojej osoby niż wypowiedzi kogoś, kto ma jednak jakąś, nawet niebanalną samoświadomość.

Zasadniczo mam wrażenie, że "To moja droga" właściwie przeciwstawia jednej legendzie - drugą. Legendzie barda "Solidarności", czy dla innych Mistrza, przeciwstawia legendę zbudowaną z zewnętrznych głosów osób przedstawiającyh swoją prywatną pamięć o JK. A na każdą pamięć jest... wiadomo. W efekcie powstaje wyrazista wizja Kaczmara, powiedzmy, (nie)życiowego. Skądinąd takie ujęcie nie byłoby mu zapewne całkiem opcje, biorąc pod uwagę, że bliska mu była strategia sikania na własny pomnik. Natomiast ze styku legendy twórcy i legendy życia JK rodzi się całe mnóstwo pytań, które opisane w biografii meandry stymulują, a nie są to jedynie pytania o Dagmary Smile Ale nie znajdziemy w tekście żadnych odpowiedzi, ani nawet próby wniknięcia w wewnętrzność bohatera. Wiadomo, że to trudne, ale struktura książki potęguje bardzo to wrażenie. Tym samym pozostawie poczucie niedosytu/daje do myślenia - jak kto woli.
Ola K. napisał(a):Przy takiej strukturze znika właściwie głos Jacka. Narracji znajomych jest bardzo dużo i mocnych i zwyczajnie masą przytłaczają to, co miałby o sobie do powiedzenia Kaczmar.
To prawda, ale to przecież nie jest autobiografia. Zawsze można spróbować zestawić obraz z biografii z obrazem, który wyłania się z „Pożegnania barda”. Te książki mogą się uzupełniać.
Freed napisał(a):Zawsze można spróbować zestawić obraz z biografii z obrazem, który wyłania się z „Pożegnania barda”. Te książki mogą się uzupełniać.
Tak, i wyraźnie to robią. Dzięki temu "To moja droga" we w miarę maksymalnym stopniu stanowi wartość dodaną, czyli składa się z treści, których nie można przeczytać gdzie indziej. Jednocześnie, w związku z taką koncepcją książki, czytelnik tej biografii powinien przynajmniej w jakimś podstawowym stopniu znać prawdę przedstawioną przez samego bohatera tej opowieści, czyli przede wszystkim "Pożegnanie barda", które okazuje się jak wino - im starsze, tym bardziej wartościowe.
Krasny napisał(a):Paweł, nie sprowadzaj moich wypowiedzi do absurdu, please. Po raz kolejny już nie będę ich tłumaczył, mam wrażenie, że się jako tako rozumiemy.
Ależ nie sprowadzam i nie mam takiego zamiaru. Jeśli takie odniosłeś wrażenie, przepraszam. Moim zdaniem po prostu z biografii "To moja droga" w niewielkim tylko stopniu wyłania się obraz otoczenia JK.A ściślej mówiąc: moim zdaniem, pytanie, które kilka postów wyżej postawiłeś, dotyczące, nazwijmy to, poziomu ludzi otaczających JK, jest nieuprawnione.

także pozdrawiam
Zauważyłem jeszcze niewielkie nieścisłości w biografii. Na chwilę obecną wpadły mi dwie:
1. Czarna płyta z koncertu 1997 była do kupienia nie tylko na koncertach. Można ją było nabyć też za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej. Pamętam, ze widziałem ją w gazetce ofertowej. Kto to faktycznie sprzedawał, nie pamiętam. Ale można było zamówić i pocztą przysyłali.
2. Kosma miał jakiś kontakt z JK w czasie choroby. Podczas pamiętnego spotkania po nagraniu "Od przedszkola do Opola" JK opowiadał, że jego syn przysłał mu jakąś płytę z własnymi nagraniami.

Czas zaciera w pamięci szczegóły - to ułomność relacji spisywanych z perspektywy.
Z drugiej strony, relacja spisana tuż po zdarzeniu jest nacechowana z reguły emocjonalnie, co ma oczywsty wpływ na obiektywizm.
I tak źle, i tak niedobrze. Wink
Paweł Konopacki napisał(a):1. Czarna płyta z koncertu 1997...
Winyl????
MacB napisał(a):Winyl????
Czyżby o to chodziło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/dyskografia/koncert97/index.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... /index.php</a><!-- m --> ?
To one się nazywają "czarnymi"? Te znam....
MacB napisał(a):To one się nazywają "czarnymi"?
Ciemne są, to może i tak... Paweł pewnie potwierdzi, albo zaprzeczy.
pkosela napisał(a):Ciemne są, to może i tak... Paweł pewnie potwierdzi, albo zaprzeczy.
Biografia jest akurat autorstwa Gajdy, a ponieważ on na forum nie pisze, więc pozwolę sobie w jego imieniu potwierdzić.
Określenie "czarne płyty" jest tak stare, jak one same. Używam go od samego ich początku.
Ola K. napisał(a):Koncepcja, by całość zbudować przede wszystkim z relacji znajomych, minimalizując głos odautorski, wydawała mi się od początku ciekawa.
A mnie się zdaje, że głos odautorski wcale nie jest zminimalizowany. Przez głos odautorski rozumiem głos K.Gajdy. Otóż uważam, ze właśnie poprzez dobór wypowiedzi, ich wzajemne zestawienie, unikanie niektórych, Gajda bardzo wyraźnie zaznacza swoje zdanie. Gdzieś wcześniej mówiłem o kwestii "Stajenki". Autor biografii przedstawiając bardzo jednostronną relację autorstwa J. Majewskiego dotyczącą realizacji nagrań , nie próbując jej zrównoważyć wypowiedzią samego Łapińskiego, niejako ustala "oficjalną wersję" zdarzeń. Można się domyślać, że czyni tak dlatego, bo właśnie z tą wersją się zgadza. To samo mniej więcej dotyczy prozy Kaczmara. Cały o niej fragment zamyka cytat z felietonu Pilcha. Autor "Bezpowrotnie utraconej leworęczności", jak wiemy, bronił prozatorskich wysiłków JK. Gajda poprzedza cytat felietonisty "Polityki" komentarzem, ze to właśnie być może Pilch ma rację i książki JK czekają dopiero na pełne odkrycie. Potem następuje cytat z JP. Jednoczesnie KG- choć przyznaje, ze większość krytyków źle pisało o książkach Kaczmarskiego - nie przywołuje choćby fragmentu jednej krytycznej recenzji.
Nota bene, nie jestem pewien, czy wspieranie się autorytetem Pilcha - który bardzo zapalczywie bronił tez swego czasu prozy np. Masłowskiej - było najlepszym pomysłem.
Wreszcie przeczytałem całość.

Końcówka "mocna" - nawet dla kogoś takiego jak ja, którego zwykle niewiele rusza...
A wsio taki żal...

Pierwsze wrażenie mam takie, że Kaczmar-człowiek wyłaniający się z biografii przebija (niestety negatywnie) najbardziej nawet kontrowersyjne wypowiedzi Paci (w tym słynny program Drzyzgi).
Faktycznie, często jak w trasie po Stanach zostawiał za sobą zgliszcza.
Jeśli Nohavica zaszkodził Krylowi współpracując z STB, to jednak i tak bilans na polu osobistym (w sensie - niezwiązanym z twórczością) w porównaniu z JK ma raczej pozytywny - ciekawe co na to ci, którzy twórczość z jej autorem utożsamiają Wink
Ja na szczęście takiego dylematu nie mam, gdyż od zawsze interesowała mnie głównie twórczość...

Ciekawie wypada porównanie kolejnych "poważnych" związków JK, ale nie wiem, czy wypada nam o tym dyskutować publicznie...

Co do nowości - jest sporo ciekawostek, ale teoretycznie wiele z tego już się gdzieś czytało itd. (w sensie faktograficznym, nie konkretnych wypowiedzi)
Książka jest jednak próbą zebrania tego w całość - w mojej opinii bardzo udaną.
Taki "strumień" złożony z wypowiedzi kolejnych osób (przeplatanych odautorskim komentarzem) ułożonych mniej więcej chronologicznie (lekki chaos wkradł się, mam wrażenie, pod koniec książki - w okolicach wypowiedzi Łysiaka - jednak nie jest to poważny problem).

Jest oczywiście kilka fragmentów, które powinny trafić do zakładki "Informacje o" przy odpowiednich utworach, jak np., historia powstania "Lekcji historii klasycznej" (nie kojarzę tu fragmentu przywołanego wyżej przez KN-a) czy alternatywna geneza "Artystów" - jednak zasadniczo jest to "życie" a nie "twórczość".

Ciekawe, jaka część materiałów nie doczekała się publikacji - ze spotkania autorskiego (nie tylko zresztą) wiem, że całkiem spora. Mocnym akcentem w pierwotnej wersji pierwszych rozdziałów, którą dane mi było usłyszeć były listy rodziców JK do siebie - trochę ich brakuje (autoryzacja?), ale z drugiej strony mogłyby istotnie przedłużyć pierwszy rozdział, co zaowocowałoby pewnie dysproporcją w stosunku do innych...

Pogratulować trzeba doktorowi Gajdzie tytanicznej pracy (lista ludzi/rozmów na końcu książki naprawdę robi wrażenie) - zdecydowanie warto było :poklon:
Poza tym oczywiście książkę czyta się świetnie (także wplecione czasem (mimochodem?) w odautorski komentarz frazy z tekstów JK Smile )

Pozdrawiam
Zeratul

P.S. Tyle na gorąco - pewnie coś mi się jeszcze nasunie, jeśli wątek nie wymrze całkiem...
P.S. Przepraszam za chaotyczność - i tak sobie w międzyczasie przeklikałem test zaliczeniowy z kursu Cisco dla nabrania dystansu :agent:
Zeratul napisał(a):nie kojarzę tu fragmentu przywołanego wyżej przez KN-a
Bo to nie jest fragment z książki, tylko moja relacja z mojej rozmowy z jednym z przyjaciół Jacka.
Krasny napisał(a):Dwa, strona 344, był zwolennikiem eutanazji - trzeba poprawić literówkę przed drugim wydaniem.
Jak się okazuje, to nie literówka - <!-- m --><a class="postlink" href="http://btx.gd.pl/ara/2-49.htm">http://btx.gd.pl/ara/2-49.htm</a><!-- m --> (i tak dzięki książce wzbogaciłem słownik :] )
Cytat:Istnieje poza tym neologizm - tanazja, równoznaczny uśmierceniu, pojmowanemu jako zamierzony sposób spowodowania zgonu.
Zeratul
Krasny napisał(a):Że rozmowy z Kaczmarem o literaturze są ważniejsze "dla odtworzenia historii życia Poety" niż rozmowy "o ZAiKSAch, płytach i prawach autroskich".
No, ale to nie miała zdaje się być formuła na zasadzie 'Rozmów na koniec wieku'. Choć gdyby za życia Kaczmara ktoś się pokusił o tego typu z Nim dyskusję, byłaby to z pewnością rzecz kapitalna.
Paweł Konopacki napisał(a):Brakuje mi pogłębionej analizy relacji między muzykami z Trio, zwłaszcza po 1990 r. Mało mówi się o różnicy osobowości, charakterów, udziale we wspólnym dziele.
A moim zdaniem pokazuje je wystarczająco. Wiemy ile który miał udziały w tworzeniu którego programu. Mamy choćby Gintrowskiego, który 'zwierza się' KNowi z tego jak bardzo mu się nie chce pracować nad nowym programem i co tu więcej pisać? Wszystko wiadomo. Moim zdaniem Gajda poświęcił każdej z relacji między danymi osobami(nie tylko jeśli chodzi o Trio) tyle miejsca i uwagi ile miały one w danym momencie znaczenia dla samego Jacka i Jego działań.
Paweł Konopacki napisał(a):bardzo ciekawie opisał KG cały proces powstawania i kształtyowania się POMATONU oraz relację między Oficyną a Kaczmrem.
Tak, to jest bardzo interesujące. Rodzący się polski kapitalizm w pigułce. Problem później polegał wydaje mi się na tym, że Jackowi ciężko było zaakceptować ten moment kiedy zaczynały się kończyć tzw.sentymenty, a zaczynał się prawdziwy biznes. Kopeć co prawda, z tego co możemy wyczytać, jak najdłużej się dało starał się Jacka traktować 'specjalnie', no ale... takie to się rodziły czasy.

Swoją drogą zostawiając już te 'pomatonowe' potyczki, mam jedną wątpliwość faktograficzną - otóż, może z moją pamięcią nie jest już najlepiej, może coś przegapiłem, ale... czy rzeczywiście podczas pogrzebu JK zaintonowano 'Mury' i wszyscy zaczęli śpiewać refren tego utworu? Kurcze, nie pamiętam w ogóle tego momentu, a takie fragmenty wspomnień z ceremonii pogrzebowej pojawiają się w Biografii chyba co najmniej dwa razy. Pamiętam przede wszystkim płynące z głośników przy grobie i niezwykle przejmujące nagranie Źródła. Ale Mury? Nie kojarzę zupełnie.
Kuba Mędrzycki napisał(a):czy rzeczywiście podczas pogrzebu JK zaintonowano 'Mury' i wszyscy zaczęli śpiewać refren tego utworu? Kurcze, nie pamiętam w ogóle tego momentu, a takie fragmenty wspomnień z ceremonii pogrzebowej pojawiają się w Biografii chyba co najmniej dwa razy. Pamiętam przede wszystkim płynące z głośników przy grobie i niezwykle przejmujące nagranie Źródła. Ale Mury? Nie kojarzę zupełnie.
Owszem, były "Mury". Zaintonowane "oddolnie" gdzieś z tyłu i rzeczywiście powszechnie odśpiewane.
Kuba Mędrzycki napisał(a):Ale Mury? Nie kojarzę zupełnie.
Jaśko napisał(a):Owszem, były "Mury". Zaintonowane "oddolnie" gdzieś z tyłu i rzeczywiście powszechnie odśpiewane.
Czyli klasyczne wyparcie. Wink
Ja też pamiętam "Źródło",a o "Murach" przypomniała mi dopiero ta rozmowa.

Krasny

Ola K. napisał(a):Otóż o ile w początkowej wersji książki, gdy mowa jest o wychowaniu Jacka i jego rodzinie wszystko działa bardzo dobrze - również dlatego, że daje obraz warunków kształtowania się osobowości twórczej (...) choćby pracy JK nad tekstamii - a które byłyby właśnie podjęciem próby wejścia w sposób myślenia twórcy)
Kształtowanie się osobowości twórczej, praca JK nad tekstami, sposób myślenia twórcy - to jest oczywiście to, czego spodziewałem się najbardziej po "Mojej drodze". Tego z mojego punktu widzenia jest w niej zdecydowanie za mało - a za dużo wynurzeń p.Kopcia na temat pokłócenia się o 20 tysięcy i tym podobnym.

Rzecz jasna, stąd wynika (ale to nie jest jedyny powód), że pierwsza (say, do 13.12.1981) część książki jest najlepsza (i nie miał bym osobiście nic przeciwko jej "rozdęciu" podobnie jak dzieciństwo i młodość jest rozdęta w "Panu od poezji"). Tam bowiem te tematy są jakoś poruszane, potem im później to mniej.

Myślę też, że wynika to również z kwestii dystansu czasowego - od tamtych wydarzeń dzieli nas już przeszło 30 lat, powoli więc odsiewa się to co mniej istotne. Ale przede wszystkim: działa tutaj wielkość rodziców JK, którzy - jak to wynika z książki i dedykacji na ostatnim tomiku - odegrali fundamentalną rolę w ukształtowaniu go jako twórcy, wpychając go niejako na tę drogę i na tej (początkowej) drodze go kształtując. I jeszcze jedna znamienna rzecz: mówiliśmy tutaj (w sensie, tu w tym wątku), że Kaczmar totalnie przerastał intelektualnie swoje otoczenie. Na kartach "Drogi" przedstawiona jest tylko jedna postać, która była JK przynajmniej równorzędna, od której Kaczmar czerpał, z którą się liczył. Jest nią oczywiście jego ojciec.

[Dodano 29 kwietnia 2009 o 09:25]
Krasny napisał(a):I jeszcze jedna znamienna rzecz: mówiliśmy tutaj (w sensie, tu w tym wątku), że Kaczmar totalnie przerastał intelektualnie swoje otoczenie. Na kartach "Drogi" przedstawiona jest tylko jedna postać, która była JK przynajmniej równorzędna, od której Kaczmar czerpał, z którą się liczył. Jest nią oczywiście jego ojciec.
I oczywiście, im więcej postaci ojca w książce tym lepiej. Szkoda, że wątek podróży do Rosji nie jest bardziej pociągnięty (ale ciężko byu chyba o dane źródłowe), szkoda, że nie ma nic o tym, jak p. Janusz zachęcał JK do opisywania Vermeerów w latach 2003-2004 ("No, Vermeera to nie dasz rady opisać" - taką anegdotkę ja przynajmniej słyszałem.
Krasny napisał(a):mówiliśmy tutaj (w sensie, tu w tym wątku), że Kaczmar totalnie przerastał intelektualnie swoje otoczenie
Ale to totalna bzdura.I nie dlatego, ze tak nie było, że nie przerastał, ale dlatego, ze takiego wniosku nie da się wyciągnąc na podstawie lektury książki.
Czytasz to co chcesz wyczytać, podczas gdy o mozliwościach intelektualnych większości osób wypowiadających się na łamach biografii na temat JK w ogóle niewiele można powiedzieć. A już zupełnie nie wiadomo co do większości, czy JK ich przerastał intelektualnie, czy oni przerastali jego.
Co można powiedzieć o intelekcie Jaśkowiaka, Majewskiego, Wołka, Smolarów, czy...nie wiem...nawet Łapińskiego? Nic. Dlatego dziwi mnie, że takie wnioski o poziomie intelektualnym otoczenia wyciągasz z tej ksiązki. I powtarzam: nie chodzi mi o to, że JK nie przerastał intelektualnie otoczenia. Może tak było, jak chcesz? Ale nawet jeśli to jest to wiedza zewnętrzna, spoza ksiązki.
Krasny napisał(a):Rzecz jasna, stąd wynika (ale to nie jest jedyny powód), że pierwsza (say, do 13.12.1981) część książki jest najlepsza
Rozumiem Twój punkt widzenia, ale jakoś nie mogę się zgodzić. Moim zdaniem absolutnie kapitalny jest też np. rozdział "Obce lasy przemierzam", czyli 1981-83.
Krasny napisał(a):za dużo wynurzeń p.Kopcia na temat pokłócenia się o 20 tysięcy i tym podobnym.
Szczerze mówiąc, nie wiem, czemu przyczepiłeś się tak do tego Kopcia. Po pierwsze - między tym, co mówi Kopeć i tym, co wiemy z relacji JK, Strobla i innych, nie ma żadnej sprzeczności; są co najwyżej różne racje, które Gajda wykłada w sposób tak klarowny, że się lepiej już nie da. A po drugie - chcę to powiedzieć explicite - Kopeć to jeden z najuczciwszych i najporządniejszych ludzi jakich znam, i - cokolwiek by nie mówić - zasłużony dla sprawy Jacka, więc wyłożenie swoich racji zwyczajnie mu się należało.
Z całą pewnością masz rację, że spór z Pomatonem o 20 tysięcy złotych jest mało istotny w porównaniu chociażby z tym, jak Między nami powstawało. No ale po pierwsze - rozmówcy Gajdy wiedzą dobrze, jak było z dwudziestoma tysiącami, nie wiedzą za to, jak powstawało Między nami. A po drugie - Gajda, jak się zdaje, nie napisał książki "Kaczmarski - człowiek i dzieło", tylko "Kaczmarski - człowiek". O dziele jest poniekąd w "Kaczmarskim w świecie tekstów". Zgadzam się natomiast z Tobą - jeśli taką tezę mimochodem sugerujesz - że brakuje jeszcze książki "Kaczmarski - dzieło" pod kątem historycznym, a nie teoretycznoliterackim.
Krasny napisał(a):I jeszcze jedna znamienna rzecz: mówiliśmy tutaj (w sensie, tu w tym wątku), że Kaczmar totalnie przerastał intelektualnie swoje otoczenie.
Tak, to bardzo dobrze widać w książce - chociażby po tym, jak ludzie kompletnie nie zdają sobie sprawy, z kim mieli do czynienia albo po tym, jak - mając styczność z JK - kiepsko znają jego twórczość.
Krasny napisał(a):Na kartach "Drogi" przedstawiona jest tylko jedna postać, która była JK przynajmniej równorzędna, od której Kaczmar czerpał, z którą się liczył. Jest nią oczywiście jego ojciec.
Tak jest! Muszę przyznać, że bardzo długo roli Pana Janusza nie doceniałem.
Krasny napisał(a):działa tutaj wielkość rodziców JK, którzy - jak to wynika z książki i dedykacji na ostatnim tomiku - odegrali fundamentalną rolę w ukształtowaniu go jako twórcy, wpychając go niejako na tę drogę i na tej (początkowej) drodze go kształtując.
Tak, z jednym małym zastrzeżeniem: jeśli masz na myśli fundamentalną rolę rodziców w kształtowaniu wrażliwości twórczej syna i tym samym wpychaniu na drogę twórczą, to zdecydowanie zgoda, jeśli natomiast przez wpychanie na drogę twórczą masz na myśli kształtowanie JK jako poety czy pieśniarza, to oczywiście nie, bo w tym kierunku Jacek poszedł całkowicie sam i sam podjął decyzję. Ostatecznym i takim namacalnym momentem był koncert Wysockiego u Hoffmanów - to właśnie wtedy JK zdał sobie sprawę, że to jest to, co on chce robić w życiu - formą, poprzez którą on chce się wyrażać jest śpiewanie własnych piosenek.
Krasny napisał(a):szkoda, że nie ma nic o tym, jak p. Janusz zachęcał JK do opisywania Vermeerów w latach 2003-2004 ("No, Vermeera to nie dasz rady opisać" - taką anegdotkę ja przynajmniej słyszałem.
No tak, czyli potwierdza się, że brakuje jeszcze jednej książki.
Jeszcze mała ciekawostka ze spotkania autorskiego - zdjęcie na okładkę biografii wybrane zostało, gdy jeszcze miała ona nosić tytuł "Diabli, czyśćcowy i boski".
Tytuł później uległ zmianie, okładka (trochę przypadkiem) - pozostała.

Pozdrawiam
Z.

Krasny

Tak, oczywiście. Chodzi mi o to, że rodzice stymulowali wrażliwość i ambicje twórcze małego JK. O tym że został Kaczmarem a nie pianistą czy malarzem to już zdecydował on sam.

Po lekturze tej biografii rola rodziców wydaje mi się trudna do przecenienia, a wykazanie tego jest być może największym i najtrwalszym osiągnięciem jej autora. 'Tę piosenkę dedykuję mojemu ojcu, który jest na sali... a który mi otwierał oczy na to malarstwo'.

Co do Kopcia - absolutnie nie sugeruję że on jest nieuczciwy czy coś, nie znam zresztą człowieka. To tylko przykład, że chwilami 'To moja droga' rozdrabnia się w rzeczach drugo- i trzeciorzędnych.
Rzeczywiście fragmenty dotyczące relacji Kaczmarskiego z rodzicami, pozwalają w zupełnie nowym świetle spojrzeć na osobowość autora "Naszej klasy". Momentami te urywki biografii, w których Gajda pisze o rodzicach są wręcz wstrząsające. Mnie poruszył do głębi rozdział "Chłopiec ładny, inteligentny, żywy". Znajdujemy w nim fragment książki Anny Trojanowskiej pt."Dziecko i twórczość". Mama małego Jacka pisze o swoim synu prawie, jak o obcym człowieku, obcym dziecku, któremu przygląda się chłodnym okiem badacza:
"Jest to chłopiec ładny, inteligentny, żywy i bardzo swobodny w zachowaniu,niezależnie od okoliczności".
Zupełnie, jak hodowca koni wyścigowych o swoim nowym przychówku: "źrebię jest ładnie, dobrze umaszczone, szczupłe w pęcinach, o żywym temperamencie, wykazuje wiele cech przyszłego wybitnego skoczka ". Teraz trzeba go tylko odpowiednio poprowadzić, ułożyć, wytresować aby w przyszłości stał się koniem wybitnym.
O sobie i mężu, rodzicach obiektu badań, pisze z takim samym zimnym dystansem:
"Rodzice, wiecznie zajęci, opiekują się synem raczej >>od święta<<". Tak, jakby pisała nie o sobie.
Brakuje opisów "zwykłego rodzinnego życia". Zdaje się, ze niewiele było takich momentów, w których rodzice spędzali czas z dzieckiem, zupełnie odrywając się od eksperymentu wychowania dziecka przez sztukę. Niewiele jest opisów świadczących o tym, by JK np. jeździł z ojcem na ryby, chodził z mamą na spacery, uczył się podstawowych życiowych czynności, jakich wiele mają rodziciele do przekazania swemu potomkowi.
Tę najistotniejszą relację rodzice - dziecko, mały Jacek kwituje jednym zdaniem: "Mój tata jest fajny, moja mama jest bardzo dobra". O matce zresztą także w późniejszym, dorosłym życiu nie opowie odbiorcom swojej twórczości wiele więcej. Mama jest bardzo dobra. Koniec.

Potem, kilka stron dalej, czytamy list Anny Trojanowskiej do syna. Tyle, że matka pisze go jakby do siebie. "Mój syn Jacek. Kim jest mój syn Jacek? Tak mało go znam" Tylko w ostatnim akapicie, kilkoma zdaniami zwraca się wprost do syna Ale wcześniej wielki fragment, z których przebija obawa i lęk. Nie mam wrażenia, ze to jest matczyny lęk przesycony miłością o najukochańsze dziecko. Raczej pretensja. Pretensja do obiektu doświadczeń, że eksperyment trwający całe dzieciństwo może się nie udać. Że to kształtowanie artysty nie udało się do końca tak, jakby sobie tego pomysłodawca doświadczenia życzył. Mozolne kształtowanie artysty wymyka się spod kontroli i JK nie chce pozostać w pozycji,której nauczyli go rzeźbiarze.

Z drugiej strony, ten list zaskakuje prawdziwością i celnością obserwacji. Punktuje wszystkie słabości JK, z którym - jak napisze Gajda - artysta borykał się całe życie.
Nie zdobywa się jednak matka Kaczmarskiego na jedną zasadniczą refleksję: że ten Jacek opisany w liście to przecież "produkt" jej wychowania. Że on jest taki, jak go p. Anna opisuje - ale w znacznej mierze dlatego taki jest, bo ona takim go stworzyła.
"Nie zrobi nic, co by natychmiast nie dało się sprzedać uszom otoczenia, uzyskując słowa uznania, pochwały miłości" Jakże ten cytat wymowny. Zaraz przypominają się obrazki, na których JK tuż po napisaniu wiersza, czy skomponowaniu piosenki siada przed grupką przyjaciół i każe słuchać, czekając na opinie. I wkurwia się, jeśli opinie są niepochlebne.
Jednocześnie w innym fragmencie Gajda opisuje atmosferę domu rodzinnego dziadków. Pisze o odrabianiu lekcji i o tym, że natychmiast były one sprawdzane i omawiane przez domowników. Tak był wychowany. Wszystko co robił było "obserwowane i komentowane". Jak miał więc wyrosnąć na samodzielnego, dążącego do "dalekosiężnych celów" twórcę?
Skończyłam i poszłam szukać chusteczek, nie tylko dlatego, że jestem przeziębiona.

Czy jest prawda absolutna? W ludzkim wymiarze?
Każdy cytowany w biografii człowiek podaje swój własny, subiektywny kawałek prawdy.
Mój kawałek prawdy? Pasją Jacka Kaczmarskiego były spotkania z ludźmi. Tworzył i śpiewał głównie dla nich.
I super, że właśnie relacje ludzi, którzy znaleźli się na jego drodze, stworzyły tę książkę.

Wielkie dzięki dla autora Smile

Pozdrawiam wszystkich Big Grin

DJ
Luter napisał(a):Gajda, jak się zdaje, nie napisał książki "Kaczmarski - człowiek i dzieło", tylko "Kaczmarski - człowiek".
To jest kwestia bardzo ciekawa. Mam wrażenie, że pobocznym skutkiem tradycyjnego literaturoznawczego podejścia głoszącego, że dziełem należy zajmować się w oderwaniu od domniemanych intencji autorskich, jest perspektywa uznająca, że dzieło nie jest częścią człowieka. A to, jak sądzę, uszczupla nasze rozumienie drogi życiowej. Kaczmar, który był sprawcą wszystkich znanych nam już złych sytuacji, był tym samym Kaczmarem, który pisał swoje najmądrzejsze i najwnikliwsze teksty. I tak naprawdę wybadanie tego styku jest najbardziej fascynujące - i najtrudniejsze. Jasne, że dzieło najowocniej jest czytać jako przekaz samodzielny. Niemniej życie artysty najowocniej byłoby czytać jako złożone ze wszystkich sfer funkcjonowania splecionych w sposób nierozerwalny Smile Przy czym rozumiem, że to nie jest sprawa banalna Wink
Paweł Konopacki napisał(a):Rzeczywiście fragmenty dotyczące relacji Kaczmarskiego z rodzicami, pozwalają w zupełnie nowym świetle spojrzeć na osobowość autora "Naszej klasy". Momentami te urywki biografii, w których Gajda pisze o rodzicach są wręcz wstrząsające. Mnie poruszył do głębi rozdział "Chłopiec ładny, inteligentny, żywy". Znajdujemy w nim fragment książki Anny Trojanowskiej pt."Dziecko i twórczość". Mama małego Jacka pisze o swoim synu prawie, jak o obcym człowieku, obcym dziecku, któremu przygląda się chłodnym okiem badacza:
Myślę, że tę postawę badawczą, która tak Cię razi, można by interpretować również zupełnie inaczej - że inteligentna kobieta, zostawszy matką, uznała, że byłoby fascynujące opisać rozwój małego człowieka, jakim był jej syn. Interpretowanie tego zdystansowanego języka doktoratu jako wyrazu chłodu wobec własnego dziecka jest trochę nieuczciwe - to jedynie wymóg formalny tekstu naukowego. Tak mi się wydaje.

Kwestia niestandardowej sytuacji rodzinnej, w jakiej wychował się JK, wzbudza może w pierwszym odruchu u wielu osób jakieś oburzenie, zwłaszcza dziś. Słychać to było i w trójkowej audycji. Niemniej wydaje mi się, że tego, jak mówisz, eksperymentu trwającego całe dzieciństwo nie można jednak skwitować uznaniem, że rodzice JK nie opiekowali się nim, jak należy, czy że nie miał miłości. Mniej jednoznacznie interpretowałabym też komentarze małego Jacka o rodzicach, czy przytoczony list Anny Trojanowskiej.
Ola K. napisał(a):Interpretowanie tego zdystansowanego języka doktoratu jako wyrazu chłodu wobec własnego dziecka jest trochę nieuczciwe
Ale ton listu też jest chłodny. Nade wszystko z relacji innych osób - także cytowanych przytoczonych w "Drodze"- można wnioskować, że matka Jacka była wobec syna osobą raczej zdystansowaną. Pomijam, czemu tak było - to inna dyskusja, której nie podejmuję się tutaj teraz prowadzić.
Dla odmiany, czytałem kiedyś list pani Anny do wnuków. I, o dziwo, ton tego listu, jego język jest zaskakująco odmienny. Kosmę określała pani Anna mianem "Kosmity" Wink.O Patrycji tez pisze czule. Uderza z tego krótkiego pisemka autentyczna troska o wnuki.
A może nie o dziwo? Może to jest właśnie jakaś prawidłowość, że wobec włanych dzieci rodzice bywają zupełnie inni, niż wobec dzieci tych dzieci?

Wydawałoby się, czytając teksty p. Anny zacytowane w biografii, ze była osobą bardzo konkretną, chłodną, zdystansowaną. Ale są jeszcze wiersze matki Kaczmara. I to jest zupełnie inna lektura, emocjonalna, czasem abstrakcyjna, bardzo osobista, właśnie nie zdystanosowana. Daje się wyczytać z niej potężny ładunek przeżyć, nawarstwiownych doznań i emocji. Jesli dodać do tego szkice, o których pisze Gajda, wyłania się obraz p. Anny bardzo, ale to bardzo niejednoznaczny, wielowymiarowy.
Paweł Konopacki napisał(a):wobec włanych dzieci rodzice bywają zupełnie inni, niż wobec dzieci tych dzieci
Coś w tym jest. Stara, ludowa prawda mówi, że dzieci trzeba wychować, a wnuki można rozpieszczać.
Ola K. napisał(a):. Interpretowanie tego zdystansowanego języka doktoratu jako wyrazu chłodu wobec własnego dziecka jest trochę nieuczciwe - to jedynie wymóg formalny tekstu naukowego. Tak mi się wydaje.
Oczywiście, że tak. O ile późniejszy list można rzeczywiście odbierać jako specyficzny i zdystansowany (pisanie o JK w trzeciej osobie), o tyle język użyty w cytowanym przez Pawła opisie jest standardowy. Znam podobne prace naukowe z innej dziedziny (nabywanie języka), w którym autorzy opisują własne dzieci, używając jeszcze bardziej bezosobowego stylu. Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej - by pisać "mój kochany synek namalował dziś taki śliczny rysunek" albo "moja najdroższa córeczka nabyła dziś głoskę "b". Wink
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16