Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: [było] Sandomierz - Pamięci Mikołaja Gomółki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Proszę, w jak zacnym towarzystwie autorów znalazł się JK:
Cytat:Z okazji 400. rocznicy śmierci sandomierzanina Mikołaja Gomółki, najwybitniejszego kompozytora polskiego doby renesansu, zorganizowana została wczoraj w sandomierskim ratuszu konferencja naukowa pt. "Mikołaj Gomółka - życie i twórczość". Wzięli w niej udział znakomici prelegenci z wielu ośrodków naukowych w Polsce.
Naukowcy rozwinęli tematy dotyczące losów i osiągnięć artystycznych kompozytora oraz polskiej i sandomierskiej kultury muzycznej. Konferencję poprzedził koncert w sali rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego zatytułowany "Nad spuścizną po przodkach deliberacje". Wykonawcami utworów Mikołaja Gomółki, Krzysztofa Klabona, Wacława z Szamotuł, C.D. de La Bergerie'a, Wojciecha Długoraja, Johna Dowlanda, C. Bottegariego była Katarzyna Thomas (sopran) i grający na lutni Tadeusz Czechak. Teksty Jana Kochanowskiego, Marcina Kromera, Mikołaja Reja, Piotra Skargi, Wespazjana Kochowskiego, Jacka Kaczmarskiego recytował aktor Dariusz Jakubowski. Organizatorami konferencji były: Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Sandomierzu.
Mikołaj Gomółka (ur. ok. 1535 r. - zm. po 1591 r.), syn mieszczan sandomierskich, był nadwornym flecistą i trębaczem króla Zygmunta Augusta. Przebywał też na dworze biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego, był członkiem kapeli kanclerza Jana Zamoyskiego. Do Sandomierza wrócił na pewien czas w 1566 r. - był tu rajcą, ławnikiem, zastępcą wójta. Najsławniejszym i jedynym zachowanym jego dziełem są "Melodie na psałterz polski" do słów "Psałterza Dawidowego" Jana Kochanowskiego, wydane drukiem w krakowskiej drukarni Łazarza Andrysowicza w 1580 roku. Psalm "Kleszczmy rękoma" grany jest z wieży ratuszowej w Sandomierzu każdego dnia w południe.
Alicja Trześniowska
źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=kl&dat=20081010&id=kl15.txt">http://www.naszdziennik.pl/index.php?ty ... d=kl15.txt</a><!-- m -->