Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Druga krzyżówko-zagadka kaczmarystyczno-filozoficzna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

Krasny

Zapraszam do zabawy w drugą część zgadywanki. Zasady takie same jak poprzednio. Myślę, że tym razem może być nieco trudniej, załączam zatem garść uwag naprowadzająco-wyjaśniających.

1. Jeden z filozofów powtarza się dwukrotnie.
2. Występuje jeden filozof polski.
3. Występuje jedno odwołanie biograficzne.
4. Ponownie występuje jeden z filozofów z poprzedniej krzyżówki.
5. W przypadku jednego z myślicieli istotne jest, że idzie o wczesny etap jego drogi intelektualnej.

I to chyba tyle. Życzę miłej zabawy!

Fragment nr. 1
Fragment nr. 2
Fragment nr. 3
Fragment nr. 4
Fragment nr. 5
Fragment nr. 6
Fragment nr. 7
Fragment nr. 8
Fragment nr. 9

Ps. Użytkownika Filipa P. uprasza się o niepodawanie odpowiedzi nr 5 i 9.
Moje skojarzenia na razie:

nr 2 - Hegel
nr 5 - Kant

?
niestety, po jednorazowym przesłuchaniu, do głowy przychodzi mi tylko to, co Lunie
2. Hegel (zderzenie tezy i antytezy)
5. Kant ("niebo gwiaździste nade mną...")

ale jak wrócę z roboty, jeszcze pokombinuje Smile
Nr. 4 to też Hegel. "Wolność to świadoma konieczność".
A co mi tam (jak zabawa, to zabawa)...
4. Spinoza
Luna napisał(a):nr 5 - Kant
kłapo napisał(a):5. Kant ("niebo gwiaździste nade mną...")
Etam, to raczej Elzenberg Wink
7. Kartezjusz. Dualizm materii i duszy.
5. Platon.
6. Orygenes Big Grin? (ale on to chyba sam kazał się wykastrować) mam jeszcze dwa typy w tym przypadku - poczekam na odezwę Kraśnego.

[ Dodano: 2 Czerwiec 2008, 13:53 ]
Dodam, że z filozofią, poza szkolnymi naukami i "Światem Zofii", za wiele wspólnego na razie nie mam - odpowiedzi poszukuję, sprawdzając internetowe zasoby, więc wiele gaf paść może. Ale piwo dla Kraśnego za zagadki i zachęcenie do poszukiwań.

3. Pitagoras ?
A właśnie, nr 6 + odwołanie biograficzne - może Abelard?
7. Partycja ze Skawiny.
8. [w ramach ciekawostki, bo nie sądzę by to była prawidłowa odpowiedź]
Na tym forum przeczytałam właśnie:
(...) „Bajka koptyjska o wężu logiku”, napisana przez Leszka Kołakowskiego i po raz pierwszy opublikowana w 1978 r. Oto na pustyni święty Tomasz apostoł napotyka gada i popada w zdumienie. Bo czy wąż w ogóle może żyć na pustyni? Może – powiada wąż i z jadowitym sarkazmem dodaje: „jak wiadomo, to, co jest, może być”, a on przecież żyje.

Tomasz nie daje za wygraną i wreszcie udaje mu się podczas dyskusji zapędzić węża w kozi róg. I wówczas gad sięga po argument ostateczny i kąsa świętego. „Wąż dowodzi gryzieniem, że ma rację. A kto umrze od ukąszenia węża, nie ma racji, bo nieżywi z definicji racji nie mają!”.

W znakomitej tej powiastce (szkoda zresztą, że Piquemal nie uwzględnił jej w swoim zbiorze, podobnie jak żadnej innej opowieści naszego wybitnego filozofa) wąż jest orędownikiem chłodnej analizy pojęć i aptekarskiej precyzji wypowiedzi. Święty Tomasz natomiast rozpętuje całą dyskusję od gestu zdziwienia, niedowierzania i pytania, jak to jest w końcu z pustynnym życiem węża. Ów gest zdumienia światem, wzięty z doświadczenia (wszak Tomasz przemierzał pustynię), jest zupełnie inną formą refleksyjności od tej, którą proponuje wąż-logik. Oddajemy jeszcze raz głos autorowi „Bajek filozoficznych”, który we wstępie pisze: „Zachodnia filozofia wymyśliła mało takich historii, pozostawiając upodobanie do przypowieści Wschodowi. Sama skupiła się głównie na definiowaniu pojęć, co nadało jej ten surowy i trudny charakter”. (...)

nie wiem nawet czy św. Tomasza (apostoła) do "filozofów" zaliczyć można - a poza tym to tylko "powiastka" Smile

Ale, cholera, fajna zabawa! Big Grin

[ Dodano: 2 Czerwiec 2008, 14:19 ]
Luna napisał(a):A właśnie, nr 6 + odwołanie biograficzne - może Abelard?
to był właśnie mój drugi typ Smile)
Moje typy:

2. Heraklit
5. Platon
6. Abelard
7. Epikur
9. Może Kant?

Krasny

Hej!

Poprawnych odpowiedzi naliczyłem na razie jak następuje:

nr. 2 - Hegel
nr. 4 - również Hegel
nr. 5 - Henryk Elzenberg
nr. 6 - Orygenes chrześcijanin i Abelard.

W punkcie szóstym odpowiedź jest faktycznie podwójna. Kto jest trzecim typem?

Uzytkowniczko Kłapo, co do numeru czwartego... Oczywiście, pasują zarówno stoicy, jak i Spinoza, jak i Hegel, ale obie pierwsze opcje były reprezentowane już w pierwszej części zgadywanki, a nie one akurat się mają powtórzyć. Co więcej, jest prawie pewne, że JK pisząc Pieśń o śnie świadomie się do "Wolność to uświadomiona konieczność" odwołał, ten zaś szlagwort deterministyczny wprowadził chyba do obiegu Hegel, lub też przynajmniej z nim jest on kojarzony.
Święta Krowa napisał(a):7. Partycja ze Skawiny.
to się nawet zgadza, bo
Krasny napisał(a):W przypadku jednego z myślicieli istotne jest, że idzie o wczesny etap jego drogi intelektualnej.
Ale filozof polski miał być tylko jeden, a Elzenberg już zatwierdzony.

Pozdrawiam.
partycja napisał(a):Elzenberg
Spokojnie, to nie jest polskie nazwisko. ;-)

Bardzo śmieszne te zagadki! ;-)
Szczególnie ósemka!

Pozdrawiam!
Filip
9. Freud ew. Lacan( ale on opierał się w sporej mierze na Freudzie).
8. Quine!

9. Mam typ - inny niż Oli, ale zostało mi zakazane odpowiadanie na ten punkt. Wink
1. Pascal - miał takie zdanie o życiu na skraju dwóch krawędzi Smile
Dwie zagadki ode mnie. Piotrze, w razie potrzeby pomóż! ;-)

Zagadka 10

Zagadka 11

Pozdrawiam!
Filip

[ Dodano: 3 Czerwiec 2008, 22:58 ]
Bonus dla Kraśnego i zagadka dla wszystkich: jaki wielki filozof wypowiedział te słowa? Wink

Pozdrawiam!
Filip

Krasny

Poprawnie na razie padło:

nr. 2 - Hegel
nr. 4 - również Hegel
nr. 5 - Henryk Elzenberg
nr. 6 - Orygenes chrześcijanin i Abelard.
nr. 8 - Quine
nr. 10 - Nelson Goodman (?)

Użytkowniku Oli, jeśli zaproponujesz ustęp z Kaczmara, który jednoznacznie kojarzy się z Lacanem to stawiam Ci piwo!

[ Dodano: 3 Czerwiec 2008, 23:00 ]
Filip P. napisał(a):Bonus dla Kraśnego i zagadka: jaki wielki filozof wypowiedział te słowa?
Słowa te wypowiedział prof. Wolniewicz. Ale filozof polski miał być tylko jeden w tej zagadce!
Nr 10 to Goodman, jasne! Wink
Też mam zagadkę, jeśli można się dołączyć. Smile

Jaki to filozof? Występuje odwołanie biograficzne.

Krasny

J.R.Rousseau!
Zgadza się. Smile
Nr. 11 to wczesny Wittgenstein. Co z resztą zagadek? Wink

Krasny

No to cóż, konkurs chyba zamykamy i ogłaszamy wyniki. Zwyciężyła użytkowniczka Luna (dwa trafienia) przed Bździechem, Partycją, Kłapo i Filipem. Kapituła gratuluje i szykuje cenną nagrodę!

Filipie, punkt trzeci, czyli milczeniem mym wasz chór to również Wittgenstein. I moim zdaniem jest to całkiem zgrabnie dobrane.

Pozostałe odpowiedzi to:

Na linie tańczysz już podciętej z obu stron - Nietzsche
Dusza moja pragnie postu, ciało karnawału - manicheizm, czyli młody św. Augustyn
Nie istnieje wszak to, co się nie śni - Berkeley lub Kartezjusz

Pozdrawiam!

Krasny

W formie suplementu jeszcze jedna zagadka, tym razem fragment dużo obszerniejszy niż poprzednie: co to za filozof?
Pierwsze skojarzenie -William Blake ale to nie filozof, a poeta..

Skojarzenie przez There are things known and things unknown and inbetween are the doors.

Wiem, ze to nie to Sad( pomyślę jeszcze...
e
Elzbieta napisał(a):Wiem, ze to nie to Sad( pomyślę jeszcze...
A może komentarz do "Płonącej żyrafy", o której ostatnio pisałaś?

"Bo każdy własną windą mknie i między swoimi piętrami tkwi".

"Jedyną różnicą między nieśmiertelną Grecją a współczesnością jest Zygmunt Freud, który odkrył, że ludzkie ciało - w pełni neoplatońskie w czasach greckich - jest dziś pełne sekretnych szuflad, jakie tylko psychoanalitycy są w stanie otworzyć."
S. Dali
Krasny napisał(a):Co więcej, jest prawie pewne, że JK pisząc Pieśń o śnie świadomie się do "Wolność to uświadomiona konieczność" odwołał,
Jacek Kaczmarski w piosence Do muzy...." napisał(a):A tyle wierszy się pamięta,
Że krzykną zaraz mądre gremia
Która skąd fraza jest ściągnięta.
Stron: 1 2